VOORBIJ Verfrissend geschiedenisboek met veel boeiende verhalen Gedeputeerde voor zonering en quotering mini-campings Wateroorlog tussen Britse gebruikers en distributeurs Wellington vraagt Hof om uitspraak tegen kernproeven Bedrijfsleven hoopt op 2,5 miljard aan orders DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 NR 25827 FOTO JOOP VAN HOUDT In kielzog staatsbezoek Indonesië JAKARTA (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsle ven hoopt tijdens het staatsbezoek van konin gin Beatrix aan Indonesië orders ter grootte van ruim 2,5 miljard gulden te kunnen afslui ten. Maandag maakte VNO-voor- zitter Rinnooy Kan bekend dat de bedrijven die deel uitmaken van de economische missie al voor een bedrag van 1,25 mil jard gulden aan contracten hebben afgesloten. Mogelijk volgt nog anderhalf miljard. Rinnooy Kan gaf wel toe dat alles is meegeteld, van vage plannen tot reeds getekende contracten. Het gaat dit jaar overigens al erg goed met de Nederlandse export naar Indo nesië. Die is dit jaar met 40 procent gestegen. Met de resul taten van de handelsmissie die nu met de koningin in Indone sië is, wordt de stijging alleen nog maar groter. Minister Wijers van economi sche zaken steunt de Neder landse handel met Indonesië de komende zeven jaar met een bedrag van 245 miljoen gulden. Door een pakket rentemaatre gelen kunnen Nederlandse ondernemingen dan beter con curreren met buitenlandse be drijven in Indonesië. Naar ver wachting kan dat Nederlandse bedrijven voor eenmiljard gul den aan orders opleveren. De VNO-voorzitter is er erg geluk kig mee: ,,Ons verleden hier mag geen voordelen meer ople veren, maar moet ook geen nadelen meer met zich mee brengen." Voor 1992 konden Nederlandse bedrijven beter zaken doen met Indonesië dankzij de zogenoemde zachte leningen van Ontwikkelings samenwerking. Maar sinds uit latingen van minister Pronk dat jaar over de mensenrech ten in Indonesi e wil de voor malige kolonie absoluut geen geld van Ontwikkelingssa menwerking meer ontvangen. Volgens Wijers is er nu echter wel een positieve sfeer om op basis van gelijkwaardigheid samen te werken. Transmissie NKF en Holec deden het tot nu toe het beste bij het verwerven van orders. Voor het maken van transmissienetwerken in centraal- en Oost-Java hebben zij contracten getekend met een gezamenlijke waarde van 36.0 miljoen gulden. De Neder landse elektriciteitsproducen ten zullen meewerken aan de renovatie en uitbreiding van de elektriciteitscentrale in Bi- tung, in het noorden van Sula wesi. De mogelijkheid bestaat dat in de toekomst ook soort gelijke projecten elders in Su lawesi en oostelijk Indonesië van de grond komen. Wanneer, waar, waarom ZIERIKZEE - Markante momenten in de ge schiedenis die de wereld veranderden worden in het boek Wanneer, waar, waarom en hoe het gebeurde - een uitgave van Readers Digest - be handeld in de vorm van boeiende verhalen, aan grijpende verslaggeving ter plekke en een intri gerend kijkje achter de schermen. Van de opmerkelijke bescha vingen in Mesopotamie en Egypte, die duizenden jaren geleden de fundamenten leg den voor onze wereld tot het laatste decennium van de 20e eeuw. Dit 448 pagina's tellen de en rijk geïllustreerde ge schiedenisboek geeft een com pleet en levensecht inzicht in het verleden door de indrin gende vragen te beantwoor den: wie, wat, waar, wanneer, hoe en waarom? Buskruit Bijvoorbeeld de vraag wie pro fiteerde van Caesars testament (en veroorzaakte daardoor op roer in de senaat)? Wat was de misdaad die Galilei in 1633 had begaan en die hem pas in 1992 werd vergeven? Waar is de democratie geboren? Wan neer werd het buskruit uitge vonden (en waarvoor werd het als eerste gebruikt)? Hoe slaagde een handvol Spaanse avonturiers erin het hele rijk van de Azteken te veroveren en waarom boog Gandhi's sluipmoordenaar eerbiedig al vorens drie schoten te lossen? Elk verhaal heeft twee kanten. Aan de ene kant is er het le vensechte verhaal van iedere gebeurtenis, zoals het allemaal in werkelijkheid gebeurde, en zoals de mensen uit die tijd het hebben ervaren. Aan de andere kant wordt er gekeken naar de achtergronden van iedere ge beurtenis. Van 2500 v. C. tot 1989 Het boek is overzichtelijk opgebouwd in 9 hoofdstukken en behandelt in chronologisch volgorde de geschiedenis van af 2500 v.C. (de prehistorie) tot 1989 (de val van het communis me). Opzoeken Om het opzoeken te vergemak kelijken is een alfabetische in dex en een onderwerpindex op genomen. Tevens bevat het boek 24 pagina's met tabellen. De meer dan 1.000 illustraties zijn veelal in kleur. De teke ningen en kaarten zijn speciaal voor dit boek in opdracht ver vaardigd. Werkbezoek Van Zwieten aan Zierikzee ZIERIKZEE - Gedeputeerde J. G. Van Zwieten (VVD) staat positief tegenover het vaststellen door gemeenten van de zones waarin mini-campings in het buitengebied mogen bestaan en van het re gelen van het aantal mini-campings dat een gemeente binnen haar grenzen wil jiebben. Als het aan Van Zwieten ligt, zal er geen sprake zijn van een overgangsregeling, maar ligt er nog voor komend seizoen een voor de burgers duidelijke regelgeving omtrent het kam peren bij de boer op tafel. Met de komst van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR), die per 1 oktober van kracht wordt, zijn de gemeenten ver antwoordelijk voor het kam peren bij de boer. Volgens deze wet mag elke grondbezitter in het buitengebied een mini- camping beginnen en wordt de koppeling mini-camping/agra risch bedrijf losgelaten. Om te voorkomen dat een wildgroei binnen de mini-cam- pingsector ontstaat hebben de Schouwen-Duivelandse ge meenten inmiddels al besloten geen vergunningen meer af te geven voor een regeling is vast gesteld waarin duidelijk is aangegeven 'wie wel mag, en wie niet'. niet van zins te zijn regels over de hoofden van de gemeenten op te stellen, omdat de provin cie wat ruimtelijke ordening aangaat, maximale vrijheid wil geven aan gemeenten. ,,De provincie zet alleen een aantal vangrails op waarbinnen de gemeenten met eigen verant woordelijkheid functioneren", aldus de gedeputeerde. Hij zei positief te staan tegenover de subsidie-aanvraag van de Schouwse gemeenten. Van Zwieten zei wat dit betreft „Als je in het kader van de r ^nSÊÊSÊÊÊt^i j J. G. van Zwieten temidden van het college van benw van Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) WOR niets regelt, groei je naar een puinhoop toe", stelde Van Zwieten, die graag een unifor me regelgeving bij de gemeen ten ziet. Zonering en quotering vindt Van Zwieten een goede optie om de gang van zaken rond de mini-campings in het buitenge bied te regelen. Hij noemt het in het belang van Schouwen- Duiveland om gemeenten rond de tafel te krijgen om eenheid rond de bestemmingsplannen buitengebied te creëren. ,,Als je hier met een goed plan op ta fel korpt, kan dit als een voor beeldplan voor alle gemeenten in Zeeland dienen", aldus de gedeputeerde. In het handhaven van de kop peling kamperen en het agra risch bedrijf, ziet Van Zwieten niet veel: ,,Daar zitten te veel nadelen aan." De gedeputeerde bracht een en ander naar voren tijdens een kennismakingsbezoek aan de gemeente Zierikzee maandag. Met de leden van het college van burgemeester en wethou ders besprak de gedeputeerde onder meer zaken als Poortam bacht-Zuid, camping Van der Wekken, het bedrijventerrein aan de Boerenweg en de be stemmingsplannen buitenge bied en Eerste Weegje. Wat recreatie en toerisme be treft stonden op de agenda, de rol van Zierikzee in het project Zeeland-Maritiem, kamperen bij de boer en fietspaden. Na de bespreking volgde een kor te rondrit door de gemeente. Conflict Nieuw-Zeeland en Frankrijk DEN HAAG/WELLINGTON (ANP/RTR/AFP/DPA) - Nieuw-Zeeland wil dat het Internationale Hof van Justitie een uitspraak doet tegen de voorgenomen Franse kernproeven op het Frans-Polynesische atol Muru- roa in de Stille Zuidzee. De ambassadrice van Nieuw-Zeeland in Neder land, Hilary A. Willberg, diende maandag rond 12.00 uur officieel het verzoek bij het Hof in om zich opnieuw te buigen over de Franse kern proeven. De regering in Wellington ver zoekt het Hof een oude, in 1973 begonnen zaak tegen de boven grondse Franse kernproeven te heropenen. Die zaak is in de cember 1974 geschorst toen Frankrijk besloot zijn kern proeven ondergronds te gaan houden. De schorsing ging ech ter gepaard met een uitspraak waarin de rechters bepaalden dat landen het Hof om een nieuw „onderzoek van de situ atie" kunnen vragen als de voorwaarden van de schorsing zijn weggevallen. Bovendien wil Wellington dat het Hof in een voorlopige voor ziening de hervatting van de proeven verbiedt, totdat in een bodemprocedure over de recht matigheid ervan is beslist. Volgens de statuten van het Hof moet binnen drie weken worden beslist over het ver zoek om een voorlopige voor ziening. Deskundigen achten de kans klein dat het Nieuw- zeelandse verzoek wordt inge willigd. Voor het geval het Hof de kernproeven niet verbiedt, wil Nieuw-Zeeland dat de rechters subsidiair een milieu effectenrapportage gelasten, verbonden met de bepaling dat Frankrijk alleen tot de kern proeven mag overgaan als volgens internationale normen is vastgesteld dat geen gevaar dreigt van radioactieve be smetting van het zeemilieu. Bezorgd Volgens de Nieuwzeelandse procureur-generaal Paul East is Wellington bezorgd over de effecten van de kernproeven op het milieu in de Stille Zuid zee. Hij hoopt dat het Hof zo snel mogelijk een zitting aan het verzoek wijdt omdat Frankrijk al in september met de nieuwe kernproeven wil be ginnen. East zou dan naar Den Haag reizen om het standpunt van zijn regering uiteen te zet ten. Frankrijk erkent de bevoegd heid van het Hof om zich met de zaak bezig te houden niet. Parijs meent dat het Hof niets te zeggen heeft over zijn natio nale veiligheid en heeft aange kondigd de procesgang te blokkeren. Het hoogste rechts college van de VN kan zich vol gens Frankrijk alleen over een zaak buigen als alle betrokken partijen ermee akkoord gaan. Volgens het Hof heeft Frank rijk die toestemming al impli ciet verleend door het statuut van het Hof te tekenen. Veilig De Fransen houden vol dat de proeven op Mururoa volstrekt veilig zijn en nodig om de ge loofwaardigheid van hun kernwapens te bewaren. Presi dent Chirac kondigde in juni een serie van zeven va acht ken- proeven aan, uitgesmeerd over de periode van 1 september tot 31 mei. Eind 1996 wil Frank rijk een verdrag tekenen dat een algeheel verbod op kern proeven behelst. Behalve Nieuw-Zeeland hebben ook Australië en andere landen in de regio de hervatting van de proeven krachtig veroordeeld. Het Internationale Hof van Justitie werd in 1945 opgericht krachtens het Handvest van de Verenigde Naties. Het moet als wereldrechtbank conflicten tussen staten oplossen, volgens de regels van het internatio naal recht. Commissie Een groep leden van het Euro pees Parlement heeft maandag de instelling van een commis sie geëist die moet onderzoe ken of Frankrijk de bevolking van Frans-Polynesië afdoende beschermt tegen radioactieve straling. De verklaring is on dertekend door 169 van de 626 Europarlementariërs, afkom stig uit alle fracties met uitzon dering van de Franse gaullis ten. Chirac is gaullist. Verenigd Koninkrijk gebukt onder droogte LONDEN (AFP) - De aanhoudende droogte in Groot-Brittannië, die de bevolking tot grote be perkingen dwingt, leidt tot spanningen tussen hen en de distributiemaatschapijen. De bevol king beschuldigt hen ervan een slecht voor beeld van waterbesparing te geven door ver waarlozing van de verouderde waterleidingen. gebruikten. Zij kunnen een boete krijgen van maximaal 50.000 gulden. De droogste zomer sinds 1659 houdt Groot-Brittannië in haar greep en betekent voor meer dan 30 procent van de be volking zware beperkingen op watergebruik. Vooral in Yorkshire, het noordwesten, Cornwall en het zuidoosten doet de droogte zich gelden. De naleving van de beperkin gen - vooral het sproeiverbod - wordt afgedwongen door toe zicht vanuit helikopters. Zon dag werden twee landbouwers betrapt tijdens het bemesten van het land, waarbij ze water Straffen Dergelijke zware straffen lei den tot ergernis. In Noord-En- geland, waar de maatschappij Yorkshire Water de slechtste reputatie wat betreft water- verspilling heeft als gevolg van verouderde distributie- en leidingstelsels, gaat gemid deld 26 procent van de jaarlijk se waterproduktie verloren. De 'e'en miljoen klanten van het bedrijf kijken argwanend naar de beperkingen die Yorkshire Water nu oplegt. Vooral de aanstelling van een hoofd communicatie met een jaarsalaris van 80.000 pond (twee ton) als reactie op de droogte zet kwaad bloed. Het bedrijf zou moeten investeren in dienstverlening; en het lei dingnet in plaats van in zijn imago. Dit getuigt van een stijlloze onbeschaamdheid", aldus een plaatselijke Labour- afgevaardigde. Maandag werd een rapport gepubliceerd waarin de regering besloot geen dwangmaatregelen op te leggen aan regionale, gepriva- tiseerdemaatschappijen om hun waterverliezen te beper ken. Volgens het rapport zijn de distributeurs „zelf het beste in staat om de kosten-baten- analyse te maken" in de strijd tegen het watergebrek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5