Schelphoek weer terug in de oorspronkelijke staat Frans Beekman 25 jaar op RSG Internationale ruilbeurs Zeeland Gewond bij ongeluk Verkoop Oostenrijkse woningen in Haamstede Bejaarde ernstig gewond Oesterstropers actief Uit de kluiten gewassen zonnebloem DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 NR 25827 Verwachting t/m zaterdag 26 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 06.37, onder 20.47 Maan op 03.46, onder 19.02 24 aug. Zon op 06.38, onder 20.45 Maan op 04.49, onder 19.32 Nieuwe Maan: 26 aug. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het droge zomerweer loopt ten einde. Vanavond en van nacht is er in het zuidoosten en oos ten al kans op een regen- of on weersbui. In de rest van het land blijft het dan waarschijnlijk nog droog maar kunnen wel enkele mistban ken ontstaan. De minimumtempera tuur komt uit op een graad of 16. Morgen overdag is er eerst zon en wordt het nog warm met een mid- dagtemperatuur van ongeveer 27 graden. Het is wel drukkend warm want de vochtigheid neemt toe en daarmee ook de kans op een enkele buien. Die kunnen in het hele land voorkomen en gepaard gaan met onweer en mogelijk ook windstoten. Overigens waait er morgen een zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit zuidoost tot oost. De buien ho ren bij een zwakke storing die van daag boven Frankrijk ontstond en morgen over ons land trekt, zodat het afgelopen is met de voortduren de invloed van hogedrukgebieden. Donderdag is er ook kans op enkele buien; er passeert dan een frontale storing. Daarna stroomt koelere lucht over ons land zodat op het ein de van de week de middagtempera- tuur uitkomt op ongeveer 20 graden. THOLEN - Een inwoner van Tholen raakte gisteren, maan dag, licht gewond bij een ver keersongeluk. Het ongeluk gebeurde op de Krabbekreekweg tussen Tho len en Sint Philipsland. De Tholenaar verloor door onbe kende oorzaak de macht over het stuur en ramde een beton nen wegbebakening. Hierdoor sloeg het voertuig van de man over de kop en kwam midden op de weg tot stilstand. Daar bij liep de Tholenaar lichte verwondingen op. Hij werd per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. De auto raakte zwaar beschadigd. De weg was door het ongeluk twee uur lang gestremd. Het ver keer werd omgeleid. Z1ERIKZEESCHEH NIEUWSBODEH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtmari bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant; woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. ZIERIKZEE - Half augustus was het 25 jaar ge leden dat F. Beekman leraar aardrijkskunde op de RSG Professor Zeeman werd. De, toen nog, Rijksscholengemeenschap begon na invoering van de Mammoetwet van 1968 flink te groeien van 400 leerlingen in 1970 tot 1200 leerlingen in 1985. De groei van de school leidde die jaren tot het aanstellen van veel nieuwe leraren, waaron der de heer Beekman. Naast zijn leraarschap houdt de heer Beekman zich ook actief bezig met de archeologie en regiona le geschiedenis, de natuur en het landschap op Schouwen- Duiveland. Er zijn in de afgelopen jaren al heel wat publikaties over die onderwerpen van zijn hand verschenen. Op vrijdag 1 september is er voor (oud)leerlingen, vrienden en collega's een receptie in zijn lokaal in de RSG in Zierikzee van 16.30 tot 18.00 uur. In raadscommissie financiën BURGH-HAAMSTEDE - De omstreden ver koop van 47 Oostenrijkse zomerwoningen in Renesse komt woensdag 30 augustus ter sprake in de raadscommissie voor financiën in de ge meente Westerschouwen. De huurders van de woningen hebben zich inmiddels ver enigd en verzetten zich tegen de verkoop door de Stichting Renesse. Verkoop zou nodig zijn omdat de huizen te weinig opbrengen. De huurders licht ten vervolgens de begroting en jaarcijfers door en kwamen tot de conclusie dat de huizen wel degelijk winstgevend zijn voor de Stichting Renesse. De huurdersvereniging ver wijt de Stichting gesjoemel met de cijfers en gebrek aan openbaarheid. De bewuste 47 Ruizen zijn alle in gebruik als vakantiewoning en maken deel uit van een complex van vijftig. Het complex is een geschenk van de Oostenrijkse regering na de watersnood ramp. Begraafplaats Verder staat volgende week woensdag op de agenda de uit breiding van de begraafplaats in Renesse, de uitbreiding van het gebouw van de sportver eniging Renesse en de subsidie aan Westerschouwen Kultu- reel. In dorpshuis Kruiningen KRUININGEN - Klein, maar wel natuurge trouw nagemaakt. De liefhebbers van minia tuurautootjes kunnen zaterdag 9 september in het dorpshuis in Kruiningen hun hart ophalen tijdens de 34ste Internationale ruilbeurs Zee land. De beurs begint om 09.30 uur. De organisatoren van de ruil beurs verwachten vele liefheb bers van binnen en buiten de provinciegrenzen. ,,De Zeeuw se miniatuurauto-verzame laars hebben in de loop van de jaren vele contacten opge bouwd in binnen- en buiten land", aldus de organisatoren in een persbericht. Vitrines Volgens het persbericht ont wikkelt de hobby van het ver zamelen van miniatuur-au tootjes zich steeds verder. ,,Het stopt niet meer met het kopen van het autootje en het 'ergens' zomaar neerzetten, maar het presenteren van al dat moois krijgt steeds meer aandacht", aldus het persbe richt. Anno 1995 zijn fraaie decors te koop die de modellen nog betel- tot hun recht laten komen. Leuke achtergronden, oude ge vels, straatfragmenten en bo men, sporttaferelen en oude garages. Voor de handige hob byist is het volgens het persbe richt ook geen probleem om zelf eigen decorstukjes te ma ken die het betreffende model in een passende ambiance plaatsen. De miniatuur-autootjes wor den volgens het persbericht ook niet langer weggestopt op een zolder of in een slaapka mertje. „Menige huiskamer biedt plaats aan een fraaie vi trine", aldus het persbericht. September is volgens de orga nisatie dé maand dat veel nieu we modellen op de markt ver schijnen. „Zo is het niet uitgesloten dat juist in Kruiningen de primeur valt van de nieuwste Renault Laguna-break in de schaal 1:43", aldus het persbericht. De verzamelaars staan al in de startblokken om dit nieuwe model aan hun collectie toe te voegen. Ook de laatste model len van de formule 1-renstallen zijn in Kruiningen te koop tij dens de ruilbeurs. Ook voor vrachtwagenspecia listen is er weer het nodige nieuws te ontdekken. Zelfs de verzamelaars die op pad gaan voor Zeeuwse bedrijven op schaal hoeven niet met lege handen naar huis te gaan. DEN HAAG - PTT Post geeft op 26 september een serie van drie postzegels uit met daarop Nederlandse wetenschappers die de Nobelprijs wonnen. GOES - Een 81-jarige inwoner van Goes is vrijdag rond half één 's nachts, ernstig gewond aangetroffen in het park aan de Oostwal in Goes. De man bleek ernstig gewond te zijn aan het hoofd. De politie vermoedt dat de man het slachtoffer is geworden van ge weld door beroving. Het slachtoffer is opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Zijn toestand is ern stig. De politie wil graag in contact komen met getuigen die zich op dat tijdstip in die omgeving ophielden of meer informatie kunnen geven over wat er met de man is gebeurd. BRUINISSE - Oesterrapers van diverse nationaliteiten houden zich de laatste weken regelmatig bezig met het roven van creusen op een perceel van schelpdierhandel K. in Brui- nisse. Dit gebeurt ondanks dat op di verse plaatsen aangegeven staat dat het streng verboden is om deze lokatie te betreden. Afgelopen zaterdag en zondag liep een aantal stropers van Chinese afkomst tegen de lamp. Zij verklaarden niet te weten dat het rapen van oes ters verboden is. Het toezicht op de schelpdierenvoorraad is verscherpt. BREDA - De officier van justi tie heeft maandag voor de rechtbank in Breda wegens po ging tot doodslag een jaar cel geëist tegen een 27-jarige Fransman. Na overdracht beheer door Westerscliouiveii SEROOSKERKE - In de voormalige werkhaven Schelphoek bij Serooskerke is Rijkswaterstaat momenteel bezig met het doorgraven van een landtong. Op een strandje en een toiletgroep na wordt het gebied teruggebracht in de oorspron kelijke staat van vóór de aanleg van de Ooster- scheldedam. Met het terugbrengen van de waterkering op de oude plaats in de Schelphoek maakte Rijkswaterstaat eind vorige week een begin. Het zand dat daarbij vrij komt wordt rond de in het water liggende cais sons gestort. Tijdens de Deltawerken werd het haventje bij de Schelphoek gebruikt afs werkhaven. Toen indertijd de vergunningen voor de werkhaven door de ge meente werden afgegeven, is er bedongen dat Rijkswaters taat na verloop van tijd het ge bied weer in de oorspronkelij ke staat terug zou brengen. In overleg met het Waterschap Schouwen-Duiveland is nu be sloten de uitstekende landtong af te snijden, zodat de kustlijn weer recht getrokken kan wor den. Dit is voordeliger in be heer en onderhoud. Het reste rende deel van de landtong wordt een eiland. Wat de be stemming van dit eiland zal worden is nog niet bekend. Ook over de toekomst van de caissonresten die boven de wa terlijn uitsteken en de inrich ting van het oostelijke deel van het gebied wordt nog door de betrokken partijen overleg gepleegd. De westelijke helft heeft al in 1993 van Staatsbos beheer een natuurinrichting gekregen. Aanvankelijk heeft de ge meente Westerschouwen het beheer over het gebied ge voerd. Toen de Raad van State het recreatief inrichtingsplan na protesten van de Zeeuwse Milieu Federatie tegenhield, trok de gemeente zich terug. De huidige beheerder Staats bosbeheer heeft als uitgangs punt dat alle recreatieve acti viteiten, behalve het strandje en het toiletgebouw, uit de Schelphoek moeten verdwij nen. Het strandje blijft alleen in gebruik voor de plaatselijke bevolking, aldus de woord voerder van Rijkswaterstaat, Jos Geluk. Trailerhelling De gemeente Westerschouwen heeft enige tijd geleden ten be hoeve van de recreanten een trailerhelling bij de Schelp hoek aan laten leggen. De ge meente werd echter door de Raad van State teruggefloten, omdat er geen recreatieve be stemming aan het gebied is ge geven. Als er een besluit valt over een alternatieve lokatie langs de Oosterscheldekust, zal de trailerhelling dan ook moeten verdwijnen. „Ik heb er wel tegen gepraat, maar dat zal wel niet hebben, geholpen", zegt H. J. Deurloo gekscherend over zijn reusach tige zonnebloem die in zijn Zierikzeese achtertuin prijkt. In mei plantte echtgenote C. E. Deurloo vijf zonnebloemplant jes naast de kas, die inmiddels zijn uitgegroeid tot ivare gi ganten. De grootste is 4.20 me ter hoog. Een beetje vreemd figuur, want de plant heeft bo venin maar liefst negen knop pen. Meestal is dat er maar eentje", zegt Deurloo. In voor gaande jaren probeerde de fa milie zonnebloemen te kweken aan de hand van zaadjes. Maar dat liep nooit ergens op uit. De plantjes, gekregen van een neefje, hebben het duide lijk beter gedaan. Veel moeite heeft het doen bereiken van grote hoogte van de zonnebloe men, de Deurloos niet gekost. „Er zit wat humus in de grond, maar verder hebben we niets extra's gedaan. Zelfs geen wa ter gegeven". De zonnebloem ofwel Helianthus annuus is een oude cultuurplant afkom stig uit Noord-Amerika. In de zestiende eeuw kwam de plant naar Europa. De zonnebloem is éénjarig en wordt gebruikt als sierplant en voor de win ning van zonnebloemolie.(Fo to: Joop van Houdt) Rijkswaterstaat is momenteel bezig met het terugbrengen in oorspronkelijke staat van de voormalige werkhaven in de Schelphoek. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3