Aannemers WO claimen bij het rijk tientallen miljoenen Tevredenheid alom over Sail '95 in Amsterdam Verenigde Naties sturen een inspecteur naar Irak Personeel supermarkten is tegen cao-compromis Minister weigert inzage dossiers over Rawagedeh Wegens contractbreuk bij aanleg tunnel en brug Motorjacht brandt uit Oudste van Nederland overleden Motorrijder verongelukt Batavia schiet deelnemers Cutty Sarkrace weg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Informatie bewapening achtergehouden NEW YORK (AFP/RTR) - De leider van de speciale VN-commissie voor de ontwapening van Irak, Rolf Ekeus, vertrekt binnenkort naar Bagdad. Zijn voor nemen komt na de belofte van de Iraakse autoritei ten om hem „belangrijke en nieuwe" informatie over hun bewapeningsprogramma te geven. De datum van de reis staat nog niet vast. Maar Ekeus gaat er van uit dat de Iraki's „enkele dagen nodig hebben" om hun gegevens te verzamelen. „Wij zullen binnenkort, vrijwel on middellijk, naar Bagdad gaan", zei hij maandagochtend voor de BBC-radio. Volgens de Zweedse diplomaat Ekeus betreft de door Irak be loofde informatie niet alleen het programma voor biologi sche wapens, maar ook het be leid voor raketten en nucleaire plannen. De Iraakse biologi sche wapens waren onlangs nog aanleiding voor een onder zoek door de Verenigde Naties in Bagdad. Irak gaf zondag toe dat het in formatie over zijn bewapening heeft achtergehouden. Het leg de de schuld daarvoor echter bij de vorige week naar Jorda nië overgelopen generaal Hus sein Kamel Hassan. De overlo per, een schoonzoon van presi dent Saddam Hussein èn voor malig minister van militaire industrialisatie, riep zaterdag in Amman op tot omverwer ping van het regime in Bagdad. De Iraakse vice-premier Threq Aziz, die de onderhandelingen met de VN over inspectie van de bewapening van zijn land leidt, heeft Ekeus uitgenodigd om „met spoed" naar Bagdad te komen. Onthullingen Waarnemers menen dat Irak met deze stap onthullingen van Hussein Kamel over Iraks be wapening voor wil zijn. Bag dad had tot dusver bij hoog en bij laag volgehouden dat het alle gegevens over zijn wapen programma aan de speciale VN-commissie voor de ontwa pening (Unscom) had ver strekt. Uitslag enquête van FNV DEN HAAG (ANP) - Het personeel in de supermark ten wijst het compromis dat werkgevers en bonden hebben gesloten over een nieuwe cao af. Dat blijkt uit de voorlopige uitslag van een enquête onder de leden van de dienstenbond FNV. Uit de ledenraadpleging komt naar voren dat het personeel in de supermarkten weinig ver trouwen heeft in de totstand koming van een vierdaagse werkweek. In verband met de verruiming van de winkelopeningstijden zouden allerlei toeslagen voor het werken in de avonduren ko men te vervallen in ruil voor een kortere werkweek. Vooral mensen die in deeltijd werken vrezen naast het inle veren van toeslagen ook nog uren kwijt te raken, aldus een woordvoerder van de diensten bond. Het compromis moest een eind maken aan het conflict over Het ministerie beroept zich op de Wet Openbaarheid van Be stuur (WOB) die het in uitzon deringsgevallen toestaat dat dossiers voor het publiek ge sloten blijven. Het ministerie erkent dat er dossiers zijn waarin de gebeur tenissen in Rawagedeh ter sprake komen. In deze Indone sische kampong zouden Neder landse militairen in december 1947 ruim 430 personen hebben geëxecuteerd toen een zoekac tie naar een Indonesische nati onalistische leider niets ople verde. Buitenlandse Zaken kiest er voor om uiterst terughoudend te zijn met het openbaar ma ken van de stukken, aldus een woordvoerder. Zo is volgens de WOB een uit zonderingsgeval wanneer het Openbaar Ministerie een on derzoek is gestart naar moge lijke strafbare feiten die in een dossier staan vermeld. Dit is in de kwestie- Rawagedeh het geval. Het OM kondigde deze week een onder een cao voor de ongeveer 200.000 werknemers in de su permarkten. In het voorjaar werd al op beperkte schaal ac tie gevoerd. Begin september is de definitieve uitslag van de le denraadpleging bekend. Weinig hoop .Eind september gaan de bon den opnieuw met de werkge vers onderhandelen, maar er is weinig hoop op overeenstem ming. In het uiterste geval wil de dienstenbond proberen om met de grote concerns (Albert Heijn en Vendex) afzonderlijke cao's af te sluiten. Executie van 430 mensen DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenland se zaken geeft derden geen inzage in archiefstukken die informatie bevatten over de moordpartij door Nederlarfdse militairen in Rawagedeh, ten tijde van de politionele acties. zoek naar de executies te star ten. Privacy Voorts stelt Buitenlandse Za ken dat inzake Rawagedeh alle betreffende stukken nog onvol doende zijn geverifieerd. Per sonen die in de dossiers onder naam worden opgevoerd, lopen zo het risico ten onrechte met de executies in verband te wor den gebracht. Artikel 10 voor ziet in dat geval in bescher ming van de privacy, aldus de woordvoerder. GROENLO - Een groep van twintig discojongeren heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in het Achterhoekse Groenlo twee surveillance agenten in burger gemo lesteerd. één van hen voelde zich zo bedreigd dat hij een waarschuwingsschot loste. De twee werden geschopt en gesla gen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 augustus 07.40 173 O'l .30 -158 19.50 170 13.25 -116 ROOMPOT BUITEN 15 augustus 05.40 187 11.55 -118 17.55 180 BRUINISSE 15 augustus 08.00 187 01.15 -164 20.15 178 13.20 -126 WEMELDINGE 15 augustus 07.50 181 01.20 -162 20.00 176 13.25 -122 Doodtij: 20 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - Nederlands bekendste aan nemers, die verenigd zijn in het samenwerkingsver band Combinatie Westerschelde, gaan bij het rijk een claim indienen van enkele tientallen miljoenen guldens wegens contractbreuk. Westerschelde ontwerpen, be- staande uit een brug en een tunnel. De provincie Zeeland echter brak in het begin van de jaren negentig de onderhande lingen met Combinatie Wester schelde af. Een openbare aanbesteding moest een nieuwe kandidaat opleveren. Ook daarvoor was het samenwerkingsverband in de markt, maar de combinatie haakte af door de strenge rand voorwaarden van de overheid. De aannemers vonden het risi- De combinatie, bestaande uit onder meer HBG, Volker Ste- vin, Ballast Nedam en Boska lis, vindt dat de overheid de kosten voor het ontwerpen van een brug-tunnelverbinding over en onder de Westerschelde alsnog moet betalen. Dit meldt het dagblad voor de bouw, Co- bouw, in zijn laatste uitgave. De claim is gebaseerd op een overeenkomst uit 1971 tussen het rijk en de aannemerscom binatie. De bouwers zouden een oeververbinding voor de co te hoog. Ze vonden het pro ject niet haalbaar meer. In zee Zeeland ging hierop in zee met een andere aanne mersclub, die een tunnel onder de Westerschelde wil boren. Of de operatie doorgaat, is afhan kelijk van een kabinetsbesluit. Na het zomerreces neemt Den Haag een beslissing. Woordvoerder J. van IJken van de Combinatie Westerschelde zegt in Cobouw de claim in te dienen op grond van het niet nakomen van een overeen komst: „Wij hebben een ont werp gemaakt en veel tijd geïnvesteerd in overleg. Dat moet gewoon betaald worden." De stap naar de rechter werd pas laat gemaakt, omdat er lang met de overheid is gespro ken over een kostenvergoe ding. Fouten De combinatie heeft nog meer pijlen op haar boog, zo blijkt uit het verhaal. Bekeken wordt of er geen fouten zijn gemaakt bij de aanbestedingsprocedure van de provincie Zeeland. De provincie beziet momenteel of de aannemersvereniging alle gegevens over de aanbeste dingsprocedure kan krijgen. Volgende maand wordt er een advies van de commissie voor bezwaarschriften aan Gedepu teerde Staten uitgebracht. DORDRECHT (ANP) - Een 24- jarige schipper, zijn even oude vrouw en hun zoontje van ze ven maanden zijn aan de dood ontsnapt toen zondag brand uitbrak op hun motorjacht Re bel. Zij sprongen het water van het Wanty bij Dordrecht in toen tij dens het bijvullen van de ben zinetank aan boord brand ont stond. Hun hond kwam in de vlammen om. De vrouwen het kind verble ven op het moment dat de brand uitbrak in de roef van het motorjacht. De vrouw sprong met haar zoon dwars door de vlammen heen het wa ter in. Andere watersporters haalden de drenkelingen daarna op het droge. De man en de vrouw lie pen lichte brandwonden op. Hun zoontje bleef ongedeerd. RHEDEN (ANP) - In het ver zorgingstehuis Rhederhof in Rheden is de oudste inwoner van Nederland overleden. Dat was mej. Flower, die 110 jaar oud was. Zij overleed afge lopen woensdag, zo is zaterdag bekendgemaakt. De oudste in woner van ons land is nu Jo hanna van Dommelen-Hamer, die in verzorgingstehuis De Meent in Groesbeek woont. Zij hoopt 20 oktober 110 jaar oud te worden. ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Een 22-jarige motorrij der uit Alphen aan de Rijn is zondagnacht op de President Kennedylaan in zijn woon plaats verongelukt. Om nog onbekende reden ging het slachtoffer onderuit. Hij belandde tegen een lanta renpaal en overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Vol gens de politie was niemand anders bij het ongeval betrok ken. AMSTERDAM (ANP) - Met een saluutschot van de VOC-replica Batavia werd maandagochtend om 10.00 uur het vertrek ingeluid van de windjammers en klippers die de afgelopen dagen hebben deelgenomen aan Sail '95. De schepen varen in optocht naar IJmui- den, waar ze in het begin van de middag het ruime sop kiezen. De bij de manifestatie betrokken instellingen als de Stichting Sail, politie en vervoersbedrijven blikken tevreden terug op het evene ment. Directeur B. Heppener van de Stichting Sail verwacht dat ook maandag de belang stelling nog groot zal zijn, zo dat het uiteindelijke aantal toeschouwers op 4,5 miljoen komt. De Sail-directeur ver wacht uit de kosten te zijn. De exacte financi ele resul taten worden pas in septem ber bekend. De stichting, die een budget van 8,5 miljoen gulden had, hoopte quitte te spelen. De zes hoofdsponsers leverden 2,7 miljoen gulden. Over vijf jaar is er weer een Sail-manifestatie. De Cutty Sark Tall Ship Races eindi gen dan weer in Amsterdam. Het is echter de vraag of de Stichting Sail dan niet moet gaan betalen voor de komst van de grote oceaanzeilers. Veel schepen, met name die uit de voormalige Sovjetu nie, hebben tegenwoordig de grootste moeite in financieel opzicht het hoofd boven wa ter te houden. Goed verlopen Ook de politie kijkt zeer te vreden terug op Sail, aldus maandagochtend woord voerder Klaas Wilting". Vol gens hem zijn de toestroom en het vertrek van de toe schouwers góed verlopen. Slechts incidenteel onston den er kleine opstoppingen en wachttijden bij de IJ-pon- ten. Dank zij de preventiemaat regelen was er niet of nauwe lijks sprake van criminali teit. Gedurende de Sailda- gen gold voor de Piet Hein- kade een tippel ververbod. De vrees dat de tippelaar sters elders in de stad aan de slag zouden gaan, bleek on gegrond. Toezicht De politie vindt wel dat er bij een volgende Sail meer toezicht moet komen op klei ne bootjes. Nu werden gere geld kleine rubberbootjes gesignaleerd met kinderen, die geen zwemvesten droe gen. Dat is volgens de woordvoerder gezien de gro te drukte en kansen op aan varingen onverantwoord. Wat het verkeer op het water betreft vindt de politie ver der dat er een volgende keer andere maatregelen moeten worden genomen bij het ad- miraalzeilen. Zondag ont stond er even een chaotische situatie toen het water na het admiraalzeilen weer werd vrijgegeven. Veerpont Ook het gemeentelijk ver voersbedrijf (GVB) is tevre den. De afgelopen dagen ver voerde het GVB met tram en bus 450.000 mensen extra. De veerponten zetten gedu rende het weekeinde 350.000 mensen over. De Nederlandse Spoorwegen hebben tijdens de Sail-mani- festatie sinds donderdag 300.000 mensen meer ver voerd dan normaal. NS is er tevreden over dat dit zonder problemen is verlopen. NS kon de extra drukte aan door inzetten van verlengde trei nen en extra treinen. Kermis Er waren enkele problemen tussen de stichting Endemol, die het commerciële gedeel te van Sail organiseerde, en kermisexploitanten. Het ge bied rond de Oostelijke Han delskade waar de kermis werd gehouden, was ver pacht. aan Sail. Doordat En demol met twee kermis- or ganisaties in zee was gegaan, werden meer vergunningen afgegeven dan er standplaat sen waren. Exploitanten "die zich verze kerd meenden van een plaatsje, kwamen bedrogen uit, aldus voorzitter Donks van de Nederlandse Bond van Kermisbedrijven (Bo- vak). Bovendien bleek de pu blieke belangstelling voor de kermis tegen te vallen. Gewond Bij een exploitant liep de ir ritatie daarover zo hoog op, dat hij zaterdag inreed op een aantal politiemensen. De man was woedend omdat hij niet meer met zijn auto langs de afzetting de kade op mocht. Vier politiemensen raakten licht gewond. De man wordt maandag aan de officier van justitie voorgeleid wegens poging tot. doodslag. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG" door Willy Vandersteen [MIL JAARUï hebmd mijn artistiekpêoe de hele meuk hierheen gelokt F) Maandag 14 augustus Zierikzee Vergadering Commissie Wel zijn en sociale zaken. In de gro te commissiekamer van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Vergadering Commissie Open bare Werken en Milieu. In de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost (trompet duo) en Bert Kruis, orgel. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Circus Bongo op camping De Brem. 19.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. Woensdag 16 augustus Zierikzee Vergadering Commissie Ruim telijke Ontwikkeling. In de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Circus Bongo op camping De Duinhoeve. 19.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keuken- textiel en nachtkleding t.b.v. gehandicaptenzorg. Kerkzaal Ger. Gem. in Ned. van 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 17 augustus Zierikzee Vergadering commissie finan ciën en economische zaken. Raadzaal van het .stadhuis. 19.30 uur. Renesse Recital organiste Jet Dubbel dam. 14.00 en 15.15 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën gemeen te Duiveland. Gemeentehuis. 16.30 uur. Commissie bestuurszaken ge meente Duiveland. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 18 augustus Zierikzee Wielerronde. Binnenstad. Van af 18.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondconcert organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 19 augustus Zierikzee Verkoping Woord en Daad. Onder de Beuze. 09.00-15.00 uur. Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Maandag 21 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. LBHQ Seagals te Burgh-Haamstede en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 22 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Moriaanshoofd (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Woensdag 23 augustus Bruinisse Bolussen bakken. In Oudheid kamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Begin Havendag. Nieuwe Ha ven. 19.00 uur. f 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2