Wanklanken op eerste dag van staatsbezoek Indonesië Meerderheid van ouderen voelt zich niet eenzaam Akkoord over behoud van koopkracht minima Boosheid over bijdrage voor leerlingenvervoer Problemen watersporters door opstekende wind Veteranen afwezig en Van Mierlo te laat Opname na poging tot doodslag Dood in politiecel Grootschalig onderzoek van NESTOR: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Laagbetaalde arbeid goedkoper DEN HAAG (ANP) - De meest betrokken ministers zijn het op hoofdlijnen eens geworden over maatre gelen die leiden tot koopkrachtbehoud voor in ieder geval mensen met een minimum- of modaal inko men in 1996. Ook hebben zij een akkoord bereikt over de manier waarop de lastenverlichting van circa drie miljard volgend jaar vorm krijgt. De nadruk zal daarbij liggen op het goedkoper maken van laagbetaalde arbeid, maar alle bedrijven zullen van de lastenverlichting profiteren. Premier Kok heeft dat vrijdag meegedeeld na afloop van de ministerraad. De afspraken die door de sociaal- economische zeshoek van het kabinet zijn gemaakt over koopkrachtreparatie en lasten verlichting worden in het weekeinde uitgewerkt. Dins dag worden ze voorgelegd aan het voltallige kabinet. Kok noemde het akkoord over het koopkrachtbehoud „een belangrijk politiek feit". Vol gens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) zou vrijwel iedereen volgend jaar wat moeten inleveren zon der nadere overheidsmaatrege len. Kok wilde nog niet vertellen hoe de koopkracht precies wordt gerepareerd en op welke wijze de lastenverlichting vorm krijgt. Dat wordt pas be kend op Prinsjesdag, als de rijksbegroting voor 1996 wordt gepresenteerd. Volgens ingewijden in politiek Den Haag zouden bedrijven een belastingaftrek krijgen voor personeel dat het mini mumloon of iets meer verdient, zoals PvdA-minister Melkert van sociale zaken eerder heeft bepleit. Ook zou de overheve lingstoeslag, die werkgevers betalen om werknemers te compenseren voor een aantal sociale premies, worden ver laagd. Het kabinet streeft er volgens Kok naar om volgend jaar min stens 100.000 mensen extra aan het werk te krijgen. Uit CPB- berekeningen blijkt dat dit waarschijnlijk wel zal lukken. Volgens de premier moet de na druk liggen op de onderkant van de arbeidsmarkt, omdat daar de werkloosheid het hard- nekkigst is. Dat betekent ech ter niet dat het kabinet zich eenzijdig richt op het goedko per maken van laagbetaald werk (tot ongeveer 130 procent van het minimumloon). Wao Kok liet verder weten dat de nieuwe opzet van de wao defi nitief een jaar wordt uitge steld. Het kabinet wil de wao- premies per bedrijfstak laten variëren en het bedrijven mo gelijk maken hun arbeidsonge schiktheidsrisico particulier te verzekeren. Die maatregelen zouden per 1 januari 1996 moe ten ingaan, maar de uitvoe ringsorganisaties hebben meer voorbereidingstijd nodig. DEN HAAG (ANP) - De organisatie van ouders in het protestants-christelijk onderwijs, de OPCO, is boos over het plan van staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) gemeenten meer vrijheid te geven bij het vragen van een ouderlijke bijdrage in het leerlingen vervoer. De OPCO is bang dat ouders fors meer moe ten gaan betalen. Ook-de VVD-fractie is fel tegen het-voorstel gekant, omdat het een nieuwe inkomensafhanke lijke regeling betekent. Netelenbos besloot na overleg met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) tot aanpassing van de huidige re geling, omdat de kosten van het leerlingenvervoer de afge lopen jaren fors zijn gestegen. De gemeenten, die in 1987 de verantwoordelijkheid voor het vervoer van het rijk overna men, zijn er jaarlijks zo'n 200 miljoen gulden aan kwijt. Ze krijgen nu de vrijheid te kiezen voor een inkomensaf hankelijke bijdrage, een drem pelbedrag voor de eerste kilo meters of het achterwege laten van die bijdrage. De verplichte eigen bijdrage van 240 gulden per jaar vervalt. Volgens de OPCO komt het voorstel er in de praktijk op neer dat de kosten naar de ou ders worden verlegd. De oude rorganisatie wijst er op dat de kosten voor leerlingenvervoer vooral zijn gestegen door toe doen van het rijk. De schaalvergrotingsoperatie Toerusting en Bereikbaarheid heeft tot gevolg dat leerlingen vaak verder moeten reizen om naar school te kunnen. De ex tra kosten voor leerlingenver voer zouden dan ook uit de op brengst van die operatie be taald moeten worden. Netelenbos kan ook rekenen op felle tegenstand van WDka- merlid C. Cornielje. De libera len zijn tegen een nieuwe inko mensafhankelijke regeling. „Inkomenspolitiek moet je via belastingen voeren, niet via dit soort regelingen. Ik heb de staatssecretaris daar enkele maanden geleden al voor ge waarschuwd, toen dit onder werp in de Kamer aan de orde was", aldus Cornielje. Vrijheid Volgens hem biedt de huidige regeling gemeenten voldoende vrijheid om een eigen beleid te voeren. Die maken daar echter onvoldoende gebruik van. Ruim 80.000 kinderen zijn aan gewezen op leerlingenvervoer, omdat hun school te ver van huis ligt. IJMUIDEN (ANP) - Plotseling opstekende wind heeft zondag op het Marker- en IJsselmeer, de rand meren, in de Zeeuwse wateren en op de Noordzee en kele tientallen watersporters in problemen ge bracht. Dat heeft een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in IJmuiden zondagavond meege deeld. Een 44-jarige man uit Voorburg sloeg zondagmiddag overboord van een jacht. Vijf reddingsbo ten, een marinehelikopter en een vaartuig van de politie te water zochten ruim vier uur het IJsselmeer voor de kust van Medemblik af. De zoekac tie had geen resultaat. Volgens de kustwacht is het niet uitgesloten dat de man op eigen kracht de kust heeft be reikt. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP JAKARTA (ANP) - Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander zijn vanochtend, maandag, aangekomen op het Indonesische ereveld Kalibata, waar een krans werd gelegd. Daar liggen strijders voor de onafhankelijkheid van Indonesië begraven. De Indonesische veteranen uit de vrijheidsstrijd ont braken hierbij. Nederlandse veteranen waren wel aanwezig. De Indonesische veteranen ont braken omdat de toestemming van de Indonesische regering niet op tijd zou zijn afgeko men. Voorzitter Meines van de Nederlandse veteranendelega- tie, die op beide erevelden wel aanwezig was, betreurde dit zeer. Er was nog een dissonant. Mi nister Van Mierlo en de Neder landse ambassadeur Paul Brouwer haalden de kransleg- ging op Kalibata niet doordat ze in een file terechtkwamen. Ook is het gesprek van de ko ningin met Soeharto, dat maandag zou plaatshebben, uitgesteld tot woensdag. Later op de dag bezoeken de koningin en prins Claus in aan wezigheid van de Prins van Oranje het Nederlandse ere veld Menteng Pulo, waar bur gers en militairen liggen die omkwamen in de Tweede We reldoorlog en in de periode 1945-1950, de tijd van de Indo nesische onafhankelijk heidsstrijd. Een groot bord voor het presi dentiële paleis in Jakarte heet te het Nederlandse koninklijk paar maandagochtend vroeg welkom in Indonesië. Het leek er een beetje op dat men niet op de komst van prins Willem- Alexander had gerekend, noch in de kranten, noch op de por tretgalerijen kwam hij voor. Toch was het de Prins van Oranje die het regeringstoestel PBX maandagmorgen op het vliegveld van Jakarta neerzet te. Minister van buitenlandse zaken Alatas verwelkomde de hoge gasten daar. De koningin, de prins en hun oudste zoon kwamen iets te laat bij het Istana Merdeka aan, het vroegere Paleis Ko ningsplein, waar in 1949 net als in Amsterdam de souvereini- teitsoverdracht werd getekend. Kennelijk hadden ook de pro minente gasten last van het chaotische verkeer van Jakar ta. De Indonesische hoofdstad is overigens nog steeds rijke lijk voorzien van de rood-witte vlaggen van het vrijheidsfeest. Schaars zijn er ook Nederland se vlaggen te bespeuren. Be langstelling van het publiek was maandagmorgen vroeg niet waarneembaar. Soeharto en zijn vrouw Tien heetten de Nederlanders offi cieel welkom op een podium voor het paleis. Daarop klon ken de beide volksliederen en kanonschoten. Het Wilhelmus klonk vlekkeloos, maar vol gens oude getuigen niet omdat de muzikanten het nog zo goed van vroeger kenden. Ze hebben goed geoefend. Sporttape Op de veranda van het paleis begon meteen al het schier ein deloze handenschudden met reeksen van genodigden, iets wat voorlopig nog niet voorbij zal zijn voor de koningin. Om dat ze aan een lichte vorm van artrose lijdt, had ze een soort sporttape rond haar pols ge plakt. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand ZIERIKZEE 22 augustus 01.20 118 07.25 -112 13.50 122 20.05 -123 ROOMPOT BUITEN 22 augustus 00.25 III 06.35 -105 12.55 115 19.05 -117 BRUINISSE 22 augustus 01.30 131 07.25 -118 14.00 115 20.00 -130 WEMELDINOE 22 augustus 01.25 126 07.25 -116 13.55 129 20.05 -128 Springtij: 28 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse rechtbank heeft maandag besloten dat een 24- jarige Rotterdammer moet worden opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis, conform de eis van officier van justitie mr. A. Zwaneveld. De man had geprobeerd zijn vrouw te do den omdat zij volgens hem be zeten was door de duivel. De man trachtte het slachtoffer om het leven te brengen door haar met haar hoofd door een raam te duwen. Vervolgens drukte hij de hals van het slachtoffer op de glasscherven in de sponning om haar de keel door te snijden. Toen dat mislukte, gooide hij de vrouw uit het raam op de eerste verdieping. Zij werd met ernstig letsel en snijwonden over het hele lichaam in het zie kenhuis opgenomen. De Rotterdammer verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen „om de door Satan beheerste geest van zijn vriendin uit het huis te krijgen. Volgens een psychiater is de man schrizof- reen en niet toerekeningsvat baar voor zijn daad. BREDA (ANP) - Een 33-jarige man uit Breda is vrijdagavond laat in een politiecel in Breda overleden. De zwaar aan drugs verslaafde man was ingesloten na een winkeldiefstal. Tijdens een controleroute merkten de bewakers dat er iets niet met hem in orde was. Hij bleek een uitermate zwak ke pols te hebben. Onmiddel lijk werd reanimatie toegepast en werd de GGD gewaar schuwd. De reanimatie mocht echter niet baten. Volgens een woordvoerder van de politie had de arrestant te voren goed gegeten en gedron ken. Hij had eveneens metha don verstrekt gekregen. AMSTERDAM (ANP) - De overgrote meerderheid van mensen van 55 jaar en ouder voelt zich helemaal niet eenzaam, zoals veelvuldig wordt verondersteld. Niet de leeftijd is bepalend voor eenzaamheid, maar de leefomstandigheden die veranderen naarmate mensen ouder worden. Zoals het verlies van een partner, het beperkter worden van het aantal sociale contacten en een slechte gezondheid. Dit blijkt uit de eerste rappor tage van een grootschalig NESTOR-onderzoekprogram- ma (Nederlands Stimule ringsprogramma Ouderenon- derzoek) naar sociale netwer ken van ouderen. De Vrije Uni versiteit in Amsterdam en het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut in Den Haag verichttpn het onder zoek. De resultaten verschijr nen op 29 augustus in de publi- katie „Living Arrangements and Social Networks of Older Adults". NESTOR onderzoekt de gevol gen van de vergrijzing op ver schillende terreinen. In 1988 namen de toenmalige ministe ries van onderwijs en weten schappen en van welzijn, volksgezondheid en cultuur het initiatief tot het onderzoek. In 1992 werden 4400 ouderen in de leeftijd van 55 tot en met ne gentig jaar ondervraagd. Het sociaal netwerk van 55- plussers blijkt gemiddeld uit tien personen te bestaan. Klei nere dan wel grotere netwer ken vallen niet te verklaren uit de leeftijd, maar uit de per soonlijke levensloop van oude ren. Bepalende factoren zijn bijvoorbeeld of ouderen ge trouwd zijn (geweest) en of ze kinderen hebben. Kinderloze ouderen blijken in hun sociale contacten vaker te rug te vallen op broers en zusters, vrienden en kennissen dan ouderen met kinderen. Voor ouderen zonder kinderen zijn vooral relaties buiten de directe familiesfeer van be lang. In tegenstelling tot hetgeen veelvuldig wordt verondersteld voelt de meerderheid van de ouderen zich niet eenzaam. (Foto: Marijke Folkertsma) Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen \Hter is iemand no( maar hort Meden de drol ingegaan, maar uie 7ou ikdurt/en Maandag 21 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. LBHQ Seagals te Burgh-Haamstede en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 22 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Moriaanshoofd (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 23 augustus Oosterland Eerste repetitie Duivelands Mannenkoor. Dorpshuis Oos terhof. 19.45 uur. Bruinisse Bolussen bakken. In Oudheid kamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 24 augustus Renesse Eerste repetitie Hervormd Kerkkoor Renesse. In koor Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Begin Havendag. Nieuwe Ha ven. 19.00 uur. Zaterdag 26 augustus Zierikzee Havendag. Nieuwe Haven. 13.00 tot 23.00 uur. Renesse Rodeo Festival bij manege Grol. Om 16.00 uur kinderfeest met verkleedpartij en rondrit koetsen. Om 20.00 uur feest voor volwassenen. Scharendijke Barbecue PJZ. Ravensweg 1. 19.30 uur. Brouwershaven Boerenboeldag. rommelmarkt in boerensfeer foor chr. basis school De Schouw. Botenloods Gebr. Van Ast. Van 09.00 tot 16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Concert Rimbo-band in Sint- Nicoiaaskerk. 20.00 uur. Noordgouwe Bingoavond. Café-Restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Zaterdag 2 september Den Osse Braderie. Port Greve. Dinsdag 5 september Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Levensstrijd (22 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Reisje ouderen. Vanaf De Ring. 07.30 uur. Dinsdag 7 september Westerschouwen Buitengewone ledenvergade ring CDA-afdeling Wester schouwen. Ger. Kerk, Platbos- laan Haamstede. 19.30 uur. Zaterdag 9 september Zierikzee Slotconcert Kamermuziekfes tival. Vierschaar. 20.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Concert Berdien Stenberg met een 7-mans-orkest en een op treden van het Zeeuws Man nenkoor. Sint Nicolaaskerk. 20.30 uur. Zaterdag 16 september Den Osse Braderie. Port Greve. Zondag 17 september Dreischor Orgelconcert. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 19 september Renesse Werkgroep Actief Terreinbe heer pakt westen van Zoeten Haerd bij Renesse aan. 09.00 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Zaterdag 30 september Dreischor Het Zeeuws Politie mannen koor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2