'Qua kilo's is het nu huilen met de pet op' A# Mosselaanbod passeert Zeeuwse veilklok voor lagere prijzen Kunst siert vijfde en laatste Toeristendag Wegwerkzaamheden bij Hellegatsplein Kamer van Koophandel en IMK sinds kort samen één receptie AAP Opnieuw weinig aanvoer uit de Waddenzee Diefstal uit auto's in Renesse Droogte nekt aardappelen MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 NR 25822 Zwaar beladen onderweg naar de veiling. (Foto: Jacob de Ronde) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 31 juli tot en met 5 augustus werden 91 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 30.654 ton netto. Dat is bijna 6.000 ton minder dan in de voorgaande week. Alle aangeboden partijen verwisselden in kopershanden. De gemiddelde prijs bedroeg 176,68 per ton, een prijs die ongeveer 31,- per ton lager is dan een week eerder. De verzending was voor zover bekend: België 8.964 ton, Frankrijk 844 ton, diverse landen 10 ton en de binnenlandse was goed voor 2.595 ton. Op maandag 31 juli gingen 31 Zeeuwse ladingen met in totaal 653 netto tonden in andere han den. De grootste partij van 653 bruto tonnen werd aangeboden door de YE 73. Bij een stukstal van 152 kookten deze schelp dieren een vleesgewicht van- 30,4 kilo. De YE 18 was verant woordelijk voor de aanvoer van 645 ton bruo. Deze mossels telden een stukstal van 142 en een vleesgewicht van 29,7 kilo. Prins Dingemanse schreef het hoogst in voor 334 bruto tonnen, aangeboden door de Bru 25 (J. de Waal). Bij een stukstal van 98 bevatte deze.lading een vleesgewicht van 27 kilo. De volgende dag waren 27 aanvoerders van de partij, waaronder de ZZ 7 (J. Schot BV) als enige uit het noorden. Deze kweker viste in het Oosterom 810 ton met stukstallen van 157 en 173. Het vleesgewicht bedroeg ruim 32 kilo. Zeelands Roem en Delta Mossel tastten voor deze partij en het diepst in de buidel. Uit de Zandkreek gaf de YE 86 acte de presence met in totaal 368 brutoton. Krijn Verwijs betaal de voor de mossels met een stukstal van 131 en een vleesge wicht van 25,9 kilo de hoogste prijs. De 414 brutoton van de ZZ 6 (Firma Kouijzer) uit de Hammen verdwenen naar de verwaterpercelen van Triton. Bij een stukstal van 100 kwa men deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van 25,8 kilo. Noorden Tijdens de eerste veiling op woensdag 2 augustus gingen negen ladingen vanaf de Wad denzee onder de hamer. De ver antwoordelijke aanvoerders waren de; YE 79 (257 ton),-YE 20 (625 ton), Bru 9 (De Waal- Stouten, 366 ton), TH 48 (332 ton), Bru 48 (K. Verspoor, 469 ton), YE 19 (740 ton), YE 57 (1.028 ton) en YE 55 (484 ton). De prijzen schommelden die dag tussen 92,29 en 268,89 per ton. Dezelfde dag in een tweede veilingronde verwissel den nog dertien Zeeuwse par tijen schelpdieren van eige naar. Elf van deze dertien par tijen waren afkomstig uit de Hammen. Uit dit vangstgebied voer de YE 182 onder andere met 561 brutotonnen. Vette Verhaert waardeerde deze partij met een stukstal van 144 en een vlees gewicht van 28,9 kilo met de hoogste prijs. Kroonton schreef het hoogst in voor 436 ton, aangeboden door de YE 110. Het tarrapercentage van deze lading bedroeg 19,4 pro cent, het stukstal 133 en het vleesgewicht 28,9 kilo. Op don derdag tenslotte arriveerden vier kwekers aan Europa's eni ge mosselveiling met een vrachtje Zeeuwse schelpdie ren. Het trio Bru 8 (J. en C. Padmos), YE 182 en TH 48 viste in de Hammen ladingen met varierende tonnages van 443 tot en met 613 tonnen. Het stukstal van de TH 48 kwam uit op 100, het vleesgewicht op 31,2 kilo. Uit het Mastgat voer de YE 53 met een klein partij tje van 43 ton netto. Het stukstal bedroeg 86- en het vleesgewicht 27 kilo. Zeeland Roem betaalde in week 31 de hoogste prijs van 385,55 per ton aan een kweker uit Tholen. ZIERIKZEE - Tijdens de vijfde en laatste Toe ristendag morgen, dinsdag, in Zierikzee, wordt op het Havenplein onder meer een kunstmani festatie gehouden. Verder is er in de Sint Do- musstraat een demonstratie Kinetic Streetten- nis en wel van 10.00 uur tot 12.00 uur. De demonstratie wordt gespeeld door Martijn Bok, de nummer zes van Nederland. Op de kunstmarkt zijn veertig kunstenaars uit alle delen van Nederland met hun werken aanwezig. Ze stellen hun werk ten toon en bieden het te koop aan. Op het gebied van de schilderkunst zijn er aquarel len en olieverfwerken te be wonderen. Ook is er keramiek te zien en zijn er op de markt handgemaakte sieraden te vin den. Verder wordt op het Haven plein de Kilometer Kanjer Show gehouden, kinder theater verzorgd door de Stich ting Rekreatiewerk Zeeland met voorstellingen om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur. Extra deze dag is een tweetal optredens van The English Brass Group uit Hatfield en omgeving. Om 14.00 uur speelt het gezelschap aan de Schuit haven en om 16.00 uur op het Havenplein. De kinderrommelmarkt is er dit keer niet, omdat de jeugd van Zierikzee weer op school zit vanaf dinsdag. Op het plein bij de Nieuwe Kerk staan de kramen van de hobby- en creatief markt. De Nieuwe Kerk is zelf open voor bezichtiging. Op de lokaties Havenkwartier en Schuithaven/Lange Nobel- straat, staan vele kramen en standwerkers, afgewisseld met stands van verenigingen en ideeële organisaties. Ook speelt het poppentheater Rob- hetty vanaf 11.00 uur tot en met 16.00 uur elk uur een voor stelling in het Havenkwartier. In de Lange Nobelstraat kun nen kinderen worden ge schminkt en speelt het David Livingstone Trio. Bovendien zijn er zeiltochten om 13.30 uur en rondvaarten om 10.30 uur en om 14.00 uur vanaf de haven, rijdt de paar dentram door de stad, en speelt het draaiorgel. De WV organiseert een stads- wandeltocht onder leiding van een gids, om 14.00 uur vanaf het VVV-kantoor. De museum haven is open van 10.00 tot 16.00 uur. Martijn Bok geeft een demon stratie Kinetic Streettennis. RENESSE - Vrijdag hebben verschillende mensen aangifte gedaan van diefstal uit hun au to, voornamelijk in F^enesse. Een 48-jarige inwoner van het Duitse Zizers raakte zijn auto telefoon en fotocamera kwijt aan het dievengilde. Zijn auto stond geparkeerd aan het Duinwekken in Renesse. Van diefstal van een radio CD- speler en een semafoon uit zijn auto, deed een 41-jarige inwo ner van het Duitse Kamp Lint ford aangifte. Zijn auto stond aan de Zeeanemoonweg in Re- nesse. De waarde van de spul len bedraagt ongeveer 2500 gulden. Uit de wagen van een 27-jarige inwoner van Heiningen wer den een CD-speler en 25 CD's ter waarde van 2100 gulden ge stolen. Zijn auto stond aan de Rampweg in Renesse. Vanaf een auto die stond aan de Heernisweg in Brouwersha ven zijn een surfplank en on derdelen weggenomen. Gedu peerde is een 35-jarige inwoner van het Duitse Velbert. OUDE-TONGE - Vanaf maandag 21 augustus tot en met vrijdag 6 oktober is op rijksweg 4/A 29 tussen de Haringvlietbrug en de Volkerak- sluizen, ter hoogte van het Hellegatsplein, slechts één rijstrook per rijrichting beschik baar. In die periode worden^ op dit wegvak asfalteringswerk- zaamheden uitgevoerd. Het werk bestaat uit het frezen, het verwijderen, van het asfalt, het aanbrengen van een ver sterkingslaag en het aanbren gen van ZOAB, zeer open as faltbeton. Uit veiligheidsoverwegingen heeft Rijkswaterstaat gekozen voor volledig afsluiten van een rijbaan. Het opnieuw te asfal teren wegvak ligt in een on overzichtelijke bocht, omge ven door groen. Vanaf 21 augustus tot maan dag 11 september zal het ver keer in de richting Rotterdam via een doorsteek in de mid denberm over de westelijke rijbaan worden geleid. Voor zowel het verkeer in de rich ting Rotterdam, als in de rich ting Roosendaal is dan slechts één rijstrook beschikbaar. Richting Roosendaal zal het verkeer, vanaf 11 september tot en met vrijdag 6 oktober, via een doorsteek in de mid denberm over de oostelijke rij baan worden geleid. Ook hier bij is zowel voor het verkeer in de richting Roosendaal als in de richting Rotterdam, dan maar één rijstrook beschik baar. De twee rijstroken worden door een tijdelijke barrière van elkaar gescheiden. De afslagen richting Middel- harnis/Zierikzee op rijksweg 4/A 29 liggen voor het wegvak waar de asfalteringswerk- zaamhden worden uitgevoerd. Het verkeer vanuit de richting Middelharnis/Zierikzee voegt zich na het betreffende weg vak bij rijksweg 4/A 29. De verwachting is dat dit verkeer enige hinder zal ondervinden van de rijbaanafsluiting. ZIERIKZEE - De warmte en het gebrek aan regen brengen voor de op brengst van de aardappelen te velde, slechte vooruitzichten met zich mee. De tweede hittegolf deze zomer heeft de percelen zodanig aange pakt dat de aardappels vorige week 'in elkaar zijn geklapt' en de groei eruit is. Wel wordt een prijsopleving verwacht door de tegenvallende op brengsten. Volgens de Landbouwmaat- schappij ZMO is in het ras Bin tje op de zware grond op grote schaal doorwas geconstateerd. Doorwas wil zeggen, het op nieuw kiemen aan de aardap pelen, waarbij 'trosjes' kleine aardappelen uitgroeien vanuit de oude aardappel, die hier door tot glas wordt. Voorzitter van de ZMO Kring Zeeland- Noord P. F. Vis zegt dat er vooral op Schouwen proble men met doorwas zijn. Wat de kilo-opbrengst per hec tare betreft, is het, zegt Vis, 'huilen met de pet op'. Hij schat een opbrengst-reductie ten opzichte van vorig jaar van twintig tot veertig procent. ,,Door de weersomstandighe den komt de aardappel vier weken groei tekort", stelt hij. Normaliter groeit het gewas om deze tijd van het jaar met duizend kilo per hectare, tegen zo'n tweehonderd nu. Na op nieuw een reeks van hete da gen en geen regen, is de aard appel sinds vorige week 'in el kaar geklapt'. Het loof is op sommige plaatsen aan het ver branden, en zoals gezegd is de groei eruit. Vis denkt dat er straks een opbrengst van 30- tot 35 ton netto per hectare van het land komt. Een forse bui regen kan vol gens hem, bij bepaalde rassen nog iets goed maken, maar veel zal het niet zijn: ,,Laat het nu alsjeblieft maar droog blij ven ook. Want des te minder opbrengst, des te hoger de prij- De ZMO verwacht bij aanhou dende droogte een prijsople ving, want niet alleen in Ne derland is het droog en vallen de opbrengsten tegen. De prijs van veldgewas partijen steeg afgelopen week tot boven de 20 cent per kilo. Volgens de Land- bouwmaatschappij is er nog geen tekort aan fritesgeschikte aardappelen. Het areaal vroe ge aardappelen is dit jaar uit gebreid. Ook de glastuinbouw heeft het moeilijk door het hete zomer weer in juli en augustus. De vrees bestaat dat dit jaar, net als vorig jaar, weer verschil lende kwaliteitsproblemen en vooral ook mindere vrucht- of zaadzetting geeft. Van een vruchtgroentegewas als tomaten is het bekend dat de vruchtzetting bij extreme warmte slecht verloopt. De be stuiving, die tegenwoordig in dit gewas meestal met behulp van hommels gebeurt, ver loopt dan beslist niet zoals die moet lopen. Ongeveer eenzelf de probleem doet zich voor in de zaadteelt onder glas. Vorig jaar waren de zaadopbreng sten van een aantal bloem zaadgewassen erg laag en waren er Ook kiemkrachtpro- blemen. Maar volgens de ZMO gaat het toch wat beter dan vorig jaar. Dit geldt ook voor de bloemza den in de volle grond, waarvan er met name op Tholen veel van worden geteeld. MIDDELBURG- Sinds 10 augustus worden klanten van de Kamer van Koophandel en het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) in Midddelburg, door één receptie te woord gestaan. Ook brochures worden voortaan in een gezamelijke ruimte gepresenteerd. De integratie van de receptie- vallen. Al jaren zijn de organi- het IMK: 01180-34264, vanaf 10 functies betekent een bunde ling van krachten. Onderne mers kunnen prqfiteren van een snelle doorverwijzing tus sen beide ipstituten. De specia listen van de Kamer van Koop handel en het IMK kunnen elkaar daardoor beter aanvul len. Het samengaan van de loket functies komt niet uit de lucht saties eikaars buren en werken intensief samen, met name bij het verzorgen van praktijkge richte cursussen voor onderne mers. Hoewel de loketfuncties zijn samengevoegd, houden beide organisaties hun eigen tele foonnummer. Kamer van Koophandel: 01180-73500, van af 10 oktober 0118-673500 en oktober: 0118-634264. De Kamer van Koophandel houdt in samenwerking met Zeelandnet, op 18 en 19 sep tember in Vlissingen en op 14 september in Terneuzen, - een seminar over Internet. Voor in lichtingen en aanmelding kan men terecht op telefoonummer 01180-73540. CENTRAAL SCHRIFTELIJK EINDEXAMEN BIOLOGIE 1996 HAVO De volgende vraag is weer in het examen op genomen op verzoek van de D66-kamerle- den Lambrechts en Bakker. Vraag 46 Beschrijf de ontwikkeling van aap tot mens. Maak gebruik van voorbeelden. Antwoord: Volgens mij stamt de mens niet van een aap af. Dat denken vooral de leraren. Toen ik in de eerste les op school vroeg wanneer het weer vakantie was, riepen ze al 'Wat denk je wel...snotaap!' Vijf jaar lang heb ik op school gezeten en vijfjaar lang heb ik gehoord: 'Heb jij geen hersens alsof ik een of andere Aus tralopithecus robustus met een hersenpan- netje van maar enkele kubieke centimeters was. Een tijdje heb ik gedacht dat de mens wél van de apen afstamde. Dat was de perio de dat ik op deze school van bepaalde leraren les kreeg. Die vent van natuurkunde vond ik er echt als een gesjeesde Neanderthaler uit zien. Als ik bij Duits weer eens een paal kreeg trok Gerritsma altijd zo'n apegrijns, tanden bloot en dan zo'n krijsende glimlach zonder lach. Van Dam van wiskunde heb ik wel eens een brief in z'n handen geduwd, zo'n uitnodi ging van Diergaarde Blijdorp. Daarin stond dat hij was goedgekeurd als kaalkontige reuze brulaap en dat hij zich de volgende dag bij de ingang van Blijdorp kon melden. 'Laat dat maar eens aan de rector zien!' gilde hij. Toen ik bij de rector kwam zei ik: 'Ik moet u na mens meneerVan Dam deze brief geven.' Het volgende jaar was Van Dam verdwenen. Öp bladzijde 54 van ons biologieboek hingen twee geraamtes, van een aap en van een mens. 'Welke is van een mens?' vroeg Van Zanten aan me. Ik zeg:'die rechtse'. 'Goed' zei-ie .'En die andere is dus...' 'Van een biolo gieleraar' zei ik. Het kostte me drie uur terug komen. Maar toen we op excursie 'naar Artis zijn ge weest ben ik er anders over gaan denken; Ik kan mijn verre overgrootvader toch moeilijk als een slingerende baviaan in een of ander oerwoud voorstellen. En van zo'n vlooiende oeran-oetang zou je toch ook niet denken dat er uit zijn nageslacht kamerleden van D66 zouden voortkomen. Toen ik zo'n gorilla met z'n poten omhoog op de grond zag liggen vroeg ik aan dat mens van aardrijkskunde, die we later weggepest hebben: 'Als die jongens flink hun best doen van- je- weet- wel komt er dan later een mens uit?' Ze werd vuurrood en zei: 'Misschien over honderdduizend jaar'. Nou ja, dat is ook een lekker bewijs. Ik vroeg ook nog waarom die apen in Artis geen mens geworden waren.' Hebben ze het dan niet goed gedaan?' Toen liep ze kwaad weg. De evolutie gaat er van uit dat er steeds hoger leven komt. Van de rema- pithecus naar, de Australopheticus africanus en de Australopheticus robustus en nog een paar van die jongens naar de homo's. De homo habilis, de homo erectus via de Nean derthaler naar de Homo sapiens. Dit schrijf ik op om te laten zien dat ik het echt wel geleerd heb. Het werd allemaal steeds mooier en beter. Vooral die hersenpan. Dié kreeg steeds meer plaats voor meer bytes. Ik denk dat als je zegt 'de mens stamt van een aap'1 dat dat een belediging is. Maar niet zo zeer voor de mensen alswel voor de apen. Ik zou me als aap flink gepakt voelen. Stel je voor dat apen eens wisten wat mensen elkaar allemaal aandoen. Hoe ze elkaar mar telen en uitmoorden als gekken. In Joegosla vië heersen nog steeds de. middeleeuwen en dan nog een portie erger. Alsof ze een geheu gen van een paar bytes hebben bouwen ze steeds maar opnieuw concentratiekampen. Mensen gooien met bommen vol gifgas en vernietigen hun hele omgeving. Het wordt niet steeds beter. Het gdat van kwaad tot erger. De mens stamt niet van de apen af. Was het maar waar. Dan zag de wereld er vro lijker uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5