Dit seizoen ook biologielessen Apotheek Verschuren honderd Jaar ingeschreven Kamer van Koophandel Schuiven in Oosterscheldekering krijgen een grote onderhoudsbeurt UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Marc O'Polo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwe kollektie COTTON FIELD Moderne apotheek in monumentaal pand Komende drie jaar worden acht schuiven behandeld Verkoping voor Haïti z Behendigheid en flybali Recital Jet Dubbeldam dé krant van schouwen - duiveland! I deurloo Mode NATURE'S SIMPLICITY Mol 7 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDSTIE SCHOUWEÜ-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 14 PAGINA'S ZIERIKZEE - De monumentale gevel en het interieur ademen de sfeer uit van lang vervlogen tij den en op de planken in de bereidingsruimten staan nog de bruin glazen apothekersflessen en de stenen potten met hun typische decoraties. Maar de ruimten, waarin de medicijnen worden be reid, waarop de mensen voor de marmeren balie wachten, worden gedomineerd door moderne ap paratuur. Computers, een poeder-vouw-machine, een steriele kast voor de bereiding van oogdrup pels en geavanceerde weegschalen. Achter zijn oude gevel aan de Dam in Zierikzee blijkt apotheek Verschuren een modern, goed geoutilleerd bedrijf. Eigenaar C. Verschuren zwaait er in middels 25 jaar de scepter. Maar uit oude boeken blijkt dat op die lokatie reeds 167 jaar een apo theek is gevestigd. Een apotheek die precies honderd jaar werd ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Die inschrijving vond plaats, vrij kort nadat de Kamer van Koophandel zelf werd opge richt. Het was dan ook deze in stantie zelf die Verschuren at tendeerde op het jubileum ,,Ik kreeg een telefoontje waarin een medewerker van de Kamer van Koophandel vertelde dat ze ons bedrijf een kunstwerk wilden aanbieden omdat het honderd jaar is ingeschreven." Dat kunstwerk, een penteke ning van de Axel se kunstenaar Lippens, hangt inmiddels in de werkkamer van Verschuren. De apotheker besloot aandacht aan het onverwachte jubileum te schenken door de ruiten van de apotheek te versieren met herdenkingsborden en alle klanten gedurende een week een presentje aan te bieden in de vorm van een tube bad- schuim. Uit het boek Zierikzee, zoals het was blijkt dat het pand Dam 18 in 1827 als apotheek in gebruik werd genomen door Mattheus de Looze. Zijn zoon G. A. de Looze en kteinzoon C. de Looze zetten het bedrijf voort in een periode dat Ziprik- zee niet alleen vele tientallen kleine winkels, maar ook meerdere apotheken telde. Door de geneesmiddelenwet die in 1870 van kracht werd, begon dat aantal in de loop van de jaren terug te lopen. De nieuwe wet bepaalde dat ook huisartsen toestemming kon den krijgen om geneesmidde len af te leveren, mits de prak tijk op een bepaalde afstand van een bestaande apotheek zat. Tegenwoordig hebben de huisartsen in alle kernen op Schouwen-Duiveland, behalve Zierikzee, nog steeds hun eigen apotheek. ,,In vergelijking met het landelijk gemiddelde een hoog percentage", aldus Verschuren. Toen de Indonesische apothe ker P. T. Yoe in 1954 de apo theek overnam van C. de Looze, waren in Zierikzee nog twee apotheken. Yoe kocht ze beiden en breidde de, in pand Dam 18 gevestigde, apotheek uit met het naastgelegen pand 16. Ongeveer tien jaar, nadat hij het bedrijf overnam van Yoe, paste Verschuren de apo theek via een verbouwing aan de eisen van de tijd aan. De praktijkruimte werd grondig gemoderniseerd, terwijl de pu blieksruimte in oude stijl werd gebracht. Onder meer door res tauratie van het uit 1910 date rende bewerkte plafond en de houten panelen in de ruimte. Toen Verschuren het bedrijf in 1970 overnam van Yoe kon hij de uitgifte van medicijnen ge makkelijk aan met vier perso neelsleden. Inmiddels zijn veertien (grotendeels part-ti me krachten) werkzaam met het bereiden van de recepten, de controle en administratie die daaraan vast zit. De toename van het geneesmidde- lengebruik komt volgens Ver schuren omdat op Schouwen- Duiveland meer ouderen wonen dan vroeger, doordat tegenwoordig voor meer kwa len middelen op de markt zijn en door een 'ver-Amerikanise ring' van de Europese landen. Met dat laatste bedoelt hij dat mensen de afgelopen jaren op eigen initiatief steeds meer middelen zijn gaan gebruiken om hun gezondheid op peil te houden. Een trend die bij een bepaald deel van de bevolking weer op zijn retour is ten gunste van natuurgeneeswijzen. Het ge bruik van homeopathische ge neesmiddelen vormt met 220 miljoen per jaar toch nog steeds een beperkt onderdeel van de 4,5 miljard die wordt besteed aan reguliere genees middelen. Sinds de zestiger jaren mogen fabrikanten en importeurs alleen geneesmid delen op de markt brengen wanneer de werking die men daarvan claimt, wetenschap pelijk is aangetoond. Hoewel het aantal kant-en-klare ge neesmiddelen dat een apothe ker op die manier inkoopt steeds groter is geworden wor den, ook bij apotheek Verschu ren, nog steeds veel medicijnen zelf gemaakt aan de hand van een doktersrecept. Het gaat daarbij om oogdruppels, poe ders, zalven, zetpillen en cap sules. Hoewel de medewerkers zijn doordrongen van de zorgvul digheid waarmee ze daarbij te werk moeten gaan, wordt de bereiding altijd gecontroleerd door twee collega's. Het gaat daarbij zowel om het checken Behalve apotheker Verschuren zelf zijn in de moderne praktijkruimte van het monumentale pand veertien, grotendeels part-time, medewerksters actief met het gereed maken van recepten. (Foto: Marijke Folkertsma) van de hoeveelheden gebruik te grondstoffen die zijn geno teerd, als het nog eens extra af wegen van de medicijnen om te zien of de gebruikte hoeveelhe den kloppen met het eindge- wicht. De recepten, die Zierik- zeese huisartsen -voor hun patiënten uitschrijven worden sinds ongeveer drie jaar niet meer met de patiënt meegege ven, maar via een onderling computer-netwerk direct door geseind naar de apotheek. An derzijds seint de apotheek via dat netwerk aan de huisarts door welke medicijnen een specialist heeft voorgeschre ven aan zijn patiënt. Via het computersysteem heb ben de apotheker-assistenten ook een totaal-overzicht van de medicijnen die een patiënt gebruikt. Daardoor kunnen ze ongewenste bijverschijnse len van medicijn-combinaties voorkomen. Verschuren is daarom minder blij met de overheidsplannen om de ver koop van een aantal populaire geneesmiddelen ook mogelijk te maken via de drogist of su permarkt ,,Het voordeel van dat totaal overzicht vervalt dan." Toch maakt hij zich niet echt bezorgd omdat het om slechts een beperkt deel van het geneesmiddelen assorti ment gaat..,,Het grootste deel van wat de huisarts voor schrijft moet toch via de apo theek worden verstrekt." De maatregel van minister Borst waarmee de prijzen van medicijnen drastisch omlaag gaan, vindt Verschuren een goede zaak. ,,Ik vind het een misser van de Nederlandse overheid dat zij nooit eerder heeft ingegrepen in de prijzen die fabrikanten en importeurs voor medicijnen rekenen. Ik zie niet in waarom de mensen in Nederland meer voor medi cijnen moeten betalen dan in andere Europese landen." Ver schuren ziet de toekomst dus met vertrouwen tegemoet. In die toekomst wil hij het com puternetwerk in zijn bedrijf verder uitbreiden, onder meer via een koppeling met de labo ratoria in de ziekenhuizen. „Zodat de uitslagen van labo ratorium-onderzoeken ook rechtstreeks kunnen worden doorgegeven aan huisarts en apotheek." NEELTJE JANS - Eerst waren ze zwart, maar op termijn worden ze allemaal wit. De schuiven in de Oosterscheldekering krijgen een grote onderhoudsbeurt. In 1994 werden in het kader van een praktijkproef reeds twee schuiven in de Roompotgeul voorzien van een nieuwe, grijswitte verf laag. De komende drie jaar worden acht schuiven behandeld, gevolgd door de resterende twintig schuiven in de Roompotgeul. Wanneer al deze zogenaamde 'probleemschuiven' een beurt hebben gehad zijn de schuiven in de geulen Hammen en Schaar aan een grote onderhoudsbeurt toe. De schuiven in de Roompot geul worden door Rijkswater staat omschreven als 'pro bleemschuiven' omdat hun verflaag haarscheuren ver toont. De oorzaak van dit ver val dateert uit de tachtiger ja ren toen, bij de bouw van de kering, vertraging optrad" in de aanlevering van de schuiven. Rijkswaterstaat en de aanne mer zagen zich voor een flink probleem gesteld omdat de Oosterscheldekering op 4 okto ber 1986 moest worden opgele verd. Die datum stond name lijk in de agenda's van verschillende Westeuropese staatshoofden. In overleg werd besloten om de laatste dertig van de 62 schuiven van twee lagen verf te voorzien, in plaats van de voorgenomen drie lagen. Die twee verflagen samen zouden even dik wor den als drie. Er zou een iets%an dere verfsoort worden toege past, die werd beoordeeld als een goede vervanger. Het karwei kwam op tijd ge reed. Onder een strakblauwe hemel en in aanwezigheid van de genodigde staatshoofden verklaarde koningin Beatrix op 4 oktober 1986 Zeeland Vei lig. De Deltawerken waren ge reed. Om de Oosterscheldeke ring in goede conditie te houden en de veiligheid te waarborgen verricht Rijkswa terstaat jaarlijks uitgebreide inspecties. Tijdens een van die inspecties in 1991 werden, voor het oog nauwelijks zichtbare, haarscheurtjes ontdekt in de verflaag van de dertig schui ven met twee verflagen. In 1992 verergerde de situatie zodanig dat sprake was van zichtbare craquelé, flinke haarscheuren in de verf. Om de oorzaak van het era- Het plaatsen van de schuif Roompot 2 na een onderhoudsbeurt in 1994. (Foto: Rijkswaterstaat) quelé te achterhalen werden monsters van de verf onder zocht die waren blootgesteld aan versnelde verwering. Er bleek sprake van een samen loop van omstandigheden. Zo kromp de verf aanzienlijk bij het uitharden Bovendien bleek de temperatuur in de verf tijdens zonnige dagen op te lopen tot zo'n zeventig gra den Celsius. Na uitvoerig on derzoek en overleg werd beslo ten de schuiven opnieuw te verven met drie lagen epoxy en een afdeklaag van polyuret- haan. Door deze laatste afdek laag krijgen de schuiven een grijswitte kleur. In 1994 werd een praktijkproef gehouden waarbij twee schui ven op twee verschillende ma nieren werden voorzien van nieuwe verf. Bij de ene werkmethode blijft de schuif in de kering, wordt extra hoog opgedrukt en van een omhullende tent voorzien, waarna het groot onderhoud ter plaatse wordt uitgevoerd. Bij de andere methode wordt de schuif uit de Oosterschelde kering gehaald en elders be handeld. De onderhoudswerkzaamhe den aan de schuiven kunnen al leen worden uitgevoerd in de zomerperiode van 1 mei tot 1 oktober. De kans op hoge zee- waterstanden is dan zeer ge ring. Tijdens het onderhoud kunnen maximaal vier schui ven niet worden gebruikt om openingen in de Oosterschelde kering af te sluiten. In de zo merperiode leveren deze open blijvende schuiven geen gevaar op voor de veiligheid. Volgens Rijkswaterstaat stijgt het waterpeil op de Ooster- schelde door deze 'lekkage' met ongeveer een a twee deci meter. Door de kering vroeg tijdig te sluiten kan zelfs deze stijging worden voorkomen. De onderhoudsbeurt voor de eerste dertig schuiven kost ze stig mil joen gulden. Nieuw seizoen Dag- en Avondschool ZIERIKZEE - In het gebouw van de Dag en Avondschool voor Volwassenen (DAS) aan het Jannewekken in Zierikzee wordt maandag 21 augustus informatie gegeven over de lesmoge- lijkheden aan volwassenen in het nieuwe sei zoen. Nieuw op het rooster is het vak biologie. Het vak wordt modulair aangeboden. Dat houdt in dat de leerstof is ver deeld in blokken van acht we ken. In de moduulwijzer is te lezen wat per week wordt be handeld en welk huiswerk van de leerlingen wordt verwacht. Het woord biologie is afgeleid van het Griekse woord bios dat 'leven' betekent. Zowel het begin als het einde van het leven staat centraal in de twee jaar durende biologie-oplei- ding die de DAS aanbiedt. Tij dens de opleiding komen maatschappelijk relevante vraagstukken als milieu, abor tus en euthanasie aan de orde. De opleiding kan worden afge sloten met een MAVO-diplo- ma. De DAS biedt ook dit jaar ver schillende taai-opleidingen. Volwassenen die het Neder lands niet goed beheersen kun nen bij de DAS terecht voor grammatica, spelling, tekstbe grip en schrijfvaardigheid op beginnersniveau. Voor gevor derden is er een cursus Neder lands op HAVO-VWO niveau, waarbij literatuur een grote rol speelt. Dit geldt ook voor het vak Engels. Frans wordt bij de DAS op MAVO en HA- VÖ-niveau aangeboden, Duits en Spaans op MAVO-niveau. Omdat de DAS een rijksgesub- sidieerde instelling is zijn de kosten voor deze vakken rela tief laag. Daarnaast biedt de DAS ook contractactiviteiten aan. Dit zijn cursussen van on geveer drie maanden waarin een bepaalde vaardigheid cen traal staat. Bijvoorbeeld een computercursus voor begin ners en een cursus tekst ver werken op de computer. Belangstellenden kunnen 21 augustus van 09.30 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur in het schoolgebouw aan het Jannewekken terecht voor in formatie. Voor telefonische in formatie kan men nummer 01110-15159 intoetsen. (Don derdag 17 augustus tussen 09.00 en 15.00 uur). ZIERIKZEE - De Stichting Wpord en Daad houdt op zater dag 19 augustus een verkoping in de Beurs aan het Haven plein in Zierikzee. De verkoping begint om 9.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Er wordt een breed assortiment artikelen aangeboden, zoals speelgoed, kaarten, schrijfge rei, allerhande geschenkarti kelen en textiel. Daarnaast is er een rommelmarkt, met on der meer een grote hoeveelheid boeken. De opbrengst van de verkoping is voor de aktie Zee land bouwt ziekenhuis op Haïti Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg /H De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede ""JJï 01180-26649 O zorgzame verhuizers O sinds 1886! u LU 0 z N D 1 CC ZIERIKZEE - In Zierikzee be ginnen eind augustus twee bij zondere cursussen voor hon den en hun eigenaars. Het betreft een cursus behen digheid waarbij de hond ver schillende hindernissen zo goed mogelijk leert te nemen. De cursus is bedoeld voor hon den van twaalf maanden of ou der die reeds hebben geleerd goed naar hun baas te luisteren en bij hem te blijven terwijl ze niet zijn aangelijnd. De cursus flybali is vooral bedoeld voor honden die gek zijn op een bal letje., Deze cursus is bedoeld voor dieren die minstens twaalf maanden zijn en waar mee een cursus Elementaire Gehoorzaamheid is gedaan. Beide cursussen worden weke lijks gehouden op woensdag avond. Belangstellenden kun nen voor informatie of aanmelding telefonisch con tact opnemen via 01110-17724. RENESSE - Het vaste patroon van de orgelbespelingen op de dinsdag- en donderdagmidda gen in de Hervormde kerk in Renesse krijgt een onverwacht hoogtepunt en wel in de vorm van een tweetal recitals van Jet Dubbeldam op donderdag 17 augustus Het bijzondere is dat Jet Dub beldam lange tijd organiste is geweest van de Deutsche Evangelische Kirche in Rotter dam, voor welke het Oberlin- ger orgel dat nu in de Jacobus- kerk in Renesse staat, werd gebouwd. Ze heeft echter het Oberlinger orgel niet bespeeld omdat het al in 1939 vanuit Rotterdam werd verkocht aan de Hervormde gemeente in Re nesse. Het orgel moest in de Rotterdamse kerk wijken voor een groter orgel. De twee reci tals van Jet Dubbeldam begin nen om respectievelijk 14.00 en 15.15 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, mm Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1