Kalm beeld aan grote toeristenstranden Redactie Brabants Nieuwsblad stelt opnieuw een ultimatum Staking weinig beproefd middel voor journalisten Preventie lijkt het tovermiddel om kleine crimineel de pas af te snijden Na staking tegen fusie met door De Stem Tegen fusies en voor betere COA DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 NR 25820 Goede afspraken tussen politie en ondernemers hebben er dit jaar voor gezorgd dat er weinig pro blemen zijn aan de kust. SCHEVENINGEN/ZANDVOORT/RENESSE - Goede afspraken tussen politie en ondernemers hebben er dit jaar voor gezorgd dat er weinig problemen zijn aan de grote stranden. Preventie lijkt het tovermiddel om de kleine crimineel de pas af te snijden. Langs de Haagse kust is het aantal autokraken en diefstal len dit jaar belangrijk afgenomen. In Renesse, zijn de wild-westtaferelen van tien jaar geleden verleden tijd, hoewel het onlangs weer goed fout ging, toen een paar groepen jongeren op elkaar inhakten. Maar dat zijn volgens de politie tegenwoordig-incidenten. Ook aan de stranden van Zand- voort en Bloemendaal hebben zich deze zomer tot nu toe geen grote incidenten voorgedaan. Alle betrokken politiekorpsen •maken echter melding van een grote drukte. i De aflandige wind zorgt voor dat veel zwemmers in de pro blemen komen. In Zandvoort constateert de politie dit jaar opvallend veel dronken men sen, strandbezoekers die onwel worden en bezoekers die geestelijk in de war zijn. Een verschijnsel dat zich afge lopen weekeinde ook in Renes se voordeed. Daar richtte een verwarde, 30-jarige man uit Stuttgart zaterdag veel schade aan in het politiébureau. De man was opgepakt omdat hij op zijn motorfiets in de duinen stond. Hij verklaarde via En geland naar de Verenigde Sta ten te willen rijden. Een dag eerder werd een 26-jarige man met hoofdwonden op het strand aangetroffen. Een com binatie van drank, drugs en zon was de man vermoedelijk te veel geworden. In Scheveningen heeft de poli tie er deze zomer weer voor ge kozen om in de weekeinden studenten van de Haagse Hoge school als surveillant in te zet ten. Dit Scheveningse Preven tieteam signaleert ongeregeld heden en geeft die door aan de politie. De teamleden fungeren boven dien als vraagbaak voor het publiek en wijzen mensen erop kostbare voorwerpen uit hun auto te halen. Het publiek waardeert dit initiatief van po litie, gemeente Den Haag en Scheveningse ondernemers zeer, aldus bureauchef R. van Calsteren. Het team, te verge lijken met het instituut „Stadswacht" houdt boven dien de kleine criminaliteit weg. Daarnaast opereert in Scheve ningen de „TAS" (tourist as sistance service), waarvan de leden door diefstal gedupeerde toeristen weer op weg helpen. Zij zorgen ervoor dat bij in braak de autoruiten worden gerepareerd en zoeken bij ver missing van een paspoort con tact met de betreffende ambas sade. Twaalf man In Renesse is de politie, die buiten het toeristenseizoen zelfs niemand in het dorp heeft zitten, met twaalf man paraat. Twee in een patrouillewagen, vier - uitgeleend door het Korps Landelijke Politie Dien sten - te paard, twee - uitge leend door het district Roosen daal - met een hond en vier te voet. Districtschef L. Imminga van het Oosterscheldebekken, waaronder Renesse ressor teert, spreekt van voldoende mankracht, maar zijn perso neel spreekt van krepeersterk- te. En als de zaak dan toch een keer gigantisch uit de klauwen loopt? Terugtrekken en wegwe zen vinden de politiemensen op straat. „Dan breken ze het dorp maar af, want wij laten ons niet verrot slaan." Immin ga kan er inkomen. Verster king moet immers van een an der eiland komen. Drugs Volgens de politiemensen wordt er op Renesse stevig in drugs gedealed maar voor con trole daarop is te weinig man kracht. Imminga denkt dat het allemaal wel zal meevallen. Ook hij is preventief bezig. Po litie, gemeente, ondernemers en horeca zitten regelmatig met elkaar rond de tafel en ma ken afspraken om problemen in de kiem te smoren. Zo is het centrum voor alle ver keer afgesloten, geldt er een al coholverbod op straat, is er strenge controle op de slui tingstijd en vigeert er een lik- op-stuk beleid. Ook Imminga wil in de toekomst zomeragen- ten aantrekken of net zoals in Scheveningen met jongeren- hulp werken. Gezien het feit dat er per dag ongeveer honderdduizend men sen op het Scheveningse strand vertoeven, de alcoholconsump tie en het warme weer, valt het met de ongeregeldheden reuze mee, zegt K. Praagman van het Stranddetachement. Strandbe zoekers komen uiteraard van Harde afspraken De politie in de Schouwse Westhoek is tijdens het seizoen uitgebreid met ruiters uit het district Roosendaal. nature niet om herrie te schop pen. Datzelfde geldt voor Zand voort. Volgens teamchef H. Ko nijn hebben zich dit jaar tot nu toe geen grote incidenten voor gedaan. Het aantal politiemel dingen in juni en juli is verge lijkbaar met dat van vorig jaar. „De 70.000 mensen die dage lijks naar het strand komen, willen toch relaxen", aldus Ko nijn. „Mensen zijn ook toleran ter geworden." Vorige zomer was er nog over last van een van de strandpa viljoens. De politie heeft met de eigenaar aan het begin van dit seizoen harde afspraken ge maakt. Volgens Konijn zijn er thans geen klachten meer. Ook in Scheveningen is de politie de afgelopen jaren hard opge treden tegen de strandtenthou ders die zich 's nachts tot ware discotheken transformeerden. Tot nu toe zijn er twee verbalen uitgedeeld, aldus Van Calste ren. De politie aan het Schevening se strand fungeert deze zomer vooral als badmeester. Door de aflandige wind is het vooral langs de golfbrekers gevaarlijk zwemmen. Er zijn daar door het naar zee stromende water diepe geulen ontstaan waar zwemmer in worden weggezo gen. Tot nu toe zijn er drie men sen verdronken en heeft de po litie meer dan honderd men sen, veelal kinderen, uit zee moeten redden. Ook zijn er veel Oosteuropeanen onder de geredden. Praagman en zijn collega's moeten er steeds op uit om mensen te waarschuwen niet met opblaasbedjes en der gelijke de zee in te gaan. Veel criminaliteit komt er niet aan het strand voor. Wel is het tot nu toe vaak voorgekomen dat zwemmers bij terugkomst beroofd bleken van hun bezit tingen. „Het zal je verbazen hoeveel geld sommige mensen bij zich hebben, soms genoeg om er een hele week van rond te komen. Mijn advies is laat alles thuis wat je niet nodig hebt," zegt Praagman. Diefstal van kleren en L. Imminga, districtschef Oosterscheldebekken: 'In de toekomst zomeragenten of jongerenhulp.' strandspullen, kleine opstoot- je te buiten gaan, als de politie jes, ongevallen en zoekgeraak- niet in de buurt is." te kinderen zijn ook de dage lijkse kost van de politie in Zandvoort. Om dat laatste pro- Beachwatchers bleem te verminderen staan er verspreid over het strand grote De politie werkt op het strand borden met populaire kinderfi- nauw samen met de Reddings- guren als Nijntje en Donald brigade, de EHBO en de Beach- Duck. Ouders en hun kroost watchers. De laatste groep is kunnen zich daardoor beter nieuw in Zandvoort, maar was oriënteren. vorige zomer al met veel succes Tijdens de zomerpiek zijn er aanwezig op het Ouddorpse en4 vijf politiemensen extra be- het Bloemendaalse strand. Ze schikbaar voor 17 kilometer houden toezicht op wat er op strand. Op drukke strandda- het strand gebeurt, gen surveilleren er twee tot drie agenten over het strand. Tekst: Fred Rondeel (ANP) en Konijn: „Dat werkt al heel pre- Ton van den Nouweland ventief. Het blijkt dat mensen Foto's: Marijke Folkertsma en op het strand sneller hun boek- Joop van Houdt ROOSENDAAL (ANP) - De redactie van het Bra bants Nieuwsblad heeft uitgever VNU een nieuw ul timatum gesteld. De redactie is tegen het plan van de uitgever de krant na overname te laten fuseren met de Stem. Tevens wil de redactie van de VNU- directie de garantie dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. Het ultimatum loopt volgende week dinsdagmiddag af. AMSTERDAM (ANP) - De journalisten van het Brabants Nieuwsblad moesten dinsdagmiddag uren vergaderen voordat ze het besluit namen. Hun redactie gaat 24 uur „plat". Een weinig voorkomend verschijnsel, want dagbladjourna listen grijpen niet makkelijk naar het stakingswapen, zo leert de recente ge schiedenis. Bij de Stem komen voorlopig geen acties. Het overleg wordt op alle niveaus voortgezet, al dus een woordvoerder van de redactie woensdagavond. Bij het Brabants Nieuwsblad besloot een voltallige redactie vergadering woensdag dat de krant de komende dagen zal verschijnen. Als de directie van VNU niet ingaat op de ei sen, zijn hardere acties te ver wachten. Die zullen worden gevoerd in overleg met de andere werkne- DEN HAAG - De particuliere Nederlandse hulporganisaties voor Joegoslavië hebben een gezamenlijk gironummer ge opend voor hulp aan de Servi sche vuchtelingen uit de Kraji- na. mers van de krant: drukkers, advertentiewervers en admi nistratief personeel. Werkne mers hebben zich inmiddels ge tooid met rode actiepetjes. „BN heeft een eigen stem", luidt het opschrift. Als gevolg van een eenmalige actie verschijnt het Brabants Nieuwsblad, een dagblad met bijna 55.000 abonnees in het ge bied van Roosendaal en Bergen op Zoom vandaag, donderdag, niet. De krantebezorgers zullen overigens niet in hun bed kun- DEN HAAG - Een 33-jarige Ha genaar is donderdag door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar omdat hij zijn vriend in maart dit jaar met een kruisboog vermoordde. nen blijven. Zij gaan actiepam fletten rondbrengen. Inge Brakman, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), consta teert een grimmige sfeer bij de krant. Donderdagmiddag pra ten de betrokken bonden in Nijmegen met de directie van VNU. Dat zijn naast de NVJ, de grafische bond Druk en Papier, de Unie BLHP en de Diensten bond CNV. Brakman: „Wij zijn gevraagd te praten over de werkgelegenheid, maar willen graag het behoud van de titel van het Brabants Nieuwsblad inbrengen." In de komende dagen zullen de acties van de krant volgens Do minique Elshout, woordvoer der van het actiecomité, een lu diek karakter hebben. „Zo overweegt de redactie een pagi na te maken die de lezers voor het raam kunnen hangen. Ver- SCHEVENINGEN - Van 17 t/m 20 augustus heeft het Internati onaal Vuuwerkfestival Scheve ningen plaats. Tijdens deze 16e editie zullen tien vuurwerkfa brikanten strijden om de Sche veningen Vuurwerk Trofee. der zullen we ons duidelijk op de Midzomerfeesten in Roosen daal laten zien." Al voordat de werknemers van het Brabants Nieuwsblad woensdag omstreeks het mid daguur hun staking begonnen, hield het systeem waarmee de krant wordt opgemaakt ermee op. Dat ongemak is een klei nigheid. Vrijdag zal de krant voor West-Brabant weer nor maal van de persen rollen. Nieuwsblad De staking was de eerste bij een krant sinds november 1991 toen het Nieuwsblad in Tilburg niet verscheen. Dat was uit protest tegen de samenvoeging met het Brabants Dagblad. Werkonderbrekingen en sta kingen konden die fusie niet verhinderen. DEN HAAG - Een 25-jarige vrouw uit Zoetermeer heeft woensdag in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag een voorlopige schadevergoe ding van 8000 gulden geëist van haar zwager. Voor veel commotie zorgde de aankondiging in november 1988 tot samenvoeging van de dagbladuitgevers NDU (onder meer Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad) en Perscombina tie (Volkskrant, Trouw en Het Parool). Veel betrokken journalisten keerden zich af van deze fusie, die tot grote concentratie van landelijke dagbladen zou lei den. Acties waren echter niet nodig, want de directies trok ken hun plannen onder meer wegens het verzet van de redac ties in. In maart 1989 konden een aan tal dagbladen, waaronder het Algemeen Dagblad, NRC Han delsblad, het Financieele Dag blad en het toenmalige Vrije Volk, wegens een staking enke le dagen niet verschijnen. Het waren echter de grafici en niet de journalisten die hiervoor verantwoordelijk waren. De drukkers kozen voor dit wapen om een cao-conflict met hun werkgever uit te vechten. De journalisten werkten „princi pieel" door, ook al bleven hun verhalen ongedrukt. In de zomer van 1991 leidde een conflict over de cao voor dag bladjournalisten tot het niet- verschijnen van kranten. Zo moesten de lezers van het Dag blad voor Noord-Limburg, het Leidsch Dagblad, de Leeuwar der Courant, de Gelderlander en de Amersfoortse Courant het een dag zonder hun krant doen. De Gemeenschappelijke Pers dienst (GPD) werd ook getrof fen door een staking. Het Haarlems Dagblad ging zelfs twee dagen plat. Ook waren er werkonderbre kingen bij De Stem en het Bra bants Nieuwsblad, de twee kranten waar het actievirus thans weer woedt. Op het mo ment dat de Nederlandse Ver eniging voor Journalisten wil de oproepen tot een staking bij de landelijke dagbladen, raak ten de cao-partijen aan de praat. De acties waren vanaf dat moment van de baan. Problemen bij het Vrije Volk, dagbladuitgever Sijthoff (Haagsche Courant, Rotter dams Nieuwsblad), Tubantia en de Twentsche Courant leid den eind jaren tachtig en begin jaren Qegentig weliswaar tot urenlange redactievergaderin gen, maar het stakingswapen bleef in de kast. Vergelijkbaar met het conflict bij het Brabants Nieuwsblad was het dispuut bij Het Nieuwsblad in Tilburg in no vember 1991. De redactie van deze krant verzette zich tegen samenvoeging met het Bra bants Dagblad. Werkonderbre kingen, later ook stakingen konden evenwel niet voorko men dat de journalisten zich in hun lot moesten schikken. Belangrijke hoofdrolspeler in dit conflict was E. Penninx, die toen nog als directeur van Bra bant Pers Het Nieuwsblad wil de laten opgaan in het Bra bants Dagblad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5