COMMENT!! f)R Geen vrijiiggende fietspaden bij ontsluitingswegen Poortambacht 'Een tractor is maar een dood ding maar een paard, dat leeft' Bijzonder Fietsendief aangehouden Motorrijdster breekt armen Vijf licht gewonden bij aanrijding Diefstal Man trapt deuk in autobus B en w handhaven voorstel ondanks schijnveiligheid Verongelukt bij rooien aardappels Veel belangstelling voor oogstdemonstratie DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1995 H NR 25820 3 Verwachting t/m maandag 14 aug. Z1ERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief -171/2°/o B.T.W. De Oosterschelde als Natio naal Park. Een nobel streven, want het is genoegzaam be kend dat we zuinig moeten zijn op de laatste stukjes ongerepte natuur die Nederland nog heeft. Het doet dan genoegen te constateren dat de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij bereid is in de beurs te tasten teneinde voortbe staan en onderhoud van het natuurgebied te waarborgen. De Oosterschelde wordt een bijzonder Nationaal Park, zegt de Stuurgroep Ooster schelde. Met de aanwijzing er van wordt het aantal vierkan te kilometers Nationaal Park in één klap verdubbeld. De zee arm is namelijk even groot al alle andere parken bij elkaar. Bijzonder ook in die zin dat voor het park in spé al een be stuurlijke organisatie bestaat, die ook al redelijk precies weet wat er wel en niet mag gebeu ren. Maar het Nationaal Park Oos terschelde is nog op een andere wijze bijzonder. In tegenstel ling tot menig bos- heide- of duingebied dat werd gezegend met de status van Nationaal Park zijn er rond de Ooster schelde nog legio mensen te vinden die de kost verdienen op en rond het water. Eerder al waarschuwde de Kamer van Koophandel dat bovenmatige aandacht voor natuurbeheer de laatste jaren tientallen ba nen heeft gekost. Te vrezen valt dat de ontwikkelingsmo gelijkheden van visserij en re creatie met het toekennen van de status nog verder aan ban den worden gelegd. Hopelijk wordt in een van de vele over legronden die nog volgen een symbiose tot stand gebracht tussen natuurbeheer en na- tuurgebruïk. HAAMSTEDE - Een zeventien jarige inwoner van Etten-Leur is gistermiddag door de politie aangehouden in verband met fietsendiefstal De jongen kon aangehouden worden nadat een 51-jarige in woner van Bruggen zijn on langs gestolen fiets op een cam ping in Haamstede aantrof. Na onderzoek hield de politie de jongen aan. Deze stak volgens de politie een onduidelijk ver haal af dat hij de fiets gekocht had. De politie heeft het bu reau HALT ingeschakeld voor een eventuele alternatieve straf. ELLEMEET - Een 43-jarige motorrijdster uit het Duitse Essen heeft gisteren beide ar men gebroken bij een eenzijdig ongeval op de Schelpweg in El- lemeet. Volgens de politie had de mo torrijdster haar voertuig niet onder controle. Zij belandde hierdoor in de berm en vervol gens in de sloot. Zij werd met twee gebroken armen overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Tevens liep zij ver wondingen op aan haar ribben en knieën. KERKWERVE - Bij een aanrij ding op de kruising van de Heuvelsweg met Kakkers- weelweg en Weelweg in Kerk- werve vielen dinsdag vijf licht gewonden. Zij werden overge bracht naar het ziekenhuis, maar konden na behandeling weer huiswaarts keren. Bij het ongeluk waren drie au to's betrokken. Een 27-jarige inwoner van Noordgouwe ver leende komende vanaf de Kak- kersweelweg geen voorrang aan een 36-jarige Belg uit Kon- tich die.over de Heuvelsweg reed. De Belg zag de auto van de Noordgouwenaar niet aan komen en raakte deze vol in de flank. De Belgische auto bot ste daarna tegen de auto van een 49-jarige inwoner van Kerkwerve die op de Weelweg stond voorgesorteerd om linksaf de Heuvelsweg op te slaan. De Belgische bestuurde;* en drie inzittenden en de man uit Noordgouwe werden met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Zij hadden kleine schaafwonden opgelopen. De drie betrokken voertuigen werden wegge sleept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht variabel 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans ofJ neerslag 13% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 06.17, onder21.12 Maan op 21.07, onder 07.14 Laatste Kwartier: 18 aug. (05.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook morgen is het warm. Zowel aan zee als in het binnenland loopt het kwik op tot een graad of 29. Alleen op de Waddeneilanden blijft het een beetje koeler. Verder is er veel zon. Later op de dag kan in het zuidoosten een lokale onweersbui vallen, maar de kans erop is voorals nog erg klein. Voor zaterdag tekent zich langs de kust een kleine veran dering af. De wind zoekt daar de westhoek op en iets minder warme Noordzeelucht wint terrein; deson danks wordt het aan zee altijd nog ongeveer 24 graden. Landinwaarts verandert er weinig aan de tempera tuur. Waarschijnlijk moet de zon wat terrein prijsgeven; er drijven enkele wolkenvelden over. Zondag waait in het hele land de wind uit de west- hoek.- Vandaar dat ook landinwaarts het kwik wat lager uitvalt dan mor gen en zaterdag. Maar het blijft, met maxima van 26 graden, ook dan zo mers, temeer omdat de zon opnieuw van de partij is. ZIERIKZEE - Watersporters die gebruik maken van de toi letgebouwen aan de Nieuwe haven in Zierikzee moeten het sinds woensdagmorgen zonder spiegels stellen. De diefstal werd van dinsdag op woensdag gepleegd. Woens dagmorgen werd aangifte ge daan bij de politie. Behalve dat er spiegels gestolen zijn, werden vernielingen aange richt aan de toiletgebouwen. ZIERIKZEE - Een negentienja rige inwoner van Yerseke heeft gistermiddag in Zierik zee een deuk in een autobus ge trapt. De man had zich daarvoor mis dragen in de bus van Goes naar Zierikzee. Bovendien was hij niet in het bezit van een plaats bewijs. In Zierikzee werd de man uit de bus gezet, waarna hij zijn woede koelde op het voertuig. ,,Het is veel rustiger dan het werken met een tractor. Het Ie-, ven is toch al zo jachtig en dan is het zo heerlijk ontspannend om achter die paarden over het land te lopen", aldus Mol. ,,Dan voel je ook die band tus sen mens en paard. Mijn vader doet nog steeds alles met paar den en dan maakt het hem niet uit of het nou goed of slecht weer is. Tweederde van het werk op ons bedrijf gebeurt nog met paarden. Echt alles met paarden doen dat lukt ge woon niet meer", aldus Mol. Tijdens de oogstdemonstratie werd inzicht gegeven in alles wat er in vroeger tijden bij de oogst kwam kijken. Er werd gedorst met een antieke dors machine. Voor de aandrijving van een oude hekelmachine werd tijdens de oogstdemon stratie een rosmolen ingezet. Een rosmolen bestaat uit een groot horizontaal draaiend wiel wat via een tandwielover brenging een werktuig aan drijft. Het tandwiel wordt in beweging gebracht door een rondstappend paard. Verder waren op het perceel tarwe aan de Luchtenburgse- weg stands van onder meer Stichting De Zeeuwse Vlegel en - uiteraard - de Stichting Het Werkend Zeeuws Trek paard aanwezig. De aanwezi gen konden ook een aantal fraai gerestoreerde boerenwa gens bewonderen en wie het lo pen door het hobbelige stop- pelland even moe was kon neerstrijken op een terrasje. DIRKSLAND (ANP) - Een 55- jarige inwoner van Strijen is dinsdagmiddag dodelijk ver ongelukt tijdens het oogsten van aardappels op een veld in de gemeente Dirksland op Goeree Overflakkee. De man bestuurde een tractor die een zogenaamde aardappel loofklapper trok. De machine kapt de groene delen van de aardappelplanten boven de grond af zodat met een andere machine de aardappels kunnen worden geoogst. Door nog onbekende oorzaak is het slachtoffer van de tractor geraakt en in de roterende mes sen van de landbouwmachine terechtgekomen. De on bestuurde tractor reed daarna een sloot in. tuur van de wijk aangetast en met name voor het parkeren zal naar alternatieven gekeken worden". Daarnaast speelt ook tijd een rol. Het voorstel om fietsstro ken aan te leggen is overeen komstig het VSP, dat door de gemeenteraad bekrachtigd is. Wanneer de raad hiervan af wijkt is een nieuwe inspraak procedure noodzakelijk, die weer de nodige tijd vergt. En tijd is er volgens het college niet, want de situatie ter plek ke vraagt om snelle oplossin gen. Niet alleen een inspraakproce dure kan de zaak ophouden. Dat doen ook de benodigde gel den. In het bestedingsplan is 25.000 gulden gereserveerd voor de aanleg van fietsstro ken. Voor de aanleg van fiets paden in beide straten worden de kosten echter geraamd op een half miljoen gulden. En dat bedrag kan Zierikzee niet zom aar ophoesten. Door ruimtegebrek zijn er wei nig alternatieven. Bovendien zal volgens de gemeente het prijskaartje hierdoor niet veel veranderen. Een van de alter natieven die onderzocht is, is de aanleg van een fietspad dat direct naast en iets hoger dan de weg ligt. Gebleken is dat dit de fietsers een betere bescher ming biedt. Maar het gevolg is dat de auto's sneller gaan rij den met en groter risico op de plaatsen waar mensen de weg oversteken. Bovendien wordt de oversteek langer en zijn er twee extra oversteekplaatsen. Over de oversteekplaatsen is een aantal maanden geleden overleg gevoerd met onder an deren bewoners, politie, scho len en ZWN-Openbaar vervoer. Het resultaat hiervan is dat de gemeente een plan opstelt voor het aanleggen van twee duide lijk gemarkeerde oversteek plaatsen. Daarnaast wordt op dit moment overleg gevoerd met de opsteller van het VSP om te komen tot een combina tie van maatregelen die de snelheid kunnen terugbrengen naar maximaal vijftig kilome ter per uur. Dit moet op korte termijn resulteren in een voor stel. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Zierikzee blijven hij hun eerste voorstel in de Haringvlietstraat en Scheldestraat in Zierikzee fietsstroken op de rijbaan aan te leggen en geen vrijliggende fietspaden. Dit ondanks het feit dat volgens critici met deze maatregel sprake is van een schijnveiligheid. Op dit moment wordt nog onderzoek verricht naar aanvullende maatregelen, die in combinatie met de fietsstroken de snel heid terugbrengen tot maximaal vijftig kilometer per uur. In mei van dit jaar ging een meerderheid van de commissie openbare werken en milieu niet akkoord met het voorstel van het college in de Haring vlietstraat en Scheldestraat, de twee ontsluitingswegen van de wijk Poortambacht, fiets stroken aan te leggen. Nu het 'college bij haar aanvankelijke voorstel blijft, kunnen de com missieleden zich hierover maandag 14 augustus opnieuw buigen. De fietsstroken krijgen een af wijkende rode kleur en wor den daarnaast visueel geschei den van de rijbaan met een onderbroken streep. Op de fietsstroken worden fietssym- bolen geschilderd. Dit geeft de stroken eep juridische status. Autoverkeer mag wel op de strook rijden zonder daarbij fietsers te hinderen, maar mag niet op de strook stoppen. B en w volgen met hun voor stel het Verkeersstructuurplan (VSP) van de gemeente Zierik zee. PvdA, D66 en SGP/GPV/ RPF wilden echter dat eerst onderzoek verricht zou worden naar de mogelijkheid van vrij liggende fietspaden of andere alternatieven. Volgens M. van Zetten van de afdeling gemeentewerken be staat deze 'mogelijkheid wel, maar alleen als alles opge offerd wordt. Dit alles bestaat onder meer uit 25 parkeer plaatsen en een groot aantal bomen in de Scheldestraat. Op de strook die gereserveerd is voor verkeersdoeleinden is na melijk geen ruimte voor een vrijliggend fietspad. Volgens een ambtelijke notitie is bij het ontwerp van de wijk uitgegaan van een zeker aantal parkeerplaatsen volgens be paalde normen, evenals een be paald oppervlak openbaar groen. Door de aan'leg van fietspaden „wordt de struc- paarden rond. „Die worden veel gebruik voor sjeesjesrij- den en ringsteken". De Visser is verknocht aan het werken met paarden. „Een tractor is maar een dood ding, maar een paard, dat leeft",.al dus De Visser. De paarden lui steren volgens hem prima naar de bevelen. „Het zijn koud- bloedpaarden en daar kun je heel goed mee werken. Dat zijn heel rustige dieren", aldus De Visser. Hij was samen met broers Sjaco en Albert present op de oogstdemonstratie. In het kielzog van de zelfbin- der loopt C. J. Moelijker uit Waarde. Hij prikt de opgebon den schoven aan een vork en deponeert ze vervolgens op een fraai gerestoreerde boerenwa gen, getrokken door twee paarden. „Zwaar? Nee hoor. Dat vind ik mooi werk", aldus Moelijker. „Peeën uitdoen. Dat was rotwerk, maar dit heb ik altijd graag gedaan. Het gaat in een rustig tempo. Het graan is nu ook mooi droog en dat snijdt makkelijk. Het is wel een beetje aan de korte kant. Vroeger was het graan langer en dat werkte wel wat makkelijker". Moelijker vertelt dat in vroe ger tijden het graan eerst in schoven (stuken) op het land werd gezet om te drogen. „En als het dan een beetje regen achtig weer was maakte je Duitse stuken. Dan zette je eerst een paar schoven tegen elkaar en dan ging er een schoof op z'n kop bovenop. Op die manier liep het water er niet maar langs de zijkanten naar beneden". Een groot verschil met vroe ger, toen veel minder kunst mest gebruikt werd, is dat an no 1995 veel vroeger geoogst wordt. „In de jaren zestig was het vaak pas half augustus dat er geoogst kon worden". Plaatsgenoot C. Mol uit Waar de was tijdens de oogstdemon stratie present met twee trek paarden en een ploeg uit ongeveer 1950. Net als de ge broeders De Visser is hij een groot liefhebber van het wer ken met paarden. Rode fietsstroken moeten voor een betere scheiding zorgen van gemotoriseerd verkeer en fietsverkeer. (Foro: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - „Dit loopt helemaal uit de hand. Ik, had echt niet gedacht dat er zoveel mensen zouden komen". W. P. de Vrieze uit Haamstede was er gisteren een beetje confuus van. Voor de oogstdemon stratie op een perceel graan aan de Luchtenburgseweg bij Haamstede bleek zoveel belangstelling te bestaan dat het zelfs leidde tot kleine files op de N59. De oogstdemonstratie werd op Schouwen-Duiveland voor de derde keer gehouden en is een initiatief van de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland. De oogstdemonstratie werd bezocht door naar schatting 2000 belangstellenden. De doorgaans zo rustige Luch tenburgseweg werd dinsdag middag overspoeld door auto's en het speciaal aangelegde par- keerveld bleek al snel veel te klein. In allerijl moest een tweede parkeerveld geïmpro viseerd om de stroom belang stellenden te kunnen verwer ken. Vanaf de parkeerplaats moest men over een stoppel veld en een bruggetje over de sloot naar het veld waar het al lemaal gebeurde. Om alles op het gemak te kunnen bekijken had een aantal bezoekers de klapstoelen meegenomen. Schier ontelbaar was het aan tal foto-, film- en videocame ra's. De gebroeders De Visser uit Biggekerke waren in Burgh- Haamstede present met onder meer twee trekpaarden en een Ozelfbinder van net na de oor log. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelf binder is een' zwaar karwei voor de paarden omdat de ma chine veel draaiende delen telt. De zelfbinder die de ge broeders De Visser tijdens de oogstdemonstratie gebruikten is door hen zelf gerestaureerd. „We hebben de machine in Zeeuws-Vlaanderen gevonden. Hij stond daar in een schuur en was eigenlijk best nog in rede lijke staat. Toch zijn we er met z'n drieën een hele winter aan bezig geweest", vertelt Rinus de Visser. „Tot een j:>aar gele den werd er op ons bedrijf in Biggekerke alleen nog met' paarden gewerkt. Mijn vader heeft zijn leven lang met paar den gewerkt". Het werken met Zeeuwse trek paarden is voor de gebroeders De Visser een hobby. „Maar als het even kan werken we op ons bedrijf nog met paarden", aldus De Visser. „Bijvoor beeld als er een klein lapje grond bewerkt moet worden". Op Walcheren en De Bevelan- den lopen volgens De visser nog heel wat Zeeuwse Trek- Veel mensen zagen de demonstraties vooral door het oog van de (video)camera. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3