'Ik heb ervoor gevochten en geleefd om artiest te zijn' Zierikzeese kunstenaar Marcel Bolster beschildert binnen- én buitenmuren UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND «ÜCU2 SAAI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Harry Dikmans senior nog steeds bezeten van leven als entertainer Afbeeldingen die passen bij de sfeer van een horecabedrijf of tuin Certificaat Koster Co Camping in actie voor beverproject Barbecue Orgelconcerten in Dreischor m dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 12 PAGINA'S TRENDSPORTS Dam 11 -Zierikzee-Tel. 01110-20080 WESTENSCHOÜWEN - „Ik sta nu op een keerpunt in mijn leven. Ik ben. aan het afbouwen. De druk is van de ketel." De 68-jarige Harry Dikmans senior zegt het heel beslist. Maar regelmatig rinkelt in zijn woning in Westenschouwen de telefoon. Het artiestenbureau Endemol. Een verzor gingshuis uit de regio. Vrienden en kennissen. Allemaal met het verzoek of hij wil optreden. En vaak kan Dikmans dan toch geen weerstand bieden. Soms met tegenzin pakt hij zijn orgeltje en tekenbord en rijdt naar de plaats van bestemming. Maar eenmaal op het podium heeft hij even veel plezier als zijn publiek. „Artiest zijn is een complex waarmee je bent behept, een natuurlijke behoefte om in de belangstelling te staan." Ondanks het negatieve imago, dat artiesten bij de gegoede burgerij hadden in de periode dat hij jong was, koos Dik-, mans al op jeugdige leeftijd voor een leven als entertainer. ,,Ik heb er voor gevochten en geleefd om artiest te zijn." Plakboeken vol foto's en kran teknipsels uit de hele wereld getuigen ervan dat dit aardig is gelukt. En Dikmans be schikt nog steeds over een vlot te babbel, waarmee hij zijn er varingen uitgebreid kan beschrijven. Het begon allemaal in Rotter dam waar Harry Dikmans werd geboren als zoon van een kunstschilder en acteur. Reeds als kind werd hij gefascineerd door de kostuums en pruiken van zijn vader. ,,Ik trok ze aan en deed hem na". Dat ontlokte familie de opmerking dat hij een aardje naar zijn vader had en dat zijn ouders daar maar flink tegenin moesten gaan. Tevergeefs. ,,Mijn vader heeft nooit echt doorgezet. Maar ik wist zeker dat ik artiest wilde worden. Ik was bezeten van het circus, toneel en andere vormen van variété." Op veer tien-jarige leeftijd bood Harry Dikmans zich bij een circus dat de stad bezocht aan als 'clown'. ,,De circusdirecteur was onder de indruk van mijn bezeten heid en ambitie. Maar hij vond dat ik van onderaf moest be ginnen om het circusvak te le ren. Dat viel tegen. Ik dacht dat ik gelijk in de piste mocht." Harry Dikmans kreeg een baantje als schoonmaker van de paardestallen. „Tijdens voorstellingen mocht ik, ge kleed in een rood jasje met gouden tressen, de paarden bij de piste-ingang brengen. Wan neer ik de circusmuziek hoorde en het publiek zag zitten werd ik zo bezeten van die atmosfeer dat ik steeds doorliep tot mid den in de piste. Het was alsof ik de hemel instapte. Maar daarna kreeg ik steeds op mijn donder." Het uitmesten van de paardestallen beviel Dikmans zo slecht dat hij zijn beginnen de circuscarrière voor gezien hield. De volgende poging om in het vak te komen deed hij vlak na de Tweede Wereldoorlog toen in de omgeving van zijn onder duikadres in Enschede de Paaskermis werd gehouden. ,,Op de kermis kwam ook een theatergezelschap. Dikmans verzamelde moed en stelde zich met veel zelfvertrouwen aan de eigenaar voor als ar tiest, met het verzoek of er voor hem werk was als clown. „Hij had geen clown nodig, maar wel een bonniseur. Ik wist niet wat dat was, maar liet dat niet merken. Ik zei: 'hier staat hij' en antwoordde ook bevestigend toen hij vroeg of ik een rokkostuum had." Voor een bedrag van vijftien gulden per dag werd Dikmans aangenomen als bonniseur. Door het uitoefenen van enige druk kon hij van een bevrien de kelner een rokkostuum le nen. Door te ruilen met een vriend kwam hij aan bijpassende schoenen en een mengsel van paraffine-olie fungeerde als brillantine om het juiste kap sel te creëren. Toen moest hij er nog achter komen wat zijn nieuwe beroep inhield. „Door een praatje met de jongens die de tent opbouwden begreep ik dat dat de vent is die voor de tent het volk naar binnen praat. Het was dus vijftien gul den per dag met lol verdie nen." Hoewel hij naar de zin van de directeur wat te lang praatte, waardeerde die het vuur waar mee en de wijze waarop Dik mans sprak met een 'vaste baan'. Een jaar lang prees hij als bon niseur de artiesten aan die, voor aanvang van .de voorstel ling, op het podium voor de tent paradeerden. Daarna stond hij zelf op dat podium als de clown en sneltekenaar Au gust. „Van mijn vader had ik reclametekenen geleerd. In de tent presenteerde Dikmans een komische act in combina tie met tekeningen die steeds wat anders voorstelden. In de loop van de jaren trad hij zo op bij diverse variété-gezelschap pen en via theaterbureaus op feesten en partijen. Aanvanke lijk alleen, later met assisten tie van zijn vrouw Thea Dik- mans-Heeren en collega Gerard van der Stelt. Een ommekeer in zijn carrière kwam toen de komst van de te levisie hem op een nieuw idee bracht. Hij creëerde een televi- sie-achtige kast waarin een rol papier hing en zich links en rechts kijkgaatjes bevonden. Daar, onzichtbaar voor het pu bliek achter zittend, tekende hij karikaturen van mensen die hij door de kijkgaatjes tus sen het publiek zag staan. Compleet met bijpassende hu moristische tekst, zoals 'Ik dacht dat ik knapper was'. Dat leverde stomverbaasde en hi larische reacties op van de mensen, die vaak dachten met een computer van doen te heb ben. De act met de 'geestes- hand' werd zeer populair. Dikmans werd vooral geënga geerd door grote bedrijven. Hij was actief tijdens beurzen, au tosalons en internationale ten toonstellingen in alle delen van de wereld. Hij verdiende goed, maar voel de zich een beetje ontrouw ten opzichte van zijn oude liefde de clown. Daarom besloot hij ongeveer 25 jaar geleden om al leen nog in Nederland op te tre den. „Ik wilde terug naar waar ik hoorde, tussen de feestende mensen." Door Joop van den Ende werd hij geëngageerd voor loopfeesten. Feesten waarbij het publiek naar ver schillende acts en muzikale op tredens kan lopen. Dikmans was daar present, met zijn te- kenkast. Maar ook als Chap- lin-achtig typetje met een klein, rijdend, antiek orgel dat direct contact zocht met het pu bliek. „Ik zat met dat pakkie aan in de tekenkast." Hij zocht contact met zijn vroegere colle ga Van der Stelt en het orgel werd aangevuld met een pri mitief stampinstrument, de boembas. Als het duo Boembas waren zij zeer succesvol. In die periode werd Dikmans ook bekend als B-2, een boef- jesachtige figuur in de televi sieserie Bassie en Adriaan. Via zogenaamde doofheid gaf B-2 een heel eigen interpretatie aan allerlei situaties. Vorig jaar besloot Harry Dik mans senior het 'wat rustiger aan te gaan doen' en in Westen- schouwen te gaan wonen, vlak bij zijn zoon Harry Dikmans, die daar twee restaurants runt. „Eigenlijk heb ik nog duizend ideeën voor drie jaar artiesten- bestaan. Maar ik merk toch dat Harry Dikmans senior met een van de orgeltjes waarmee hij op treedt. (Foto: Joop van Houdt) het geestelijk en lichamelijk wat minder wordt. Hoewel ik weer over drie hekken heen spring, wanneer ik optreed." Dat optreden doet Dikmans nog af en toe. Op verzoek van het artiestenbureau of voor ou deren en kennissen. „Ik vind het heerlijk. Onder meer om dat ik mijn lolletjes en grapjes vooral op het toneel uit. Daar buiten ben ik best zwaarmoe dig." Harry Dikmans senior is dit jaar met zijn tekenkast te zien tijdens de Burghse Dag op zaterdag 12 augustus. ZIERIKZEE - De Zierikzeesche kunstenaar Marcel Bolster krijgt steeds meer bekendheid door zijn wandschilderingen in horecabedrijven in de regio. Sinds enkele maanden maakt hij zijn werk vanuit een eigen bedrijf: MAS Art Design. Daarbij blijkt dat Bolster niet alleen over grote cre ativiteit, maar ook over een opmerkelijke produktiviteit en veelzijdigheid te beschikken. In veel horeca- en andere openbare gelegenheden is inmiddels werk van de kunstenaar te vinden. Bolster wil ook buitenmuren gaan beschilderen. Hij volgt bij het maken van zijn wandschilderingen een bijzondere werkwijze. Voor Marcel naar de kunstaca demie ging volgde hij een op leiding bij een Etaleursvak school waar hij onder meer letter- en modeltekenen leerde en zich de techniek eigen maakte. Volgens Marcel werd de leerlingen daar vooral ge leerd netjes te werken. „Wat er mooi en netjes, uitzag was goed, maar verder werd nau welijks iets met het begrip cre ativiteit gedaan." Daarom ging Bolster na deze opleiding naar de Kunstacademie in En schede en koos daar de 'vrije richting'. Nadat hij eind tach tiger jaren de opleiding af rondde was hij enkele jaren werkzaam als DTP-medewer- ker en reclametekenaar bij Muscle Fitness, een organi satie die zich wereldwijd bezig houdt met bodybuilding en over dat onderwerp ook tijd schriften maakt. Maar ook hier kon Bolster zijn creativiteit niet goed kwijt, terwijl er naar zijn smaak ook sprake was van te veel stress. Sinds hij als zelfstandige ac tief is, zegt de kunstenaar be ter in zijn vel te zitten.Eigen lijk doe ik nu hetzelfde als vroeger toen ik nog een kleine jongen was. Dat bevalt me een stuk beter." Fotoboek Hoewel Bolster het eèrste jaar van zijn bedrijf als een proef jaar beschouwt, loopt zijn zaak goed. De werkzaamheden kwamen op gang toen hij van de directie van Gran Dorado opdracht kreeg een aantal ruimten en wandvlakken in de recreatieparken te voorzien van wandschilderingen. Via een fotoboek, waarin veel van zijn werk is vastgelegd, toont Marcel de muren van de 'kinderspeelhuizen' van Gran Dorado die door hem werden beschilderd met sprookjesfi guren, snoepgoed, clowns en stripfiguren. In het boek staan ook afbeeldingen van wand schilderingen die de kunste naar aanbracht in een steak house (runderen en schapen) en in een chickenburgerzaak, een schildering waarbij de echte neus van een amerikaanse au to door een muur heen lijkt te rijden. Op een muur van het Caribian café van het recre atiepark bracht hij een reeks zeer bonte tropische vogels aan en in de ruimte waar een skisi mulator staat schilderde hij weryelende skiërs en andere figuren spelend in de sneeuw. In de sauna van Port Zélande creëerde hij een aantal klassie^ ke Romeinse gestalten. In restaurant Bellevue in Mid- delharnis maakte Bolster een aantal Renoirachtige tekenin gen, die een bourgondisch le vensbeeld geven en in een aan tal discotheken schilderde hij met fluorescerende verf me- tersgrote popsterren. Afbeel dingen die een bijdrage leve ren in de lichteffecten. De kunstenaar is ook verantwoor delijk voor de wandschilderin gen in het Zierikzeese eet'uus Kiek in de Pot, de eetcafé's 't Centrum en Marktzicht en res- Marcel Bolster bij een van de schilderingen die hij aanbracht kertsma) urant 't Swarte Schaep in Brouwershaven. (Foto: Marijke Fol- taurant 't Swarte Schaep in Brouwershaven. Opvallend bij alle projecten is de enorme verscheidenheid aan stijlen, die steeds perfect aansluiten bij de gelegenheid en het doel waarvoor de wandschildering gemaakt werd. Werkwijze Bolster volgt een heel eigen werkwijze. Samen met de op drachtgever bespreekt hij eerst wat grof gezien de bedoe ling van de wandschilderingen moet zijn, en welke vlakken beschilderd kunnen worden. Deze informatie laat de kun stenaar op zich inwerken, waarna hij op zoek gaat naar geschikte thema's. Vaak neemt Bolster bestaande teke ningen als voorbeeld, die hij naar eigen smaak aanpast of bijwerkt. Een klein plaatje kan daarbij voldoende zijn als inspiratiebron. Ook houdt hij rekening met de eigenschap pen van de te beschilderen ruimten of vlakken. Om de wandschildering betaalbaar te .houden, komt het er in de praktijk vaak op neer dat de kunstenaar direct begint te schilderen. Bij 't Swarte Schaep leidde de ze werkwijze tot de afbeelding van een groot of klein zwart schaap in allerlei wandschilde ringen die de kunstenaar maakte. Omdat enkele gangen in het horecabedrijf een beetje klein en somber leken besloot Bolster daar gotisch gevormde glas-in-lood ramen te schilde ren. Rondom de ramen van het restaurant zorgen fresco-achti- ge schilderingen van pilaren, stenen en ornamenten voor een bijzondere sfeer. De fantasie van de kunstenaar ging zo ver, dat hij op de muur tegenover een bestaand raam een raam schilderde met daarin de voor zijde van een vrouwenfiguur. In weer andere gedeelten van het bedrijf beschilderde hij de plafonds en ramen zodanig dat het lijkt of figuren door het glas heenbreken en als het wa re uit de muren of plafonds te komen. Verder verwerkte hij op speelse wijze reclame van bier- en frisdrankfabrikanten in zijn wandschilderingen. De kunstenaar maakt het lief ste grote wandschilderingen. „Een van mijn grootste passies op het moment is om eens iets heel groots aan te pakken, bij voorbeeld het beschilderen van de zijkant van een flat". Momenteel is hij bezig met de herinrichting van de tuin ach ter zijn woning, waarbij hij ook de tuinmuren beschildert. Want ook dat is een van de mo gelijkheden die Bolster via zijn bedrijf biedt. De schilder maakt bij zijn werk meestal gebruik maakt van acrylverf. Bolster is bereikbaar via tele foonnummer (01110)-17525. ZIERIKZEE - Het in Zierikzee gevestigde schoonmaakbedrijf vof Koster Co is onderschei den met het ISO-9002 certifi caat en het OSB-plusnormen certificaat. Het bedrijf kreeg de onder scheiding van BVQI Veritas voor haar specialistische en huishoudelijke schoonmaak- werkzaamheden. Op zaterdag 30 september worden de certi ficaten officieel uitgereikt tij den een feestelijke bijeen komst in het bedrijf. Daarbij wordt ook een Open dag ge houden voor belangstellenden. BURGH-HAAMSTEDE - Der tig kinderen hebben op cam ping De Duinhoeve in Burgli- Haamstede 1.600 gulden ingezameld voor het Red de Beverproject van het Wereld Natuur Fonds. Het meeste geld werd bij el kaar gesprokkeld met een sponsorloop. Deze bracht dui zend gulden op. De zevenjarige Julia Rodrigo liep het meeste geld bij elkaar (125 gulden). Tweede en derde werden Deni- se (8) en Lodewijk (6), met res pectievelijk 103,75 en 73,05 gul den. De sponsorloop vormde het hoogtepunt van het program ma. De Panda-winkel, een groot springkussen, een kleur- wedstrijd en andere activitei ten vulden het bedrag van de sponsorloop aan met nog eens zeshonderd gulden. Dit bedrag werd overgedragen aan het WNF. SCHARENDIJKE - Op initia tief van de afdeling Schouwen- Duiveland van de vereniging Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) wordt zaterdag 26 augus tus een grote barbecue gehou den op het terrein van M. Ca- pelle aan de Ravensweg in Scharendijke. Eerder dit jaar organiseerde de afdeling Schouwen-Duiveland van de PJZ een schuurfeest. De barbecue in Scharendijke be gint om 19.30 uur. Voor meer informatie en aanmelding: 01119-12355 (Conny Poot). Voor het toneelstuk van de Grote Avond in januari 1996 wordt door de PJZ'ers al druk ge brainstormd. Wie geen last heeft van plankenkoorts kan zich nog aanmelden voor deel name aan de toneeluitvoering. DREISCHOR - Organist D. J. Zwart verzorgt donderdag 10 augustus de vijfde orgelbespe ling van dit seizoen in de kerk. Het programma voor deze avond bestaat uit composities van Walther, Bach en Mendels sohn. Uit de Franse" school speelt Zwart werken van Cé- sar Franck en Ch. M. Widor. Van Nederlandse composities staan de variaties óver "Merk toch hoe sterk' van Cor Kee op het programma. Het orgelcon cert begint om 20.00 uur. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duivelahd, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1