Gillen voor een T-shirt, dat is leuk op de radio Kermisgangers prefereren strand Ook een zelfzorg-medicijn hoort bij geneesmiddelen TURRUG Promotiemachine van Veronica doet Zierikzee aan Apotheek deskundig adviseur bij zelfdokteren MAANDAG 31 JULI 1995 NR 25814 Eens komt er een eind aan. Eens is het met het gebak bij de koffie, de spelletjes Mens-erger- je-niet en de wildwaterbanen gedaan. Ook het geduld van een geldautomaat is niet on eindig. Dus wordt de eens zo schone auto weer ingeladen, eerst de koffers en de koel box en daar bovenop alle mogelijke toestan den van op straat vallende badmintonrackets en de bal waar nooit geen plaats meer voor is. We gaan weer naar huis. Een stapel folders en wandelkaarten die als relikwieën meegaan past nog net onder de stoel van Pa. Daar gaan we. Auf Wiedersehn, vakantiehuis! Lang zaam rijden we langs alle Hollanders die als een nog niet bedreigde enclave bezig zijn de hele rotzooi bij elkaar te pakken. Het valt niet mee, wat zo mooi paste bij de heenreis krijg je er met geen mogelijkheid meer in als je weer terug moet. Na wat gedraai om wat heuveltjes komen we na een kwartier op de Autobaan die als de verrukkelijke brede weg zich voor ons uitstrekt. De komende zeven uur zullen we tussen de zuchtende caravans en de langsgierende BMW's ons leven wagen. Af en toe probeer ik als eenvoudige middenmo ter de derde rijkstrook, maar al snel duwt een knipperende open sportwagen, twee maal wapperende haren en zonnebril, mij snoe vend terug naar de plaats waar ik hoor. Zodra een overspannen caravan-vader-van-de- rechterstrook besluit om in te halen slibt de hele zaak dicht, juist op het moment dat ik nog droom van een reuzeglas ijs-thee onder een kleurige parasol bij een oogverblindend panorama. Een gil van mijn trouwe medebe stuurster roept op tijd de remreflex in mij wak ker zodat duizenden een file van enige kilo meters inclusief vergalde vakantievreugde bespaard wordt. Na enkele uren vluchten we naar een P waar we onze auto in het zonnetje plaatsen tussen alle andere Europeanen die aan deze volks verhuizing meedoen. Een drankje uit de koel box, een veteranenrondje over de parkeer plaats en een plasje op een toilet met ingekraste sexfrustraties in drie talen moeten weer nieuwe energie geven voor het volgen de deel van de rit. De auto, is inmiddels een braadpan geworden, maar een beetje blazen en de ramen open behoedt ons net om als omelet in Zierikzee te arriveren. Vlak voor de Nederlandse grens investeren we het restant van het buitenlandse geld in brandstof. Ner gens tank je zo goedkoop als in het buiten land en we blijven tenslotte Nederlanders. 'Welkom in Nederland' staat er op een bord, maar dit geldt alleen voor mensen die hier hun geld komen opmaken en na een tijdje weer rechtsomkeert gaan. Het stuk van Bergen op Zoom naar Goes duurt altijd een eeuwigheid. Zodra de afslag Zierikzee zich aankondigt be sluit ik om nog één keer de snelheidsgrenzen te trotseren en nog even vier caravans en twee vouwwagens te passeren, want voor je het weet zit je tussen de slakken. Je komt tussen allerlei Duitsers, Belgen en andere lieden terecht, die merkwaardigerwij ze net aan hun vakantie begonnen zijn. Zoals altijd rijdt Pa, en terwijl Ma naar een kaart van Zuid Nederland staart, twee kleine neusjes nieuwsgierig tegen de ruit, de staart van een kwispelende hond en een gemillimeterde jon gen met oorbel die laat blijken dat dit echt de laatste keer is dat hij met die trut-caravan van zijn vader en moeder op vakantie is. Het on gelofelijke feit doet zich voor dat de brug bij Noord Beveland niet dicht is, want het ding heeft de gewoonte voor een miljoenenjacht vol zwart geld omhoog te gaan, juist als ik eraan kom. De stemming in de auto wordt in middels joliger. Hoe leuk de vakantie ook was, het allermooiste is natuurlijk weer het thuiskomen. Met een vaartje van veertig krui pen we de Zeelandbrug op. Op de Ooster- schelde zien wij opeens het bordje 'Zierikzee' staan en dat blijkt een grote watervlakte met wat huizen in de verte te zijn. We doen het spelletje wie het eerste de Dikke Toren ont dekt, maar de bruggenbouwers hebben de brugrand zo gemaakt dat je vanuit je auto geen barst ziet. Dat we toch nog voor een zeil jacht moeten wachten k^n ons niet deren, want we ruiken de stal. Even later doen we de deur open van ons eigen huis en een geur van vertrouwdheid en nieuwheid komt je tege moet. Op de tafel iigt een stapel post met va kantiegroeten van mensen die ook allang weer thuis zijn. Het grote uitladen begint. Op de auto zit nog de sticker van het pretpark die een onverlaat achter je rug erop geplakt heeft. Keel de gang ligt vol koffers, schoenen, tas sen en rollen toiletpapier. Nog even en de wasmachine begint weer te klotsen. De com puter gaat weer aan voor een nieuw stukje in de Nieuwsbode. We zijn weer turrug. In Brouwershaven ging zaterdag de jaarlijkse kermis van start. Veel kermisgangers gaven echter de voorkeur aan het strand en de attracties en kramen op de Markt kenmerkten zich door leegte. Dat was ook het geval met de oliebollenkraam. De man en vrouw in dit kraam keken dan ook bezorgd voor zich uit. 'Wat moet hiervan komen?', leken zij te denken. De temperatuur steeg zaterdag tot bo ven de 25 graden en daarbij was het zeer benauwd. In ieder geval geen ideaal weer voor de oliebollenconsumptie. Degenen die er wel waren vefmaaakten zich overigens prima in de attracties, zoals het reuzenrad en de botsautootjes. De kermisexploitanten hebben nog tot en met morgen, dinsdag 1 augustus kans op 'beter' weer. Daarna trekken ze weer verder en is een aantal van hen wellicht te zien op de Zierikzeese kermis, die dit jaar van zaterdag 5 tot en met donderdag 10 augustus (behalve zondag) gehouden wordt. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Iedereen houdt zich wel eens bezig met zelfdokteren. Dat betekent dat bij een plotseling opkomend kwaaltje eerst geprobeerd wordt zelf het probleem op te lossen en er niet meteen mee naar de huis arts te gaan. Iedereen heeft wel eens hoofdpijn, kiespijn of spierpijn. Tij delijke ongemakken die kunnen worden bestreden met zelfzorggenees middelen. Naar verwachting zal de omvang van de zelfzorg in ons land stijgen omdat steeds meer geneesmiddelen vrij verkrijgbaar zullen wor den. Veronica Zomertruuk deed vrijdag Zierikzee aan. Op de foto het feestduo De Deurzakkers. (Foto: Marijke Folkertsma) (Door Ton van den Nouweland) ZIERIKZEE - Plagerig houdt 'Veronica-jock' Gijs Staverman op het po dium een T-shirt omhoog. Een paar honderd handen gaan omhoog in de krijsende menigte. „Nee, ik gooi het pas na de reclame. Dan kan iedereen in Nederland horen hoe gezellig het is in Zierikzee." Vrijdag deed de 'Zo mertruuk', Veronica's gesmeerd lopende promotiemachine de monu- mentenstad aan. Het radio 2-programma Nederland Vakantieland kwam drie uur lang 'Live uit Zierikzee!'. „Ja ongelofelijk hè. Voor een shirtje, een tas of een pen gaan ze helemaal uit hun dak," zegt Staverman na afloop in eet huisje Marktzicht op het Ha venplein. De bovenetages van Marktzicht zijn vrijdag kleed kamer en artiestencafé voor al les wat met Zomertruuk ernra- dioprogramma te maken heeft. Staverman blijkt een van de weinige Nederlanders die vol slagen onbekend is met de re gio. „Maar we zijn gisteren met de hele club wezen stap pen in Renesse. Een paar kroegjes en een disco, The Game, geloof ik. Het was erg gezellig, dat kan ik je verzeke ren." Over het gemengd lokaal en vakantievierend publiek is Staverman best te spreken: „Het is een flink plein, maar er stonden toch redelijk veel mensen. En ondanks de warm te waren ze ethousiast, abso luut." Enkele uren eerder, bij binnen komst in Marktzicht, wordt de verslaggever onmiddellijk aangeklampt door Clemens van Bracht en Willem van Schijndel, beter bekend als De Deurzakkers: „Kom eens mee. Je moet echt even kennisma ken met onze nieuwste ontdek king." Boven zitten zes Tilburgse stu denten, die onder de naam 'Gust Meeuw is en Vagant' een single hebben gemaakt. Het nummer 'Het is de nacht...' staat deze week 5 in de hitpara de. Onder een biertje vertellen de jongens dat ze spannende tij den doormaken. „Ze zeggen dat we binnen twee weken op één staan. Het zou best kun nen. De Hermes House Band was ook een ontdekking van Van Schijndel. Wij doen eigen lijk net zoiets. Alleen brengen wij geen covers, maar eigen Nederlandstalig werk," aldus Gust Meeuwis. Op het podium, aangekondigd als de snelste stijger in de hit parade, brengen de studenten weinig enthousiasme teweeg. 'De Nacht' is een gevoelig lief desliedje. Maar de onwennig heid met de bühne straalt er van af en het zestal heeft geen contact met de menigte, die al leen maar Bekende Nederlan ders wil zien. Sjonnies Aanmerkelijk beter doen het de Sjonnies, die in het plat-Mo- kums oude krakers als de Bos- tella zingen. Ze worden zowaar beloond met een polonaise door een clubje jonge toeris ten. Topact '2 brothers on the 4th floor' - onlangs nog op Beachpop - krijgt de menigte pas echt los. „Leuk publiek wel," zegt zangeres Desray, terwijl ze met een handdoek om de podiumtrap afdaalt. „We staan tegenwoordig vaak in grote zalen. Toch vind ik dit leuk om te doen en er waren echt wel genoeg mensen hoor." De komst van Veronica is een initiatief van winkeliersver eniging Zierikzee Aktief. Vol gens onze eigen 'Bekende Schouwen-Duivelandse' Ria Geluk kost dit avontuur on danks alle sponsoring en Vero- nica-promotie zesduizend gul den. „Je kan voor 4500 gulden alleen de Zomertruuk hebben. Maar als je ook de uitzending wil, betaal je nog eens 1500 gul den voor het eten en drinken van de artiesten." Geteisterd Geluk is best tevreden. Van wege de regenachtige ochtend bleef het de hele dag druk - en kele duizenden mensen, schat Geluk - en verder heeft de kreet 'Rechtstreeks uit Zierik zee' zeer frequent de ether ge teisterd. Geluk heeft tijdens de optre dens op verschillende plaatsen in de stad staan luisteren en weet precies tot hoever het ge luid is doorgedrongen. „Ik ben benieuwd wat ik zo her en der nog te horen krijg. Want het is hier nog steeds zo dat iedereen stadspromotie prima vindt, maar het moet niet te veel her rie maken." De 13-jarige William van der Werf uit Zierikzee heeft zich in elk geval prima vermaakt. Hij hing de hele middag op de eer ste rij tegen de dranghekken geplakt. „Hartstikke leuk," vertelt ie „Ik heb ook nog een pen opgevangen, maar mijn overhemd is gescheurd en dat vindt mijn moeder wat minder leuk." Leontine Even doen we nog een poging om Het Gezicht van Veronica, Leontine Ruiters, iets te vra gen over haar optreden in Zier ikzee. „Ik denk niet dat Leon tine veel weet over Zierikzee, maar ik zal ze zoeken," ant woordt Veronica-persman Brian Ruyg. Even later meldt hij dat Leon tine onvindbaar is. Aangezien we toch echt zeker weten dat ze de truck de hele middag niet heeft verlaten, mag aangeno men worden dat praten niet Leontines sterkste kant is. In de apotheek is veel kennis van zaken over zelfzorg. Apo thekers en assistenten advise ren de consument op professio nele wijze en beschikken over een serie zelfmedicatiefolders. Deze zijn bestemd voor mensen die meer willen weten over zelfzorg. De folders geven in formatie over wat te doen bij pijn, hoest, stoelgangproble men, aambeien, stress en maagklachten. Overdaad schaadt In de apotheek wordt de stelre gel gehanteerd dat ook een zelfzorgmedicijn een 'echt' ge neesmiddel is. Dat betekent dat zelfzorggeneesmiddelen net zo serieus moeten worden gebruikt als receptmedicijnen en dat overdaad schaadt. In de apotheek staat men garant voor een deskundig en per soonlijk advies. Het gebeurt regelmatig dat mensen die de intentie hebben een zelfzorg middel te kopen, zonder medi cijnen de apotheek weer verla ten. De adviezen van de apotheker zijn dan van dien aard geweest dat er andere oplossingen zijn om van het probleem af te ko men. En komt er toch een zelf zorgmiddel aan te pas dan zal in de apotheek kritisch worden gekeken welk middel voor de consument als beste keuze in aanmerking komt. Bij de keu ze van pijnstillers bijvoor beeld zal de apotheker in de meeste gevallen adviseren om paracetamol te gebruiken. Paracetamol bestrijdt de pijn en verlaagt de koorts en ver oorzaakt geen maagklachten. Sommige andere soorten pijn stillers zoals, acetylsalicylzuur kunnen wel maagklachten ver oorzaken. Bovendien is pa racetamol voordeliger dan de meeste andere soorten pijnstil lers. Gaat het om een hoestmiddel dan zal men in de apotheek eerst willen weten om wat voor soort hoest het gaat. Is het een prikkelhoest of is het een 'produktieve' hoest waarbij slijm wordt opgegeven? Want elke soort hoest heeft een 'ei gen' zelfzorg-benadering. Bij een droge hoest zal de apothe ker meestal noscapine of dex- tromethorfan adviseren. Bij een produktieve hoest zal de apotheker adviseren om te sto men. Dat is een goede manier om taai slijm dunner te maken zo dat het gemakkelijker op te hoesten is. Of hij adviseert de van oudsher bekende Hoest- drank FNA te gebruiken. Om de hoest te verzachten kan ook een lepel met honing helpen. En dan is er nog de altheast- roop, de tijmstroop en de al- thea-tijmstroop. Stoelgang' Ook laxeerklachten zijn in de apotheek bespreekbaar. Moei zame stoelgang of juist het te genovergestelde, aan de diar ree, in de apotheek zal gezocht worden naar de juiste oplos sing van het probleem. Het zelfde geldt voor een ongemak waar tienduizenden mensen last van hebben, aambeien. De apotheker zal u vertellen dat aambeimiddelen aambeien niet genezen, maar dat ze wel verlichting van de klachten geven. En zo zijn er meer aan doeningen denkbaar zoals maagpijn en gespannenheid waarover men in de apotheek advies kan inwinnen. Alle op recept afgeleverde ge neesmiddelen worden geauto matiseerd 'opgeslagen' in 'een persoonlijk medicijnendos sier. Op die manier kan in de apotheek in één oogopslag worden gezien of het gelijktij dig gebruik van verschillende medicijnen wellicht voorko men moet worden, bijvoor beeld omdat de medicijnen el- kaars werking zouden kunnen verminderen of juist verster ken. In sommige gevallen is het aan te bevelen ook zelfzorgmedica tie in de apotheekcomputer toe te voegen bij persoonsgebon den informatie over de recept geneesmiddelen. Dat geldt met name voor chronische patiën ten. Vraag hierover gerust ad vies in uw apotheek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5