Technisch vernuft en nostalgie op eerste Zierikzeese augustuskermis Brogum naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers streeknieuws Wethouder Van Gastel opent evenement met rit in Discovery Vierde Toeristendag wordt gecombineerd met kermis MEDITERRIKZEE MAANDAG 7 AUGUSTUS 1995 NR 25818 5 Wethouder Van Gastel opende de Zierikzeese kermis met het doorknippen van een lint bij de Discovery. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het gegil dat opstijgt vanuit de rij bakjes doet niet onder voor het geluid dat men sen in een achtbaan maken. Voor het publiek op straat heel begrijpelijk. Zij zien hoe de nieuws gierigen die in de Discovery stappen, door de hydraulische armen van de kermisattractie niet al leen schuin op en neer worden bewogen, maar ook achterover en over de kop worden gezwaaid. De Discovery is momenteel dé topattractie van de Nederlandse kermissen. Het gevaarte kreeg in 1994 de landelijke Kermisprijs, de Roosendaalse kermisprijs én de Publieksprijs. Ontwerper en ex ploitant Isje Kroon uit het Gelderse Neede kwam met de Discovery naar Zierikzee omdat de ker mis daar, voor het eerst, in augustus wordt gehouden. ,,In september zou het niet ren dabel zijn geweest. Maar nu zijn op Schouwen-Duiveland heel veel mensen. Dus we dachten dat er wel wat te ver dienen zou zijn." Behalve op Kroon oefende de nieuwe ker- misdatum aantrekkingskracht uit op veel andere exploitan ten van kermisattracties. „Naast de ^mensen die een meerjag^lijks' contract hebben, kwamen bij de gemeente bijna veertig inschrijvingen binnen. Meer dan ooit tevoren", vertel de marktmeester G. de Masier. Op basis van de afmetingen van de attracties en het bedrag dat de exploitanten boden om op de kermis te mogen staan kregen zestien attracties een plekje. Eveneens een record. „Andere jaren waren er nooit meer dan veertien. Het was passen en meten om dit voor el kaar te krijgen." Vanwege de beslissing om de kermis (op proef) een maand eerder te houden dan de, ge bruikelijke datum begin sep tember, werd het evenement dit jaar officieel geopend. De Zierikzeese wethouder van marktzaken L. J. van Gastel deed dat door voor de Disco very een lint door te knippen én een rit te maken in de super moderne kermisattractie. Van Gastel bleek het moderne tech nische vernuft nog niet helemaal te vertrou wen. „Het schijnt een keer ge beurd te zijn dat hij stil viel terwijl de mensen in de hoogte hingen. De brandweer moest er aan te pas komen om ze uit de bakjes te halen." 'Ondanks de tip dat hij wellicht beter het lunapark Can Can kon probe ren, stapte Van Gastel met zijn echtgenote manmoedig in de Discovery. Samen met een aantal jongeren, die gretig af kwamen op de gratis eerste rit, opende hij op die manier de eerste Zierikzeese augustus kermis. Maar het hart van de wethou der ging vooral uit naar een an dere primeur op de kermis, het vliegbomspel. „Dit is een hele oude kermisattractie die in de jaren na de tweede Wereldoor log ook op de kermis in Zierik zee stond. Je kon er toen een reep chocolade mee winnen." Het vliegbomspel lijkt op een dartspel waarbij de pijlen zijn bevestigd aan vliegtuigjes die bovenin de kraam rondjes vlie gen. Door op het juiste moment op een knop te drukken kun nen kermisbezoekers de pijlen op een kaart met lijnen terecht laten komen. Exploitant Kas- par Haaijer vertelde dat hij de kermisattractie dit jaar weer tevoorschijn haalde, nadat die vele jaren opgeborgen bleef. „Nostalgie is in. Het publiek heeft veel belangstelling voor ouderwetse kermisattracties. Op de kermis in Tilburg was een dit jaar een aparte afdeling met ouderwetse kermisattrac ties. Daar zijn we ook geweest met het vliegbomspel." Ouderwetse kermisattracties, die nooit zijn weggeweest van de Zierikzeese kermis zijn de kindermolen, het nougat- kraam, het oliebollenkraam en de botsauto's. Ook nu trokken ze tijdens de eerste kermisdag de nodige belangstellenden. Veel publiek bleef zaterdag ook staan voor het lunapark. Een doolhof van bewegende onderdelen waarin sportieve- lingen en waaghalzen zich uit leefden. De kermis-exploitan- ten, op wiens verzoek de kermis een maand is ver vroegd, lieten aan het Zierik zeese gemeentebestuur weten dat de augustuskermis Zierik zee kan laten uitgroeien tot een 'goede kermisstad' met attrac ties die veel publiek trekken. Volgens Discovery-exploitant Kroon is het daarbij belang rijk dat de kermis in het cen trum van de stad blijft. De af en toe boven komende ideeën om het evenement te verplaat sen naar het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat of de Scheldestraat zijn volgens hem niet goed. „Deze kermis moet niet naar de buitenrand van de stad worden verplaatst. Dat trekt geen publiek. Iedereen loopt al in de binnenstad en het aantal auto's dat hier rijdt is niet groot." Ook Van Gastel liet weten niet veel te zien in een verplaatsing van de ker mis. „Ik neem een voorbeeld aan Goes. Daar is de kermis verplaatst naar de buitenrand van de stad en vervolgens moest men daarop terug ko men omdat het geen publiek trok." Volgend jaar zal blijken of het Zierikzeese gemeentebe stuur ook moet terugkomen op haar beslissing de kermis een maand vroeger te houden, of de datum van de grote kermis in Zierikzee begin augustus blijft. ZIERIKZEE - Een beleidsnota schrijven is één, maar de daarin gelanceerde plannen en voorne mens uitvoeren is vers twee. Muziek- en theaterpodium Brogum in Zierikzee roept in een speciale Brogumkrant de leden op een steentje bij te dragen aan de plannen zoals die omschreven worden in Met het oog op 2000, zo als de beleidsnota gedoopt is. Brogum was de ontmoetings plaats bij uitstek". De tijden zijn echter veranderd, en daar mee veranderde ook de functie van Brogum. Jongeren kunnen het zich veroorloven hun ver tier te zoeken in de grote ste den. Rotterdam heeft een grote De functie van Brogum, schrijft voorzitter Peter Groen in de speciale Brogumkrant, is veranderd. „In de tijd dat het bijna niet of in ieder geval heel moeilijk was om van het ei land af té komen vervulde Bro gum een heel belangrijke rol. aantrekkingkracht en ook de disco's van Renesse lokken veel van het publiek weg uit Brogum. „Wat overblijft is de groep van 'ouwe' getrouwen die voor de muziek, maar voor al ook voor de sfeer naar Bro gum blijven komen. Geen slechte zaak natuurlijk, maar toch voor het bestuur van Bro gum wel verontrustend", al dus Groen. Als er geen nieuwe bezoekers komen, zo voert hij aan, wordt het ook steeds moeilijker om nieuwe vrijwilligers te vinden, een paar jaar geleden werd het idee losgelaten dat Brogum een jongerensoos moest blij ven en probeerde men Brogum De omvorming van Brogum van jongerensoos tot podium voor Muziek en Theater is nog niet op het gewenste peil (archieffoto) om te vormen tot een muziek- en theaterpodium. Volgens Groen is dat nog niet helemaal uit de verf gekomen. „Brogum was organisatorisch niét voor bereid om een podium voor muziek en theater te worden", aldus de Brogum-voorzitter. Hij stelt dat Brogum met het programmeren van popmuziek alleen niet voldoende inspeelt op de wensen en behoeften van het publiek. „Het bestuur meent de oplossing gevonden te hebben in verbreding van het aanbod. In de loop van het nieuwe seizoen zal Brogum meer aandacht gaan besteden aan de programmering van theater, jazz en wereldmu ziek". Brogum moet zich vol gens Groen meer gaan profile ren als podium voor muziek en theater en verder moet de orga nisatie vernieuwd en veran derd worden en moeten er. meer vrijwilligers komen. Het Brogumbestuur heeft de orga nisatie opgedeeld in vier sec ties: sectie poppodium, sectie jazzpodium, sectie theater en sectie wereldmuziek. Het is de bedoeling dat aan die verschil lende secties leiding wordt ge geven door een coördinator. Voor de verschillende sectie is men op zoek naar coördinato ren en verder wordt gespeurd naar een bestuurslid dat public relations en marketing wil gaan doen, een secretaris, een programmeur voor de podia Jazz en Wereldmuziek en men sen die bar, muntenkassa en entree willen bemannen. Groen is er van overtuigd dat Brogum nu op de goede weg is. „Met de keuzes die gemaakt •zijn zal Brogum zich in de loop van het seizoen klaar maken om de komende jaren een be langrijke rol te gaan vervullen in de cultuur die op het eiland wordt gebracht", aldus Groen. In memoriam dorpsdichteres mevr. A. Wiebrens-Beekman BRUINISSE - In het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee overleed'op zaterdag 5 augus tus na een ziekbed van enkele weken mevrouw A. Wiebrens- Beekman. Zij bereikte de leef tijd van 93 jaar. 'Vrouw Wie- brens', zoals zij in de Bruse wandelgangen werd genoemd, genoot grote bekendheid om haar bijzondere gaven op het gebied van de dichtkunst en het schrijven van korte verha len. Van haar hand verschenen duizend en meer gedichten waarvan een aantal gebundeld werd uitgegeven in boekjes als' Dorpsleven Vroeger en Nu' en 'Uit de Oude Doos', uitgaves waarin het oude dorpsleven, weemoed, geloof, natuur, hu mor en een stukje folklore cen traal staan. Mevrouw Wiebrens leverde ook een bijdrage aan de boekwerkjes 'Bruinisse met vlag en wimpel' (1968), 'Brui nisse zoals het was (1972) en di verse periodieken van vereni gingen en organisaties. Verder was de zeer begaafde dorps dichteres en schrijfster een van de twee auteurs van het in mei van dit jaar verschenen boek werk 'Bruinisse tijdens de Tweede Wereldoorlog', een bundel van op schrift gestelde oorlogsvervaringen. De ge dichten verschenen tot voor kort regelmatig in verschillen de regionale kranten waaron der de Zierikzeesche Nieuws bode. In het plaatselijk vereni gingsleven stond mevrouw Wiebrens in 1947 aan de wieg van de Gereformeerde vrou wenvereniging 'Tot Arbeid ge roepen'. Vanaf 1954 tot en met 1975 stond zij haar man, wijlen W. M. Wiebrens, térzijde bij het vervullen van het kosterschap in de Gereformeerde Kerk aan de Noorddijk. Met het overlij den van mevrouw Wiebrens is een bekende inwoonster van Bruinisse heengegaan waarop velen een beroep deden als er iets op rijm moest worden ge zet. De begrafenis zal plaats vinden op woensdag 9 augus tus op de algemene begraaf plaats in Bruinisse. Helicoptervluchten vanaf Eerste Weegje ZIERIKZEE - De vierde Toeristendag in Zierik zee op dinsdag 8 augustus is een bijzondere. Voor de eerste keer wordt - bij wijze van proef - de toeristendag gecombineerd met de jaarlijkse kermis. De kermis is normaal gespro ken in september in Zierikzee te vinden, maar bij wijze van een twee jaar durend experi ment is het evenement ver plaatst naar augustus en wel van zaterdag 5 tot en met don derdag 8 augustus. De kermis is daarmee het belangrijkste onderdeel van de vierde toeris tendag in Zierikzee. Op de overige lokaties wordt hetzelfde programma afge draaid als bij de voorgaande toeristendagen. Op de Balie wordt s'ochtends de Kinder rommelmarkt gehouden. Het plein voor de Nieuwe Kerk is de lokatie voor de hobby- en kreatiefmarkt. In het Haven kwartier en de Lange Nobel- straat zijn tal van kramen te vinden. Poppentheater Rob- hetty - die elk uur voorstellin gen geeft - is te vinden in de Lange Nobelstraat. Kinderen kunnen zich in de St. Domusstaat laten schminken. Het David Livingstone trio zorgt er voor de muziek. Ook langs de route Balie-Kerkhof- Poststraat staan kramen en standwerkers. Op het terrein aan het Eerste Weegje, naast het parkeerterrein, kan men vanaf 11.00 uur terecht voor een helicoptervlucht. De mu sea zijn open, evenals het Bur gerweeshuis en de Dikke To ren. Op 't Luitje kan men om 13.30 uur terecht voor een zeiltocht over de Oosterschelde en om 10.30 en 14.00 uur voor een rondvaart. De Paardentram rijdt door de stad en draaiorgel Alanti zorgt voor de muzikale omlijsting. RENESSE Bingofestijn Liefhebbers van bingo dienen zich morgen, dinsdag 8 augus tus, te vervoegen bij de Jaco- buskerk in Renesse. Om 20.00 uur barst daar een Bingo-fes tijn los. Deelnemers kunnen niet alleen bingo spelen, maar tussen de spelrondes door ook meedoen of kijken en luisteren naar de Karaoke. Voor de kin deren is er een draaimolen op gesteld. Bingo-boekjes zijn te koop bij de VVV in Renesse. Wie meer wil weten kan bellen met organisator Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (01116-2603, Sven van Rijswijk) SCHARENDIJKE Barbecue Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de vereniging Plattelands Jonge ren Zuid (PJZ) wordt zaterdag 26 augustus een grote barbecue gehouden op het terrein van M. Capelle aan de Ravensweg in Scharendijke. Eerder dit jaar organiseerde de afdeling Schouwen-Duiveland van de PJZ een schuurfeest. De barbe cue in Scharendijke begint om 19.30 uur. Voor meer informa tie en aanmelding: 01119-12355 (Conny Poot). Voor het toneel stuk van de Grote Avond in ja nuari 1996 wordt door de PJZ'ers al druk gebrain stormd. Wie geen last heeft van plankenkoorts kan zich nog aanmelden voor deelname aan de toneeluitvoering. REUSEL - Twee bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) in Reusel zijn vrijdag aange houden. Ze worden ervan ver dacht betrokken te zijn ge weest bij een massale vecht partij op 31 juli in het centrum van Reusel. Het Nederlandse klimaat gaat dus verande ren. De zomer die we nu meemaken is nog maar een voorproefje van wat ons in de toe komst aan tropische toestanden te wachten staat. Het komt allemaal door het broeikasef fect, beweren de weerkundigen. De sub tropen rukken op. De Franse vakantie is voor bij. De Rivièra begint straks bij het strandje van Borrendamme. Dat zal me een verande ring geven. Wie over tien jaar Zierikzee be zoekt zal een heel ander Zierikzee aantreffen dan nu. Neem Camping Kloet. Er staat geen tent meer overeind. Alleen zien we Kloet als wijngaardenier bezig aan zijn eerste oogst. Bij 'Chatêau Cloud' worden tentstokken wijn stokken. Van tenten tot enten. Via een haag van Platanen in de Poststraat worden we ge leid naar het Havenplein dat veranderd is in een Place du Porte. In het hart van het plein is een grote fontein geplaatst. Midden in de fon tein rijst het beeld van een reusachtige zee meerman en meermin die op ingenieuze wijze in elkaar verstrengeld zijn. Uit hun mond en andere fraaie lichaamsdelen spuit het water klaterend omhoog. Als herinnering aan de laatste gemeenteraad van Zierikzee zijn aan de rand gebeeldhouwde koppen van raadsle den aangebracht die in plaats van gal voor eeuwig water kunnen spuiten. Om de fontein staan hier en daar kleine bank jes waar in romantische nachten jonge stelle tjes hun eerste liefde verklaren. En al die auto's die met hun geronk en uitlaatgassen jarenlang de binnenstad verloederd hebben zijn er niet meer. De terrassen die vroeger in gebouwd waren als een soort koffiehoek in een tweede hands autoshowroom zijn uitge waaierd over het met olijfbomen begroeide Place du Porte. En niemand hoeft meer bang te zijn dat hij bij de eerste slok koffie gelijk een portie C02 naar binnen krijgt. Heel het leven is anders geworden. De naam 'Zierikzeese Ondernemers Centrale' die vroeger meer deed denken aan een elektrici teitsfabriek is veranderd een meer zomers 'Club Zierikz-on', Als eerste stad in Neder land werden de Zierikzeese winkeltijden naar Zuideuropees model ingesteld. Van acht tot twaalf kun je je inkopen doen, maar daarna gaat de hele zaak voor een paar uur dicht. Want dan hangen de Deurloo's, de Van 't Le vens en Verschurens in hun hangmatten tus sen de palmen, het is siësta. Drie uren lang rusten we in onze patio's en lepelen we uit zelfgekweekte meloenen, terwijl Zeeuwse hagedissen hun zonnebad.nemen. De koele Nieuwe Kerk, die toch niemand meer huurde, is door een kleine renovatie veranderd in een waar Romeins thermenoord. Rinus Verhage speelt op het grote waterorgel, terwijl ambte naren, raadsleden, burgemeester en wethou ders bubbelen en baden en daarna op ligban ken in de grootst mogelijke openheid filosoferen over de problemen van de ge meente Schouwen Duiveland. Om een uur of drie, als de zon haar brandende gloed heeft laten varen, komt de stad lang zaam weer tot leven. Toeristendagen zijn er niet meer, want bij temperaturen boven de 30 graden belandden te veel vrijwilligers als een plasje water in de riolering. Bovendien waren de draaimolentjes met slechts één jankend kind in de hitte een zielig gezicht. Toeristen dagen zijn toeristennachten geworden, waar bij de flamenco van Dik de Koning en flam bouwen de bekende zwoele Zierikzeese nachten intens gevierd worden. 'Het nieuwe klimaat komt door het broeikas effect' zeggen de geleerden. De stakkers. Ik weet wel beter wie er achter zit. Dat is René Coltof. Zijn naam zegt het al. Het lijkt wel een schakelaarCold Off! Reeds voordat de subtropen hierheen kwamen projecteerde hij al zijn méditerrane PortZélande. Eerst het be heer en dan het weer moet hij gedacht heb ben. Hij zoekt het steeds hogerop. Er is vast een geheime satelliet gelanceerd die zorgt dat de projecten van Coltof in het zonnetje worden gezet. We zullen het ermee moeten doen. Tegen projectontwikkelaars kan geen mens meer op. Zierikzee krijgt een Zuideuro- pese zon, planten en bloemen. Maar wat zal er met de mensen gebeuren Zullen wij ook de expressie en de warmbloedigheid uitstra len die past bij de Méditerannée Het lijkt me heel moeilijk. Als je sommige Zierikzeese ge zichten ziet, dan denk ik dat ze nog duidelijk de sporen van de ijstijd in hun bevroren ge zichten meedragen. Maar wie weet, mis schien ontdooien ze eens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5