Gezonde vakantieganger met pilsje in de hitte het best af Korte broek blijft ondanks warmte taboe in het bedrijf 'Nederland moet fouten erkennen' Beladen met koeltas en parasol te voet door de duinen Vrouwelijke posthesteller kan terugvallen op broekrok Duurzaam Veilig Verkeer Hekwerk voor sportveld Oosterland President Bosnië weigert enclave Gorazde op te geven MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 NR 25822 7 Een gezonde vakantieganger is tijdens de hitte met een pilsje in de schaduw nog het hest af. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Nederland zucht en zweet al we ken onder de brandende zon. Het KNMI haalde on langs de officiële term 'hittegolf' uit de kast. Hitte golf of niet, voor de meeste mensen telt slechts dat het warm is, erg warm. Wie moet werken doet het kalmpjes aan, wie kan zoekt verkoeling aan het wa ter of in de tuin. Het strand is altijd populair, maar moeilijk te bereiken. De verkeerspolitie in Wasse naar riep onlangs op in het weekiende niet meer naar de populaire badplaatsen aan de kust te gaan. Degenen die hitte en drukte trotseerden en Was senaar wisten te bereiken, moesten hun wagen in het dorp parkeren. De resterende vier kilometer naar de zee moesten ze, beladen met koeltas en pa rasol, te voet door de duinen afleggen. Ook de Waddeneilanden zitten propvol. „Het lijkt wel of de mensen koste wat kost de Randstad willen ontvluchten." Maart je Groen van de VW- Terschelling is samen met nog zes collega's de hele dag bezig met het beantwoorden van te lefoontjes. Behalve de zee trekken ook de meren en plassen. In Giethoorn staan de punters in de file, de omgeving is afgeladen met kampeerders en dagjesmensen. De VVV in Blokzijl meldt dat mensen met een' eigen boot veelvuldig besluiten de nacht niet in een haventje door te brengen, maar op het open wa ter, omdat het er aanmerkelijk koeler is. De politie in de regio heeft de handen vol aan het watertoe risme. Het extreem warme weer leidt tot extra irritaties, zowel op het water als in de bermen..,,De mensen blijven langer op en met name rond campings is nogal wat geluids overlast", aldus een politie woordvoerder. De politie heeft in samenwer king met provincie en gemeen te een waterproject opgezet dat de toeristenoverlast in de hand moet houden. „We patrouille ren zowel op het water als in de lucht. We constateren veel snel heidsovertredingen van speed boten. We verbaliseren meteen. De bekeuringen kunnen oplo pen tot 150 gulden." Voor goed gezonde vakantie gangers is het met een pilsje in de hand in de schaduw nog wel uit te houden. Toch speelt de aanhoudende hitte ook hen parten: een zomergriepje waart door het land en velt me nigeen met keelpijn en koorts. Kinderen en ouderen zijn het meest vatbaar, maar echt zor gen hoeven zij zich niet te ma ken, aldus viruloog A. van Loon van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Volgens de GG&GD in Amster dam hebben wetenschappelij ke studies aangetoond dat zes tien graden celsius de ideale temperatuur is voor mensen. Zakt of stijgt de temperatuur, dan neemt prompt de dagelijk se sterfte toe. In Amsterdam sterven normaal gesproken ne gentien mensen per dag, maar bij extreme warmte of kou kan dat oplopen tot vijfenveertig. De hoofdstedelijke GG&GD krijgt deze dagen met name veel vragen van mensen met luchtwegaandoeningen over de zomersmog. Verder valt de toe name op van het aantal klach ten over stank in de omgeving van slecht schoongemaakte huizen. Dat zijn er normaal 600 a 900 per jaar, maar met name de laatste weken is er sprake van een stijging. Vlooien Medewerkers van de Rotter damse ontsmettingsdienst heb ben de Maasstedelijke trams uit voorzorg een extra behan deling gegeven. „Wij controle ren de trams en bussen nor maal gesproken één keer per jaar op vlooien. Vanwege het warme weer en ook omdat er twee meldingen van vlooien zijn gekomen, heeft de Roteb uit voorzorg de trams een extra keer onder handen genomen. We nemen geen risico", aldus T. Michielse van de RET. Iepeziekte Komen de meeste mensen de hete dagen nog wel door, voor veel bomen in Rotterdam lijkt de hitte fataal: aangevreten door de iepespintkevers legt met name de iep op grote schaal het loodje. De kever voelt zich in de warmte in zijn element en vliegt massaal uit. Waarschijnlijk maken de lar ven van de kever, de veroorza kers van de beruchte iepeziek te, nog meer slachtoffers. De hitte zorgt ook voor veel problemen voor de watervo gels en vissen. Op diverse plaatsen waart het botulisme weer rond. Zoals elk jaar heeft de Koninklijke Nederlandse Jagersbond een speciaalalarm- nummer ingesteld. Een woord voerder telde meer telefoontjes dan voor de hitte, maar wilde niet van een explosie spreken. Botulisme is een bacterologi- sche verontreiniging die gedijt in warm stilstaand water. Vooral waterwild en vissen vallen er aan ten prooi. Voor de mens is zwemmen in verontrei nigd water af te raden, maar niet onmiddellijk gevaarlijk. Maar niet alleen botulisme dreigt het zwemplezier te ver gallen. De gezamenlijke pro vincies van ons land hebben re creanten met een verminderde weerstand geadviseerd al het natuurlijke zwemwater te mij den. Diabetici, kinderen en be jaarden kunnen een infectie oplopen. Het drukke menselij ke gebruik en.de hoge tempera tuur zorgen voor een weelderi ge bacteriepopulatie in het wa ter. DEN HAAG (ANP) - Het uniformjasje hangt aan het knaapje, de stropdas is af, maar daar blijft het door gaans bij. Ook al ondergaat ons land de heetste zo mer in jaren. De klant wordt niet voor het hoofd gestoten met blote benen. De korte broek is - een uit zondering daargelaten - taboe in dienstverlenend, geüniformeerd Nederland in deze hete hondsdagen, zo leert een rondgang. Een uitzondering vormen de Utrechtse buschauffeurs, die met een „nette" korte broek op de hete bestuurdersstoel mo gen plaatsnemen. Maar beslist geen opvallende, gekleurde surfbroek. De Amsterdamse collega's van het GVB blijven in het lang rijden, maar mogen wel een schoon wit t-shirt dra gen. „Met mouwtjes, dat wel," voegt een woordvoerder er aan toe. Bij de busbedrijven die zijn aangesloten bij VSN Groep (streekvervoer) voorziet de be drijfskleding in warm weer, maar de korte broek zit niet in het pakket. De chauffeurs mo gen in overhemd en zonder das de reiziger binnenlaten en naar strand of plas vervoeren. Binnen PTT Post - waar een heuse kledinglijn van de Parij- se couturier van Nederlandse komaf Clemens Rameckers dienst doet- heeft de korte broek/bermuda het voor man nen niet gehaald. Mag de vrou welijke besteller nog terugval len op de broekrok, binnen PTT Post is„,uit oogpunt van representativiteit" van een equivalent voor mannen afge zien. Een woordvoerster erkent dat de postbestellers „het onge twijfeld erg warm zullen heb ben, maar dat ze niet de enigen zijn." Bovendien beginnen ze in regel vroeg. Gedeelde smart is halve smart, maar daar heeft een medeweker van beveili gingsbedrijf VNV geen bood schap meer aan. Hij werd geschorst omdat hij zijn das af had gedaan toen de temperatuur de 30 graden over steeg. Volgens VNV bepaalt het bedrijf waar de bewaker werkt wat wel of niet mag, maar VNV is bereid zich soepel op te stel len. Veel bedrijven hechten echter aan correcte kleding. Ook bij de ANWB kan de be drijfskleding aan de tempera tuur worden aangepast - maar geen korte broek - en mogen de wegenwachters hun katoenen werkbroek en poloshirtje uit de kast halen. De das is bij de-' ze hitte niet verplicht. Maar van herkenbaarheid blijft wel degelijk sprake, aldus een woordvoerster. In het Amsterdamse AMC gaat het personeel „vlekkeloos" ge kleed, wat door de uitstekende airconditioning ook makkelijk kan, zegt een woordvoerder. Hij vindt dat ziekenhuisperso neel het ook niet kan maken om niet als zodanig herken baar te zijn. „Maar tussen de middag wordt er op de gazons rond het ziekenhuis zonnig ge pauzeerd." Herkenbaarheid speelt, net als representativiteit, ook bij de Nederlandse Spoorwegen een voorname rol. Dat wil evenwel niet zeggen dat conducteurs en Warmte of niet. De korte broek blijft taboe in geüniformeerd Nederland. (Foto: Joop van Houdt) machinisten dik gekleed hun werk moeten doen. „Het kle- dingassortiment voorziet in warm weer", aldus een woord voerder van NS. Dames hebben de beschikking over een ber muda of een rok. Die luxe is voor de heren niet weggelegd. „Maar je zult de conducteur heus wel eens zon der colbertje of met een wat lossere stropdas zien lopen. Zij kunnen dat zelf in overleg met hun procesmanager goed invul len." De verplichting een pet te dragen is vorig jaar al afge schaft. Op veel plaatsen in het land worden de werktijden aange past aan de hitte. Vroeger be ginnen en eerder naar huis is het meest voorkomende tro penrooster. Op dit gebied is niets geregeld in ons land, maar in overleg met de onder nemingsraad kan er vaak wél iets worden afgesproken. In continu-bedrijven, maar ook in de horeca is echter geen sprake van dergelijke aanpas singen in de werktijden. Overi gens staat de produktie in een aantal sectoren door de vakan ties op een lager pitje. Problemen Toch zijn er wel degelijk werk nemers die in de hitte proble men hebben met hun werksitu atie. Bij de Inspectiedienst van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid (onder meer de vroegere arbeidsin spectie) kwamen in de afgelo pen weken dagelijks honder den klachten binnen. Aangezien er geen wettelijke regelingen voor arbeidsom standigheden bij/door heet weer bestaan, valt er voor de Inspectiedienst weinig „te handhaven", ambtelijke taal voor het opmaken van een proces-verbaal. „We geven ad viezen, die bij uitvoering kun nen bijdragen aan een draag lijk werkklimaat," zegt een woordvoerder van sociale za ken. Dat zijn onder meer ande re werktijden, geen koffie of thee maar frisdrank, ramen dicht en ventilatoren aan. OOSTBURG - West Zeeuwsch- Vlaanderen is door het Minis terie van Verkeer en Waters taat gekozen als proefgebied voor de beleidsdoelstellingen van Duurzaam Veilig Verkeer. Deze doelstellingen zijn een re ductie van het aantal dodelijke verkeersslachtoffers met zes tig procent en het aantal ge wonden met veertig procent. De regio is met name gekozen omdat het aantal verkeers slachtoffers in vergelijking met de rest van Nederland ex treem hoog is. Het demonstra tieproject zal een looptijd heb ben van vijf jaar. In de kern van de zaak gaat het bij Duurzaam Veilig Verkeer om twee hoofdcomponenten, namelijk infrastructuur en communicatie en gedragsbeïn vloeding. Bij de infrastructuur gaat het erom dat het wegen net zo wordt ingericht dat de kans op verkeersongevallen aanzienlijk vermindert. Dit door middel van onder meer herinrichting van wegen. Het onderdeel communicatie en gedragdsbeinvloeding moet ervoor zorgen dat het gedrag van de verkeersdeelnemer aansluit op de nieuwe infrast ructuur en wordt aangepast aan de principes van duurzame verkeersveiligheid. NIEUWERKERK - De gemeen te Duiveland wil 10.000 gulden uittrekken voor bet aanbren gen van een hekwerk langs het sportveld in Oosterland. Het hekwerk is volgens het college van burgemeester en wethouders noodzakelijk ge worden door het verbindings pad tussen Leeuwenburg en de Wilgenstraat. Ook ligt er een voorstel om een bedrag van 15.000 gulden be schikbaar te stellen voor een nieuw dierenverblijf op de gei- tenweide in Nieuwerkerk. Tijdens een vergadering van de commissie Financiën van de gemeente Duiveland op don derdag 17 augustus komt een en ander aan de orde. De verga dering begint om 16.30 uur. Russen willen topconferentie SARAJEVO/ZAGREB (RTR/AFP/DPA) - De Bosni sche president Izetbegovic wil niets weten van een overdracht van de Oostbosnische moslimenclave Go razde aan de Serviërs. Hij wees zondagavond elk voorstel in die richting van de hand. De ruil van Gorazde tegen ge bied rond de Bosnische hoofd stad Sarajevo is mogelijk een onderdeel van een nieuw Ame rikaans vredesplan, aldus Amerikaanse kranten. De voorstellen moeten een einde maken aan de inmiddels veer tig maanden durende oorlog in het verscheurde Balkan-land. De Kroatische krant Vecernji List schreef maandag dat Izet begovic met de Amerikaanse vice-president Al Gore heeft gebeld over het voorstel. De president zou tegen de Ameri kaan hebben gezegd dat Bosnië geen afstand zal doen van Go razde, „ook al moeten we er nog 15 jaar om vechten". Gorazde is de enige overgeble ven moslimenclave in Oost- Bosnië na de val van Srebreni ca en Zepa vorige maand. Zondag voerde de Russische minister van buitenlandse za ken, Andrej Kozyrev, in Sotsji aan de Zwarte Zee overleg met de veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president Clin ton, Anthony Lake. Na afloop van de ontmoeting zei Kozyrev dat Rusland en de Verenigde Staten streven naar een politie ke oplossing voor de crisis in voormalig Joegoslavië via een internationale topconferentie. Volgens Kozyrev zijn de Ver enigde Staten en Rusland meer op één lijn gekomen in het overleg over de toekomst van ex-Joegoslavië. Eventuele me ningsverschillen tussen beide landen kunnen, wat Kozyrev betreft, in de internationale contactgroep (Verenigde Sta ten, Rusland, Gröot- Brittannië, Frankrijk en Duitsland) uit de weg worden geruimd. Hij doelde erop dat Rusland de opheffing van de sancties tegen Klein-Joegoslavië voorstaat, terwijl de Verenigde Staten daar nog niet van willen we ten. De gedachten van de Ame rikanen gaan eerder uit naar een opheffing van het wape nembargo tegen Bosnië. Topontmoeting Kozyrev pleitte voor een top ontmoeting van de contact groep met drie partijen in voormalig Joegoslavië: de re geringen van Klein-Joegosla vië (Servië en Montenegro), Kroatië en Bosnië. Afgelopen week probeerde de Russische president Jeltsin Bosnië bui ten het overleg te houden door alleen de presidenten van Ser vië en Kroatië naar Moskou uit te nodigen. De Kroatische pre sident Tudjman weigerde toen echter te komen. Het Amerikaans-Russische overleg kwam tot stand, nadat Washington en Moskou vorige week met afzonderlijke vrede sinitiatieven waren gekomen als reactie op de Kroatische herovering van de Servische enclave Krajina in Kroatië. La ke maakte vorige week een toernee langs enkele Westeuro- pese landen om steun te vinden voor het Amerikaanse plan. Moskou Na telefonisch overleg van de Russische en Amerikaanse mi nisters van buitenlandse za ken, Kozyrev en Christopher, werd echter besloten ook Mos kou in het traject op te nemen. Eerder waren tussen de VS en Rusland spanningen gerezen als gevolg van Ruslands tradi tionele banden met Servië en de wens van het Amerikaanse Congres het wapenembargo te gen Bosnië op te heffen. Teltsin zou de Servische president Mi losevic opheffing van de inter nationale sancties tegen Bel grado in het vooruitzicht heb ben gesteld als de Veiligheids raad daartoe niet snel zou be sluiten. Ook het Russische parlement, de Doema, nam zaterdag een voorstel aan om eenzijdig de sancties tegen Belgrado op te heffen. Nieuw plan Lake wilde zich in Sotsji overi gens niet uitlaten over het ini tiatief van de Amerikanen. Dit richt zich naar verluidt vooral op Bosnië, terwijl dat van de Russen meer op Kroatië is toe gespitst. Secretaris van Indonesische delegatie: JAKARTA (ANP) - De problemen die Nederland met zijn koloniale verleden heeft, zijn begrijpelijk. Wij Indonesiërs hebben gewonnen, dus we denken er niet meer zo over na. Maar iemand die verloren heeft, worstelt met het verleden. Dat is nuttig. Ne derland moet eerlijk zijn en zijn fouten erkennen. Excuses van de Kohingin zouden prachtig zijn, maar dat hebben we dat nooit geëist." Dit zegt Ali Budiardjo, de nu 80-jarige secretaris van de In donesische delegatie in Ling- gadjati. In dit op een vulkaan helling gelegen plaatsje sloten Indonesië en Nederland bijna vijftig jaar geleden het Linggadjati-akkoord. De mislukte uitwerking daarvan leidde tot de eerste politionele actie. Nu, bijna een halve eeuw later, had Nederland Budiardjo maandag willen eren door hem tot commandeur in de orde van Oranje Nassau te maken. Hij vocht immers niet met wapens, maar via de diplomatie. Op het eerste gezicht een aardig en misschien ook wel gewiekst ge baar om de laatste nog levende Indonesische deelnemer aan de besprekingen in Linggadjati zo in het zonnetje te zetten. En dat nog wel in de week van de on afhankelijkheid. Maar het is niet gelukt. De procedure kon niet op tijd worden afgerond, moest de Ne derlandse ambassade in Jakar ta maandag tot eigen droefheid erkennen. Zo'n onderscheiding gaat niet alleen in Nederland door een hele ambtelijke mo len, maar ook in Indonesië. De Indonesische politie moet zelfs een verklaring van goed gedrag afgeven voordat de re gering daar kan besluiten de onderscheiding voor een onder daan te accepteren. „En minis-, ter Alatas van buitenlandse za ken zat ook al in Brunei..." Maar wat in het vat zit ver zuurt niet, aldus de diploma tieke vertegenwoordigers van Nederland in Indonesië. „Hij krijgt 'm wel, maar later." Budiardjo vindt het allemaal best. Hij hoopt alleen dat hij de onderscheiding niet uit poli tieke motieven krijgt - Neder land doet er immers alles aan om de relatie met Indonesië op te krikken - maar uit werkelij ke waardering voor zijn werk in Linggadjati. Het akkoord van Linggadjati hield in dat Nederland en Indo nesië zouden samenwerken om binnen twee jaar de souvereine Verenigde Staten van Indone sië èn de Nederlands-Indonesi sche Unie te vormen. Veel ellende Die Unie zou de Koningin als hoofd hebben en beide landen zouden eigen vertegenwoordi gers leveren voor de beharti ging van de gezamenlijke be langen. Het akkoord leidde echter tot veel ellende. In Nederland vonden velen dat Indië was verkwanseld (Ger- brandy overwoog zelfs een staatsgreep) en in Indonesië wilde men de volledige onaf hankelijkheid en niets anders. Aan beide kanten werd het ak koord ook nog eens anders uit gelegd. Toen Nederland vreesde dat de Nederlandse ondernemingen op Java, Sumatra en Maduro door de onrust in het gebied niet langer konden blijven werken, wat wel de afspraak was, werd definitief besloten tot de eerste politionele actie. Goed begrepen Budiardjo wijt de mislukking vooral aan de „Nederlandse politieke verhoudingen". De sfeer tijdens de gesprekken in Linggadjati was volgens hem bijzonder goed. „We hebben el- kaars standpunten steeds goed begrepen." Tussen Nederlands vertegenwoordiger Van Mook en president Sukarno van In donesië is echter wel een „mis verstand" ontstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7