Vrouwen nergens op de wereld gelijk behandeld Principiële discussie over 1000 piek brandweervrouwen Amazing Stroopwafels in Big S Trieste conclusie onderzoek Verenigde Naties: Wiet te moeilijk over doengun ze dat lolletje Sigaretten gestolen Gewapende beroving in Goes Maaskant boekt order UK 95 Wadden DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1995 NR 25824 Inspanning en plezier tijdens de Zeeuwse sportdag voor echtgenotes van brandweermannen vorig jaar in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) (Door Ton van den Nouweland) ZIERIKZEE - Zierikzee op z'n smalst. Dat viel dinsdagavond te bewonderen in het be kende, monumentale pand aan de Meelstraat. Breedvoerig en vooral principieel werd er ge discussieerd over duizend gulden voor de jaarlijkse sportdag van echtgenotes van Zeeuwse brandweerlieden, die in Zierikzee wordt gehouden. De Zierikzeese vrijwillige brandweer heeft de organisa tie van de vrouwensportdag op zich genomen, nadat het initiatief in Zeeuwsch- Vlaanderen was gestrand. De eerste brandweervrouwen- sportdag vorig jaar in Burgh- Haamstede was een groeft succes. De dag wordt nu op zaterdag 16 september gehou den op de parkeerplaats aan de Scheldestraat in Zierik- De brandweer vroeg aan het gemeentebestuur een bijdra ge van 173Ö gulden voor het ongeveer 4000 gulden kosten de evenement. Het college van b. en w. vlooide de inge diende begroting nog eens door en kwam tot de conclu sie dat 1000 gulden een accep tabel bedrag zou zijn. De post van 500 gulden 'onvoorzien' werd geschrapt en verder mag een consumptie vandaag de dag best een gulden in plaats van twee kwartjes kosten, oordeelde het colle ge. „Lastigbegon mevrouw M. R. de Jong-van Loo haar betoog in de raadscommissie voor bestuurszaken. „Ik als rooie vrouw in de PvdA vraag me toch af of er voor vrouwen van werkende man nen iets gedaan moet wor den. Eigenlijk ben ik daar principieel op tegen." De Jong wilde de 1000 piek wel bijdragen, maar dan al leen als honorering voor het extra werk van de vrijwillige brandweer. „En niet als at tentie voor de vrouwen, want dan zijn er nog wel wat meer te bedenken." „Zonder deze vrouwen is geen goede inzet van de brandweer mogelijk," ripos teerde VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijnse. „Ja mevrouw De Jong, dat is nu eenmaal zo. Ik ken er een die de fiets van haar man buiten zet als er brand is. Die sportdag werkt eenheidsbevorderend voor de brandweer." Nee, zwaarmoedige overwe gingen van emancipatorische aard kwellen Geleijnse niet. Maar net als het college zat ook hij met de consumptie prijs in zijn maag. „Die mag van mij best op 1,50 tot 2 gul den worden gesteld. Bij sub sidiëring van sportverenigin gen heb je ook steeds die discussie. Laten we nou niet de één zus en de ander zó be handelen." Het liefst koppelde Geleijnse de bijdrage helemaal los van koffie, bier en fris. Hij kreeg hierbij steun van zijn CDA- collega C. Legemaate, die op aangeven van burgemeester J. Asselbergs voorstelde de 1000 gulden uit te keren voor de huur van feesttent en ge luidsinstallatie. SGP-fractievoorzitter W. F. Sprengelmeijer kon niet tot een oordeel komen: „Ik heb grote waardering voor de brandweer, maar met subsi die verlenen moeten we voor zichtig zijn. Is dit 'wel een taak van de gemeente? Ik zeg geen 'ja' en geen 'nee'. Ik wil eerst overleg met de fractie." Het belang van de brand weerechtgenote thuis werd nog eens onderstreept door de Zierikzeese commandant H. Fierens: „Als de vrouw niet achter haar vent staat, en dat geldt trouwens ook voor de kinderen, dan kan hij maar beter stoppen met het brand weerwerk. Die dames hechten aan elkaar, die kun nen elkaar midden in de nacht opbellen als hun man nen bij een brand zijn. Voor mijn part doen ze die sport dag twee keer per jaar." Het college heeft geen secon de getwijfeld, antwoordde Asselbergs op het rondje op en aanmerkingen. „We vin den duizend gulden voldoen de. Dat stoppen ze in het te kort. En of dat nou voor consumpties is of wat anders dat maakt eigenlijk niet zo veel uit. Het gaat toch om een stukje hart voor de brand- 'Rooie' oortjeé Op zijn gebruikelijke subtie le wijze waste Asselbergs me vrouw De Jong de 'rooie' oor tjes. „Jazeker :ken ik echtgenotes uit andere beroe pen: artsenvrouwen, politie vrouwen. Maar we hebben maar één gemeentelijk korps en dat is de brandweer. Die groep moet zo hecht zijn als maar kan en de vrouwen spe len daar een belangrijke rol in." Nog steeds in de richting van De Jong zei de voor-zitter er van uit te gaan dat .de heren die dag de drankjes* serveer den. „Of is dat soms niet zo meneer Fierens?" vroeg hij aan de reeds nijver knikken de commandant. Om te ver volgen: „Die pilsjesikopen ze bij de supermarkt, dus liggen de prijzen wat anders dan in de horeca. Laten we er dus niet al te moeilijk over doen. Gun ze dat lolletje." Grote lijnen Zonder SGP-standpunt 'en met een voorbehoud van de VVD aangaande het bedrag, ging de commissie Uiteinde lijk overstag. „Dit soort dis cussies gaan we hopelijk niet meer houden in de raad van Schouwen-Duiveland. Laten we ons daar een beetje meer richten op de grote lijnen," besloot Asselbergs met een vooruitblik op de gemeente lijke herindeling. DEN HAAG (ANP) - Ondanks twintig jaar van vooruitgang in de gelijkwaardige behandeling van vrouwen is er geen enkele samenleving die hen op eenzelfde wijze behandelt als mannen. Die trieste conclusie trekt de ontwikkelingsorganisatie van de Verenigde Naties, UNDP, in haar jaarrapport 1995. Volgens Nadia Hijab van het UNDP is met alleen de slotsom dat er weinig vooruitgang is geboekt, niet alles gezegd. De resultaten zijn namelijk nog bedroevender omdat de cijfers aantonen dat de politieke en economische kansen voor vrou wen de afgelopen jaren zelfs zijn afgenomen. De enige „winst" is volgens Hijab dat de onthullende uit komst resultaat is van nieuw, gedetailleerd cijfermateriaal. „Dat is nieuw. Daarmee heb ben we de middelen in handen de politieke wil tot verande ring aan te spreken." Hijab overhandigde vandaag, donderdag, in Den Haag het UNDP-jaarrapport aan minis ter Jan Pronk van ontwikke lingssamenwerking. Met het zesde Human Development Re port op rij streeft het UNDP opnieuw naar vernieuwing in het denken over ontwikkeling en bepleit ze beleidsverande ringen. Dit jaar richt de organisatie zich op afrekening met de on derwaardering van de bijdrage van vrouwen aan de economi sche ontwikkeling. Het UNDP becijferde dat vrouwen meer dan de helft van de totale om vang aan werk verzetten. Twee derde van dé vrouwenarbeid is onbetaald. Omgerekend be draagt de economische waarde daarvan 11 biljoen dollar. On betaalde mannenarbeid (tus sen een vierde en een derde van de totale mannenarbeid) is 5 biljoen dollar waard. Het resultaat daarvan is dat mannen niet alléén het leeuwe- deel van de inkomsten ontvan gen maar ook erkenning krij gen voor hun bijdrage. Het werk van vrouwen blijft daar door onbetaald, onopgemerkt en ondergewaardeerd. Op de ranglijst van gelijke maatschappelijke kansen voor vrouwen neemt Nederland slechts de 20e plaats in. Het be treft een vergelijking tussen 130 landen. Het noorden van Europa gooide met Zweden, Finland, Noorwegen en Dene marken de hoogste ogen. Ge volgd door de VS, Australië, Frankrijk en Japan. Ook in on der meer Barbados en Tsjechië hebben vrouwen meer kansen dan in Nederland. De betrekkelijk lage positie van ons land wordt veroor zaakt door het feit dat slechts een vierde van de totale inko- mens aan vrouwen toevalt. Nederland springt er veel beter uit als het gaat om de algemene kansen die elke Nederlander ongeacht sekse heeft. In Euro pees perspectief bekeken is Ne derland het beste land om in te wonen. De uitkomst is bere kend aan de hand van een graadmeter, de Human Deve lopment Index, die is samenge steld uit levensverwachting, intellectuele ontwikkeling en het inkomen. Op wereldniveau steken alleen Japan, de VS en Canada ons de loef af. In vergelijking met vo rig jaar is Nederland in de rangorde opgeklommen van de negende naar de vierde plaats. Die opmars is volgens Hijab vooral te verklaren uit een ver anderde samenstelling van de cijfers. Opsomming De volgende opsomming van het UNDP weerspiegelt de marginale rol die vrouwen op het moment innemen. In vrij wel elk land werken vrouwen langer dan mannen. Het loon van vrouwen bedraagt gemid deld drie kwart van het salaris van mannen. Minder dan tien procent van de bankkredieten wordt aan vrouwen toegewe zen. In slechts tien landen staat een vrouw aan het hoofd. De ge schiedenis telt in totaal slechts 21 vrouwelijke staatshoofden. Slechts 28 vrouwen kregen een Nobelprijs toegewezen (4,4 pro cent van alle laureaten). RENESSE - In een winkel aan de Hoogenboomlaan in Renes- se zijn woensdagmiddag siga retten en shag gestolen. Het ontvreemde heeft een waarde van 85 gulden. Aangif te werd gedaan door een 48-ja- rige inwoner van Westenschou- wen. GOES - In Goes vond woens dag bij een echtpaar thuis rond 10 uur een beroving plaats waarbij een vuurwapen werd gebruikt. Een man van onge veer 30 tot 35 jaar drong aan de Spinne in Goes een woning bin nen. Onder bedreiging van een vuurwapen dwong hij de be woners een klein geldbedrag af. Vervolgens verliet hij de woning. De man heeft een ten ger postuur en is ongeveer 1.70 meter lang. Hij heeft een getin te huidskleur, droeg een don kere broek, een lichter shirt en een baseball pet. Enkele weken geleden vond er ^een gewapende overval plaats op een bankfiliaal in de Spin ne. De politie onderzoekt of er verband bestaat tussen deze twee overvallen. De politie verzoekt een ieder die tussen 9.00 en 10.00 iets bijzonders ge zien heeft in de Spinne, dat met genoemde feiten te maken kan hebben, zich in verbinding te stellen met de recherche te Goes.' Telefoon 01100-45000. Uw reacties worden discreet behandeld. BRUINISSE/STELLENDAM - Visserijmaatschappij Mein- dert Jan BV, eigendom van de gebroeders Meindert, Jan en Louwe De Boer, uit Urk heeft bij Maaskant Shipyards de op dracht geplaatst voor de bouw van een nieuwe UK 95. De Ur- ker bokker krijgt de naam Aart Maaskant. Het casco dat nog voor de jaar wisseling wordt afgebouwd wordt nagenoeg identiek aan de UK 195 Aaltje Jan, het zus terschip dat twee jaar geleden op de Maaskant-vestiging in Bruinisse werd afgebouwd. De afmetingen zijn lengte 42,35 x breedte 8,50 x holte 5,15 meter. Het hoofd- en hulpvermogen zal worden verzorgd door een viertal door Geveke geleverde Caterpillar-motoren. Over de toekomst van de bestaande UK 95 Meindert Jan (bouwjaar 1982) is de directie van Maas kant nog in onderhandeling. Gereformeerde Kerken Beroepen te Neede: drs. G. Na- ber, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. G. Naber, kandidaat te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. W. Verweij te Rijssen. ZIERIKZEE NCRV-dagtocht Op initiatief van de NCRV-cor- respondenten op Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland wordt woensdag 20 september een dagtocht gehou den naar de Alledagkerk in Amsterdam. In de kerk is een dienst met samenzang. Daarna maakt het gezelschap een rondvaart door de grachten. Op de terugweg wordt geza menlijk gedineerd. De dag tocht is voor NCRV-leden en andere belangstellenden. Voor nadere informatie en aanmel ding telefoonnummer 01110- 12672. Gitaarles In het Multifunctionele cen trum aan de De Huijbertstraat in Zierikzee gaat voor de ze vende keer de cursus „eenvou dig begeleiden op gitaar" van start. De cursus wordt gegeven door Dik de Koning en begint op dinsdagavond 19 septem ber. De cursus is bedoeld om op akoestische gitaar accoorden te leren spelen. Er wordt ge werkt aan de eerste vaardighe den zoals het stemmen van de snaren, accoordgrijpen, slaggi taar, tokkelen en vooral erbij zingen. Wie zelf geen gitaar heeft kan er een huren tijdens de cursus. De minimum leef tijd van de cursisten moet 14 jaar zijn. Wie meer wil weten kan bellen naar 01110 -17170. NCVB Ouderenbijeenkomsten NCVB. In de zaal van het nederlands Hervormd kerkcentrum ach ter de Gasthuiskerk in Zierik zee beginnen woensdag 27 sep tember weer de bijeenkomsten voor ouderen die uitgaan van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB). De bijeen komsten zijn interkerkelijk en beginnen steeds om 14.30 uur. Ze wórden gehouden op woens dag om de veertien dagen. - Lokale geschiedenis Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) wor den in het komende wintersei zoen een aantal cursussen ge houden waarbij de lokale en regionale geschiedenis cen traal staat. In Zierikzee start op 15 januari een cursus óud schrift voor beginners, een cur sus van twaalf avonden. In samenwerking met het Zeeuw se Landschap wordt vanaf 16 april de cursus Landschap, flora en fauna van Schouwen- Duiveland gehouden, een cur sus van vier avonden. Belang stellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding tele fonisch contact opnemen via 01180-34800. NEELTJE JANS Excursies Op initiatief van Natuurmonu menten en het Zeeuwse Land schap worden tot eind septem ber op Neeltje Jans diverse excursies gehouden onder lei ding van een gids. De natuur gebieden op het voormalige werkeiland staan daarbij cen traal. Iedere dinsdag om 10.00 uur, op zondag 20 augustus en 17 september om 14.00 uur en op vrijdag 25 augustus om 19.00 uur kunnen belangstel lenden deelnemen aan een tocht door het duingebied aan de Oosterscheldezijde. Iedere woensdag en zondag 3 septem ber om 14.00 uur wordt een ex cursie gehouden naar de sluf ter die aan de Noordzeezijde in het gebied ligt. Vrijdag 18 au gustus om 19.00 uur wordt een tocht gehouden naar de vogel- kijkhut. Alle excursies starten bij het informatiebord aan de Oosterscheldezijde van het parkeerterrein. BURGH-HAAMSTEDE Gehoorzaamheidscursus Op het terrein op de hoek van de Omloopsweg/Armhoeks- weg in Burgh-Haamstede be ginnen dinsdag 5 september een aantal gehoorzaamsheid- cursussen voor honden. Het gaat om cursussen van de Werkhondenvereniging Schou wen-Duiveland. Het gaat om een puppy-cursus waarbij het spelelement centraal staat, een cursus speuren waarbij hon den wordt geleerd een gelopen spoor op te zoeken en gehoor zaamheidscursussen, zowel voor beginnende als gevorder de combinaties van baas en hond. Belangstellenden kun nen voor meer informatie of aanmelding telefonisch- con tact opnemen via 01116-2442. NOORDGOUWE Bingo-avond Op initiatief van de Oranjever eniging Noordgouwe wordt zaterdag 28 augustus een bin go-avond gehouden voor be langstellenden die de Oranje vereniging beter willen leren kennen. Tevens wordt een kin derdisco gehouden. De Oranje vereniging bestaat al vele ja ren en is dit jaar van bestuur gewisseld. Het nieuwe bestuur wil meer naar buiten treden. De bingo- en disco-avond wordt gehouden in café-restau rant Van der Weyde en begint om 20.00 uur. KERKWERVE Busreis ouderen Op initiatief van het oranjeco mité Kerkwerve wordt dins dag 5 september een dagtocht per bus gehouden naar het ri vierengebied dat in februari van dit jaar bedreigd werd door een overstroming. De tocht is bedoeld voor mensen uit het dorp van zestig jaar en ouder. De reis omvat een be zoek aan een cactuskwekerij in Lent, een rondrit met gids door het natuurgebied Ooypolder, de Waaloever en de Zevenheu- velenroute. Op de terugweg wordt gezamenlijk gedineerd in Waalwijk. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of aanmelding telefonisch con tact opnemen via 01110-17046. OOSTERLAND Ouderensoos begint weer De Oosterlandse ouderensoos begint donderdag 24 augustus weer met haat activiteiten. Ie dere belangstellende van 55 jaar of ouder kan er aan deel nemen. Bij de eerste bijeen komst verwacht het bestuur van de soos ook weer de vrij willigers die als serveerster of organist actief zijn. LEEUWARDEN - De Wadden vereniging wil dat er een on derzoek komt naar de schade lijke gevolgen van een nieuwe elektriciteitsleiding die door het wad gepland is. Met name het mogelijk vrijkomen van chloor baart de vereniging zor gen. In jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede is zaterdag 19 augustus een concert van de groep Amazing Stroopwafels. Tijdens het optreden worden vooral nummers gepresenteerd van het der tiende album van de groep. De Amazing Stroopwafels wordt gevormd door Wim Kerkhof en Rien de Bruin, die af en toe worden bij gestaan doorArie van de Graaf. Zij presenteren een heel eigen Ne derlandstalig repertoire. Het concert begint om 22.00 uur, maar Big S is reeds om 20.00 uur geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5