Kroaten dreigen met opmars naar enclave Servische grens Kinderen uit Tsjernobyl op vakantie in Nederland Record in hulpverlening door Wegenwacht in juli NOVIB-voorman bepleit moordactie tegen Serviërs Drie miljoen zeevogels leven van afval vissers Belgrado stuurt versterking van troepen Benzine een cent duurder Verkeersdode in Zeewolde Rijverbod chauffeurs touringcar Initiatief stichting Europa Kinderhulp 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koude winter voorbijgestreefd DEN HAAG (ANP) - Juli is de drukste maand ge weest in de geschiedenis van de bijna 50-jarige We genwacht. De rijdende gele garages hielpen 75.940 gestranden weer op weg, ruim 12.000 meer dan nor maal. De langdurige hitte in combi- natie met het begin van de zo mervakanties zorgde voor het hoge aantal pechgevallen. De drukste maand totnutoe was december vorig jaar. Toen zorg de de koude ervoor dat 74.400 wegènwachtleden hulp nodig hadden. .In juli was het iedere dag 20 procent drukker dan op een normale dag met 2100 pechge vallen. In december daarente gen waren er echte piekdagen, rond kerst bijvoorbeeld, die de hoge werkdruk veroorzaakten. De hulpverlening in juli con centreerde zich vooral rond de toeristische trekpleisters. Op de wegen bij Amsterdam wa ren op sommige dagen 100 pechgevallen meer dan nor maal. Ook bij Scheveningen was het aanmerkelijk drukker. Verder kwam een flink aantal pechmeldingen uit Noord- Holland, langs de kust tussen Bergen en Den Helder en langs het IJsselmeer. Ook op de Velu- we en in Noord-Brabant was veel pech. In Noord-Brabant sleutelden de wegenwachters vooral op de doorgaande routes naar het. zuiden en die van het oosten naar de Noordzeekust. Wachttijd Het ging meestal om startpro blemen en verder om elektri sche storingen en problemen met de koeling. Negen van de tien gestranden kon na enig werk -gemiddeld 23 minuten- de rit weer vervolgen. De wachttijd was door de extreme drukte wel langer dan normaal maar binnen anderhalf uur reed het vervoermiddel weer. ANWB-directeur mr. P Nou- wen wil de dienstverlening vooral in piektijden verbete ren. Dat kan volgens zijn woordvoerder door een flexibe ler inzet van de gele monteurs. Uitspraken Max van den Berg DEN HAAG (ANP) - NOVIB-voorman Max van den Berg zou er bepaald niet rouwig om zijn als Westerse geheim agenten via doelgerichte acties de Servische leiders weten te liquideren. De algemeen directeur van de Nederlandse organisatie voor internationale ontwikkelings samenwerking bepleit een der gelijke moordactie in een vraaggesprek met het week blad Nieuwe Revu dat woens dag verschijnt. Van den Berg, van 1979 tot kort na de kamerverkiezingen van 1986 partijvoorzitter van de PvdA, heeft doorgaans het handhaven van de internatio nale rechtsorde hoog in het vaandel staan. Maar in het ge val van de Servische president Milosevic, de Bosnisch- Servische leider Karadzic en diens generaal Mladic, ligt het een slag anders. Karadzic en Mladic zijn overi gens sinds vrijdag in een machtsstrijd verwikkeld. Van den Berg in Nieuwe Revu: ,,Ik kan me niet onttrekken aan de 007-optie. Daar sta ik wel achter. In de praktijk -kijk naar Saddam Hoessein- blijkt het helaas moeilijk zulke men sen uit de weg te ruimen". De algemeen directeur van de NO VIB was maandagavond niet bereikbaar voor een nadere toelichting. TEXEL (ANP) - Gemiddeld drie miljoen vogels le ven op de Noordzee vooral van de teruggeworpen bijvangsten en van het snijafval van vissersschepen. Dat melden vogelonderzoekers uit zes Noordzeelanden dins dag in een gezamenlijk onder zoek. Daaruit blijkt ook dat het aantal visetende zeevogels in de afgelopen vijf jaar is af genomen door veranderingen in de visserij. De ornithologen onderzochten de acht belangrijkste zeevogels in de buurt van vissersschepen op de Noordzee. Het ging daar bij onder meer om verscheide ne soorten meeuwen, de Noord se stormvogel en de Jan van Gent. Van deze soorten kwa men er in de onderzoeksperio de tussen februari 1993 en no vember 1994 naar schatting 1,5 tot 6,5 miljoen exemplaren voor. Een belangrijk deel daarvan leeft vaak louter en alleen van de naar schatting 120.000 ton rondvis, 200.000 ton platvis, 180.000 ton ongewervelde diert jes en 70.000 ton snijafval die vissers overboord kieperen. De afname van het aantal zee vogels in de afgelopen jaren heeft volgens de onderzoeker vooral te maken met verschui vingen binnen de visserij. Die is niet meer alleen meer ge richt op de vangst van vissen waar veel vlees aan zit, zoals kabeljauw, makreel en platvis. Vooral de afgelopen jaren zijn de jonge haring en de zandspie- ring in opmars. ,,Het is de vogels al met al wel heel gemakkelijk gemaakt om zo aan voedsel te komen. Vroe ger was bijvangst maar een klein deel van het voedselpak ket", aldus P. Bielars van het centrum voor Wadden en Noordzee Ecomare op Texel. ,,De grote hoeveelheden vogels die nu vooral leven bij de gra tie van de visserij is wel een ontwikkeling die tot bezorgd heid kan leiden. Wanneer de visserij op de Noordzee af neemt of minder afval gaat produceren zal de strijd tussen de vogels om het afval achter de visserschepen alleen maar toenemen. Kwetsbare zeevo gels kunnen zo in de proble men komen ten gunste van de sterkere soorten." Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagvvater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 augustus 02.44 160 08.45 -131 15.15 153 21.15 -149 10 augustus 03.55 173 09.40 -125 16.15 161 22.15 -155 ROOMPOT BUITEN 9 augustus 01.05 166 07.30 -129 13.35 159 20.00 -150 10 augustus 02.00 183 08.20 -130 14.25 171 20.50 -160 BRUINISSE 9 augustus 02.25 168 08.50 -140 14.50 158 21.20 -159 10 augustus 04.20 181 09.45 -137 16.50 173 22.15 -164 WEMELDINGE 9 augustus 02.40 166 08.50 -137 15.20 157 21.20 -155 10 augustus 04.00 178 09.45 -133 16.30 167 22.15 -161 Springtij: 12 augustus Actuele informatie over afwijjkingen 06-9771 ZAGREB/BANJA LUKA/MOSKOU (RTR/DPA/AFP/ANP) - Kroatië heeft maandag gedreigd met een oorlog tegen de Serviërs van de enclave Oost- Slavonië, het enige deel van Kroatië dat na de verovering van Krajina nog door de Serviërs wordt gecontroleerd. Daarmee legt Zagreb de kiemen voor een oor log met Servië, waaraan Oost-Slavonië grenst. Belgrado heeft inmiddels ver sterkingen gestuurd naar de grens met Oost-Slavonië. De Russische president Jeltsin wil een ontmoeting organise ren tussen de Kroatische presi dent Tudjman en zijn Servi sche ambtgenoot Milosevic. De Kroatische minister van de fensie, Gojko Susak, en Natasa Rajakovic, woordvoerster van Tudjman, spraken gespierde taal. Kroatië zal „Oost- Slavonië met geweld heroveren als dat nodig is", zei Susak op een bijeenkomst in Zagreb. Ra jakovic verklaarde in een in terview met de Britse Sky- televisie dat op korte termijn gesprekken worden gevoerd met de opstandige Serviërs die in 1'991 tegen het onafhankelij ke Kroatië in opstand kwa men. Susak beschuldigde Belgrado ervan Oost-Slavonië te hebben bezet, en ingelijfd. Zagreb en Belgrado hebben hun ambassa deurs uit eikaars hoofdsteden teruggeroepen voor consulta tie. Het onafhankelijke Servi sche persbureau Beta meldde eerder maandag dat klein- Joegoslavische legerkonvooien op weg zijn naar de grens met Oost-Slavonië. Ook maakte het melding van de mobilisatie van Servische en Montene- grijnse reservisten. Het Kroatisch offensief in Kra jina heeft geleid tot de grootste vluchtelingenstroom sinds het begin van de oorlog in voorma lig Joegoslavië. Honderddui zenden Kroatische Serviërs zijn op weg naar het Servische gebied in Bosnië, waar hulp verleners een „humanitaire ramp" verwachten. Bij een aanval van twee Kroa tische Mig-21-vliegtuigen op een Servisch vluchtelingen- konvooi in het noorden van Bosnië zijn maandag vijf do den gevallen en 15 mensen ge wond geraakt. Bronnen binnen het Bosnisch-Servische leger zeiden dat de Kroaten de luch taanval uitvoerden. Voedsel In de stad Banja Luka, in Ser visch gebied in West-Bosnië, waar de meeste vluchtelingen een (voorlopige) toevlucht zoe ken, heeft het Rode Kruis voedsel voor een week voor 50.000 mensen. Maar er worden mogelijk 240.000 vluchtelingen verwacht. Volgens Vladimir Tsoeko, woordvoerder van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR, zijn reeds 150.000 Serviërs in en rond Banja Luka aangekomen. De Bosnische Serviërs willen dat alle 20.000 Kroaten en moslims die nog in en rond Banja Luka wonen, het gebied verlaten. De vrijkomende wo ningen zullen worden gebruikt voor de opvang van de Serviërs uit Krajina. De groep mensen die nu zou worden gedepor teerd, was ondanks de burge roorlog in Bosnisch-Servisch gebied blijven wonen. Verliezen Susak zei maandag dat tijdens het Kroatische offensief in Krajina 118 Kroatische solda ten zijn gedood en 620 gewond, zijn geraakt. Volgens de VN gaan de gevechten echter nog door, vooral vlakbij de stad Dvor aan de grens met Bosnië. Volgens Susak staan de vijf- a zesduizend Servische strijders daar op het punt zich over te geven. ROTTERDAM (ANP) - Benzine en dieselolie worden morgen, woensdag, een cent per liter duurder. De prijsverhoging is het gevolg van ontwikkelingen op de in ternationale produktenmarkt. Dit heeft marktleider Shell meegedeeld. De adviesprijzen per liter zijn woensdag 1,94 gulden voor super plus lood vrij, 1,88 gulden voor euro loodvrij, 2,05 gulden voor su- perbenzine met lood en 1,31 gulden voor diesel. ZEEWOLDE (ANP) - Een 47- jarige inwoner van Zeewolde is dinsdagochtend overleden in het Flevoziekenhuis in Almere aan de gevolgen van een aan rijding, maandagavond. De Zeewoldenaar was met zijn auto achterop een met stro ge laden aanhangwagen van een tractor gereden. De brandweer moest hem uit het wrak bevrij den. SCHIPHOL (ANP) - De rijks verkeersinspectie heeft zon dag op de A4 nabij Schiphol een grote controle gehouden op autobussen. Zeventien be stuurders van touringcars kre gen een rijverbod opgelegd. Vijf buitenlandse chauffeurs moesten direct een boete van in totaal 5000 gulden betalen. De controle was vooral gericht op de naleving van de rij- en rusttijden. In totaal controleer de de inspectie 160 autobussen. Daaruit bleek dat 25 bestuur ders zich niet aan de regels hielden. Ook op Schouw en-Duivenland zijn jaarlijks kinderen uit de om-, geving van Tsjernpbyl te gast. (Foto: Marijke Folkertsma) EINDHOVEN (ANP) - Drie weken op adem komen. Geen school, geen ziekenhuis, uit het zicht van ou ders en weg van de troosteloze omgeving van Kalin- kavici in het zuiden van Wit-Rusland. Daar daalde in april 1986 liét overgrote deel radioactieve stof neer die vrijkwam na de grootste kernramp in de ge schiedenis, in het Oekraïnse Tsjernobyl, dat een aantal kilometer verderop ligt. Vijftig Witrussische kinderen zijn maandag in Nederland aangekomen op uitnodiging van Europa Kinderhulp om bij gast gezinnen vakantie te vieren. Jonge kinderen vormen nog steeds de nieuwe slachtoffers van de hoge radioactieve stra ling in het gebied. Velen heb ben ernstige aandoeningen zo als schildklierkanker. De va kantie in Nederland kan deze problemen niet oplossen, maar toch hopen de stichting en het Witrussische Rode Kruis, dat hen selecteerde, dat de ont spanning, frisse lucht en gezon de voeding hun gezondheids toestand verbeteren. Veel kinderen die maandag na vier uur vliegen vanuit Minsk op de luchtmachtbasis in Eind hoven aankomen, zijn veel te klein voor hun leeftijd. De uit verkorenen zijn tussen de acht en ongeveer veertien jaar oud, maar sommigen zien er niet ou der uit dan vijf a zes jaar. Volgens organisator Bert Westerveld zegt dit al veel over de leefsituatie in Wit-Rusland. „De geselecteerde kinderen zijn niet ziek. Dan zouden ze vanwege de medische verzor ging de reis niet kunnen ma ken. Ze zijn relatief gezond, maar de algehele leefsituatie is slecht." De jonge vakantiegangers zijn allen geboren vlak voor of vlak na de ramp met de kernreactor. De gevolgen zijn vooral bij op groeiende kinderen merkbaar. Westerveld: „De kindersterfte is ongeveer vier keer zo hoog als in het Westen. Verder heb ben veel meer volwassenen en kinderen schildklierkanker vergeleken met andere gebie den. Er zijn veel geboorteaf wijkingen, zoals het ontbreken van het linkerarmpje." Op proef Andere jaren verzorgde een an dere stichtiiig éVerièens reizen voor getroffen kinderen uit Tsjernobyl. Maar kinderen uit de wijdere omgeving, waar het grootste deel van de radioacti viteit terechtkwam, werden over het hoofd gezien. „Het is de eerste keer dat Europa Kin derhulp zich specifiek op dit gebied richt. Vorig jaar waren al enkele kinderen hier op proef", aldus Westerveld. Europa Kinderhulp is niet de enige organisatie die Tsjerno- bylslachtoffertjes een Neder landse vakantie biedt,. Op SchouwenDuiveland gebeurt dat al vele jaren door een Duit- se kerkelijke organisatie. Noord-Ierland Europa Kinderhulp haalt jaar lijks 3.500 kinderen naar Ne derland voor een korte vakan tie. Ze komen uit crisisgebie den als Noord-Ierland, ex- Joegoslavië, maar ook uit ach tergebleven gebieden in Polen, Groot-Brittannië en Frank rijk. Europa Kinderhulp drijft op de kracht van vrijwilligers en de welwillende medewerking van de luchtmacht, die voor het eerst maandag een Hercules- transporttoestel inzette. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG" door Willy Vandersteen Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Port Greve (26 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Oogstdemonstratie Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land aan de Luchtenburghse- weg. 16.00-21.00 uur. Renesse Bingo-festiin. Bij de kerk: 20.00 uur. Woensdag 9 augustus Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Scharendijke Noordzeebraderie, op de Brou- wersdam. Van 13.00 tot 21.00 Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 10 augustus Breischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 11 augustus Kerkwerve Disco. Petit Restaurant Kerk werve. 21.00 uur. Haamstede Circus Bongo op camping 't Zeepe. 19.00 uur. Zaterdag 12 augustus Burgh Burghse Dag in het teken van Ot en Sieri. 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. Van 09.00 tot 16.00 uur. Maandag 14 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.V! Herman en Henk-Jan Drost (trompet duo) eh Bert Kruis, opgél. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Circus Bongo op camping De Brem. 19.00 uur. Woensdag 16 augustus Burgh-Haamstede Circus Bongo öp camping De Duinhoeve. 19.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 17 augustus Renesse Recital organiste Jet Dubbel dam. 14.00 en 15.15 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 18 augustus Zierikzee Wielerronde. Binnenstad. Van af 18.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondconcert organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 19 augustus Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 21 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. LBHQ Seagals te Burgh-Haamstede en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 22 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Moriaanshoofd (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2