Nederland heeft weinig trek in uitzenden troepen Gorazde Milieu-ambtenaar Vianen plat voor saneringsbedrijf waterstanden Van Vollenhoven opent nationale monumentendag Bewijzen van massamoord in de enclave Srebrenica Reclame Code Commissie veroordeelt tabaksreclame Verenigde naties willen versterking blauwhelmen Oud-minister Van Aardenne overleden Man maakt fatale val Brienenoord Geldapparatuurdiners en bordeelbezoek ten wachter! ten faollenhop! 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op zaterdag 9 september HAARLEM (ANP) - Mr. Pieter van Vollenhoven ver richt op 8 september in zijn functie als voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds, in de Haarlem se Stadsschouwburg- de opening van de Open Monu mentendag. Zaterdag 9 september kunnen bezoekers daadwerkelijk op grote schaal van allerlei monu menten genieten. De belangrijkste doelstelling van de dag is het vergroten van de belangstelling bij het pu bliek voor monumenten en mo numentenzorg. De organisatie hoopt dat doel te bereiken door op die dag zoveel mogelijk mo numenten, waarvan velen nor maal niet toegankelijk zijn, gratis open te stellen voor het publiek. Het accent ligt niet zozeer op nationaal bekende gebouwen, het publiek zal vooral onbe kende monumenten onder de loep nemen. Dit jaar krijgen de archeologische monumenten en de historische verdedigings werken extra aandacht. De or ganisatie verwacht dat in de 423 deelnemende gemeenten zo'n 700.000 belangstellenden. Defensie op zoek naar foto's NEW YORK/DEN HAAG (RTR/ANP) - Tussen de 2000 en 2700 mensen zijn in massagraven begraven kort nadat de Bosnische Serviërs vorige maand de „veilige plek" Srebrenica hadden veroverd, het Ne derlandse ministerie van defensie vraagt haar blauwhelmen om belastende foto's. De massamoord werd donder dagavond bevestigd door de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Madelei ne Albright. Het bewijs dat Al bright tijdens een zitting ach ter gesloten deuren op tafel leg de, bestond uit een ooggetuige- verslag van een 63-jarige Bos nische man, een foto van onge veer 600 mensen die op een voetbalveld worden vastgehou den en foto's van één van de vermeende massagraven. Dutchbat Het ministerie van defensie vraagt de Dutchbat-militairen foto's beschikbaar te stellen die mogelijke Servische oor logsmisdaden tegen de bevol king van Srebrenica bevatten. Het verzoek maakt deel uit van de uitgebreide ondervraging van de Dutchbatters naar aan leiding van de Bosnisch- Sërvische overrompeling van de moslim-enclave. De foto's die tot op heden zijn ingeleverd hebben geen bewijsmateriaal opgeleverd, aldus een woord voerder donderdag. Wandaden De belangstelling voor extra beeldmateriaal is toegenomen omdat Defensie bij de ontwik keling van twee rolletjes met daarop mogelijk bewijzen voor Servische wandaden tegenslag heeft .ondervonden. Een rolle tje raakte 'onklaar door een technische fout bij het ontwik kelen, het andere rolletje be vatte onduidelijke, maar wel bruikbare opnames. Dutchbat-militairen zijn tot nu met twee nieuwe rolletjes op de proppen gekomen, maar daar staat niets op wat met oorlogsmisdaden te maken heeft. Defensie sluit evenwel niet uit dat de komende weken bruikbaar bewijsmateriaal op duikt. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code Commissie heeft een een klacht van de kauwgomfa brikanten Leaf Holland en Wrigley tegen een televi siespotje en een affiche van het Bureau Voorlichting Tabak gegrond verklaard. De fabrikanten vinden dat in het spotje en op de affiche ten onrechte roken op een lijn wordt gesteld met kauwgom kauwen. In het spotje rookt een jonge vrouw in een treincoupé een si garet. Twee jonge kauwgom- kauwers komen binnen. Een jongen blaast een grote bel, de rookster blaast kringetjes. De bel klapt uit elkaar en ze la chen. In beeld verschijnt de tekst „Kauwgum? Roken? Ook dat lossen we samen wel op. Genieten moet mogen". Dat de spot het denkbeeld van tolerantie zou moeten over brengen, vindt de commissie niet uit de reclame spreken. De vrouw bevindt zich immers in een rokerscoupé en de kauw- gumkauwers maken niet de in druk niet-rokende tegenstan ders te zijn die zich intolerant tonen en het gedrag van de vrouw afwijzen. Volgens de RCC is de overheersende bood schap: het roken van een siga ret is genieten en wordt open baar aangeprezen. De commis sie concludeert dat er sprake is van verboden tv-reclame voor een tabaksprodukt. De RCC beveelt de adverteer der aan de reclame onmiddel lijk te stoppen. Het Bureau Voorlichting Tabak beslist bin nen een week of het in beroep gaat tegen de uitspraak. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 augustus 05.35 183 11.15 -119 17.55 170 23.55 -159 13 augustus 06.20 183 12.00 -117 18.35 173 14 augustus 07.00 180 00.45 -160 19.10 173 12.45 -116 12 augustus 03.30 202 09.45 -125 15.50 185 22.10 -166 13 augustus 04.10 203 10.25 -122 16.35 188 22.55 -163 14 augustus 04.55 197 11.10 -120 17.20 187 23.40 -158 12 augustus 06.00 203 11.15 -128 18.20 191 23.50 -168 13 augustus 06.40 203 12.00 -126 19.05 191 14 augustus 07.25 197 0Q.35 166 19.40 187 12.40 -125 12 augustus 05.50 193 11.20 -125 18.10 179 23.50 -165 13 augustus 06.30 193 12.05 -122 18.50 181 14 augustus 07.10 189 00.35 164 19.25 179 12.45 -121 DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft weinig zin mi litairen beschikbaar te stellen aan de Verenigde Na ties voor de bescherming van de moslim-enclave Go razde. Den Haag zal de VN, die Nederland en een aantal andere NAVO-lidstaten hadden gepolst, laten weten dat op korte termijn een Nederlandse bijdra ge niet valt te verwachten. Defensie heeft dat vrijdag la ten weten. De VN gaan momenteel na op welke wijze zij hun aanwezig heid in Gorazde kunnen ver sterken. Het door de volkere norganisatie uitgeroepen „vei lige gebied" is na de verove ring van Srebrenica en Zepa de laatste moslim-enclave in Oost-Bosnië. De VN hopen op een bijdrage van één van de NAVO-landen. Van het Westers bondgenoot schap hebben de Britten al een aanzienlijke troepenmacht in de moslim-enclave. De VN hebben hun zinnen ove rigens niet in het bijzonder op Nederland gericht. „De VN richten zich niet specifiek op Nederland maar op een land uit de Westeuropese hoek", al dus een woordvoerder van de fensie. De kans dat Nederlandse VN- militairen naar Gorazde ver trekken lijkt op dit moment klein. Het onder Servische dwang veroorzaakte vertrek van het Dutchbat uit Srebreni ca, vorige maand, speelt daar bij zeker een rol. Bovendien had minister Voorhoeve voor die tijd al duidelijk aangege ven dat Nederland na een ver blijf van anderhalf zijn aanwe zigheid in een geïsoleerde moslim-enclave wilde beëindi gen. „Het ligt dan ook niet voor de hand dat we zo snel daarna soortgelijke verplichtingen aangaan", verwacht de woord voerder. „Bovendien levert Ne derland al een behoorlijke bij drage (1100 man) aan de VN- operatie in Bosnië." Momenteel ontbreken ook de manschappen om op het VN- verzoek in te gaan. Twee com pagnies van de Limburgse Ja gers, die oorspronkelijk Dutch bat zouden aflossen, trainen in Duitsland in de omgang met zwaardere wapens (25mm boordkanon). Zij zijn pas in no vember beschikbaar voor een eventuele VN-missie. Bosnië In Bosnië is donderdag de eer ste groep van 50 Nederlandse mariniers van de snelle reactie macht op weg gegaan naar Ki- seljak. De mariniers hebben toestemming gekregen de grens met Bosnië over te ste ken en bevinden zich in To- mislavgrad net over de grens, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie be vestigd. In Tomislavgrad wachten zij op toestemming om verder te rei zen naar Kiseljak, waar zij zich bij een Britse eenheid zullen voegen. In Split zijn nog 65 ma riniers van de reactiemacht achtergebleven die ook in Bos nië ingezet moeten worden. Alternatieven De hele marinierseenheid heeft vier weken in de Kroati sche havenstad Split gezeten, omdat de autoriteiten in Bos nië de steeds herhaalde verzoe ken om naar Kiseljak te mogen reizen niet inwilligden. Er wa ren al verschillende alternatie ve scenario's opgesteld om de mariniers toch naar Kiseljak te krijgen. Springtij: 12 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DORDRECHT (ANP) - In zijn woonplaats Dordrecht is don derdagmorgen op 65-jarige leeftijd oud-minister van eco nomische zaken en oud informateur Van Aardenne overleden. Dat heeft zijn fami lie donderdagavond bevestigd. Van Aardenne was lid van de VVD. Hij leed al geruime tijd aan een spierziekte. De op 10 maart 1930 geboren Van Aardenne was van 1977 tot 1981 en van 1982 tot 1986 minis ter van economische zaken. In die laatste periode was hij in het eerste kabinet-Lubbers te vens vice-premier. Tijdens de laatste kabinetsfor matie trad hij enige tijd op als informateur samen met de PvdA'er De Vries en de D66'er Vis. Enkele maanden geleden werd Van Aardenne geïnstal leerd als lid van de Eerste Ka mer. ROTTERDAM (ANP) - Een 36- jarige Belg is donderdag om het leven gekomen na een val van een oprit van de Van Brie- nenoordbrug in Rotterdam. Het stoffelijk overschot van de man werd rond het middaguur door personeel van een nabij gelegen bedrijf gevonden. Het slachtoffer was enkele uren daarvoor uit een auto gestapt die door de politie was aange houden. De auto reed bij de Briene- noordbrug achteruit op een rijstrook die alleen voor vrachtverkeer is bestemd. Op het moment dat de auto stopte, stapte de Belg uit en stak hij enkele rijstroken over. De politie vermoedt dat de man van de oprit is gesprongen of zich heeft laten vallén en zich daarbij heeft vergist in de hoogte. UTRECHT (ANP) - Hij ging op kosten van de gemeenschap naar de seksclub en maakte zich medeverantwoordelijk voor tal van illegale lozingen van tonnen vervuilde grond. Een 37-jarige ambtenaar van de gemeente Vianen ging volledig plat, toen de louche vennoten van het voormalige grondsaneringsbedrijf Terra in Linschoten hem aan alle kanten in de watten legden. Na een diepgravend, ruim twee jaar durend onderzoek van het Utrechtse milieu fraudeteam staat de ambte naar dinsdag voor de rech ter. Volgens de dagvaarding heeft hij zich tussen 1 janu ari 1992 en 25 mei 1993 laten verwennen met een dakka pel, een CD-speler, een hapje en een drankje, geldbedra gen van 1500, 2500, 1850 en 6000 gulden en geregelde be zoekjes aan een Utrechts bordeel. De man heeft be kend in de fout te zijn gegaan en is inmiddels ontslagen. Voor wat hoort wat, begreep de in Maarssen wonende mi lieu-ambtenaar al te goed. Hij zou zich hebben ontpopt als een trouwe handlanger van Terra en zorgde ervoor dat het bedrijf in Vianen vrij spel kreeg. Deze gemeente ging erdoor voor vele tienduizenden gul dens het schip in.In ruil voor waarmee Terra hem be dacht, hielp hij het malafide saneringsbedrijf waar hij maar kon. Zo briefte hij aan Terra door wat concurrenten in hun offertes hadden gezet en zorgde hij er ook op andere manieren voor dat het bedrijf uit Lin schoten opdrachten voor sa neringsprojecten binnens leepte.Vervolgens schotelde de beleidsmedewerker Bo dem en Afval zijn gemeente bestuur vervalste en onge controleerde rekeningen en leugenachtige ambtelijke rapportages voor. Illustratief voor de praktij ken is de manier waarop het bordeelbezoek zou zijn beko stigd. Terra betaalde de ambtenaar alles bij elkaar 15.000 gulden, maar bracht die vervolgens weer bij de gemeente in rekening als re presentatiekosten. De amb tenaar regelde ook dan weer de dekking.Dat het er bij Terra allesbehalve fris aan toe ging, staat inmiddels vast. De 35-jarige ex-direc teur van het inmiddels, fail liete bedrijf werd een paar weken terug veroordeeld tot een celstraf van 2,5 jaar. Een naaste medewerker kreeg twee jaar, waarvan een kwart voorwaardelijk.De Utrechtse rechtbank achtte bewezen dat Terra meer dan twee jaar lang illegaal ver vuilde grond heeft gestort op diverse lokaties in de pro vincie Utrecht.Bij herhaling pleegden de twee vennoten valsheid in geschrifteen maakten zich aan oplichting schuldig. De rechters namen er vol afschuw kennis van. Ze noemden de feiten zeer ernstig en vonden het voor de normhandhaving nodig de officier van justitie te overtreffen in strafmaat. De twee hebben volgens de rech ters op hun geweten dat er nu „aanzienlijke hoeveelhe den verontreinigde grond op verkeerde plaatsen terecht zijn gekomen, met alle ge volgen van dien". Integriteit De zaak heeft tot nog toe ook veel opzien gebaard, omdat de integriteit van het over heidsapparaat erbij in het geding is. Toen de zaak ging rollen vertelde de ex-direc teur aan wie het maar horen wilde dat hij zeker veertien gemeente- en provincieamb tenaren had omgekocht. In het tv-programma Deadline deed hij er nog een schepje bovenop door te beweren dat wethouder Van Heumen van Montfoort een kist sigaren met daarin 1000 gulden van hem had aangenomen. Van al die beschuldigingen heeft Justitie slechts in twee ge vallen bewijzen gevonden. De ambtenaar in Vianen heeft bekend en ook in Vleu ten/De Meern gaf een ambte naar toe over de schreef te zijn gegaan, zij het een stuk minder ernstig dan zijn Vianense collega. Beduvelen Feit blijft dat diverse ge meenten, waaronder naast Vianen en Vleuten ook bij voorbeeld Nieuwegein en Buren, zich vaak kinderlijk eenvoudig hebben laten be duvelen door de Terra-bonzen. Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG door Willy Vandersteen [Haast je maar wat, ikJ toeter r Vrijdag 11 augustus Kerkwerve Disco. Petit Restaurant Kerk werve. 21.00 uur. Haamstede Circus Bongo op camping 't Zeepe. 19.00 uur. Zaterdag 12 augustus Burgh Burghse Dag in het teken van Ot en Sien. 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. Van 09.00 tot 16.00 uur. Maandag 14 augustus Zierikzee Vergadering Commissie Wel zijn en sociale zaken. In de gro te commissiekamer van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Vergadering Commissie Open bare Werken en Milieu. In de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost (trompet duo) en Bert Kruis, orgel. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uür. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Circus Bongo op camping De Brem. 19.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. Woensdag 16 augustus Zierikzee Vergadering Commissie Ruim telijke Ontwikkeling. In de raadzaal van het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Burgh-H aamstede Circus Bongo op camping De Duinhoeve. 19.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keuken- textiel en nachtkleding t.b.v. gehandicaptenzorg. Kerkzaal Ger. Gem. in Ned. van 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 17 augustus Zierikzee Vergadering commissie finan ciën en economische zaken. Raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Renesse Recital organiste Jet Dubbel dam. 14.00 en 15.15 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 18 augustus Zierikzee Wielerronde. Binnenstad. Van af 18.00 uur. Burgli-Haamstede Zomeravondconcert organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 19 augustus Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Maandag 21 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. LBHQ Seagals te Burgh-Haamstede en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2