Zêerikzeese band Nono Ego geeft weinig om commercie Kramer 'Rally-rijden één van de leukste mogelijkheden met een old-timer' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Cursus gehoorzaamheid dé krant van schouwen-duiveland! Zeven regionale teams naar rally Scheveningen-Luxemburg-Scheveningen DIRKSLAND/BRTJINISSE - „Wanneer je met een old-timer over de binnenwegen in de Ardennen rijdt; over die geitepaden en zandwegen, dan heb je het gevoel enkele tientallen jaren terug in de tijd te zijn. Dat is prachtig." Theo van Erkel uit Dirksland is ervan overtuigd dat het deelnemen aan een rally voor eigenaren van old timers een van de leukste mogelijkheden is om te genieten van hun klassieke auto. „Tijdens zo'n rally ben je optimaal bezig met je auto. Er zit een wedstrijd element in en het uithoudingsvermogen van de auto wordt op de proef gesteld." Samen met 74 an dere autoliefhebbers van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee vormt Van Erkel de Histo rische Automobielclub Carwei. Niet minder dan zeven equipes van deze club nemen deel aan de oldtimers-rally Scheveningen-Luxemburg-Scheveningen die aanstaande vrijdag voor het Kur- haus van start gaat. Het betreft een rally voor au to's die minstens 21 jaar moe ten zijn. Ook de rally zelf is een oud evenement. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd de rally voor het eerst gehouden. De snelheid waarmee werd ge reden speelde toen een grote rol. Die snelheid was tevens de reden waarom in de zeventiger jaren met het rally werd ge stopt. De overheid stelde dat name lijk niet zo op prijs." Drie jaar geleden werd de rally voor het eerst gehouden. Het evene ment werd een regelmatig- heidsrit met etappes en klasse mentsproeven, waarbij een gemiddelde 'snelheid moet worden aangehouden. Aan de hand van aanwijzingen en kaarten moeten de deelnemers de voorgeschreven route over' de kleinste binnenwegen zoe ken en foutloos en met inacht neming van de verkeersregels afleggen. Theo van Erkel weet er, alles van. Hij reed de afgelopen ja ren met zijn oldtimers vele ral ly's, waaronder de Tulpenrally in april van dit jaar waar hij op een tweede plaats eindigde. Een liniaal, een rekenmachine, een mechanische afstandmeter (tripmaster) en snelheidmeter (speedpilot) zijn onmisbare at tributen bij een rally. ,,De rou te-aanwijzingen worden vaak aangegeven in meters, terwijl de landkaarten allerlei ver schillende schalen hebben. Er komt dus heel wat reken- en meet werk aan te pas om de juiste route te bepalen. Via de snelheidsmeter kunnen de deelnemers in de gaten houden of hun gemiddelde snelheid overeen komt met de voorge schreven snelheid. Langs de hele route staan controlepos ten en worden snelheidscon troles gehouden om de verrich tingen van de deelnemende auto's in de gaten te houden. In het clublokaal van de auto mobielclub Carwei zijn de er varingen, opgedaan tijdens de rally's, regelmatig onderwerp van gesprek. Op die manier zijn steeds meer leden van de club enthousiast geworden voor deelname aan zo'n evene ment. Toen de i-ally Schevenin- gen-Luxemburg-Scheveningen drie jaar geleden voor het eerst weer werd gehouden waren twee equipes van Carwei van de partij, vorig jaar waren dat er vijf en nu zeven. Elke equipe bestaat uit twee personen; een bestuurder en een navigator die de route moet bepalen. Eén van de deelnemende teams komt van Schouwen-Duive land. Het zijn Johan Bal uit Bruinisse en Aart de Zeeuw uit Nieuwerkerk die aan de rally deelnemen in een MG B. De overige zes teams bestaan uit auto-liefhebbers van Goe ree-Overflakkee. Henk Bak ker uit Sommelsdijk en Arie Springvloed-Dubbed uit Mid- delharnis rijden de rally even eens in een MG B. Frans Smits en Rbb Peters beiden uit Oolt- gensplaat verschijnen aan de start in een Alfa Romeo Giulia Spider en Frans Almekinders uit Herkingen en Kees Hokke uit Middelharnis in een Alfa Romeo Spider Duetto. Hans Appel en Theo van Erkel uit Dirksland leggen het parcours af in een Ford Escort MK 1 RS 2000 en André Nout uit Nieuwe Tonge en John Bienefeld uit Middelharnis in een BMW 3.0 CS. Het laatste team bestaat NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 23 AUG U STU S 1995 uit Klaas van Vuuren en Cijs- Jan Wieringa, beiden uit Mid delharnis die in een Triumph TR4 A irs rijden. In totaal doen aan de rally 157 equipes mee, afkomstig uit di verse landen. Een aantal van hen rijdt de drie dagen duren de rally alleen met het doel hem te volbrengen. Voor ande ren, onder wie Van Erkel, speelt het wedstrijdelement een belangrijke rol. ,,Hans Ap pel en ik rijden om zo hoog mo gelijk te eindigen." Toen het team vorig jaar halverwege de rally moest afhaken vanwege motorpech stonden ze op een gedeelde eerste plaats. Dit jaar hoopt Van Erkel de rally wel uit te kunnen rijden en het lief ste ook op de hoogste plaats. Bij zijn woning in Dirksland wordt dan ook al maanden ge sleuteld om de Ford Escort MK 1 RS 2000 die deze prestatie moet leveren in optimale con ditie te brengen. Daarbij wor den onder meer het koelsys teem, de remmen en de wielop hanging verbeterd. Van Erkel rijdt de rally in spe ciale kleding bestaande uit een pak en hoed uit de periode dat de old-timer op de markt kwam. Auto en berijder moe ten eén eenheid zijn. Bij eikaar passen." De liefde van Van Er kel voor historische auto's be rust onder meer op het karak ter dat die voertuigen uitstralen. „Vooral de Itali aanse auto's spreken mij aan. Daar zijn schitterende model len bij, vol stijl en elegantie." Een uitstraling die de autolief hebber bij de moderne, in de windtunnel ontworpen model len niet vindt. „In grote lijnen zij ze allemaal hetzelfde; massaprodukten zonder eigen stijl. Ze zijn niet ontworpen om je met een auto te onderscheiden."' Die behoef te kunnen de deelnemers aan de rally komend weekeinde helemaal uitleven. EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 14 PAGINA'S Het grootste deel van de mensen die aan de rally deelnemen voor hun old-timers. (Foto: Joop van Houdt) 'Proberen de essentie te bereiken van wat muziek zelf is' ZIERIKZEE - Een alledaagse band is het beslist niet. Haar muziek laat zich moeilijk in een be paald vakje stoppen. De Zierikzeese band Nono Ego laat het publiek meestal achter in een pretti ge, maar bevreemdde en verbaasde stemming. De band begon als een nieuwsgierige, maar serieu ze grap van gitarist en zanger Ger Lagerweij die wilde uitproberenof bepaalde muzikale inspiraties tot hun recht konden komen. Inmiddels kan Nono Ego zich verheugen in een steeds groter wordende aanhang. De band bestaat uit vogels van diverse pluimage. Jongeren zijn het niet meer, maar 'vol wassen' voelen ze zich ook niet. De bandleden hebben er plezier in met hun muziek alles op 'losse schroeven' zetten. Ze vinden het prettig wanneer tij dens het spelen niets* anders overblijft dan het muziek ma ken zelf. Nono Ego probeert de essentie van wat muziek is zelf te berei ken. Het liefst zou de band van elk optreden een soort jamses sie maken, waarbij zowel de toehoorders als de bandleden zich 'vrij' kunnen voelen. Een vonk die meestal goed over slaat op het publiek. De bandleden vinden het van groot belang dat het geluid 'op de bühne' in orde is. Zij menen dat een goed optreden bij de basis en dus op het podium be gint. Sinds enkele maanden krijgen ze op het gebied van ge luidstechniek ondersteuning van de Bruse geluidstechnicus Cor Kok van Rinco Sound. Omdat hij ook als muzikant op het podium stond, weet hij vol gens de bandleden als geen an der hoe het geluid op het podi um hoort te zijn. „Voor onszelf is het fijn, maar ook noodzakelijk dat het ge luid op het podium in orde is. Meestal besteden geluidstech nici meer aandacht aan het ge luid in de zaal. Maar wanneer het geluid op het podium goed is geeft dat ook een uitstraling naar de zaal. Vanwege com merciële of andere belangen wordt aan het podiumgeluid soms te weinig aandacht be steed. Daarmee slaat men in houdelijk en ook praktisch soms wel eens de plank mis", vindt drummer Pierre Pour- quié. Volgens toetsenist Wil lem van Maanen wil Nono Ego een programma te presenteren waarin entertainment en cre ativiteit centraal staan. Daar om is de band niet meer zo hap pig op festiviteiten waarbij te weinig aandacht kan worden besteed aan een goed podium geluid. Repertoire Nono Ego treedt regelmatig op tijdens pop- en andere festi vals. Tijdens het Straatfesti val in Vlissingen vormde de band de slotact. De band speelt geen covers. Al le nummers bestaan uit eigen werk, waarvan met name in het verleden veelal de muzika le aanzet werd gegeven door Lagerweij of Van Maanen. De laatste tijd komen steeds meer nummers spontaan tot stand tijdens de repetities. Wanneer een nieuw nummer een prettig karakter blijkt te hebben wordt een taperecorder aange zet. Later worden deze opnamen gebruikt om een min of meer vaste structuur aan te brengen in de nummers en te arrange ren. De bandleden voelen el kaar goed aan, zodat deze werkmethode heel produktief is. De muziek die ze maken is niet echt om op te dansen, al zitten er nummers tussen waarop dit kan (en vaak ook gebeurt). De nummers worden geken merkt door muzikale veelzij digheid. Er zitten muzikale stromingen in als blues, rock, zuidamerikaans, reggea, jazz, symfonisch en jazz. Tijdens een optreden van Nono Ego is niet te voorspellen wat het vol gende nummer zal brengen. De inhoud varieert van herkenba re thema's tot pure gekte. Vaak reageert het publiek ver baasd en prettig verrast op het programma. De achtergrond van de bandle den is bijna even gevarieerd als hun muziek. Toetsenist Willem van Maanen is piano stemmer, terwijl Ger Lager weij om gezondheidsredenen zijn werkzaamheden bij zijn advocatenkantoor in Zierikzee moest staken. De uit Schudde- beurs afkomstige Collin Cle ment geldt als een van de meest gewaardeerde bassisten van muzikaal Schouwen-Dui veland, terwijl drummer Pier re Pourquié ooit drummer was van de Rotterdamse formatie de McEwans bluesband. In 1993 vroeg Lagerweij Cle ment en Pourquié hem te hel pen met een 'opstapproduktje' voor de Grote Prijs van Neder land. Hoewel het nummer niet zo succesvol was, vormde die samenwerking toch de start van de band, die al snel werd aangevuld met Van Maanen. Derde CD De kwaliteiten van de band bleven niet onopgemerkt. Wolfert Jumelet van Studio 2 stelde de band in de gelegen heid in de daluren van de stu dio een opname te maken van Nono Ego's eigen muziek. Mu zikanten en mensen die met muziek te maken hebben lie ten zich meestal in lovende woorden uit over de band. Ter wijl Radio Flakkee een jaar ge leden een uur zendtijd aan de band besteedde. Op dit mo ment probeert de band om hun opnames op een CD te krijgen. Het wachten is op een platen maatschappij die daar wat in ziet. Wanneer dat niet lukt gaat de band een eerste CD in eigen beheer uitbrengen. Door de produktieve werkwijze heeft de band inmiddels reeds materiaal voor een tweede CD, zodat Lagerweij gekscherend meldt 'dat de -band op dit mo ment eigenlijk bezig is met de derde CD'. De bandleden zijn het er over eens, dat -de muzikale maar vooral ook persoonlijke uit straling die zij hebben hun po sitieve slagkracht geeft, ook al strookt dit niet helemaal met een bepaald commercieel beeld. De band zegt het niet te moeten hebben van lichteffec ten en ander commercieel ver toon, maar van zichzelf. Dat is hun kracht. Via spontane jam sessies en solo's zeggen de bandleden 'muziek aan de me ter' te kunnen leveren, terwijl de nummers toch goed in el kaar zitten. „De hedendaagse mens heeft een bredere kijk op de wereld en is daarom minder eenzijdig. De muziek van Nono Ego houdt het midden tussen com mercie en 'werkelijkheid' en past daarom- in het huidige tijdsbeeld. De band poogt voortdurend krenten uit de pap van het muzikale verleden en het heden te halen en voegt daaraan iets ondefinieerbaars toe." BURGH-HAAMSTEDÉ - Op het terrein op de hoek van de Omloopsweg/Armhoeks- weg in Burgh-Haamstede be ginnen dinsdag 5 september een aantal gelioorzaamsheid- cursussen voor honden. Het gaat om cursussen van de Werkhondenvereniging Schou wen-Duiveland. Het gaat om een puppy-cursus waarbij het spelelement centraal staat, een cursus speuren waarbij hon den wordt geleerd een gelopen spoor op te zoeken en gehoor zaamheidscursussen, zowel voor beginnende als gevorder de combinaties van baas en hond. Belangstellenden kun nen voor meer informatie of aanmelding telefonisch con tact opnemen via 01116-2442. De bandleden van Notno Ego van links naar rechts Ger Lagerweij, Willem van Maanen, Pierre Pourquié en Collin Clement. C? t vrije 2-4 zierikzee.tel.. 01110 -13132/17458 DANSLESSEN IN ZIERIKZEE EN OUDE-TONGE INSCHRIJVEN VANAF HEDEN Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, nm Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1