Minister wil noodmaatregel voor ambulance in Westhoek Q O i Graanoogst is volop bezig ik UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe NIVON-streekwijzer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t ll li M IS 11 Minder overnachtingen in de Zeeuwse hotels TAXATIE? HANSE VERBEEK Trij' Hulpverlening binnen het kwartier niet gehaald Over Zeeuwse eilanden en Goeree-Overflakkee 'tfsM 2 3 5 7 Inbraken in bedrijven Lekkage Tien auto's opengebroken dé hunt van schouwen - duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 151e JAARGANG NR 25817 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De ambulance die hulp moet verlenen langs de drukbevolkte kustlijn van de Westhoek staat gestationeerd bij Delta Expo op Neeltje Jans. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Minister Borst van volksgezondheid, welzijn en sport dringt bij de provincie Zeeland aan op een tijdelijke nood maatregel voor het ambulancevervoer in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. De ambulanceposten in Haam stede en Kamperland zijn we gens bezuinigingen komen te vervallen. Wat rest is een hulp post op .Neeltje Jans die deze zomer is ingericht in een con tainer bij Delta Expo. Boven dien zijn de tijden waarop de ambulance beschikbaar is, te ruggebracht. In een brief aan gedeputeerde staten van Zee land herinnert de minister aan de verplichting om in geval van een calamiteit binnen een kwartier ter plaatse te zijn. Mevrouw Borst waardeert het initiatief van de provincie om voor het ambulancevervoer in geheel Zeeland een onderzoek te laten doen. Zij schrijft ervan uit te gaan dat daardoor ,,de knelpunten ten aanzien van de tijdige beschikbaarheid van ambulances in Zeeland binnen afzienbare tijd zijn opgelost." Maar los daarvan dringt de mi nister erop aan „Om tot die tijd een voorlopige oplossing tot stand te brengen voor de meest nijpende knelpunten, zoals bijvoorbeeld West Schou wen-Duiveland." Over hoe die tijdelijke oplos sing eruit moet zien, was gis termiddag en vanochtend geen duidelijkheid te krijgen op het provinciehuis. De minister komt met haar voorstel in antwoord op een brandbrief van burgemeester en wethouders van Wester- schouwen. Toen de laatste be zuinigingen op het ambulance vervoer bij aanvang van het toeristenseizoen bekend werden, ontstak de Wester- schouwse politiek in woede. „Kennelijk wegen economi sche belangen sterker dan die van de volkgezondheid," con cludeerde de PvdA. De VVD- woordvoerder nam zelfs de po litiek zwaar beladen term 'ontoelaatbaar' in de mond. Overleg Naar aanleiding van de brief uit Burgh-Haamstede is begin juli overleg gevoerd op het ministerie. Rijksambtenaren spraken toen met burgemees ter H. Tees, de Regionale In spectie voor de Gezondheids zorg voor Noord-Brabant en Zeeland, de directeur van de GGD Zeeland, het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg en de Directie Economie, Ruimtelijke Ordening en Wel zijg van de provincie. Resultaat van het overleg is het genoemde advies van de minister, waarin zij zegt de zorgen van Westerschouwen te delen. Hoewel zij - zoals al aan gestipt - aandringt op een noodmaatregel, vindt de mi nister toch dat de problemen van Westerschouwen niet geï soleerd moeten worden bezien. Volgens Borst moet er een structurele oplossing komen voor alle Zeeuwse eilanden. De partijen in het overleg zijn het hier ook mee eens. Verzekeraars Het zouden met name de zorg verzekeraars zijn die pleiten voor een economisch verant woorde inzet van ambulance diensten. Als gevolg hiervan fuseerden de ambulancedien sten van de Oosterscheldezie- kenhuizen met die van de Bevelanden. De ambulance posten Bruinisse en Wester schouwen werden toen opgehe ven. Dit jaar, in de laatste bezuinigingsronde, werd ge snoeid in de tijden waarop de post Neeltje Jans bezet is. ZIERIKZEE - Zeeuwse Delta - land van over kanten. Dat is de titel van de streekwijzer die op de markt werd gebracht door het Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk (NIVON). Het boekje is een nieuw exemplaar in een serie reisgidsen over Nederlands mooiste landschappen. Het NIVON schrijft er in dat de Zeeuwse Delta in Neder land een heel bijzondere plaats inneemt. „Nergens is de haat liefde verhouding tussen zee en land zo goed merkbaar." De gids beschrijft Zeeuws-Vlaan- deren, de Zeeuwse eilanden en Goeree-Overflakkee. In het boekje wordt beschre ven dat het water niet alleen een bedreiging vormde, maar voor de Zeeuwen ook de weg opende naar de rest van de we reld. De NIVON-streekwijzer is niet alleen een leesboek, maar ook een doeboek. ii); I f J Wie dezer dagen over eilandelijke wegen toert, kan er niet naast kijken: akkerbouwend Schou wen-Duiveland werkt zich achter het stuur van de enorme maaidorsers, ofwel combines, letterlijk in het zweet om de tarwe en gerst van het land te krijgen. Sinds maandag is de oogst aan de gang om tot in de loop van de komende week voort te duren. De opbrengst zal vermoedelijk niet veel af wijken van die van vorig jaar. Het graan bracht vorige week 28 tot 29 cent per kilo op. Als het weer - droog, zonnig, warm en een lage vochtigheidsgraad - zo uitstekend mee blijft werken als nu het ge val is, zal eind volgende week weinig wuivend graan meer over zijn op het eiland. (Foto: Joop van Houdt) Onder landelijk gemiddelde ZIERIKZEE - De hotels en pensions in Zeeland zijn een deel van hun marktaandeel kwijtge raakt. In 1994 daalde het aantal overnachtingen in hotels en pensions in Zeeland Vakantieland met 46.100. De bezettingsgraad daalde daarmee onder het landelijk gemiddelde. Vergeleken met 1993 nam het: aantal slaapplaatsen in Zeeuwse hotels en pensions in 1994 af met 253. Het aantal gas ten daalde met 34.500. Bezien naar nationaliteit vond 65,1 procent van de overnachtingen plaats door Nederlanders, 32,3 procent door Duitsers, 5,3 pro cent door Belgen en 6,3 procent door overige nationaliteiten. De netto bezettingsgraad daal de in 1994 naar 31,2 procent ter wijl het landelijk gemiddelde 34,7 procent bedraagt. Beter In de categorie jeugd- en groepsaccommodaties tekende zich in 1994 een omgekeerde ontwikkeling af. Zij ontvingen meer gasten, boekten meer overnachtingen en zagen hun marktaandeel stijgen. In to taal werden 37.700 gasten ge teld die goed waren voor 94.600 overnachtingen. Het aantal gasten van jeugd- en groepsaccommodaties steeg met 15.600, het aantal over nachtingen met 24.900. Bezien naar nationaliteit vond 54,3 procent van de overnachtingen plaats door Nederlanders, 32,3 procent door Duitsers, 5,3 pro cent door Belgen en 8,2 pro cent door overige nationalitei ten. De huisjescomplexen kregen net als de hotels en pensions in 1994 minder gasten dan in 1993. De netto bezettingsgraad was in 1994 31,4 procent terwijl men landelijk aan een bezet tingsgraad van bijna 44 pro cent komt. Wel was er sprake van een lichte stijging van het marktaandeel". Ook in de huisjes waren het hoofdzakelijk de Nederlan ders: 57,3 procent. Onze Oos terburen zijn goede tweede met 39,4 procent. De campinghouders kunnen te vreden zijn over het verloop van 1994. Zij kregen in dat jaar meer gasten, een hogere bezet tingsgraad én een groter marktaandeel. ]Marktaandeel Het aantal gasten steeg met 7.900 en het aantal overnach tingen toonde een stijging met liefst 36.900. Voor wat betreft de kampeerterreinen is in Zee land sprake van een netto be zettingsgraad van 19 procent terwijl het landelijke bezet tingspercentage op 14,5 blijft steken. De Nederlanders zijn op de campings veruit in de meerder heid: 64,5 procent. Ruim dertig procent van de campinggasten komt uit Duitsland. Alles overziende daalde het aantal gasten dat Zeeland in 1994 bezocht met 28.800 en daalde het aantal overnachtin gen met 25.800. De netto bezet tingsgraad van de verschillen de accommodaties in Zeeland blijft met 22,7 procent achter bij de landelijke netto bezet tingsgraad van 25 procent. Het marktaandeel is ongeveer ge lijk gebleven. Een handvol hulp is beter dan een karrevracht zuchten en preken. Spurgeon Zonnige perioden 9 HET WEER Vannacht opklaringen en mogelijk een mistbank. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Over dag flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 29 in het zuiden van het land. SCOUTING Scouting verbloemt haar militaristische achter grond. CARILLON Beiaardier Kees van Eersel tevreden over nieuw caril lon Zierikzee. DROOG Het is gevaarlijk droog in de Boswachterij Wester schouwen. RUITERS Belangstelling Concours Hippique Schouwse Ruiters groeit met het jaar Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/ELLEMEET Het inbrekersgilde was actief in bedrijfspanden in Zierikzee en Ellemeet. In Zierikzee drongen onbeken den binnen in een kantoor aan het Groeneweegje. Het hele pand werd doorzocht. Voor zo ver bekend werd niets wegge nomen. De 63-jarige Zierik- zeeënaar, die eigenaar is van het pand deed aangifte bij de politie. In Ellemeet werd inge broken in het kantoor van een camping aan de Kuijerdamse- weg. Daarbij werd een nog on bekend bedrag aan contant geld gestolen. De benadeelde is een 54-jarige man uit Ellemeet. UTRECHT - Aquacenter Den Hommel in Utrecht is donder dag een groot deel van de dag gesloten geweest omdat er ge vaarlijke chemicaliën waren weggelekt uit een opslagtank. BROUWERSHAVEN - Op di verse plaatsen op Schouwen- Duiveland werden in totaal tien auto's opengebroken. De inbrekers bleken het in alle ge vallen te hebben voorzien op de geluidsinstallaties in de voertuigen. Bij een bungalowpark in Den Osse bij Brouwershaven wa ren de inbrekers zeer actief. Tot nu toe kwamen bij de poli tie zes meldingen binnen van mensen wier auto vannacht werd beschadigd door braak. In bijna alle gevallen werd de geluidsinstallatie uit de gepar keerd staande auto's gestolen. Op het parkeerterrein bij een bungalowpark aan de Hage- weg bij Bruinisse werd de au- toradiocassettespeler gestolen uit de opengebroken auto van een 36-jarige Duitser. Een 24- jarige Duitser werd in Elle meet het slachtoffer van auto inbrekers. Uit zijn voertuig, dat geparkeerd stónd aan de Nieuweweg werd een autora dio gestolen. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 a 192,50 a 182,50 jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode telefoon plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar fZierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rr\ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1