Grote uittocht zorgt voor verkeersdrukte Af Brouwershaven wil ondergrond camping kopen van waterschap Bezwaren woningbouw achter Landbouwmuseum afgewezen streeknieuws Opbrengst voor project in Guinee BRANDWEER Alle scholen in het zuiden begonnen Nieuiv bestemmingsplan Dreischor Kom Treinen Inbraak Diefstal Inclusief aangrenzende binnendijk 1 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 NR 25826 5 Voor de rotonde in Zierilczee was zondag aan het eind van de dag voortdurend sprake van filevorming.(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Vanaf vandaag, maandag, hebben alle scholen in de zuidelijke provincies en in een deel van het midden van land, de deuren weer geopend. Resultaat: een aanzienlijke uittocht van toeristen dit weekend. Naast deze vakantiegangers, die verspreid over het weekend huiswaarts keerden, kwam zaterdag en zondag opnieuw een groot aantal 'weekenders' en dagjesmensen naar de kust, op zoek naar verkoeling. Met name zondag aan het eind van de middag en 's avonds, was het dringen op de Seroos- kerkseweg, de Nieuwe Kool- weg en de N59 richting Rotter dam. Vooral op de Nieuwe Kooiweg tot aan de rotonde en vervolgens tot aan de ver keerslichten bij de Weg naar de Val, was volgens de politie voortdurend sprake van stil staand verkeer, en verderop, tot aan Hellegatsplein, het ge bruikelijke langzaam rijdende verkeer. Gedurende de uittocht hebben zich enkele aanrijdingen voor gedaan, waarbij de schade be perkt bleef tot wat blikschade hier en daar. Opvallend is volgens de poli tie, dat het zaterdag en zondag overdag erg rustig op Schou- wen-Duivelands wegen was. „Iedereen zat toen op het wa ter of aan het strand", aldus een woordvoerder. Alleen in de ochtenduren was er veel verkeer op weg richting kust. Huisjes, hotels, particuliere kamers en veel campings zaten afgelopen weekend nog, of op nieuw, vol. Hoofdinformatrice van de VVV/ANWB Zierikzee C. Verschure vertelt dat tevens in en om de stad geen kamers meer vrij waren. „Ook het tra ditionele zeilschip waar men sen op terecht kunnen om te overnachten, was op één hut na, vol", zegt ze. Verschure spreekt van een sei zoen dat 'op alle fronten erg druk is geweest'. „En het blijft met dit mooie weer doordrup pelen", voegt ze toe. Ook in Brouwershaven en aan de Schouwse kust was afgelopen weekend sprake van een 'volle bak'. Stelen Volgens de politie was het za terdagavond in Renesse erg druk, maar viel het wat 'rottig heid' betreft, nogal mee. De woordvoerder meldt wel dat er deze zomer, en dat geldt voor de hele Schouwse kust, meer op het strand gestolen is dan in voorgaande jaren. Badgasten lijken het in toenemende mate te hebben voorzien op eikaars bril, kleding, tas, portemonee en wat een mens al niet meer mee naar zee neemt. Delen van Duitsland en het midden en het noorden van Ne derland hebben nog tot begin september vakantie. De meer derheid van de vakantiewo ningen is tot die tijd dan ook bezet. De meeste campings hebben deze week echter te maken met een bezettingsgraad van grof weg zestig procent, terwijl ook de hotels en particuliere ka merverhuurders weer ruimte hebben. Maar feit blijft dat het mooie weer voor een langer seizoen zorgt dan in 1994 „Vorig jaar was het seizoen door het slechte weer half au gustus ineens voorbij, en dat is nu wel even anders", aldus ad- junkt-direkteur van de VVV Schouwse Kust Tineke Deur- loo. Sinds 1968 heeft de gemeente Brouwershaven het perceel grond in erfpacht. Recentelijk heeft Brouwershaven kenbaar gemaakt de ondergrond van de camping van het waterschap te willen kopen. Als reactie daar op heeft het waterschap een taxatierapport op laten stel len. In dat rapport is ook de naastgelegen binnendijk mee genomen. Dempen De binnendijk heeft volgens het waterschap geen funktie meer en als de gemeente Brou wershaven de in het perceel grond gelegen waterloop wil dempen zijn daar uit oogpunt van waterbeheersing geen be zwaren tegen. Met de pachter van een deel van de binnendijk is inmiddels overeenstemming bereikt over beëindiging van de erfpachtsovereenkomst. De gemeente Brouwershaven heeft het waterschap inmid dels laten weten ook belang stelling te hebben voor aan koop van een aan het terrein van De Bulke grenzend per ceel. Hierover moet in het da gelijks bestuur van het water schap nog een standpunt worden ingenomen, maar waarschijnlijk stuit het niet op bezwaren. „Nu reeds kan worden gesteld dat tegen verkoop van dat per ceel aan de gemeente geen be zwaar bestaat. Met de pachters hiervan zal vooraf nog overleg moeten plaatsvinden", aldus het DB van het waterschap. De verkoop van de ondergrond van de camping levert het wa- Boerenboeldag saterdag 26 augustus in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Op initiatief van de school met de bijbel De Schouw wordt zaterdag 26 augustus in Brouwershaven een Boerenboel dag gehouden. De opbrengst van het evenement komt dit jaar groten deels ten goede aan een ontwikkelingsproject in het West-Afrikaanse Guinee. De Boerenboeldag begint om 9.00 uur. De Boerenboeldag wordt ge- Schouwse Rei dat oud-Hol- houden in de loodsen van de firma gebroeders van Ast aan de Nieuwe Haven. Het evene ment omvat een grote rommel markt, een veiling en de ver koop van 'boerenprodukten' als aardappelen, fruit, bloe men, kaas en kaasprodukten. Zoals de naam al zegt heeft het evenement een agrarische sfeer. Dat komt onder meer tot uitdrukking in de boerenkle ding waarin de medewerkers zijn gestoken en het gezelschap landse liedjes ten gehore brengt. De bezoekers van het evenement kunnen ook een rondrit maken in een Jan Ple zier. Om 13.30 uur begint de veiling waarbij bijzondere voorwerpen, antiek en curiosa wordt verkocht aan de hoogste bieder. De opbrengst van de Boerenboeldag is bestemd voor de adoptiekinderen uit de derde wereld die de school fi nancieel heeft geadopteerd en ontwikkelingsproject in Du- breka, een stadje in het West- Afrikaanse Guinee. De zendingsorganisatie Mis sion Evangelique probeert hier een leeszaal op te zetten waar jongeren en ouderen studie boeken kunnen raadplegen en kennis nemen van christelijke literatuur. Verder wil men het gebouw gebruiken voor cur sussen primaire gezondheids zorg, lezen, schrijven en En- gels. DREISCHOR - „Het is niet mogelijk om in de Nederlandse situatie blijvende rechten te doen gelden op een vrij uitzicht en de daarmee sa men hangende privacy." Dat zegt het Brouwse college van burgemeester en wethouders in re actie op bezwaren die ongeveer twintig inwo ners van Dreischor hebben tegen woningbouw in het gebied achter de monumentale boerderij Goemanszorg, die momenteel wordt ingericht als Landbouwmuseum. In het nieuwe bestemmings plan Dreischor Kom, dat bijna gereed is, is het (tot nu toe ag rarische) gebied aangeduid als woonbestemming. De totale bouwcapaciteit in het gébied betreft ongeveer dertig wonin gen. Naar verwachting moeten in de komende tien jaar in Dreischor 21 a 41 woningen worden gebouwd om te vol doen aan de toenemende wo ningbehoefte. Tijdens de ge meenteraadsvergadering die maandag 28 augustus wordt gehouden in het Brouwse stad huis, beslist de Brouwse gemeenteraad definitief over het nieuwe bestemmingsplan Dreischor Kom. Het ziet er naar uit dat de be zwaren, die omwonenden heb ben ingediend tegen het onder deel van het bestemmingsplan dat woningbouw achter het Landbouwmuseum mogelijk maakt, van tafel zullen wor den geveegd. De bezwaar schriften hebben onder meer betrekking op verlies van uit zicht over de landerijen en pri vacy en daarmee woongenot. Het landelijke karakter aan de rand van het dorp zou worden beschadigd, terwijl nog vol doende bouwmogelijkheden zijn op andere lokaties. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat de zienswijze van de bezwaar makers ongegrond is. Zij vin den dat het gebied meer bij de kern hoort dan bij het open poldergebied dat er achter ligt. De brede watergang die onge veer veertig meter achter de Welleweg vormt volgens b en w de natuurlijke begrenzing van de dorpskern. Het college vindt dat de bouw van éen aantal vrijstaande wo ningen in het gebied een goede afronding vormt van de bebou wing in de kern Dreischor en geen onherstelbare schade aan brengt aan het landelijk ka rakter van het gebied. Het idee van de omwonenden om het gebied agrarisch te hou den omdat dat beter zou passen bij het karakter van het land bouwmuseum wijst het college om financiële redenen van de hand. Het zou een zo grote fi nanciële last leggen op de ex ploitatie van het museum dat de verplaatsing van het muse um (die inmiddels in volle gang is) onhaalbaar zou wor den. Ook een bezwaarschrift dat werd ingediend tegen een mo gelijk aan te leggen parkeer terrein voor vrachtwagens aan de Molenweg wijst het college af. De bezwaarmaker wijst er op dat de smalle polderwegen die naar de Molenweg voeren niet bestand zijn tegen zware vrachtwagens en dat bij dooi in de winter zelfs een deel van de route wordt afgesloten door het Waterschap. Maar volgens burgemeester en wethouders is dat probleem (nog) niet aan de orde. Eerst moet een onder zoek worden verricht naar de wenselijkheid van een par keerterrein. Wanneer dat posi tief uitvalt moeten de wegen worden aangepast via een her ziening van het bestemmings plan. Het nieuwe bestemmingsplan Dreischor Kom betekent een vernieuwing en samenvoeging van twee, uit de zeventiger ja ren daterende, bestemmings plannen die tot nu toe op Drei schor van toepassing waren. De gemeenteraadsvergade ring, waarbij wordt beslist over het nieuwe bestemmings plan begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis in Brouwershaven en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. LEIDEN - De grote driedaagse treinstremming tussen Leiden en Den Haag was maandagoch tend om vijf uur voorbij, al kampten de spoorwegen nog wel met problemen. Tussen Leiden en Den Haag moesten nieuwe sporen op oude worden aangesloten in het kader van Rail 21, het toekomstplan van de spoorwegen. WESTENSCHOUWEN - Uit een paviljoen op het Westen- schouwse strand zijn in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag, sigaretten en drank gestolen. De totale waarde van het ge- stolene bedraagt ongeveer 1500 gulden. Een 45-jarige inwoon ster van Renesse deed zondag aangifte van de diefstal. RENESSE - Verschillende mensen hebben in het weekend aangifte gedaan van diefstal uit hun auto. Deze stonden geparkeerd in Renesse, onder andere aan de Lijsterweg, de Vlierweg, de Roelandsweg en de Duinweg. Gestolen werden onder andere gereedschap, een fototoestel, CD's en autoradio's. BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven wil van het Waterschap Schouwen-Duiveland de ondergrond van camping De Bulke kopen. Het dagelijks bestuur van het waterschap Schou- wen-Duiveland stelt het algemeen bestuur voor in te stemmen met de verkoop. De kwestie komt aan de orde tijdens de vergadering van het waterschap op woensdag 30 augustus. De vergadering wordt gehouden in 's Landskamer en begint om 09.00 uur. terschap 258.000,- op. Als de binnendijk mee verkocht wordt komt er nog 7630,- ex tra in het laatje. Op de agenda van de water schapsvergadering verder het voorstel van het dagelijks be stuur om een perceel grond in Dreischor te kopen van de ge meente Brouwershaven. Het gaat om 'enclave' van 96 hecta re die voor de gemeente geen betekenis meer heeft. Het stuk grond verwisselt van eigenaar voor de prijs van een gulden de massa. ZIERIKZEE Steun aan Israël De Zeeuwse stichting „steun aan Israël" organiseert een tweedehands boekenmarkt. De boekenmarkt wordt op 26 augustus gehouden onder de Beuze aan het Havenplein, van 10.00 tot 15.00 uur. Volgens de organisatoren is de stichting dit jaar ruim gesorteerd in ro mans. De verkoop van de boe ken is ten bate van de ontgin ning van de Negev-woestijn via het project te Paran Deze steun gebeurt in samenwer king met het Joods Nationaal Fonds te Amsterdam De discussie over de brandweer deed het vuur in de commisievergadering oplaaien. Het ging allemaal over een feestje voor de vrouwen van de brandweermannen. Toen mevrouw De Jong dit hoorde kreeg de rooie vrouw een vuurrood hoofd. In gedachten stel de ze zich een soort Veronica tandenborstel show voor. Een kneuterig gedoe van lieve huismoedertjes die nu eens de slang (o wat een lol!) mogen vasthouden. 'Hoe!!!' gillen ze en het plezier kan niet op als hun mannen kletstsnat afdruipen. 'Geen gemeentelijke traktatie voor brandweermanvrouwen.' Be staan er geen brandweervrouwmannen? Toch gunden de raadsleden de vrouwen van de brandweermensen die man zijn het feestje wel. Het Nederlandse leger stelt niet veel voor, de politie is alleen maar in de weer om onze snelheid te controleren, in feite zijn de brandweerlieden de enigen die ons nog een beetje bescherming geven. Maar het feestje kost wel geld. Zeventienhonderd piek vroeg de brandweer aan het college als een bijdrage in de kosten. Het rode potlood maakte er dui zend van. Volgens leden van de raad mocht die aan van alles besteed worden maar niet aan consumpties. 'Een waarderingsbijdra- ge!' riep mevrouw De Jong en Legemaate van het CDA bleek zo genoten te hebben van de kermishouseherrie dat hij nota bene het geld wilde uitgeven voor een geluidsinstallatie. Maar niet voor de consumpties. Dom, dom, dom. Hoe konden de brave brandweerlieden nu zo'n begroting indienen? ledereen weet toch dat we op het gebied van traktaties het krenterigste land van de wereld zijn? Al gauw zitten we op het randje van de overdaad. 'Dat kunnen ze toch zelf wel beta len!' roepen we dan. Wie in Frankrijk op be zoek gaat ziet de flessen wijn op tafel staan en kurk na kurk plopt eruit. Bij een Nederlandse visite wordt van je verwacht dat je na het tweede glaasje wijn zegt: 'Zullen we maar eens opstappen?1 In Duitsland krijg je keer op keer een schaal met Kuchen voor je neus. Als wij zeven mensen verwachten halen we bij Verwijs zeven gebakjes en liever een klein taartje, want dat is goedkoper.Over de prijs van koffie, limonade en thee heeft iedere Ne derlander een mening. We weten precies hoeveel bekertjes limonade er uit een fles gaan. We weten allemaal dat je voor de prijs van een kopje thee in een restaurant een complete doos met theezakjes bij Quist kunt halen. Hoe vaak gebeurt het niet bij een le denvergadering van een of andere vereni ging? Als het over technische zaken gaat zit de hele boel te suffen, maar als het bestuur voorstelt om de prijs van de koffie te verhogen slaat de vlam in de pan. Want daar hebben we allemaal verstand van. Als we het zelf moeten betalen vinden we het al gauw aan de dure kant. Maar als eraan verdiend moet worden, weten we onder aanvoering van Geleijnse een aardige prijs te bedenken. Wat hebben die jongens van de brandweer nu fout ge daan? Dat ze de consumpties op de begro ting hebben gezet en helemaal mis ging het toen ze lieten blijken dat ze voor een con sumptie twee kwartjes wilden vragen. Gega randeerd dat iedereen in Zierikzee zich er dan mee gaat bemoeien. Het college voorop ('Het mag best een gulden zijn'en de gemeente raad in koor ('Eénvijftig! Twee gulden!') er achteraan. Wat hadden ze dan wel moeten doen? In ieder geval de consumpties aan de vrouwen van de mannen die brandweermens zijn voor niks aanbieden. Als je een feestje voor ze or ganiseert moet je niet lullig doen. Bovendien betalen de raadsleden met aanhang op hun jaarlijkse uitje vast ook geen cent voor de kof fie. En verder verstop je de kosten in posten waar geen mens zicht op heeft. Begroot voor een lolbroek van Endemol tweeduizend gul den en hooguit is het Sprengelmeijer die vraagt wie die man is. Vraag de uitgebluste Lubbers als kampioenblusser van binnen brandjes. Zing met elkaar een paar liedjes en schrijf op dat de vervoerskosten van het Ge mengd Zeeuws Brandweermannenkoor dui zend piek zijn en iedereen knikt vriendelijk, maar zeg niet dat je voor de limonade vijftig cent vraagt, want dan staat alles in vuur en vlam. Zoiets vraagt om een nieuw blusmid del: Nodig de raadsleden uit als eregasten, houd uw gezicht in de plooi en zeg dan 'Kopje koffie, mevrouw De Jong?' I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5