Aanval Bosnische Serviërs op petrochemische industrie r walerslandelr Speurhond Elvis ruikt ook mensen onder water Geen vervolging voor fruitteler Krabbendijke Groei wereldbevolking ie neerwaartse spiraal Verf over eetpiraat Verdronken in Westerschelde Schietpartij in coffeeshop Terwijl Kroatische volksgenoten bestand sluiten Verdachte verkrachting meldt zich Versterkte controles Bevelanden Waterhond reageert op boterzuurmoleculen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Illegale Polen in dienst DEN HAAG/MIDDELBURG (ANP) - Een Krabben- dijkse fruitteler, die in september 1993 27 Polen ille gaal in dienst heeft gehad, is donderdag door de rechtbank te Middelburg van alle rechtsvervolging ontslagen. Het fruitteeltbedrijf had de Polen in dienst genomen, na dat alle pogingen om via de le gale weg plukkers voor zijn appel- en perenoogst te vinden, waren mislukt. De economische politierechter achtte bewezen, dat de Polen werk hebben verricht zonder vergunning van het ministerie van sociale zaken en het be drijf dus in strijd heeft gehan deld met de Wet arbeid buiten landse werknemers. De rechter oordeelde echter, dat de fruitteler uit overmacht heeft gehandeld, omdat hij niet kon worden geacht bij ge brek aan personeel zijn gehele oogst verloren te laten gaan. De officier van justitie gaat in hoger beroep tegen de uit spraak. Volgens hem heeft de fruitteler zichzelf in moeilijk heden gebracht door niet tijdig voor arbeidskrachten te zor gen. Ook heeft de teler een be roep gedaan op werkkrachten, zoals bekenden, die het op het laatste moment lieten afweten. Moeilijkheden De fruitteler is in 1990 voor hetzelfde strafbare feit beboet en had volgens de officier kun nen weten, dat hij zich moei lijkheden op de hals zou halen door opnieuw dezelfde proce dure te volgen. Het hoger beroep zal waar schijnlijk eind van dit jaar of begin volgend jaar voor het ge rechtshof in Den Haag dienen. Momenteel 5,7 miljard mensen PARIJS (AFP) - De groei van de wereldbevolking is de laatste jaren aanzienlijk afgenomen: van 1,7 pro cent in 1991 naar 1,5 procent in 1995. De aarde telt op dit moment 5,7 miljard mensen, aldus het Nationale Instituut voor Demografische Studies (INED) in Pa rijs. Door de minder sterke groei moeten de prognoses voor het jaar 2025 worden bijgesteld. In dat jaar zullen er 8,31 miljard mensen op aarde zijn, en niet 8,64 miljard zoals in 1991 was voorspeld. Het gemiddelde aantal kinde ren in de wereld per vrouw is nu 3,1. Vrouwen in de Palestijn se Gaza-Strook hebben gemid deld het hoogste aantal kinde ren: 8,1 kinderen, Italië heeft het laagste gemiddelde: 1,2. Het gemiddelde in de Europese Unie is 1,5. Afrika is het enige continet yaar de vruchtbaar- heid^oger is dan het wereldge middelde (5j8). De gemiddelde mens wordt 66 jaar oud. Het hoogst is de le vensverwachting in Japan met 79 jaar, het laagst is die in Centraal-Afrika met 41 jaar. Heel Afrika is in dit opzicht slecht bedeeld: de Afrikaan wordt gemiddeld 54 jaar oud, een inwoner van de Europese Unie 77. In drie landen neemt' de bevol king af door een negatieve be volkingsgroei (migratie niet meegerekend): Duitsland (0,1 procent), Oekraïne (0,4 pro cent) en Rusland (0,6 procent). De bevolking neemt het snelst toe in Oman met 4,9 procent. China De vier landen met de meeste inwoners zullen in 2025 dezelf de zijn als nu: China (1,523 mil jard in 2025 tegen 1,218 miljard nu), India (1,385 miljard tegen 930 miljoen), de Verenigde Sta ten (338 tegen 263 miljoen) en Indonesië (227 tegen 198 mil joen). Pakistan (252 tegen 129 mil joen) komt in 2025 op de vijfde plaats, in plaats van Brazilië (225 tegen 157 miljoen). Ver wacht wordt dat Nigeria (246 tegen 101 miljoen) Rusland (153 tegen 147 miljoen) zal verdrin-. gen. GRONINGEN (ANP) - Een man die de laatste weken herhaalde malen genoot van de culiniare hoogtepun ten in de Groningse horeca maar na de genoten maal tijden weigerde te betalen, is door een boze restaurant houder met een blik rode verf overgoten. De 32-jarige eetpiraat be zocht de laatste weken meer dan tien restaurants en liet na afloop telkens weten de rekening niet te kunnen vol doen. Tot ergernis van de horeca ondernemers moest de poli tie de man steeds na korte tijd weer laten gaan omdat het misdrijf niet zwaar ge noeg was om hem langer vast te houden. Zaterdag had een restau ranthouder in de Oude Bo- teringestraat er schoon ge noeg van toen de man na af loop van het diner opnieuw liet weten geen geld te heb ben. Toen agenten de 32- jarige wilden meennemen, haalde de 26-jarige onderne mer een blik rood-bruine Flexa hoogglans verf te voorschijn en goot dat over de verdachte heen. De politie heeft tegen bei den proces-verbaal opge maakt. TERNEUZEN (ANP) - De 66- jarige J. Dolobel-Lallemand uit de Belgische gemeente Schaarbeek is zaterdagmiddag in de Westerschelde verdron ken. De vrouw was samen met haar man aan het zwemmen nabij het haventje in Walsoorden toen ze onwel raakte en in de problemen kwam. Hoewel haar man samen met een ande re badgast onmiddellijk in een rubber bootje is gesprongen om zijn vrouw aan de kant te brengen, mocht hulp niet meer baten. ROOSENDAAL (ANP) - Een 31-jarige uitbater van een cof- fieshop in Roosendaal is vrij dag door het oog van de naald gekropen. De man werd van korte afstand door een klant in zijn hoofd ge schoten, maar de kogel ketste af op zijn slaapbeen. De kogel is tijdens een spoedoperatie verwijderd. De nog onbekende dader was vrijdagochtend naar de coffies hop gegaan om voor vijfhon derd Belgische frank wiet te Kopen. n. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 augustus 01.25 146 07.35 -133 14.05 143 20.15 -141 ROOMPOT BUITEN 8 augustus 00.05 149 06.30 -127 12.40 146 19.05 -136 BRUINISSE 8 augustus 01.20 161 07.40 -140 13.55 155 20.20 -149 WEMELDINGE 8 augustus 01.25 155 07.40 -138 Springtij: 12 augustus 14.05 151 20.15 -146 Actuele informatie over afwijjkingen 06-9771 ZAGREB (RTR/AFP) - Vliegtuigen van de Bosnische Serviërs hebben zondag nacht een aanval uitgevoerd op een petrochemische industrie in het midden van Kroatië. Dat heeft het Kroatische ministerie van defensie maandag meege deeld. De aanval komt kort nadat Kroatische Serviërs vanochtend een bestand overeenkwamen. De oorlog tussen Kroatië en de Kroatische Serviërs is maan dagmorgen officieel afgesloten met een staakt-het-vuren tus sen de twee partijen. Kort tevo ren namen de Kroaten Glina in, het laatste belangrijke Ser vische bolwerk in Krajina. De vrijdag uitgebroken strijd heeft een immense exodus van Servische vluchtelingen ver oorzaakt. Krachtens het bestandsak koord moeten de Serviërs al hun zware wapens onder toe zicht van de Verenigde Naties inleveren. De VN zullen ook 80.000 Serviërs uit Noord- Krajina helpen naar de Servi sche gebieden in Bosnië te trekken. De Serviërs zullen dan worden ontwapend op vier posten aan de grens met Bos nië. Kort voor middernacht zondag namen de Kroaten Glina in, de laatste stad in Servisch Kraji na, op 50 kilometer ten zuid westen van Zagreb. „Operatie Storm", de Kroatische herove ring van Krajina, is daarmee nagenoeg voltooid. In drie dagen tijd rolde de Kro atische „bevrij dings "-machine over de Servische separatisten. ,,De Servische Republiek Kra jina bestaat niet meer", liet de regering weten. De Kroatische bliksem-oorlog heeft de Ser viërs volledig overrompeld. De Kroaten haalden zaterdag, op de tweede dag van hun offen sief, de belangrijkste buit bin nen met de verovering van Knin. Daarop vielen in snel tempo Benkovac, de tweede stad van de republiek, het vliegveld van Udbina, Petrinja in het noor den en andere plaatsen. Alleen Oost-Slavonië, tegen de grens met Servië, is nog handen van de Kroatische Serviërs, maar Zagreb heeft laten weten dat het hier naar een politieke oplossing streeft. De oorlog heeft geleid tot de grootste uittocht van vluchte lingen sinds het begin van de oorlog in ex-Joegoslavië. Vol gens de VN- vluchtelingenorganisatie zijn 150.000 van de naar schatting 180.000 Serviërs van Krajina op weg naar Servische gebie den in Bosnië. Vandaag opent de UNHCR een luchtbrug voor hulpgoederen van Zagreb naar Belgrado voor de vluchtelin gen. VN-afgezant Yasushi Akashi noemt de uittocht een „mense lijke tragedie". Kroatië heeft de Serviërs opgeroepen te blij ven en hun eerbiediging van hun mensenrechten toegezegd, maar de overgrote meerder heid heeft de komst van de Kroaten niet afgewacht. Hulporganisaties in Servisch Bosnië zijn geheel overspoeld door de vluchtelingenstroom. „De wegen zitten vol met men sen en auto's", aldus een mede werker van UNHCR in Banja Luka in het Servisch noord westen van Bosnië. „Het is on mogelijk te tellen hoeveel vluchtelingen er zijn." De Kroatisch-Servische exodus dreigt het machtsevenwicht in de Bosnische oorlog ten gunste van de Serviërs te beïnvloeden. „Het zou een ramp voor Bosnië betekenen als er 50.000 Servi sche strijders bij komen", al dus de Bosnische minister Ha- san Murtovic van VN-zaken. BALKBRU G(ANP) -De 31- jarige tbs-delinquent die er van verdacht wordt 1 augustus een therapeute van de rijksin richting Veldzicht in het Over ijsselse Balkbrug te hebben verkracht en vervolgens vluchtte, heeft zichzelf zondag bij de politie in Terneuzen aan gegeven. Hij besloot zich te melden na een opsporingsbericht op de te levisie. De man is inmiddels voor verhoor overgebracht naar het politiebureau in Har- denberg. De delinquent kon 1 augustus ontsnappen toen hij met een therapeute buiten de inrich ting verbleef. Na de hulpver leenster te hebben verkracht, sloeg hij op de vlucht. Een zoekactie met speurhonden le verde niets op. De man zat in Veldzicht een straf uit wegens eerdere zeden delicten, waaronder een ver krachting. GOES (ANP) - Het grote aan tal verkeersdoden in de laatste maanden is voor de Zeeuwse politie aanleiding de verkeers-. controle op Noord- en Zuid- Beveland te versterken. In de eerste helft van dit jaar kwamen er op de Bevelanden vijftien personen in het ver keer om het leven. In het hele jaar 1994 waren dat er zes. De hele maand augustus zal onder meer worden gelet op rij den onder invloed, door rood licht rijden, snelheid en het dragen van de autogordel. De politie hoopt dat de wegge bruikers door de extra contro les hun rijgedrag zullen aan passen, waardoor de veiligheid op de weg wordt vergroot. BARENDRECHT (ANP) - Elvis is een bijzondere politiehond. Hij ruikt mensen onder water. Vanaf de lichaamsharen van drenkelingen komen boterzuurmoleculen naar boven drijven en daar moet Elvis het van heb ben. Vrijdagochtend deed de langharige Duitse herder zijn droevige werk in een bootje op de Oude Maas bij Barendrecht. Daar bleek later de 4-jarige kleuter Teun Herrewijnen op de rivierbodem te liggen. Zijn kop draaide iets, zijn oren spitsten zich. Hij „te kende" zoals dat heet in po litiejargon. Negentien dui kers gingen op Elvis's aan wijzing te water maar zij' vonden niets. „En toch sco ren deze speciale politie honden in drie kwart van alle gevallen", zegt Jan Schaafsma, Ifd van de hon denbrigade van het regio korps Noorden Oost- Gelderland. „Duikers sla gen er vaak niet in een lijk te vinden. Pas later komt het lichaam bovendrijven, vaak op dezelfde plek waar de hond heeft getekend." Nog geen uur later kreeg Schaafsma gelijk. Elvis had getekend op vrijwel dezelf de plaats waar het levenloze lichaam van Tbun Herrewij nen rond half vier kwam bovendrijven. des er naast doen. Al in de Vietnam-oorlog ge bruikte het Amerikaanse leger voor de kust en op de rivieren honden om vijandi ge duikers op te sporen. Ne derlandse politiemensen raakten pas van de techniek op de hoogte in 1991, tijdens een demonstratie „boven water snuffelen" in Berlijn. De speurhond werkt op het water vrijwel net zo goed als op het land en achteraf is het vreemd, zo geeft Schaafsma toe, dat de poli tie er niet eerder mee is be gonnen. Stap voor stap leert een nor male speurhond ruiken bo ven water. Eerst gaan dui kers te water. De viervoeter is gewend om mensen te herkennen aan hun typi sche geur die bestaat uit bo terzuurmoleculen. de opstijgende boterzuur moleculen zonder de duiker van tevoren te hebben ge zien. Daarna wordt de oefe ning herhaald vanaf een bootje, midden op het water. Nu moet de begeleider zijn hond nog goed hunnen „le zen". Schaafsma: „De ene hond draait zijn kop, de ander gaat blaffen of spitst zijn oren. Dezelfde reactie als op het land. We beginnen altijd benedenwinds en varen langzaam tegen de wind in. Als je ook af en toe zij waarts vaart kan je een heel gebied afzoeken." Schaafsma heeft zelf een andere „waterhond", één van de vijf waar de Neder landse politie mee werkt. Elvis is van een particuliere eigenaar die ook veel sa menwerkt met de politie. Vrijwel dagelijks verdwij nen er mensen in het water. Zes honden is dus veel te weinig, zo zegt Schaafsma. „Wij moeten regelmatig 'nee' verkopen als een korps om assistentie vraagt." Zo-' lang de korpsen geen geld uittrekken voor de speciale trainingen, blijft het een kwestie van liefhebberij die de leden van hondenbriga- Huidvet Al in Vietnam bleek dat mensen vooral via de haren die moleculen constant af scheiden, ook onder water. De moleculen stijgen direct omhoog of zij verzamelen zich eerst in kleine beetjes huidvet die eveneens stijgen en op het wateroppervlak blijven drijven. Om de speurhond enthousiast te maken, doet de duiker een beroep op zijn apporteer- lust door een balletje aan de hond te geven. Al gauw her kent het dier vanaf de wal Twijfel Elvis tekende vrijdagmor gen niet voor de volle hon derd procent, zo heeft Schaafsma gehoord. „Er was wat twijfel, maar toch genoeg zekerheid om de duikers naar beneden te la ten gaan. Het is begrijpelijk dat zij niks hebben gevon den." „Het duiken in de Oude Maas is niet eenvoudig. Het is aardedonker en er is veel scheepvaart. Maar voor El- vis was het ook niet simpel. Het valt voor een hond niet mee als er veel andere men sen in de buurt zijn die ook hun geurtjes afscheiden en als er dieseldampen in de lucht hangen van de passe rende binnenvaart." Suske en Wiske "DE BEGEERDE BERG1' door Willy Vandersteen 7ozo, jullie zijn zeker het ontvangstcomité7 Palis leek Jullie weten tenmin ste hoe je een dame moet behandelen Het uas mij zeer aan genaam maar ...nu moei ik ervandoor! Jol ziens en doe de <jroeten aan die andere Maandag 7 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest4 m.m.v. Karei bogerd, bariton en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 ur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Port Greve (26 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Oogstdemonstratie Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land aan de Luchtenburghse- weg. 16.00-21.00 uur. Renesse Bingo-festijn. 20.00 uur. Bij de kerk. Woensdag 9 augustus Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Scharendijke Noordzeebraderie, op de Brou- wersdam. Van 13.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 10 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 11 augustus Kerkwerve Disco. Petit Restaurant Kerk werve. 21.00 uur. Haamstede Circus Bongo op camping 't Zeepe. 19.00 uur. Zaterdag 12 augustus Burgh Burghse Dag in het tekêfi'van Ot en Sien. Dreischor Vlasdag. Ring. Van 09.00 tot 16.00 uur. Maandag 14 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost (trompet duo) en Bert Kruis, orgel. Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. 15.00-21.00 uur. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Circus Bongo op camping De Brem. 19.00 uur. Woensdag 16 augustus Burgh-Haamstede Circus Bongo op camping De Duinhoeve. 19.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 17 augustus Renesse Recital organiste Jet Dubbel dam. 14.00 en 15.15 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 18 augustus Zierikzee Wielerronde. Binnenstad. Van af 18.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondconcert organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 19 augustus Renesse Zelf orgelspelen in Nederland se Hervormde kerk. 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 21 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. LBHQ Seagals te Burgh-Haamstede en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2