Belastingaftrek werkenden gaat volgend jaar omhoog Toespraak koningin Beatrix gaf geen stof tot opwinding Heerma sluit come-back van Brinkman niet uit Minister wil opheldering over test van Marechaussee 'Tandartshulp te snel uit ziekenfondspakket gehaald' Bolkestein wil top in Amsterdam Bredanaar verdronken Echtgenote doodgestoken 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eventueel lijsttrekker CDA BEN HAAG (ANP) - CDA-fractieleider Heerma sluit niet uit dat zijn voorganger Brinkman alsnog een rentree maakt op het hoogste politieke toneel. Zelfs een hernieuwd lijsttrekkerschap voor het CDA is niet op voorhand ondenkbaar. Heerma maakt dat duidelijk in een onderhoud met het week blad Nieuwe Revu dat woens dag verschijnt. Voormalig beoogd premier, lijsttrekker en fractievoorzit ter Brinkman sneuvelde in augustus vorig jaar nadat het smadelijke verlies voor het CDA bij de kamerverkiezingen (20 zetels inleveren) met name hem werd aangewreven. Hij draaide nog een paar maanden mee als modaal ka merlid om medio dit jaar tot veler verrassing te verkassen naar het voorzitterschap van de bouwwerkgeversorganisa- tie AVBB. Brinkman heeft zelf overigens ook een come-back in politiek Den Haag niet uit gesloten. Heerma vindt dat „het moge lijk moet zijn" dat Brinkman kans maakt op een terugkeer in de hoogste regionen van het CDA. Op de vraag of dat ook geldt voor het lijsttrekker schap: „Theoretisch moet je zulke dingen niet uitsluiten. Dat doe ik ook niet. Ja, Het is denkbaar". De CDA-leider te kent daar onmiddellijk bij aan dat het de partij is en niet hij die uiteindelijk beslist. Parallel Heerma ziet in een eventueel terughalen van Brinkman een parallel met de recente gang van zaken binnen de VVD. VVD-leider Bolkestein haalde de indertijd aan de kant gezet te fractieleider Voorhoeve te rug in de arena als minister van defensie. Ook werd de be gin jaren '80 vanwege het RSV- debacle afgedankte vice- premier Van Aardenne zomer 1994 eerherstel verleend als co- informateur bij de kabinetsfor matie en kreeg deze het ver zoek toe te treden als minister van financiën in de paarse coa litie. Verrijking Heerma acht een dergelijke be nadering „een verrijking van de politiek. Ik ben er een groot voorstander van dat het CDA op identieke wijze met zijn oud-politici omgaat". Explosieven in bagage gestopt DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager van justi tie heeft de Marechaussee maandag om opheldering gevraagd over de veiligheidstest waarbij explosie ven in de bagage van passagiers worden gestopt om het eigen personeel op alertheid te testen. Zij wil de uitslag van dat on- derzoek afwachten alvorens zij een besluit neemt over eventue le maatregelen. Dit heeft een woordvoerder van Justitie maandagavond meegedeeld. Vorige week werd een passa gier, die met Northwest Airli nes vanaf Schiphol via Detroit naar Orlando was gevlogen, in Orlando aangehouden omdat er een kleine hoeveelheid ex plosieven in zijn bagage zat. De Marechaussee op Schiphol had de explosieven in de bagage van de man gestopt om de alertheid van zijn eigen mede werkers te testen. Volgens de Marechaussee is de procedure onderdeel van haar beleid. Door een fout zijn de explosie ven niet uit de bagage gehaald. De Marechaussee betreurt de gang van zaken. De omstreden procedure wordt met onmid dellijke ingang niet meer ge- De bond hield een enquête on der de leden, waaruit blijkt dat één op de drie ondervraagden niet weet welke voorzieningen het ziekenfonds nog wel ver goedt. De resultaten zijn gepu bliceerd in de Consumenten gids van september. Ongeveer de helft van de verze kerden is niet geïnformeerd over de gevolgen van het .bij verzekeren, of kan het zich in ieder geval niet meer herinne ren. Uit onderzoek naar de pre mies voor de aanvullende tan- Ook belastingvoordeel laagste inkomens BEN HAAG (ANP) - Be vaste belastingaftrek voor werkenden (het arbeids kostenforfait) wordt volgend jaar met 250 gulden verhoogd. Het komt dan uit op maximaal 2400 gulden. Ook de belastingvrije som (het bedrag waarover geen belasting hoeft te worden betaald) gaat in 1996 omhoog. Het belastingtarief in de eerste schijf gaat wat omlaag, hetgeen gunstig is voor de laagste inkomens. Het kabinet bespreekt deze maatregelen dinsdag bij de be raadslagingen over de begro ting voor 1996. Vorige week werden de meest betrokken be windslieden het op hoofdlijnen al eens over een pakket dat tot doel heeft de werkgelegenheid te stimuleren en de koopkracht van in elk geval minima en mo daal overeind te houden. Voor lastenverlichting is vol gend jaar ongeveer 3 miljard beschikbaar. Voor een belang rijk deel wordt dat geld ge bruikt om de bruto loonkosten te verlagen. De overheve lingstoeslag die bedrijven moe ten betalen om hun'personeel te compenseren voor enkele so ciale premies, gaat met 1,4 pro cent omlaag. Daarnaast hoeven werkgevers wat minder ww- premie te betalen. Werkgevers krijgen verder een belastingaftrek van 1125 gul den voor werknemers die het minimumloon of ten hoogste 15 procent meer verdienen. Het kabinet hoopt dat bedrijven dan meer laaggeschoolden in dienst nemen. Mensen met wei nig opleiding komen moeilijk aan de slag omdat ze te duur zijn in verhouding tot wat ze presteren. Prinsjesdag Het kabinet zal waarschijnlijk eind deze week zijn besprekin gen over de inkomenstenkant (fiscale maatregelen, lasten verlichting) van de begroting voor 1996 afronden. Over de rijksuitgaven voor volgend jaar werden de bewindslieden het begin juli al eens. Op Prins jesdag wordt de nieuwe begro ting gepresenteerd. bruikt. Over toekomstige vei ligheidstests komt overleg met justitie. De Luchtvaartwet regelt wel dat de Marechaussee bagage van passagiers mag openen om die op gevaarlijke stoffen of voorwerpen te controleren. Maar de wet laat zich er niet over uit of er voorwerpen in die bagage mogen worden gestopt. Volgens de woordvoerder van Sorgdrager. wist zij niet dat de Marechaussee dergelijke tests hanteert. Kamerleden van CDA en VVD reageerden maandag uiterst kritisch op de gang van zaken. Luchtvaartmaatschappij en zijn bepaald niet blij met de kwestie. Schiphol sprak het „ongewenst" over de test uit, als passagier en luchtvaart maatschappij daarvan niet op de hoogte zijn. BEN HAAG (ANP) - De tandartshulp is te plotseling uit het ziekenfondspakket gehaald en de verande ringen zijn te snel doorgevoerd. Verzekerden zijn daardoor slecht en te laat voorgelicht. Bij de Consu mentenbond klagen fondspatiënten over lange con- tractsduree en geringe keuzevrijheid. dartsverzekering komt naar voren dat er grote verschillen zijn, waarbij de gezinspremie kan oplopen tot een paar tient jes per maand. Al in de vórige kabinetsperio de was besloten de tandarts hulp uit het ziekenfondspak ket te halen. De maatregel moest per 1 januari van dit jaar ingaan, maar pas in no vember was het besluit defini tief. Daardoor was de tijd voor verzekeraars om aanvullende pakketten aan te bieden uiterst kort. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwaler lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 augustus 02.25, 135 08.30 -116 14.50 136 21.00 -132 24 augustus 03.15 149 09.15 -118 15.40 148 21.45 -137 ROOMPOT BUITEN 23 augustus 01.i5 129 07.30 -109 13.45 131 19.50 -126 24 augustus 02.00 147 08.00 -113 14.15 145 20.30 -132 BRUINISSE 23 augustus 02.30 147 08.35 -122 14.50 148 20.55 -138 24 augustus 03.25 160 09.20 -125 15.45 158 21.40 -145 WEMELDINGE 23 augustus 02.30 143 08.30 -120 14.55, 144 21.00 -136 24 augustus 03.25 157 09.20 -123 15.45 155 21.45 -142 Springtij: 28 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - Op een partijbijeenkomst in Amster dam heeft VVD-leider Frits Bolkestein gisteren een plei dooi gehouden om de top van de Europese regeringsleiders die in de tweede helft van 1996 in Nederland zal worden ge houden, in Amsterdam te la ten plaatsvinden. Voor die top hebben zich in middels ook steden als Apel doorn, Amersfoort en Den Haag kandidaat gesteld. De VVD-leider noemde met name de mogelijkheid om „op listige wijze de duizenden journa listen uit de hele wereld die zo'n top bijwonen in aanraking te brengen met het drugsbeleid in de hoofdstad". BREDA (ANP) - Een 18-jarige Bredanaar is maandagmiddag verdronken in de Galderse Me ren ten zuiden van Breda. Tijdens het zwemmen gaf hij aan dathij zich niet lekker voelde en naar de kant wilde. Dat lukte niet meer waarna hij voor de ogen van de twee vrien den die bij hem waren onder water verdween. Pogingen van hen om de jongen weer boven water te krijgen mislukten. Duikers van de brandweer en politie zijn met een gaan zoeken. De politie is dinsdagmorgen weer gaan zoeken. Het is de tweede keer dit jaar dat er ie mand in de Galderse Meren is verdronken. VIANEN (ANP) - Een 53-jarige man uit Vianen heeft zijn 40- jarige vrouw doodgestoken. De man meldde zich maandag overstuur bij de politie. Hij verkeerde in een zodanige toe stand dat hij niet verder ver hoord kon worden. De politie trof de vrouw dood aan in de echtelijke woning. In het huis waren ook de vier kin deren van het echtpaar aanwe zig, in leeftijd variërend van drie tot 13 jaar. Zij waren onge deerd. Programma tweede dag in teken cultuur JAKARTA (ANP) - De toespraak van koningin Beatrix maandag aan het eind van de eerste dag van het staatsbezoek aan Indonesië, leidde niet tot enige sporen van opwinding onder de genodigden bij het staatsdiner. Geen verwijzing over excuses voor de politionele acties in Indonesië na 1945, geen duidelijke taal over de mensenrechten in dat land. Een uitgebreide historische terugblik op de rol van Ne derland door de eeuwen heen beheerste daarentegen de toespraak van de koning in. Zij bleef daarmee in lijn met de toespraak van pre mier Kok tijdens de onaf hankelijkheidsfestiviteiten op 17 augustus. President Soeharto was in zijn speech duidelijker. Hij wees erop dat naties zich verre moeten houden van bemoeienis in binnenlandse zaken bij het opbouwen van een x-elatie die gebaseerd is op wederzijds respect van eikaars soevereiniteit. Daarmee kreeg minister Pronk voor ontwikkelings samenwerking een veeg uit de pan. In 1992 leidde zijn kritiek op schendingen van de men senrechten in Indonesië tot de weigering van dat land om nog langer ontwikke lingshulp van Nederland te aanvaarden. De eerste dag van het tien daagse staatsbezoek stond in het teken van herden king. De koningin, prins Claus en prins Willem- Alexander brachten daarbij een bezoek aan het ereveld Kalibata, waar Indonesi sche .strijders voor de onaf hankelijkheid begraven lig gen. Later op de dag werd een krans gelegd op het Ne derlandse ereveld Menteng Pulo. Daar liggen Neder landse burgers en militai ren begraven die in de Twee de Wereldoorog en geduren de de Indonesische onaf hankelijkheidsstrijd Van 1945 tot 1949 omkwamen. Koi't na aankomst van het koninklijk paar de monsteerden voor het paleis van president Soeharto en kele studenten. In deze tweede demonstratie ooit voor het paleis .gehouden, werd een spandoek ontrold met de tekst waarin Neder land wérd opgeroepen de datum van 17 augustus 1945 officieel te erkennen als de onafhankelijkheidsdag. Die datum zorgt voor nogal wat beroering bij Neder- landse veteranen. Die vin den dat de Indonesische on afhankelijkheid begon bij de soevereiniteitsover dracht in 1949. Anders zou volgens hen de strijd na 1945 voor niets zijn geweest. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Ali Alatas heeft maandag be richten tegengesproken over de komende executie van zeven mensen, onder wie twee politieke gevange nen. Minister van justitie Oesman had de executies volgens het katholieke dag blad Kompas aangekon digd. Volgens Alatas waren deze berichten het gevolg van misverstanden. De executies hadden het staatsbezoek kunnen over schaduwen. De Nedexiand- se minister van buitenland se zaken Van Mierlo had al verklaard de mogelijke exe cuties zeker aan de orde te zullen stellen bij het staats bezoek. Dat lijkt nu niet meer noodzakelijk. Tweede dag Een ontspannexx koningin Beatrix is dinsdagmorgen met prins Claus en prins Willem-Alexander begon nen aan de tweede dag van haar staatsbezoek aan Indo nesië. Na de zware maan dag, begon het gezelschap de dag nu met een bezoekje aan de tentoonstelling van de door president Soeharto exx zijn echtgenote ontvan gen cadeaus. In het museum daarvan, het Purna Bhakti Pex-tiwi, zal ook wel de zilveren stier ko men die de Koningin de pre sident maandagavond ca deau deed. Het was een symbool voor de echte Holsteiner fokstier die de Majesteit de Indonesische president heeft toebedacht. Erfgoed De koninklijke gasten be zochten verder het bekende Ihman Mini Indonesia In- dah, waar cultureel ex-fgoed uit alle 27 provincies van In donesië te zien is. De Ko ningin plantte er ook een fi cus, in een speciaal voor de gelegexxheid gebouwd prieeltje. Vanmiddag bezoeken Bea trix, Claus en Alexander on der meer een tentoonstel ling van produkten van. meer dan 800 Indonesiche bedrijven. Executies De Indonesische pera heeft dinsdag later op de dag, op merkelijk genoeg, toch weer gemeld dat twee ter dood veroordeelde politieke gevangenen terechtgesteld gaaxx worden. Het zou gaaix om Bungkus en Natanel Marsudi, de voormalige leden van de presidentiële garde van de in 1970 overleden president Sukarno. Beiden zijn ver- ooi'deeld wegens hun ver meende aandeel in de po ging tot staatsgreep van 1965, waarvoor de Indonesi sche communistische partij verantwoordelijk werd ge houden. Waar en wanneer de execu ties zouden worden voltrok ken kon Usman xiiet meede len, aldus Antara. Bungkus en Marsudi worden vastge houden in de Cipinang- gevangenis in Oost-Jakarta. Suske en Wiske 'DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Ben ie. puf. eek' Bliil hier! jleei tepuf., feresrlijkr INSPECTIE/ Uiske' \Hahoa!.. De spelbrekers rijn in de buurt, \maar deze keer zullen ze mijn plannen nut dwarsbomen Dinsdag 22 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Moriaanshoofd (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 23 augustus Brouwershaven Bingo-avond. Poortershof. 19.30 uur. Oosterland Eerste repetitie Duivelands Mannenkoor. Dorpshuis Oos terhof. 19.45 uur. Bruinisse Bolussen bakken. In Oudheid kamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Spreekuur D66. Vismarkt. Van 19.00 tot 20.00 uur. Renesse Eerste repetitie. Hervormd Kerkkoor Renesse. In koor Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Begin Havendag. Nieuwe Ha ven. 19.00 uur. Zaterdag 26 augustus Zierikzee Havendag. Nieuwe Haven. 13.00 tot 23.00 uur. Renesse Rodeo Festival bij manege Grol. Om 16.00 uur kinderfeest met verkleedpartij en rondrit koetsen. Om 20.00 uur feest voor volwassenen. Scharendijke Barbecue PJZ. Ravensweg 1. 19.30 uur. Brouwershaven Boerenboeldag. rommelmarkt in boerensfeer door chr. basis school De Schouw. Botenloods Gebr. Van Ast. Van 09.00 tot 16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Concert Rimbo-band in Sint- Nicolaaskerk. 20.00 uur. Noordgouwe Bingoavond. Café-Restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Maandag 28 augustus Scharendijke Begin repetities zangvereni ging Sursum Corda. Neder lands Hervormd verenigings gebouw. 19.45 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Zaterdag 2 september Scharendijke Fancy fair. Peuterspeelzaal Middelplaatstraat IA. Van 10.00 tot 14.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Maandag 4 september Zierikzee Ledenvergadering Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 51. 19.30 uur. Dinsdag 5 september Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Levensstrijd (22 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Reisje ouderen. Vanaf De Ring. 07.30 uur. Dinsdag 7 september Westerschouwen Buitengewone ledenvergade ring CDA-afdeling Wester schouwen. Ger. Kerk, Platbos- laan Haamstede. 19.30 uur. Zaterdag 9 september Zierikzee Slotconcert Kamermuziekfes tival. Vierschaar. 20.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Concert Berdien Stenberg met een 7-mans-orkest en een op treden van het Zeeuws Man nenkoor. Sint Nicolaaskerk. 20.30 uur. Zaterdag 16 september Den Osse Braderie. Port Greve. Zondag 17 september Dreischor Orgelconcert. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 19 september Renesse Werkgroep Actief Terreinbe heer pakt westen van Zoeten Haerd bij Renesse aan. 09.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2