Schouwse wereldmuziek met the roots' in de Zeeuwse klei <L> dichters Amateur Comedie en toneelvereniging- Ouwerkerk g-enoniineerd voor Electra Vooral de PvdA profiteert voorlopig van paarse tornado mm ff. 17 Botsing Te veel naar links Wedstrijden afgelast m DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 NR 25827 7 Eerste CD van Scliouwse groep Alteklein M Het Schouwse ensemble Alteklein met van links naar rechts Harry van der Wekken, Ineke Dorreman, Toine Tiggelman, Anita Duin houwer, Jaap Verseput, Jaco Konijnenburg, Wim Bakker, Hans Goemans en Mischa van der Wekken (foto:Pieter Honhoff) ZONNEMAIRE - Precies een jaar geleden besloten de leden van ensem ble Alteklein dat het hoog tijd werd voor het maken van een eigen cd. De meeste leden van de negen-koppige groep spelen al zo'n vijftien jaar sa men. In het najaar van 1994 hebben ze een sponsorplan opgesteld en nu op 16 september zullen ze in het Dorpshuis van Ouwerkerk hun eerste cd presenteren. Schouwse cultuur van onze tijd en waard om bewaard te blijven." „Schouwse wereldmuziek", zo omschrijft Harry van der Wek ken de produkties van Alte klein. Hij is de muzikale motor achter Alteklein en Jaap Ver seput is de zakelijk leider. Alle nummers o£> de cd zijn ge schreven door Harry van der Wekken. Hij vertelt dat hun „wereldmuziek" ten eerste zijn oorsprong vindt in de Zeeuwse klei. Sfeermuziek „Het is niet echt dansmuziek, wat wij spelen. Je kunt er wel op dansen, maar het is in de eerste plaats sfeermuziek. Heel gevarieerd en met een ei gen klankkleur. Een uitdruk king van de sfeer van ons plat teland. De cd is eigenlijk niet commercieel van opzet. Ik was heel blij dat hij gemaakt kon worden. Het is in de eerste plaats een expressie van onze bezigheden in de afgelopen ja ren. Een collage van muziek die alle elementen in zich draagt, die mij aanspreken. Ik zie dit als een document van de roepsmusicus worden. De an deren zijn allemaal amateurs." De instrumentale bezetting van Alteklein bestaat voor het grootste gedeelte uit saxo foons, verder uit drums, fluit en tuba. Volgens Harry is de onderlinge sfeer heel goed: „Dat is ook een voorwaarde om op deze ma nier muziek met elkaar te ma ken, dat vereist een goede on derlinge sfeer." Hans Goemans is een van de jongere saxofonisten van het ensemble. „Ik vond het een he le eer dat ik met hen mee mocht spelen, want het is net of je in een familie binnenge haald wordt." Dat alle spelers ook nog in an dere bands actief zijn vindt Harry geen bezwaar: „Ik vind het eerder een verrijking, want iedereen brengt dan zijn nieuwe invloeden mee en dat kan heel verfrissend zijn. Zo speelt Hans alleen al in acht bands op Schouwen, maar hij wil dan ook op den duur be- De componist van de Schouw se muziek van Alteklein is vroeger bij Kunst en Eer in Zierikzee op klarinet begon nen en zo kwam hij in de „me- ziek" terecht. Alteklein heeft in vijftien jaar inmiddels zo een groot repertoire opge bouwd dat er maar één maal in de 14 dagen meer gerepeteerd hoeft te worden, de groep speelt uitsluitend akoestische muziek. „We zijn na al die jaren zo op elkaar ingespeeld, dat we aan een halve noot al genoeg heb ben. We zijn allemaal ama teurs, maar het gaat soms op echt werken lijken." Foksmop In april zijn de eerste nummers opgenomen voor de cd. Het eer- ste nummer, „Foksmop" is met de manier van drummen opgenomen met kwastjes, ge baseerd op „Ragmop". „Mop" is dus de manier van drummen en „Foks" komt van foxtrot. Een ander nummer „Spannend Bloesje" is een blues, waarbij alle officieel in de blues ge bruikte noten netjes gearran geerd zijn. Het is „spannend" vanwege de tegenpartij in de begeleiding (tuba en fluit) en door de solo in het middenstuk waarin een bottleneck gitaar solo wordt geïmiteerd met twee saxen. Eind mei en begin juni zijn on der andere de nummers „Sam ba Balsem", „Swiesjes" en „Blospel" opgenomen. „Sam ba Balsem" is een echte samba waarbij we ook traditionele instrumenten uit Brazilië ge bruikt hebben. Vooral de sur- do valt op doordat in een be paalde break echt alles natrilt door dit instrument. „Swies- je" heeft een heel mooi tussen stuk in vijf kwarts maat waar op een prachtige sopraansax solo staat. De titel verwijst naar het wolmerk de 3 Suisses. Als laatste op de cd komt het nummer „Blospel". Dit is een samenvoeging van een blues en een gospel, het is opgeno men in een kwartbezetting en is een mooie afsluiter. De eer ste ruwe mix bleek bij belui steren al boven verwachting. Alles is op 14 augustus naar de producent gegaan en zal tijdig klaar zijn voor het grote pre- sentatiefeest op 16 september om 20.00 uur in het Dorpshuis in Ouwerkerk. Zevenendertig nominaties voor beloning toneelprestaties ZIERIKZEE - Als enige twee toneelverenigin gen van Schouwen-Duiveland zijn de Amateur Comedie Zierikzee en de Toneelvereniging Ou werkerk door de Electra-commissie van het Zeeuws Centrum voor amateurtoneel (ZCA) ge nomineerd voor een Electra. Een Electra is - in navolging van de Amerikaanse Oscar - een fraai beeldje, bedoeld als blijk van waardering voor opmerkelijke toneelprestaties. Toneelvereniging Ouwerkerk is door het ZCA genomineerd vanwege de opmerkelijke re pertoirekeuze. De Ouwerkerk- se tonelisten brachten begin dit jaar in het dorpshuis in Ou werkerk Gogol's De Gokkers. John Meuldijk van de ACZ wordt als enige van Schouwen- Duiveland persoonlijk geno mineerd en wel in de categorie 'Opmerkelijke belichting' voor zijn prestaties in Het Flauwgevallen Paard. Twee keer De Amateur Comedie als col lectief is ook genomineerd en wel in de categorie Opmerke lijke algehele vormgeving voor Het Flauwgevallen Paard. De Electra-commissie van het ZCA kent dit jaar in twaalf verschillende catego rieën Electra's toe. Alles bij el kaar werden voor een beoorde ling door het ZCA 25 voorstellingen aangemeld. Van die 25 voorstellingen zijn er nu 17 genomineerd voor de toneelprijs. De meeste nominaties - vijf in totaal - zijn terecht gekomen bij de voorstelling Rue Saint Pierre van de Stedelijke Scho lengemeenschap Middelburg (SSGM). Deze voorstelling wordt genomineerd in de cate gorie Opmerkelijke regie (Jan Burggraaf), vrouwelijke hoof drol (Cathelijne van den Haak), kleding (Tineke Boer), licht (Paul van Dijk en Rob de Groot) en ensemblespel (ballet onder leiding van Marleen van Buren) Veel waardering blijkt de Electra-commissie ook te heb ben voor de voorstelling 'De Zwanen van de Theems' van Toneelgroep Terneuzen en voor de bevrijdingscomedie 'Lili en Marleen' van de Came- re van Rhetorica 'De Transfi guratie' uit Hulst. Beide sleep ten zij vier nominaties in dé wacht. Om uiting te geven aan haar waardering voor de voorstel ling 'Op hoog van zegën' door de Stichting Middelburgs Theater voerde de commissie een nieuwe categorie in: op merkelijke Totaalproduktie. In diezelfde categorie wordt ook de Rederijkerskamer De Eendracht uit Oud-Vossemeer genomineerd voor de voorstel ling De Grote Dag. Voor Op hoop van zegen kende de commissie nominaties toe in de categorie Opmerkelijke vrouwelijke bijrol (Carla Schroot in de rol van Jo), en Opmerkelijke vrouwelijke hoofdrol (Joke Baijens in de rol van Kniertje). Stichting Theater Split wordt genomi neerd voor Opmerkelijke man nelijke hoofdrol (Oscar Poste- ma in de rol van Zygmunt) en Opmerkelijke vrouwelijke hoofdrol (Erna Koole in de rol van Lili). Regisseuse De gelegenheidsgroep Toneel groep Achilles werd het afgelo pen seizoen geformeerd door regisseuse, toneelspeelster en cabaretière Ans Schilders uit Kapelle. Zij behaalde met de Voorstelling Oiuipoes in Kolo- nos haar midden-kader regie certificaat en wordt door de Electra-commissie thans ook gehonoreerd met een nomina tie in de categorie Opmerkelij ke regie. Verder kreeg de voor stelling nominaties voor Mannelijke hoofdrol (Ron Thi- ry) en Kleding (Tom Lampet). De Zeeuwse Komedie uit Vliss- ingen - die in de afgelopen ja ren al heel wat nominaties in de wacht sleepte - heeft dit sei zoen een wat kleinere oogst: één nominatie voor Opmerke lijke vrouwelijke bijrol: Lisa Culenaere in de rol van dienst meisje Nicole in De Burger Edelman. In de lijst van geno mineerden is de jeugd goed vertegenwoordigd. Alle genomineerden zijn uitge nodigd voor een bijeenkomst op vrijdagavond 8 september in het gebouw van de Stichting VMC in Middelburg voor de uitreiking van de certificaten. De Electra's worden uitgereikt tijdens het grote Electra-festi- val op zaterdag 30 september in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Voor het uitreiken van de Electra's zijn uitgeno digd mr. A. van Kessen, burge meester van Hulst en voorzit ter van de Stichting VMC, wethouder L. Poppe-de Loof van Vlissingen en mevrouw N. Roozemond van het landelijke bureau inspectie Kunstzinnige vorming en andere kunst. RENESSE - Een 23-jarige .in woner van Dortmund (D) en een 25-jarige inwoner van Utrecht botsten maandag met de auto's tegen elkaar op een parkeerterrein in Renesse. De bestuurders reden beiden op verschillende rijstroken richting uitgang. Bij de split sing hiervan reden ze tegen el kaar. De auto van de man uit Dortmund werd links voor be schadigd. Het rechter voorpor tier van de Utrechtenaar liep eveneens een beschadiging op. BROUWERSHAVEN - Een 32- jarige inwoner van Zierikzee en een 33-jarige vrouw uit Bonn (D), kwamen maandag middag met eikaars auto in aanraking op de Langendijk in Brouwershaven. Omdat geen van beide bestuur ders voldoende rechts hield ontstond een aanrijding. Van beide auto's werd de linker buitenspiegel beschadigd. Bij de man uit Zierikzee sneuvelde door de klap ook nog de por tierruit. KERKWERVE/KAMPER- LAND - Twee voetbalwedstrij den die eigenlijk voor van avond, dinsdagavond, op het programma stonden zijn afge last. Het gaat om de bekerwedstrijd Bevelanden-Zierikzee die in Kamperland gespeeld zou wor den en de wedstrijd WIK-Ser- ooskerke (W) die op het pro gramma stond in Kerkwerve. Op Den Hoogen Blok in Zierik zee wordt vanavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Zierikzee en Walcheren. De wedstrijd be gint om 19.00 uur. Lange nachten "Met het ouder worden heb je minder slaap nodig", zo beweert men vaak - uitzonderingen daargelaten. Ook zijn er die heel vaak liggen te tobben; een moeizame bezigheid, donker, van alles verlaten, 't Wordt draaien, van de ene op de andere zij, stompt steeds de kussens en raadpleegt regelmatig de wekker. "Slaap je niet, dan rust je toch", beweert een ander, maar is er dan gepieker, dan voel je je als in een kerker. Dan zijn er mensen die het maar zonde van de tijd vinden om lang op bed te liggen; 't kost al een derde levensdeel. Toch is nachtrust een fijne uitvinding; je staat fit op, het leven is aanvaardbaar, geeft weer nieuwe vrinden. Als slapen lukt, schept dat vergetelheid aan leed of verdriet, want in slapeloze nachten gaat alles tellen, zie je spoken. Je voert discussies en monsters komen op je af, die als vijandige samenzweerders massaal komen opdoemen. Er bestaat ook zoeits als de medische barmhartigheid; poeders en pillen geven tijdelijk een noodoplossing. Toch, zoek eens in je vroegere leven, je school, je ouders, je samenleving; je schept dan een grote, leuke, bedijvigheid. Vergelijk zo de goede, maar ook de minder leuke dingen; zo'kom je bij de dag die achter je ligt; was die zo beroerd? Was iedereen onaardig: niets prettigs in het grote samenspel? Eerlijk bekennen hebben we die afgelopen dag goed geboerd. A. M. Slaager Burgh-Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Beraadslagingen begroting snel klaar DEN HAAG (ANP) - Hoofddirecteur Van der Voet van de Rijksvoorlichtingsdienst kon zijn verbazing over zoveel onnozelheid nauwelijks verbergen. Of het kabinet mogelijk de volgende dag al een akkoord zou bereiken over de uitga venkant van de begroting 1996 (zeg maar: de be zuinigingen), had een journalist gevraagd. Het was donderdag 6 juli, en volgens het schema hadden de bewindslieden nog ruim een week voor hun begrotingsbe sprekingen. Ruime ervaring aan het Binnenhof had Van der Voet geleerd dat die tijd steeds tot de laatste seconde wordt benut voor het verzinnen van telkens nieuwe compromissen en varianten. Natuurlijk was het uitgesloten dat het kabinet een week te vroeg klaar zou zijn. Maar vanzelfsprekendheden schijnen niet meer te bestaan sinds het aantreden van hét paarse kabinet. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie van vrijdag 7 juli meldde pre mier Kok bijna achteloos dat de beraadslagingen over de uitgavenkant van de begroting voor volgend jaar inderdaad waren afgerond. Het gaat im mers goed met de economie en de overheidsfinanciën zijn re delijk op orde, dus waarom nog langer dooremmeren, zo luidde (populair vertaald) de boodschap van de premier. Meer nieuws Kok had nog meer nieuws. De politiek uiterst gevoelige pri vatisering van de wao (door hemzelf eens betiteld als het scharnier van het regeerak koord) zou een half jaar tot een jaar worden uitgesteld. Verve lend, maar door praktische complicaties onvermijdelijk. De VVD-fractie, die eerder nog had gedreigd de koppeling van de uitkeringen aan de lonen in de marktstector op losse schroeven te zetten als de wao- operatie vertraging zou oplo pen, nam de boodschap van de premier voor kennisgeving aan. Uitstel? Nou ja, jammer. Afgelopen vrijdag zorgde Kok opnieuw voor lichte verbijste ring bij de Binnenhof-routi niers. Ruim tien dagen voor de gestelde „deadline" bleken de meest betrokken bewindslie den het eens te zijn geworden over de inkomstenkant van de begroting 1996 (koopkrachtbe- leid, lastenverlichting), met als resultaat dat bijna nie mand er volgend jaar op ach teruit gaat. Het betreft hier weliswaar slechts een voorlopig akkoord (het voltallige kabinet moet er nog mee instemmen), maar toch. Paars lijkt bezig alle snelheidsrecords te breken. Vrijwel zonder slag of stoot slagen bewindslieden van zeer uiteenlopende ideologische pluimage erin de ene na de an dere Gordiaanse knoop door te hakken. Beslissingen waarvoor vorige kabinetten vele uitputtende vergadersessies nodig hadden, blijken nu op een achternamid dag tot stand te kunnen ko men. Verklaringen Hoe is dat mogelijk? Een aan tal verklaringen ligt voor de hand. Het kabinet-Kok heeft economisch de wind mee. Er is sprake van een behoorlijke groei, waardoor de extra belas tinginkomsten binnenstromen en de werkgelegenheid aan trekt. Dat leidt weer tot lagere uitga ven, dus meevallers, in de so ciale zekerheid. Omdat de co alitiepartners zo verstandig zijn geweest tijdens de forma tie van een somber verwach tingspatroon uit te gaan, tik ken deze meevallers dubbel Maar er moet meer aan de hand zijn. Ook vorige kabinetten maakten periodes van voor spoed door, maar die gingen niet gepaard met de tornado achtige besluitvorming die paars ten toon spreidt. De sfeer in het kabinet-Kok is uitstekend, zo wordt vaak ge zegd. De bewindslieden vinden el kaar aardig en er wordt heel wat afgelachen. Zonder enige twijfel is ook die onderlinge harmonie van invloed op de snelle en ogenschijnlijk pro bleemloze manier van werken. Maar niet alleen het tempo waarmee de kabinetsbeslissin gen tot stand komen, is opval lend. Opmerkelijk Minstens zo opmerkelijk is dat de PvdA op vrijwel alle be langrijke punten haar zin krijgt. Geen extra bezuinigin gen, volledige koppeling, koopkrachtbehoud voor de mi nima, lastenverlichting die ten dele gericht wordt op de onder kant van de arbeidsmarkt, uit stel van de wao-plannen - het lijkt niet op te kunnen voor de sociaal-democraten. En dat al lemaal zonder dat de WD een wanklank laat horen. Sehaduwpremier De liberale fractievoorzitter Bolkestein heeft zich het afge lopen jaar de reputatie ver worven van een geduchte seha duwpremier, die vanuit de kamerbankjes de lakens uit deelt en Kok en de overige PvdA'ers slapeloze nachten be zorgt. Maar wie het kabinets beleid de revue laat passeren, betwijfelt in hoeverre die re putatie terecht is. Als het om het asielzoekersbe leid of de Nederlandse rol in voormalig Joegoslavië gaat, gedraagt de WD-leider zich af en toe als een boeman voor zijn coalitiepartners, maar inzake de sociaal-economische kern van het regeerakkoord lijkt zijn houding meer op die van Sinterklaas. Waar is de man gebleven die tijdens de forma tie zo kon sneren over „inko mensplaatjes", „pappen en nathouden" en „veel gefröbel, weinig maatregelen van for maat"? Vermoedelijk zou het snel af gelopen zijn met de goede sfeer en de rappe besluitvorming in het kabinet als Bolkestein op het vlak van sociale zekerheid, koopkrachtbeleid en financie ringstekort zijn ware aard zou tonen. Vooralsnog ziet de libe raal daartoe kennelijk geen aanleiding. Succes En waarom zou hij ook? Zijn partij maakt volgens de peilin gen een periode van ongekend electoraal succes door. En dankzij de economische groei vallen de resultaten van het kabinetsbeleid zonder veel moeite aan de VVD-achterban te verkopen. Bovendien is het. riskant zon der gegronde reden een pre mier in het vaairwater te zitten die zo populair is bij de bevol king als Kok. Maar zodra het wat minder gaat met de economie - en ra mingen van het Centraal Plan bureau wijzen voor volgend jaar al op een zekere stagnatie - zal de echte Bolkestein ver moedelijk snel opstaan. En dan zouden de kabinetsverga deringen wel weer eens tot in de kleine uurtjes kunnen gaan duren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7