Ruim zestig katten wachten in dierenasiel op een goed tehuis Cathy Vis verkocht in elf dagen achtduizend nieuwe haringen KEUKE HALF, GELD Nieuwe diaserie Slot Haamstede UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jolanda Meerman: 'Het is een bijzonder goed kattenjaar' 'Zelf lust ik geen haring, maar gelukkig overheerste de uienlucht' Tennis voor toeristen Verkoping Seniorenreis Zangdienst z dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 2AUGUSTUS 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOU WEN-DU IVE LAN D DEZE EDITIE BESTAAT UIT 12 PAGINA'S ZIERIKZEE - Spinnend, miauwend of piepend, lui liggend, in de ren klauterend of met elkaar stoeiend. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee verblijven mo menteel ruim zestig katten. Rode, gecyperde, zwarte, bijna witte, zwart/witte en lapjeskatten. Schattige snelle kittens en rustige, ronde katten op leeftijd. Dieren, die wachten op een nieuwe baas, op een goed tehuis. „Het is een bijzonder goed kattenjaar. Er zijn dit voorjaar onnoemelijk veel katten geboren", aldus dierenasiel-beheerster Jolanda Meerman uit Zierikzee. In kamer één en kamer twee van het dierenasiel zitten de katten van één jaar en ouder. (Foto: Joop van Houdt) Dierenarts S. J. Bergsma, die wekelijks in het dierenasiel langskomt om de dieren na te kijken, in te enten en zonodig te behandelen, vraagt zich be zorgd af of het wel zal lukken voor al die katten een tehuis te vinden. „Om ze te plaatsen zijn 61 gezinnen nodig. Bijna even veel als er in heel Nieuwer- kerk wonen." Maar Jolanda ziet de toekomst van de katten optimistisch tegemoet. ,,Het is nog nooit gebeurt dat een kat jaren in het asiel moest blij ven. Binnen enkele weken tot maanden komen ze allemaal aan een baasje. Er zijn altijd mensen die besluiten een kat te nemen als huisdier of die hun eigen kat verliezen door een verkeersongeluk of ziekte en dan een nieuwe willen." De asielbeheerster signaleerde afgelopen jaren een toenemen de belangstelling voor katten als huisdier, terwijl de belang stelling voor honden wat af nam. .Tegenwoordig werken steeds meer stellen allebei bui tenshuis. In zo'n situatie is een kat gemakkelijker dan een hond omdat het een zelfstan dig dier is dat je niet hoeft uit te laten." Momenteel is het aantal mensen dat in het asiel een kat komt halen niet groot. „Iedereen is op vakantie of gaat bijna op vakantie en dan neem je geen nieuw huisdier." Omdat ook veel vrijwilligers op vakantie zijn, die voor Jo landa onmisbaar zijn bij de da gelijkse werkzaamheden in het asiel is het erg druk in het, pas uitgebreide, gebouw aan de Zandweg. „Eigenlijk heb ik dagelijks vijf mensen nodig om te hel pen, maar er zijn er momenteel maar drie." Iedere ochtend ma ken zij de verblijven van de 61 katten en de zes honden in het asiel grondig schoon en voor zien de dieren van eten. Tussen die werkzaamheden door wor den de dieren geaaid en aange haald. „Daar is op dit moment maar heel weinig tijd voor. Het moet echt tussen neus en lippen door, heel vlug." Wan neer mensen een hond of kat bij het asiel brengen betalen zij daarbij respectievelijk 75 of 45 gulden. De gegevens van het dier worden geregistreerd en vervolgens gaat het een week in quarantaine om te voorko men dat de andere dieren be smet raken, wanneer het een ziekte zou blijken te hebben. Aan het eind van die quaran taine-periode volgt een alge meen medisch onderzoek en zo nodig behandeling. Daarna mag het dier naar zijn soortgenoten. Voor een hond betekent dat een van de zes be schikbare hokken. Een kat gaat naar de ziekenboeg, naar kamer één, kamer twee of de kraamkamer. In de laatste ruimte worden de enkele we ken oude katten, de kittens on dergebracht. Katjes uit één nest zitten in de kraamkamer samen in een kooi, terwijl er ook een ruimte is waar de klei ne dieren los rond kunnen lo pen. Dat geldt ook voor kamer ééri en kamer twee, het domijn voor de katten van één jaar en ouder. Zolang daar voldoende ruimte voor is heeft elke kat zijn eigen 'nachthok' plus een gezamenlijke ren waarin ze overdag verblijven. Slapend, spelend en wachtend op een baasje. Dat baasje wil vaak het liefste een rode kat, weet Jolanda Meerman uit ervaring. Tegen woordig hoeft dat niet noodza kelijk een kitten ,van enkele maanden oud te zijn. „Veel mensen geven de voorkeur aan een kat van enkele jaren oud omdat die wat minder druk is, niet meer in de gordijnen klimt." De nieuwe eigenaar betaalt 95 gulden voor het nieuwe huis dier. Een bedrag waarbij steri lisatie en inentingen van het dier zijn inbegrepen. „Niet duur wanneer je bedenkt dat de dierenarts ongeveer 140 gul den rekent voor zo'n ingreep, terwijl de inentingen enkele tientjes kosten." Omdat de gesteriliseerde asiel- dieren slechts een paar procent van het totale dierenbestand vormen, is de hoeveelheid jon ge katten die wordt geboren nog steeds een groot probleem. „Mensen zouden hun sociale verantwoordelijkheid moeten nemen en hun dieren laten ste riliseren of castreren. Het ge beurt nog veel te vaak dat men dat uitstelt tot 'na het eerste nestje' of het helemaal niet laat doen. Het is een fabel dat het voor een poes beter zou zijn een keer jongen te krijgen. Ze krijgen er alleen een uitgezak te buik van. Het is veel beter om een kat op ongeveer één-ja rige leeftijd te laten sterilise ren. Dat voorkomt een boel dierenleed en de mensen hel pen op die manier ook het die renasiel bezuinigen", aldus Jo landa Meerman. Want hoe meer katten worden geboren, hoe meer daarvan vroeg of later naar het asiel worden gebracht. Het onder komen aan de Zandweg is nog berekend op het aantal katten en honden dat er nu zit, maar heel veel groei zit er niet meer in. „Dan moeten we gaan im proviseren. Alternatieve hok ken maken en meerdere katten in één slaaphok onderbren gen." BURGH-HAAMSTEDE - Franse, Engelse, Duitse en natuurlijk Nederlandse visliefhebbers. Zij zorgden er voor dat Cathy Vis in haar haringstand voor de Albert Heijn-supermarkt in Burgh in elf dagen bijna achtduizend nieuwe haringen ofwel Hollandse nieuwe verkocht. „Veel mensen vonden de geur heerlijk. Ze stonden in lange rijen te wachten tot ze aan de beurt waren om harin gen te kopen. Het kwam ook voor dat mensen de haring niet durfden kopen en opeten omdat het rauwe vis was. Dan moest ik uitleggen dat de Hollandse nieuwe gerust kon worden gegeten omdat hij is gezouten." De haringstand van Cathy Vis was zo succesvol dat ze, gerelateerd aan de winkel- omzet, de meeste haringen verkocht van alle stands die begin juni bij AH-supermarkten in Neder land werden opgesteld. Voor dat resultaat werd de ne gentienjarige Middelburgse gisteren bij de AH-supermarkt in Burgh gehuldigd. Namens Albert Heijn Nederland en ha ringtoeleveringsbedrijf De Ja ger uit Scheveningen overhan digde filiaalhouder AH Burgh, L. W. Verseput haar een reis- cheque ter waarde van acht honderd gulden. Daarbij kreeg ze bloemen en tweehonderd gulden zakgeld om tijdens haar reis te besteden. De ha ringverkoopster toonde zich aangenaam verrast. „Ik wist dat ik veel haring had ver kocht. Toen ik vorige week hoorde dat het het allermeeste was, begon ik te hopen dat ik de reis .had gewonnen die Al- bert Heijn aan het haringsei zoen koppelt." Cathy Vis kwam aan haar tij delijk baantje als haringver koopster via Randstad Uit zendbureau. „Ik heb me daar laten inschrijven omdat ik op zoek ben naar werk. Een vaste baan lukt nog niet zo en voor het opzetten van een eigen zaakje heb ik nog niet voldoen de geld. Daarom probeer ik het maar via tijdelijk werk." Ca thy Vis behaalde aan het Delta College in Middelburg het mid denstands- en handelsdiplo ma. Ze wil graag in een winkel werken als verkoopster. De mogelijkheid om een tijde lijke haringstand voor de AH- supermarkt te beheren, die haar via het uitzendbureau werd geboden, greep ze dan ook met beide handen aan. „Ik vond het hartstikke leuk." On der een luifel voor de super markt aan de Burghseweg richtte ze haar haringstand zo aantrekkelijk mogelijk in met vlaggetjes en nepsla. Zelf droeg ze een witte jas aan met daarover een wit schort en een wit hoedje. „Dat was in het be gin een beetje raar, maar het wende snel." De geur van verse Hollandse nieuwe met uitjes deed de rest. „Bijna alle mensen die langs kwamen vonden het lekker ruiken." Omdat het toeristen seizoen reeds op gang kwam, kwamen behalve mensen uit Burgh-Haamstede zelf, ook de nodige recreanten langs de stand van Cathy. „Uit allerlei landen, maar vooral Duitsers. Sommigen reageerden wat aarzelend. Ze vonden de ha ring wel heel lekker ruiken, maar durfden geen rauwe vis te eten. Ik kan niet goed Duits, maar ik probeerde toch uit te leggen dat de haring heel goed eetbaar is omdat ze gezouten is. Meestal probeerden ze dan één Hollandse nieuwe. Soms kwamen ze een paar dagen la ter terug om meer haring. Dat was heel leuk." De meeste passanten hadden geen aanmoediging nodig om enkele haringen te kopen. En zo verkocht Cath}' Vis gemid deld zo'n zevenhonderd harin gen per dag. „En soms veel meer." Bij weersomstandighe den, die varieerden van zonnig en droog tot wind en regen ver kocht Cathy Vis elf dagen met veel plezier nieuwe haring. „Het liep prima. Ik denk voor al omdat ik in een vakantiege- bied stond. Maar de presenta tie moet natuurlijk ook goed zijn. Wanneer de haringen er niet goed bij liggen verkoop je niets." Cathy toonde zich zeer verrast met de huldiging die haar ten deel viel omdat haar stand het meest lucratief bleek in Nederland. „Ik zou heel graag vaker zo'n baantje wil len en het liefste natuurlijk een vaste baan." RENESSE - Het mixed-tennis toernooi voor toeristen dat ie der jaar door Tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse wordt georganiseerd is alweer toe aan zijn tiende editie. Het wordt dit jaar gehouden van 7 tot en met 11 augustus. Ter gelegenheid van dit lus trum zal het er iets anders aan toegaan dan in voorgaande ja ren. Er worden tennisteams van zes personen geformeerd waarin minimaal twee dames en twee heren moeten zitten. De minimumleeftijd is vijftien jaar. Voor het winnende team is eén beker beschikbaar. Er wordt geen individueel klasse ment opgemaakt. De wedstrij den worden dagelijks gespeeld tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds. Belangstel lenden kunnen zich per team of individueel opgeven bij de VVV in Renesse of bij het ten nispark. BRUINISSE - De opslagruimte aan de Industrieweg van de ba- zareommissie van de Neder landse Hervormde Kerk is overvol. Om een beetje ruimte in de uit puilende opslagplaats te creë ren houdt de commissie op za terdag 12 augustus van 10.00 tot 16.00 uur een verkoping van allerlei tweedehands ma terialen. De opbrengs* van de verkoping is bestemd voor on derhoud aan de gebouwen van de Hervormde Gemeente. RENESSE - Het Comité Senio renreis organiseert voor don derdag 31 augustus een bus tocht voor inwoners van Renesse en Noordwelle. De tocht wordt volgens de or ganisatie gereden in eerste klas materiaal van de buson derneming Van Oeveren in Zierikzee. Vertrek is om 7.30 uur uit Renesse, om 9.15 uur staat de koffie met gebak klaar in het Gelderse Meteren. Daarna gaat de reis naar Lent, waar een cactuskwekerij wordt bezocht. Tussen de mid dag wordt een Ooyse koffie tafel genuttigd, waarna een be zoek volgt aan het. natuur gebied De Ooypolder, langs de Waaloever en over de prachti ge Zevenheuvelenweg in Berg en Dal. Het diner is in Waal wijk. Om 21.00 uur zal de groep weer terug zijn in Renesse. Voor deelname aan de reis kan men zich voor 10 augustus mel den bij mevrouw T. M. Kosten- se-de Vos, telefoon 01116-1339 of bij mevrouw T. Blom-van Nieuwenhuize, telefoon 01116- 1674. BURGH-HAAMSTEDE - In de Hervormde kerk in Haamste de wordt zondag 6 augustus een zangdienst gehouden. Medewerking wordt verleend door de sopraan Elisabeth Boe- kelo-Noordzij. De meditatie is in handen van ds. C. Haasnoot uit Zwijn-drecht. Organist tij dens de dienst is Art de Jonge. De aanvang van de dienst is 19.00 uur. Advertentie GROOT AANTAL HERE COMES SUMMER Alle 60 Hans Verkerk filialen vieren een dubbel 'Summer party'. Hans Verkerk Keukens bestaat nu 31 jaar en viert het 1 jarig jubileum van zijn huismerk Caribbean dat vorig jaar'op originele wijze tijdens het door ons gesponsorde Beach Volleybal op de Dam in Amsterdam onthuld werd. Dit werkelijk unieke keukenmerk biedt maarliefst 25 super modellen die exclusief voor Hans Verkerk Keukens gemaakt worden. Ter ere van dit jubileum verkoopt Hans Verkerk Keukens deze week, in al zijn filialen dit unieke merk voor de helft van de fabrieksadviesprijs. Kom snel langs en profiteer NU van deze waanzinnige tropische actie. ïi ROTTERDAM STADIONWEG 41a - 010-4834441 ROTTERDAM (OMMOORD) SATIJNBLOEM 55 (KEUKENPLUS) - 010-4550511 CAPELLE A/D IJSSEL HOLLANDSCH DIEP 63c - 010-451572 OUD-BEYERLAND BURG. D VRIES BROEKMANLN. 2 - 01860-21066 Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg (f|J De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede 01180-26649 O zorgzarre ^5 verhuizers w sinds 1886! \J O N D X cc LU HAAMSTEDE - Voor wie meer wil weten over Slot Haamstede heeft de Vereniging Natuurmo numenten een gloednieuwe diaserie samenge steld. Deze wordt meerdere malen per week vertoond in de kelders van het slot. Slot Haamstede is toeganke lijk voor bezoek op dinsdag avonden om 19.00 uur en op woensdagen. Men mag dan een kijkje nemen in de enkele ja ren geleden herstelde Ridder zaal en de nieuwe diaserie kan bekeken worden. Het grootste deel van het slot is nog steeds bewoond. De Vereniging Na tuurmonumenten is eigenaar van het slot, maar de familie van wie men het slot overnam logeert regelmatig in Slot Haamstede. Dat is de reden dat bezoekers alleen, toegang hebben tot de kelders en de Ridderzaal. Wie de diaserie wil zien kan het best een warme trui of een jas meenemen. In de kelders kan het behoorlijk koud zijn. Het Slotbos is voor bezoekers ge sloten. Tijdens excursies kan men er wel een kijkje nemen. De parkachtige aanleg van het Slotbos is nog goed te herken nen. In het Slotbos komen on geveer dertigvogelsoorten voor. Natuurmonumenten laat de ontwikkeling van het bos zo natuurlijk mogelijk verlopen. Een dode boom wordt niet weggehaald omdat deze voor paddestoelen, insekten en vo gels erg aantrekkelijk is. Na het bos gaat de excursie" door de duinen. Hoge, droge duinruggen worden afgewis seld door natte valleien en duinmeertjes. Op de ene plek groeit zandzegge, duinriet of pijpestrootje en op andere plaatsen ziet de bezoeker mei doorn, liguster of kardinaals muts. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement metautom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maarwacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee M SiiüilSil s mmt - Filiaalhouder AH Burgh, L. W. Verseput ove rhandigde de reischeque van achthonderd gulden aan Cathy Vis. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1