Kermis en toeristendag zorgen voor grote drukte in Zierikzee Brandweer haalt koe uit de sloot Brandveiligheid Concertzaal aangepast LIEFDE EN LOT Klederdracht op Vlasdag Digitaal 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Over belangstelling niets te klagen tijdens de vierde toeristendag in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Dit is Toeristendag." Kernachtiger kon Ria Geluk van Zierikzee Aktief, het samenwerkingsverband van VVV/ANWB en de Zierikzeese Ondernemers Centrale dat garant staat voor de organisatie van de toeristendagen in Zierikzee, haar gevoel over de drukte afgelopen dinsdag niet uitdrukken. Een samenloop van omstandigheden, waaron der een bewolkte hemel, kermis in de stad en toeristendag, had duizen den mensen naar Zierikzee getrokken. Ieder vierkante centimeter straat was bezet en standhouders noch kermisexploitanten hadden iets te kla gen. Eindelijk zat het weer mee. Tijdens de eerste toeristendag gooide een regenbui roet in het eten en tijdens de tweede en derde weerhield de tropische temperatuur mensen van een bezoekje aan Zierikzee. Dins dag zorgde een bewolkte he mel voor een grote schare be zoekers. Het centrum van Zierikzee zat propvol en op de parkeerplaatsen en in de stra ten bleef geen plaats onbezet. Het was dit jaar de eerste keer dat de kermis en de toeristen dag samenvielen. Commer cieel gezien was dat in ieder ge val voor de standhouders en de kermisexploitanten een groot succes. Zij voeren wel bij vele duizenden mensen die dinsdag een dagje Zierikzee 'deden'. De plaatselijke middenstand pikte natuurlijk een graantje mee van de drukte. Al geldt dat niet voor iedere onderne mer. Hans Landman van res taurant de Beuze hoort bij deze categorie. Volgens hem onder vindt hij op dit moment finan cieel nadeel van de kermis. Hij stoort zich met name aan de herrie van de kermis. ,,Dat is verschrikkelijk. Ik snap dat niet. Zoiets hoort volgens mij op een evenemententerrein buiten de stad. Je kunt het hele centrum toch niet opschepen met herrie voor de toeristen. Er zal wel veel geld mee ge moeid zijn en dan mag ineens alles. Ik gun die mensen van de kermis best hun boterham, maar de mensen die 365 dagen per jaar de kost verdienen aan het Havenplein worden achter gesteld. Ook wat G. Nieuwdorp van Xenos betreft, mag de kermis volgend jaar weer gewoon in september worden gehouden. „Commercieel gezien is de ker mis op dit moment niet zo pret tig. Het veroorzaakt een hoop lawaai en ik mis de markt op donderdag. Op de kermis ko men alleen jongelui af en daar heb ik niets aan. Ik heb liever activiteiten op het Haven plein", aldus Nieuwdorp. Tegenover de negatieve erva ringen van Landman en Nieuwdorp staan positieve van andere ondernemers. Deze staan positief tegenover de proef de kermis in augustus te houden. „Ik heb nog nooit zo veel mensen in de stad gezien en ik heb ook goed verkocht", aldus René Kerkhove van kle dingzaak de Blauwe Winkel. „Maar of dat door de kermis komt weet ik niet. Maandag was ook een goede dag." Over last heeft hij niet van de ker mis. Mocht dat al zo zijn dan heb je dat volgens hem in sep tember ook. Wat hem betreft mag de kermis in augustus blijven. „Dan hebben we dat tenminste gehad. In september zijn de toeristen weg en zit je met je eigen mensen. Die kun nen dan lekker rustig winke len." Ook Marco van Oeveren van Boekhandel de Vries onder vindt geen overlast van de ker mis. Ook hij heeft dinsdag goe de zaken gedaan al is de maandag altijd beter. „Dins dag komen de mensen toch meer voor de activiteiten in de stad en niet zozeer om te win kelen", aldus Van Oeveren. Wat hem betreft mag de ker mis in augustus blijven. „Dat is zeker voor de exploitanten een goede zaak." ZIERIKZEE - Uit een inspectie van de Regiona le Brandweer Zeeland is gebleken dat de Con certzaal in Zierikzee niet voldoet aan de huidi ge normen die geldert in het kader van de brandveiligheid. Om hierin verandering te brengen willen burgemeesters en wethouders op korte termijn voorzieningen treffen. Het gaat met name om het aanbrengen van zelfslui- tende en brandwerende deuren. Volgens L. de Jonge van de re gionale brandweer, die samen met brandweercommandant W. P. van Leersum de inspectie uitvoerde, zijn in het algemeen de brandveiligheidsvoorzie ningen van de Concertzaal vol doende. Op bepaalde punten voldoen zij echter niet aan de normen. Dat is met name het geval bij de deuren tussen de verschillende vertrekken. De inspectie werd op 13 juli uitge voerd in aanwezigheid van de beheerder van de Concertzaal. Volgens De Jonge is een brand beheersbaar wanneer deze be perkt blijft tot 2.500 vierkante meter. Dit kan in de Concert zaal door het aanbrengen van zelfsluitende en brandwerende deuren die de brand dertig mi nuten tegenhouden. In totaal moeten er vijf van dergelijke deuren worden aan gebracht. Daarnaast moet de luifel tussen de projectie- en re gieruimte achterin de zaal worden weggehaald, omdat hierdoor de hoogte te beperkt is. Ook moeten een aantal bordjes met 'nooduitgang' worden vervangen. De kosten van de aanpassingen worden geraamd op 8.295 gulden. In de vergadering van de commissie openbare werken en milieu van maandag 14 augustus wordt de leden van de commis sie om advies gevraagd. Tijdens de inspectie; werden ook andere gebreken geconsta teerd. Zo is het plafond in de grote zaal van zachtboard. Dit voldoet niet aan de gestelde ei sen. De brandweer vermoedt dat hetzelfde het geval is met de wandafwerking. Nader on derzoek moet dit uitwijzen. Ze adviseert daarnaast een uit breiding van de tredeverlich- ting op het balkon en het aan passen van de electrische installatie. Wij, moeders van gewelddadig gestor ven zonen, als Rachel zullen we hen be wenen tot aan het graf. Hij zat op F rans' knie en speelde met zijn horlogeketting. „Zo had mijn zoon er uit kunnen zien," zei Frans. „Nee," zei ik, „want hij lijkt op Eibert." Het was niet waar. Niemand zag ooit ge lijkenis met zijn vader in hem. Ik weet niet, waarom ik er altijd plezier in heb gehad die goeie jongenpijnte doen. Som mige mannen wekken die duivelse lust in een vrouw op. Ik zat met mijn rug naar de deur. En F rans speelde met het kind. Hij keek op, lachend, naar mij. En meteen zag ik zijn gezicht veranderen. Ik keek om. Op de drempel van de buitendeur stond Be rend. Zijn gezicht was bleek, zelfs zijn lippen waren wit. Hij maakte de indruk een ontzaglijke woede met alle kracht te beheersen. Ik had hem nooit zo gezien, nooit vermoed, dat hij tot zo'n heftige aandoening in staat kon zijn. Een ogen blik vreesde ik, dat hij ons, hem of mij, met vuisten te lijf zou gaan. Maar Frans was opgestaan. Met het kind op zijn arm liep hij rustig op de jonge man toe. Hij stak hem het kind toe, dat kraaiend naar hem greep. „Daar is je grote broer," zei hij. „Ik geloof, dat hij dol op u is." Berend was ontwapend. Hij kon niet an ders dan het kind van Frans aannemen. Zijn neusvleugels stonden wijd open en zijn adem ging snuivend. „Kom erbij zitten," zei ik, „en drink nog een kop thee met ons. Dit is mijn pleeg- broer, van lang geleden, uit Amsterdam, ik heb je wel over die familie verteld „De schoolmeester," zei Berend. Het kwam er half opgelucht, half minach tend uit. „Juist. Die schoolmeester," zei Frans. En toen lachten we alle drie. Berend een beetje witjes en met tegenzin. Maar goed, hij lachte. Gerry en Jan kwamen thuis. Buiten hoorden we ze krakelen en Gerry storm de de keuken binnen. Ze had haar lege broodzakje om de hals gehangen en Jan had eraan getrokken en de band in el kaar gedraaid tot aan haar keel. Ze vloog op me toe, gillend, dat ze stikte en ruk kend aan de band, waardoor ze hem nog verder aansnoerde. J an waagde zich niet verder dan de deur. Nadat ik haar be vrijd had van de kwelling, liep ze op Be rend toe om hem de rode striem in haar halsje te tonen en zich te laten beklagen. Toen zag ze de vreemde en bleef verlegen staan. Frans had talent om met kinderen Door MIA BRUYN-OUWEHAND om te gaan en het. duurde niet lang of de boosdoener durfde ook nader te komen. „Die lijkt op u," zei Frans tot Berend. De kinderen stonden aan zijn knie en hij maakte grapjes terwijl hij de kleine liet paardjerijden. We leken een vrolijk troepje, maar ik voelde voortdurend, dat Berend niet op zijn gemak was. Hij bleef in de keuken tot Frans vertrok. Ik liep met hem mee naar de dijk en de kinderen liepen achter ons aan en met ons allen wuifden we hem na, tot hij uit zicht was. Berend was op zijn maaimachine geklommen en keek niet op of om. Wij zagen Frans niet meer. Een half jaar later kreeg ik een kaart uit Port-Saïd. Hij was, met zijn vrouw, schreef hij, op wegnaar Java. Misschien kwam het door de eentonig heid van mijn leven, dat ik in mijn ge dachten nog vaak met hem bezig was. De zomer na zijn bezoek gleed voorbij als alle vorige zomers. Er was veel werk op het land en Berend zwoegde van zonsop gang tot duister. De vette jaren waren voorbij, de prijzen vielen en de boeren begonnen te klagen. (wordt vervólgd) Vrijdag 11 augustus NEDERLAND 1 07.00 uur NOS-Tekst-tv. 16.21 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 16.28 uur Heimelijke genoe gens. Programma waarin be kende Nederlanders hun hei melijke genoegens prijsgeven. 16.55 uur Willem Wever. Pro gramma waarin kinderen hun favoriete vragen stellen. 17.23 uur Cartoon Club. Geva rieerd tekenfilm-programma. 17.47 uur Degrassi Junior High. Canadese jeugdserie. 18.17 uur The flight of the rhi no. 19.19 uur Waku Waku. 20.00 uur NOS-Journaal. 20.24 uur NOS-Weeroverzicht. 20.31 uur Jessica Fletcher. Amerikaanse misdaadserie. 21.20 uur Ander Afrika. 13-de- lige serie waarin KRO-presen- tatoren per truck door Afrika trekken. 22.17 uur Taggart. Schotse po litieserie. Tijdens graafwerk zaamheden voor een nieuwe weg worden twee schedels ge vonden. Zodra Annie Glmour hiervan hoort meldt ze zich bij de politie, want haar dochter Janet wordt al vier jaar ver mist. Taggart belooft de zaak grondig te zullen onderzoeken. 23.13 uur Great railways II. 00.13 uur NOS-Journaal. 00.18 uurNOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. NEDERLAND2 07.00 uur NOS-Journaal. 07.06 uur KRO's Tekenfilmfes tival. 07.28 uur NOS-Journaal. 07.32 uur Bobobobs. 08.00 uur NOS-Journaal. 08.07 uur Lingo. 08.30 uur NOS-Journaal. 08.35 uur Karaoke. 09.00 uur NOS-Journaal. 09.06 uur Kook tv. Culinair programma. 09.26 uur Venetië boven water. 10.16 uur Dromen. 10.46 uur Vogels dichterbij. 11.16 uur Straatmuzikanten. 11.41 uur Het gezongen woord. 12.09 uur Between the lines. 13.00 uur NOS-Journaal. 13.08 uur Oppassen! 13.33 uur Herexamen. 14.20 uur Het terras. 15.07 uur Tussen kunst en kitsch. 15.42 uur Kids for animals. 16.00 uur NOS-Journaal. 16.07 uur UK today. 16.11 uur Rikkie de raaf. 16.22 uur Kids for animals. 16.51 uur Voor 't eerst, voor 't laatst. 17.22 uur 'Allo 'allo. Engelse comedyserie. 17.58 uur 2 Vandaag. Met om: 18.00 uur NOS-Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.39 uur NOS-Sportjournaal. 18.47 uur NOS-Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.55 uur Dierenmanieren. Dierenmagazine. 19.25 uur Nederland fietsland. 20.01 uur De Russ Abbot Show. 20.29 uur Blind date. Dating- programma. 21.20 uur TROS TV Show op reis. 22.23 uur TV Masqué. 23.11 uur In the heat of the night. 23.58 uur De verandering. 00.28 uur Let nite concert. 01.23 uur NOS-Journaal. NEDERLAND3 09.00 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 12.00 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 17.00 uur NOS-Studio Sport. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur NOS-Jeugdjournaal. 18.40 uur NOS-Studio Sport. 20.34 uur Maigret: Maigret en het geduld van Maigret. Frans- Zwitsers-Belgische misdaad film uit 1994 van Andrzey Kos- tenko. 21.54 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.00 uur NOS-Journaal. 22.16 uur NOS-Sportjournaal. 22.34 uur Nova. 23.07 uur Sail 1995. 23.30 uur Genhis Cohn. Engel se zwarte komedie uit 1993 van Elijah Moshinsky. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.10 uur Bouli. 07.15 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.40 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07.55 uur Laurel Hardy. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.08 uur The bold the beau tiful. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma. 10.00 uur Live goes on. Ameri kaanse serie. 10.55 uur As the world turns. 11.40 uur Lunclikids: Tjilp. 11.45 uur Bob in a bottle. 12.10 uur Video Power. 12.35 uur The three muske teers. 13.30 uur Fairy tales: The em peror's new clothes. 15.10 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap rond de twee fa milies Capwell en Lockridge. 16.00 uur Vier uur nieuws. 16.10 uur Laurel Hardy. 16.15 uur Felix the cat. Ameri kaanse cartoon. 16.25 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 17.15 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Ooggetuige. 18.30 uur Rad van fortuin. 19.00 uur Golden Girls. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beau tiful. 20.25 uur De vakantieman. 21.55 uur Rescue 911. 22.50 uur Muddling through. Amerikaanse comedyserie. 23.20 uur Nieuws, sport en weer. 23.50 uur We're fighting back. Amerikaanse film uit 1989. 01.30 uur Nachtprogramma. RTL 5 15.30 uur TV boetiek. 16.00 uur RTL Text. 17.35 uur Samourai Pizza Cats. 18.00 uur Family Ties. 18.30 uur MASH. 19.00 uur Harry and the Hen- dersons. 19.30 uur Air wolf. 20.25 uur The Boys. Ameri kaanse dramafilm uit 1990. Walter Farmer en Artie Mar- gulies zijn succesvolle schrij vers en kunnen het in hun privéleven ook prima met el kaar vinden. Artie is de ket tingroker van de twee, maar bij Walter wordt longkanker geconstateerd. Hij heeft vol gens de doktoren nog slechts een hakf jaar te leven. Arties vrouw Marie beschuldigt haar man er van schuldig te zijn aan Walters ziekte. 22.10 uur Dolf Brouwers ziet sterretjes. 22.40 uur RTL 5 Nieuws. 22.50 uur Ricki Lake. Ameri kaanse talkshow onder leiding van Ricki Lake. 23.35 uur Highlights: Pearl jam/Rem unplugged. Registra tie van de akoustische concer ten van The Stone Temple Pi lots en Soul Asylum. 01.05 uur Hei elei kuck elei ak- tuell. 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa. Brazili aanse serie. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Met: Susan Flannery, Katherine Kelly Lang, John McCook e.a. 18.35 uur Paradise Beach. Aus tralische strandsoap. 19.00 uur Buren. Australische serie. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Zonnekloppers. Ge varieerd zomermagazine. Pre sentatie: Rani de Coninck. 20.30 uur Perfect strangers. Amerikaanse thriller uit 1984. 22.00 uur Tips voor trips. 22.15 uur Journaal en sport. 22.35 uur Hearts afire. Ameri kaanse comedyserie. 23.00 uur Zaterdag, zondag en maandag. Italiaanse komedie uit 1990. 00.50 uur Weerbericht. BRT 2 16.55 uur Sport extra: Atletiek. 17.55 uur Samsonclip. 18.00 uur Tik tak. 18.05 uur Thunderbirds. Engel se poppenserie. 18.30 uur Disney Festival. Te kenfilms. 19.00 uur Parker Lewis. Ame rikaanse comedyserie. 19.30 uur Journaal èn sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Sport extra: Atletiek. 21.25 uur Tips voor trips. Toe ristisch informatie. Vandaag: Thudinië. 21.34 uur Keno-uitslagen. 21.35 uur Journaal en sport. 22.03 uur Weerbericht. 22.05 uur Paardenkoersen. 22.10 uur Vuurvogel: Jazz Mid- delheim. 23.20 uur Coda. Geert Bekaert Le savon van Francis Ponge voor. Elk half uur NOS-nieuws. 07.05 en 07.32 uur Omroep Zee land Ochtendeditie. 08.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 08.32 uur Omroep Zeeland Ochtendeditie met o.a. Actua liteitenquiz. 09.05 uur Kanaalstraat 64. Zo mers programma met onder meer: WV-tip, het Welkom, een studiogast, vakaturebank voor vakantie werkers, anek dotes van luisteraars, de va kantie-tip en veel muziek. Pre sentatie: Anke Tanihatu. Op de hele uren NOS-nieuws. 12.05 uur Omroep Zeeland Middageditie. 12.32 uur Omroep Zeeland Middageditie. 13.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 13.35 uur Zomereditie. Omroep Zeeland Zomerradio vanuit het Arion Boulevard Hotel in Vlissingen. Gevarieerd pro gramma met live muziek van Marjon, spelletjes, gesprekken met bezoekers, de speurtocht en de lkngste adem. Op de hele uren NOS-nieuws. 17.05 uur Omroep Zeeland Avondeditie. 17.32 uur UIT, uitgaanstips voor het weekeinde. Samen stelling: Bert van Leerdam. 18.11 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. DREISCHOR - Tijdens de Vlasdag in Dreisclior op zater dag 12 augustus, is in het Plaet- senuus aan de Ring een kleine expositie van Schouwse kle derdrachten te bezichtigen. In het Plaetsenuus is ook aan wezig' de stichting Vrienden van het Streek- en Landbouw museum Schouwen-Duive- land, waarbij liefhebbers zich op kunnen geven als donateur. In de theetuin van het toekom stig museum aan de Molenweg 3, boerderij Goemanszorg, is een expositie te bekijken van de schilderclub Tussen de Ha vens. Werken van Dick Kornaat, Nelly Nelissen, Ineke Morel, Fransje van der Swan en Ria Varel worden er tentoonge steld en te koop aangeboden. Bij Addie Nieuwenkamp-Mid- avaine kan men terecht voor een portrettekening. De tuinclub van Dreischor ver koopt stekjes van planten en verstrekt gratis tuinadviezen, terwijl de vereniging Stad en Lande met een stand aanwezig is. Degenen die belangstelling hebben voor voortgang van de restauratie van Goemanszorg kunnen terecht in het woon huis van het toekomstig muse um, waar foto's zijn te zien. Aan de Lage Rampertsedijk NIEUWERKERK - De Duivelandse brandweer moest er dinsdagavond aan te pas komen om aan de Lage Rampertsedijk tussen Nieuwer- kerk en Oosterland een koe uit de sloot te ha len. Het ging om een drie-jarige koe van de familie Flikweert uit Nieuwerkerk. Waarschijn lijk aangetrokken door de geur van vers met de combine afge sneden stro brak het dier door de prikkeldraadomheining, die het stuk dijk afbakende waar het dier mocht grazen. De koe kwam vervolgens in de sloot naast de dijk terecht, waar het tot zijn rug in het modderige water zakte. De Duivelandse brandweer rukte om ongeveer 22.00 uur uit om het dier uit zijn benarde positie te bevrijden. Bijgelicht door schijnwerpers groeven de brandweerlieden een gedeelte van de sloot uit. Op die manier werd het mogelijk om twee brandweerslangen onder de buik van het dier door te schui ven. Met behulp van de tractor met hijsinrichting van de fami lie Flikweert kon de koe op die manier voorzichtig uit de sloot worden getrokken. Het dier was doodop van het hachelijke avontuur. De Dui velandse brandweer was, on der leiding van commandant H. van der Maas, zo'n drie kwartier bezig met de red dingsoperatie. NAALDWIJK - CAI Westland is de eerste kabelexploitant die in Nederland digitale televisie gaat doorgeven. Eind dit jaar zal digitale televisie op het Naaldwijkse kabelnet worden geïntroduceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 4