"DE FOTOSHOP" Nieuwerkerkse knutselaar bouwt eigen waterzuiveringsinstallatie 2i Ls - 21 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 10.000ste in Maritiem Museum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1-UUR FOTOSERVICE Schade bij aanrijding ook voordelige prints bij 2 dagen service met kwaliteitsgarantie Reuzenschildpadden uit Vlissingen naar Afrika 3 5 7 9 Militair aangehouden Trekhaak tegen bumper Dievegge betrapt dé krant van schouwen - duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE Weststraat 1b, Burgh-Haamstede, 01115-2310 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 151e JAARGANG NR 25819 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Ze noemen me hier al Willy Wortel'' J. van Strieh en echtgenote A. van Strien-Rook bij een onderdeel van de zuiveringsinstallatie: het rietveld (Foto: Marijke Folkerts- ma) NIEUWERKERK - „Wij hebben straks hele maal geen rioolaansluiting meer nodig. Dat is ook ons streven". Nieuwerkerker J. van Strien heeft samen met zijn vrouw A. van Strien-Rook in de tuin bij zijn huis aan de Stationsstraat zijn eigen waterzuiveringsinstallatie gebouwd. Een zuiveringsinstallatie die werkt op puur biologische principes. Er komt geen chemicalie aan te pas. Het echtpaar Van Strien is op Schouwen-Duiveland* niet de enige die beschikt over een ei gen afvalwaterzuiveringsin stallatie. ,,De Reus van de kaasboerderij hier in Nieuwer- kerk heeft er ook één", aldus Van Strien. Hij raakte gefasci neerd door het idee om zelf ook een dergelijke installatie te bouwen en begon zich in de ma terie te verdiepen. ,,In Duits land bijvoorbeeld worden der gelijke installaties al veel langer gebruikt. In Nederland zijn er nog niet zoveel". Via via kwam Van Strien te recht in Boxtel bij De Twaalf Ambachten, een organisatie a la Kleine Aarde die zich bezig houdt met allerlei milieuvrien delijke en energiesparende za ken. Daar was een complete beschrijving van een op biolo gische leest geschoeide water zuiveringsinstallatie voorhan den en daarmee was voor Van Strien de laatste drempel ge nomen. Het graafwerk kon be ginnen. Allereerst moesten het gras veld en de coniferenhaag wij ken en de bestaande sceptic- tank opgeknapt. Het begint allemaal bij die sceptictank, daar komt het afvalwater uit keuken, douche en toilet in te recht. Van de sceptictank komt het afvalwater in een door Van Strien zelf gemaakte vetvang- put en eerfbezinkbak. Vervolgens wordt zo'n 'vijf a zes keer per dag 100 liter afval water naar de plaats gepompt waar het gezuiverd wordt: een rietveld. In dit geval gaat het om een honingraatvormig riet veld. Eerst werd een gat in de grond gegraven van 1.20 meter diep. Dat gat werd vervolgens volgestort met een mengsel van zand en schelpen. Via een even simpel als ingenieus sys teem wordt het afvalwater in het rietveld geïnjecteerd. In vaktermen is het rietveld een helofyt-filter. Het riet is in dit geval de helofyt. ,,Het wa ter bezinkt in het rietveld. De wortels van het riet hebben een zuiverende werking", legt Van Strien uit. Door het zand van het rietveld is een speciale schelpensoort gemengd. De schelpen zijn eerst gebrand en bevatten geen levende organis men meer. De schelpen zorgen ervoor dat de zuurgraad van het afvalwater - jf de zure re gen - niet te hoog' wordt. Hét door zand, rietstengelwor tel en schelpen gezuiverde wa ter zakt langzaam naar bene den en komt via een drainagestelsel in een pomp put terecht. Een niveauschake laar - afkomstig uit een was machine - zorgt ervoor dat zodra het water in de put een bepaalde hoogte bereikt een pomp aanslaat die het water vervolgens naar de 20 kubieke meter grote vijver pompt. Regenbak Van de vijver wordt het water dan naar behoefte weer door- gepompt naar een regenbak, gewoon zo'n ouderwetse zoals die vroeger overal op Schou- wen-Duiveland te vinden was. Het water is dan weer klaar voor hergebruik. „Het is niet geschikt als drinkwater maar voor het toilet is het prima en je kunt er heel goed mee was sen", aldus Van Strien. Hij is ervan overtuigd dat hij door zijn eigen waterzuiveringsin stallatie het watergebruik fors terug kan dringen. „Je krijgt het water steeds weer terug. En zelfs al heb je een energiezuinige wasmachi ne dan nog gebruikt hij vaak zo'n 75 liter per hoofdwas beurt. Die 75 liter gebruiken wij ook, maar die kunnen we later hergebruiken". Van Striens echtgenote vult aan dat je dan wel een milieuvrien delijk wasmiddel moet gebrui ken. „In het huishouden letten we heel goed op het milieu. Je was wordt net zo schoon met hergebruikt water en milieu vriendelijk wasmiddel en din gen als chloor heh je eigenlijk niet nodig. Daar zijn heel goe de alternatieven voor", aldus mevrouw Van Strien. Op dit moment lijkt de tuin van de Van Striens nog het meest op een bouwput. Het grote graafwerk hebben ze la ten doen, maar voor de rest is het allemaal eigen werk. ,,We zijn ook nog niet helemaal klaar", aldus Van Strien. Het is de bedoeling dat de tuin er straks weer uit gaat zien als een tuin en dan ziet de passant alleen nog aan het rietveld dat het geen doorsnee tuin is. De vijver is nu vooral een water bassin, maar moet straks ook een gewone siervijver - com pleet met planten - worden. „Vissen mogen er niet in, want die verontreinigen het water weer, maar het is geen enkel probleem als er allerlei insec ten en waterbeestjes op af ko men. Dat maakt niets uit", al dus Van Strien. Hij staat, in Nieuwerkerk te boek als een handige knutselaar - 'Ze noe men me hier al Willy Wortel'- maar volgens hem is het hele maal niet zo moeilijk om zelf een dergelijke waterzuive ringsinstallatie te bouwen. „Als je een beetje handig bent, je hebt en sceptic-tank en ge noeg ruimte, dan is het hele maal geen probleem", aldus Van Strien. Zelf heeft het echt paar Van Strien zo'n zes weken zuivere werktijd in de water zuiveringsinstallatie gesto ken. „Natuurlijk doe je het voor het milieu, maar ook ge woon omdat het hartstikke leuk is om samen zoiets te bou wen", aldus Van Strien. „Het is gewoon een uitdaging. Een bloemetje en een tas vol Zierikzeese presentjes kreeg gisteren, maandag, de familie F. Van Schaijk uit het Gelderse Beuningen omdat vader Van Schaijk in gezelschap van zijn dochters Lieke en Anne als tienduizendste bezoeker van dit jaar, het Maritiem Museum in Zierikzee binnenstap ten. De Van Schaijks brengen momenteel hun vakantie door in Burgh-Haamstede en togen gisteren een dagje naar de stad vanwege het niet zo mooie weer. Volgens burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs die de cadeaus aan de verraste familie overhandigde, heeft de tienduizendste bezoeker dit jaar een weekje langer op zich laten wachten dan vorig jaar. In 1994 werd deze mijlpaal namelijk op 28 juli bereikt, de jaren ervoor meestal medio juli. (Foto: Marijke Folkertsma) Project reptielenzoo Iguana VLISSINGEN (ANP) - Vanuit de reptielenzoo Igua na in Vlissingen zijn maandagavond tien Afrikaanse reuzenschildpadden vertrokken richting Afrika. De schildpadden - geochelone sulcata - zullen eerst een tus senstop maken bij een opvang centrum in Italië. Daar kunnen ze alvast aan het warmere kli maat wennen. Van daaruit worden ze naar hun eind bestemming in Senegal of Mauretanië gebracht. De Algemene Inspectie Dienst op Schiphol nam de schildpad den in december vorig jaar in beslag en plaatste ze tijdelijk in het Vlissingse reptielenop vangcentrum. Toen de dieren enkele weken geleden werden vrijgegeven en aan de reptie lenzoo werden geschonken, be sloot deze ze weer terug in de natuur te plaatsen. De begeleiding van de schild padden, die maandag op trans port zijn gezet, is in handen van de Belgisch-Franse organi satie Carapax, die ijvert voor de reïntroductie van de sporen- schildpad. Speciaal vervoer De dieren worden naar Brussel vervoerd. Vandaar gaan ze per speciaal vervoer gratis naar Italië, samen met nog een paar Griekse en Moorse landschild padden. Het is de bedoeling dat op kor te termijn nog een aantal Afri kaanse reuzenschildpadden vanuit Vlissingen naar Sene gal vertrekken. Dan zonder tussenstop. ZIERIKZEE - Twee auto's raakten gisterenmiddag om streeks 14.45 uur beschadigd bij een aanrijding. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het ongeluk gebeurde op de N59 ter hoogte van de afslag K.lerksweg. Een 72-jarige in woner van Tilburg reed met zijn auto over de N59 in de rich ting van Zierikzee. Een 24-jari- ge inwoner van het Duitse Huckelhoven wilde vanaf de Klerksweg de N59 oprijden maar verzuimde daarbij voor rang te verlenen aan de man uit Tilburg. Bij de botsing die volgde ont stond lichte schade aan beide voertuigen. UNA-CAMP Vrijwilligers UNA-camp tijdens reünie weer terug op Nieuwerkerkse bodem O BURGHSEDAG De Burghse dag zaterdag staat geheel in het teken van Ot en Sien. ALARM Gebroken teennagels en malaria bij de alarmcen trale van de ANWB. PAARDESPORT Ruiter Stef Nelisse kan met Evita al voor de barra ge inpakken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hoe meer men zich begrenst, des te vindingrijker wordt men Kierkegaard Zonnige perioden m HET WEER Vannacht opklaringen en minimum- temp. van 15 graden aan zee tot 9 plaatselijk in het oosten van het land. Overdag flinke perioden met zon. Droog. Middagtemp. ongeveer 23 graden. Wind noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. MARKELO - Langs de Al zijn in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Russen, die op weg waren naar de auto markt in Utrecht, overvallen door landgenoten. RENESSE - In Renesse werd afgelopen nacht een militair aangehouden die in het bezit was van een ijzv.cn staaf en een honkbalknuppel. Daar naast werden drie personen aangehouden die een reclame bord van een restaurant wil den stelen. De militair, van wie de nadere gegevens vanmorgen nog ont braken, liep omstreeks 4.30 uur tegen de lamp tijdens een controle op de Oude Moolweg. In zijn auto trof de politie naast zijn stoel genoemde voorwerpen aan. Tegen hem werd proces verbaal opge maakt. Het openbaar ministe rie buigt zich verder over de zaak. Volgens de politie was er spra ke van een rustige nacht in Re- nesse. Behalve vijftien perso nen die op het strand werden aangehouden voor het stoken van een vuurtje, werden er drie personen aangehouden die probeerden een reclamebord van een restaurant mee te ne men als aandenken aan de va kantie. Omdat ze verder geen schade hadden veroorzaakt werden zij na het betalen van een boete van negentig gulden heengezonden. ZIERIKZEE - De auto van een 46-jarige inwoner van Ensche de raakte gisteren beschadigd bij een aanrijding. De auto van de man uit Ensche de stond geparkeerd aan de Breedstraat in Zierikzee. Een 61-jarige inwoner van Amster dam wilde met zijn auto ach teruit inparkeren. Hij schatte de ruimte echter iets te opti mistisch in en raakte met de trekhaak aan zijn auto de bum per van de auto van de man uit Enschede die daardoor licht beschadigd raakte. RENESSE - Rij de politie werd gisteren, maandag, aangifte gedaan van diefstal uit een winkel aan de Hogezoom in Renesse. Een 24-jarige inwoonster uit Bron werd in de winkel be trapt op diefstal. Zij had voor een bedrag van 100,- aan goe deren gestolen. De winkeldie vegge kreeg een transactie van 400,- aangeboden. DEN HAAG - Nederlandse mi litairen in Bosnië hebben on der druk van Serviërs in Bra- tunac een verklaring getekend over de dood van blauwhelm Raviv van Renssen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement af 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1