Borden ie feeslag genomen van twee restaurants in Zierikzee GOED KOOP OD ?¥oor oud-Reiseiiaars is het ook een beetje een reünie' COMMENTAAR Waarom moeten er nu ineens koppen rollen? Hoog Kop/staart- aanr ij dingen Bruinisse Jassen uit auto gestolen Kamperen na ongeval Elfde Vlasdag in Dreischor MAANDAG 14 AUGUSTUS 1995 NR 25822 3 Hans Landman van restaurant de Beuze doet nog een poging zijn borden van de kar te halen, maar moet later toch toezien dat deze meegenomen worden. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Het is geen dankbaar werk. Daarom ben ik ook zelf mee gegaan." Aan het woord is wethouder L. J. van gastel van Zierikzee. Vrij dagmiddag trok hij er met twee parkeerwachters en een medewerker van gemeentewerken met een kar op uit in Zierikzee om uitstallingen die niet volgens de regels geplaatst zijn in beslag te nemen. De waarschu wingen die eerder uitgedeeld werden hebben hun effect gehad. Slechts in twee gevallen wordt er een overtreding geconstateerd en worden er bor den in de kar geladen. Het was ook hoog tijd dat er eens iemand aan de bel trok. Het CDA op Schouw en-Duive- land sloeg afgelopen vrijdag de handen ineen om een door braak te bereiken in wat in middels de 1 ambulance-a ff ai- re' is gaan heten. Al geruime tijd is er in Zeeland iéts mis met het vervoer van zieken en gewonden. Door overheidsbe zuinigingen wordt de maxima le aanrijtijd van een kwartier niet meer gehaald en ook niet alle personeel op deze auto's is voldoende opgeleid. De pijn wordt met name gevoeld in de Westhoek van Schouwen-Dui- veland, op Tholen en in het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Westenschouwen, Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke worden door de minister aangemerkt als meest nijpend knelpunt', waarvoor een tijdelijke nood oplossing gewenst is. Vanwege de vakantietijd ver blijven hier dagelijks meer dan 100.000 mensen die het moeten doen met één ambulan ce, die bovendien alleen over dag beschikbaar is. Bedroevend is het dan te con stateren dat-juist vanwege de vakanties - men op het provin ciehuis deze brief van de mi nister drie weken laat liggen. Pas deze week zouden er af spraken worden gemaakt met de betrokkenen. Het geduld van het CDA is op, zo bleek vrijdag. De partij con stateert op basis van onder zoek dat driekwart van de pa tiënten die spoedeisende hulp nodig hebben, momenteel niet goed worden behandeld. De christen-democraten verlan gen goed opgeleid personeel en kortere aanrijtijden. Zeeland moet zich kunnen me ten met de rest van Nederland en bovendien tast het slechte ambulancevervoer de reputa tie van de provincie in binnen- en buitenland aan. En dat is weer slecht voor het toerisme, oordeelt het CDA. Om de zaken maar meteen goed te regelen gaan de CDA'ers bovendien voorstel len om vaker een beroep te doen op de Medicopter van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. Dat laatste heeft nogal wat haken en ogen. Zo is het nog maar de vraag of de heli vanaf Schouwen-Duiv eland sneller is dan de auto. De heli moet tenslotte eerst uit Rotterdam (of Brugge) naar hier komen. Verder is helikoptervervoer bijzonder kostbaar. Maar de kwestie zit het CDA blijkbaar hoog. Laten we in dit spel daarom ook maar hoog in zetten, moet de partij hebben gedacht. En dat is volkomen terecht. BRUINISSE - Op de Grevelin- gendam en op de Philipsdam heeft zich vrijdag een kop- staart aanrijding voorgedaan, waarbij in totaal zes personen wagens waren betrokken. Rond 10.00 uur vond er op de Grevelingendam bij Bruinisse een kop/staartaanrijding plaats tussen drie personen auto's. Een 23-jarige inwoner van Nieuwendijk kwam uit de richting Rotterdam en zag te laat dat het verkeer voor hem, afremde. Een 43-jarige inwo ner van Udenhout en een 51-ja- rige inwoner van Groenekan, die voor hem reden, werden van achteren geraakt. Alle voertuigen liepen schade op. Rond 14.00 uur vond op de Phi lipsdam bij Bruinisse eenzelf de soort aanrijding plaats. Doordat de brug open had ge staan, was het erg druk. Een 22-jarige inwoner van Nieuw- Vossemeer komende uit de richting van Sint Philipsland, zag dit te laat en reed achterop de auto van een 29-jarige inwo ner van Bergen op Zoom, die weer de wagen van een 28-jari- ge inwoner van Ellemeet raak te. Alle drie de voertuigen raakten beschadigd. BRUINISSE - Uit een auto in Bruinisse zijn vrijdag twee jas sen en een aktentas gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de Jachthavenweg. Gedu peerde is een 55-jarige inwoner van het Duitse Schwerte. Verder is uit een loods aan de Jachthavenweg een tien jaar oude Mercedes gestolen, voor zien van het kenteken M-HU 17. De eigenaar deed vrijdag aangifte. Drie jaar geleden werd een be leidsnotitie vastgesteld waar in voorschriften zijn vastge steld ten aanzien van uitstallingen en terrassen. Dat de gemeente nu pas tot. actie over is gegaan heeft volgens wethouder L. J. van Gastel te maken met een aantal juridi sche kwesties die eerst uitge zocht moesten worden. „An ders treedt je onrechtmatig op en schiet je je doel voorbij", al- Niet alleen toeristen laten zich veelvuldig zien op de Vlasdag. Ook menig oud-Reisenaar heeft er volgens Rinus Quist van de organiserende Stich ting Dreischor't Oude Vlas dorp, graag een reisje voor over om het evenement mee te maken. „Voor oud-inwoners, die hier bijvoorbeeld geen fa milie meer hebben, is de Vlas dag een gelegenheid om weer eens terug te komen. Een beet je een reünie eigenlijk", zegt hij. De acht tot tien man van het vaste clubje heren, waarmee Quist jaarlijks de aspekten van de vlasbewerking op de dus Van Gastel voorafgaand aan de rondrit door de stad. Van Gastel is aanwezig om dui delijk te mak^n dat de actie voortkomt uit bestuurlijke be sluitvorming. „We hebben er al vaker over gepraat en twee weken geleden heb ik gezegd dat we daar mee op moesten houden en tot actie over moes ten gaan wanneer de kermis achter de rug was. Aan de ene kant hoop ik dat we tenminste dorpsring aan de bezoekers laat zien, wonen voor het grootste deel wel op Dreischor. De mannen hebben zich in vroeger jaren zelf met het vlas bezig gehouden of zagen de be werking van het gewas bij hun vader thuis. Elk jaar wordt het iets lastiger om mensen te vin den die precies weten hoe het werk moet, want naarmate de tijd verstrijkt, verdwijnen er steeds meer mensen die het vlastijdperk van Dreischor nog hebben meegemaakt. „Jan van der Linde en mijn broer Leen Quist deden ook al tijd mee, maar die zijn ons in middels ontvallen", zegt iets in beslag kunnen nemen. Maar aan de andere kant zit ik daar niet op te wachten." Uitwerking' De waarschuwingen die eerder werden uitgedeeld hebben hun uitwerking gehad. Waar een week geleden de stoep nog vol stond met rekken en bakken met winkelwaar, is nu een rui- Quist. Momenteel behoren tot het vaste clubje vlassers, een man of vijf die kunnen zwinge len, het lastigste en gevaarlijk ste onderdeel van de vlasbe werking. Met een snel aangedreven molen worden daarbij de houtdelen van tus sen de vezels geslagen, waar mee het vlas tot lint wordt. De overige handelingen, bij voorbeeld het repelen, het vlas door een speciale kam halen zodat de zaadbolletjes van de stengels worden gescheiden, zijn volgens Quist gemakke lijk te leren maar aan het zwen gelen komt toch het nodige vakmanschap te pas. „Maar me strook vrij voor de voet gangers. Op het Havenplein staan echter bij restaurant de Beuze twee borden op de stoep die er niet horen. Ze staan na melijk meer dan twee meter uit de stoep van het restaurant en dat is volgens de voorschrif ten verboden. De borden worden eerst door M. Tichem, een van de parkeer wachters op de foto gezet. Daarmee kan men in geval van eventuele schadeclaims aanto nen dat bepaalde schade al aanwezig was voordat het bord in beslag werd genomen. Daarnaast kan de foto dienen als bewijsvoering. De eigenaar van het restau rant, H. Landman, heeft geen goed woord over voor de actie. „Help. Diefstal!" schreeuwt hij over het Havenplein, ter- zolang de Vlasdag mensen trekt, blijven we ervoor zorgen dat elk aspect te zien is", bena drukt hij. Verspreid over het hele dorp waren zaterdag van allerlei dingen te zien en te beleven. De dorpsring stond vol kramen met allerhande waar, aan de Ooststraat pruttelden een aan tal stationaire motoren, voor het landbouwmuseum in aan bouw stonden enkele dampen de en stampende oude tracto ren, terwijl binnen de voortgang van de restauratie van het geheel bekeken kon worden en in de tuin een aantal kleinere activiteiten aan de gang was. Het dorpshuis vorm de het toneel voor een poppen- beurs. Voor het Plaetsenuus aan de Ring probeerde R. J. Visser se cretaris van de Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland, donateurs te wer ven. En niet zonder succes. „We mogen niet klagen. Ik denk dat we er nu een stuk of tien bij hebben", aldus Visser. In totaal heeft de Stichting on geveer 260 donateurs. „Dat is wat aan de magere kant. We zouden graag zien dat het mu seum door de hele eilandelijke bevolking wordt gedragen." De secretaris zegt dat de de Stichting in september alle be drijven op Schouwen-Dui- vrland zal benaderen om steun te vragen voor het museum. Vleg-elkloppers Op het gazon rond de kerk ga ven de Lichtaartse Vlegelklop pers uit België acte de presen- wijl hij verwoede pogingen doet de borden weer van de kar te halen. De parkeerwachters zijn echter onverbiddelijk en belemmeren Landman de doorgang. De borden kan hij wel terugkrijgen, maar daar voor moet eerst 250 gulden be taald worden. Teleurgesteld In een reactie zegt Landman „teleurgesteld" te zijn in de ge meente. „Nadat ik een waar schuwing heb gekregen heb ik direct een vergunning aange vraagd en verzocht om zonder tegenbericht de borden voorlo pig te mogen laten staan. Ik heb wel een reactie gehad dat de aanvraag in behandeling was, maar verder werd er in de brief niets gezegd." Anneke Berrevoets, van Eet'uus Kiek in de Pot in het Korte Groendal is meer dan te- leurgesteld. Daar wordt een bord in beslag genomen dat op de openbare weg staat. Het zelfde is het geval met een aan tal bloembakken. Die mogen echter voorlopig blijven staan, omdat ze met pinnen zijn vast gezet in de grond, die gevaar lijk uitsteken wanneer de bak ken worden verwijderd. „Schandalig vind ik het. We zijn hier in mei begonnen en werken keihard van 's och tends vroeg tot 's avonds laat. Mijn man heeft vier weken ge leden een vergunning aange vraagd voor de verbreding van het terras, maar daarvoor heb ben we nog niemand gezien. En nu komen ze de boel weghalen. Waarom moeten er nu ineens koppen rollen?" Daar komt volgens haar nog eens bij dat de horeca in Zier ikzee toch al onderschat wordt. „Ze doen van de ge meente net of we per God's gratie een zaak mogen runnen. Maar we zorgen wel voor werkgelegenheid. Ze zijn ge woon verkeerd bezig." Van Gastel is het hier helemaal niet mee eens. Kort daarvoor had hij immers verklaard dat het juist de horeca is die de voorschriften die zijn verbon den aan de vergunningen, overtreedt. „En die hebben het al zo goed in Zierikzee." ce. Met op de achtergrond een vrolijk deuntje liet het gezel schap zien hoe voor de komst van machines het graan werd gedorst. Soms met twee, dan weer met vier-, vijf of zes man tegelijk sloegen de dorsers met hun vlegels ritmisch op het graan. Een zevenslag waarbij werd gedorst in een ronddraai ende beweging, besloot elk op treden dat meerder keren op de Vlasdag was te zien. Personeel Dit handwerk werd vroeger door de rijke boer gezien als minderwaardig. Had eln boer genoeg geld om een knecht of meerder mannen in dienst te hebben, dan liet hij het dorsen altijd aan zijn personeel over. Het gezegde 'Hij is weer aan het luiden met dé klok van den armen duvel', was weggelegd voor de arme boer, die het vle- geldorsen zelf ter hand moest nemen. Advertentie COROOS APPELMOES pot 370 ml. normaal 3 potten 165 m Aanbieding geldig van ma. 14 t/m wo. 16 augustus 1995. A&P Services B.V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 18 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht noord 4 Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 06.24, onder 21.04 Maan op 22.49, onder 12.10 Laatste Kwartier: 18 aug. (05.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het gaat langzaam, maar de komende dagen klimt de tempe ratuur opnieuw naar een zomers ni veau. Met name landinwaarts wijzen de thermometers 'later in de week waarden aan van meer dan 25 gra den. Verder schijnt de zon geregeld. Regen staat voorlopig niet op het programma. Blikvanger op de weer kaarten voor deze week is een om vangrijk hogerdrukgebied Het cen trum ervan arriveert donderdag boven Groot-Brittanië. Maar ook morgen en woensdag drukt het al een stempel op ons weer. Regensto ringen kiezen dan ook noodgedwon gen een noordelijke koers; via IJs land en Noorwegen trekken ze naar het oosten. Vanavond en vannacht drijven enkele wolkenvelden binnen. Met name in bewolkte gebieden koelt het dan ook niet zo sterk af als de afgelopen nacht; de minimum temperatuur schommelt rond een graad of 12. Morgen overdag krijgt de zon opnieuw de nodige ruimte, al zijn hier en daar soms ook stapel wolken. Het wordt ongeveer 23 gra den. Verder blijft het droog en er waait een matige noordwestenwind. En vanaf morgen wordt het dus lang zaam weer wat warmer. BROUWERSHAVEN- Zondag morgen vroeg trof de politie in een sloot langs de Schouwse Dijk in Brouwershaven een au to aan met daarnaast een klein tentje. In het tentje lagen twee perso nen te slapen. Waarschijnlijk was de Duitse bestuurder rechtdoor gerden en in de sloot terecht gekomen. De inzitten den hadden daarna besloten ter plaatse maar te blijven kamperen en zetten hun tentje naast de auto neer. De overnachters moesten hun spullen inpakken en gingen zelf op zoek naar een mogelijk heid om de auto weg te laten slepen. ZIERIKZEESCHEfH NIEUWSBODE II Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bei 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V20/o B.T.W. De verrichtingen van de hoefsmid trokken zaterdag het nodige publiek.(Foto: Joop van Houdt) DREISCHOR - Drie weken geleden al toog het vaste clubje 'hobby-vlassers' dat tijdens de jaar lijkse Vlasdag in Dreischor de kunst van het repelen, spinnen en zwingelen toont, naar het land om het vlas te plukken. Zaterdag lag het aan de dorpsring hoog opgestapeld, klaar om voor een groot publiek te worden verwerkt. Verspreid over de Vlasdag kwamen zo'n zeven- tot achtduizend mensen een kijkje nemen bij dit folkloristisch evenement, waarbij zo goed als overal in Dreischor wel iets aparts viel te beleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3