Bijdrage voor verbetering van Brouwse dorpshuizen Tunneltje bij Brouwersdam aan twee zijden afgesloten 03 PRIJS- PRIMEUR Toeristendag Zierikzee in teken van spektakel Pelikaan op bezoek strand Westersehouwesii Van Juliana Welzijn Fonds Na weer een nacht van overlast Over de kop Acht personen mishandeld tijdens roerig weekeinde Vakantiegeld gestolen Actie tegen illegale handel MAANDAG 31 JULI 1995 NR 25814 3 De renovatie van het Brouivse Tonnenmagazijn is bijna gerealiseerd. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN/NOORDGOUWE - In het kader van haar Zeeuwse dorpshuizenproject heeft het Juliana Welzijn Fonds aan de gemeente Brouwershaven een financiële bijdrage toegekend voor de opknapbeur ten van het Tonnenmagazijn in Brouwershaven en het dorpshuis in Noordgouwe. Het gemeenschapscentrum Tonnenmagazijn in Brouwers haven ondergaat momenteel een renovatie, waarbij onder meer warmte-isolatie wordt aangebracht. Voor deze energiebesparende maatregelen krijgt de gemeen te 30.000 gulden van het Julia na Welzijn Fonds. Ook het ini tiatief van de Brouwse gemeenteraad voor een op knapbeurt van het gebouw, waarin het dorpshuis en de ba sisschool ih Noordgouwe'zijn gevestigd, wordt door het Ju liana Welzijn Fonds gesteund. Voor het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking krijgt de gemeente een bedrag van 11.700,-. Om de leefbaarheid van de kleine kernen te behouden startte het Juliana Welzijn Fonds begin 1994 een tweejari ge actie waarbij de Zeeuwse dorpshuizen centraal staan. Dorpshuizen zijn volgens het Fonds essentiële voorzienin gen voor de leefbaarheid op het platteland. Het fonds stelt 990.000 gulden beschikbaar om het voortbe staan van de dorpshuizen in de provincie Zeeland veilig te stellen. Van dat totaalbedrag wordt per dorpshuis maximaal 30.000 gulden toegekend, wanneer daar energiebesparende maat regelen worden toegepast. Het Brouwse Tonnenmagazijn is dus een van de gebouwen waarvoor het maximumbe drag werd toegekend. Het Juliana Welzijn Fonds kent zo'n groot belang toe aan energiebesparende maatrege len omdat het constateerde dat de energielasten vaak een flin ke post vormen op de begro ting van een dorpshuis. Het te rugdringen van deze kosten maakt het mogelijk vaker pe riodiek onderhoud te plegen aan een dorpshuis. Een post die er volgens het fonds nu nog wel eens bij inschiet. Een voor deel is verder dat energiebe sparende maatregelen gunstig zijn voor het milieu. Het Julia na Welzijn Fonds is een onaf hankelijke instelling die onder meer geld krijgt uit de girolo terij, bankloterij, de lotto/toto en de krasloterij. SCHARENDIJKE - Het voetgangers- en fietstunneltje in Scharendijke is sinds vrijdag geheel afgesloten. Loco-burgemeester L. C. Hart van Middenschouwen besloot hiertoe op advies van de politie. „We moesten kiezen tussen twee kwaden. De politie vindt het minder erg dat voetgan gers en fietsers nu niet meer onder de weg door kunnen rijden, dan dat ze iedere nacht op moeten treden, waardoor ze andere zaken moeten laten liggen", aldus Hart. Vorige week donderdag werd het tunneltje aan een kant ge deeltelijk afgesloten door mid del van het storten van een hoop grond. Alleen voor fiet sers en voetgangers werd een pad open gelaten. Voor auto's was het niet meer mogelijk de tunnel in te rijden. Een dag la ter pakte men de zaak nog ri goureuzer aan en werd het tun neltje aan twee zijden totaal afgesloten met grond. De re den hiervoor is het feit dat gro te groepen jongeren het tunnel tje 's nachts gebruiken als plek van samenkomst. Zij bezorgen hiermee de omwonenden veel overlast. Hart kwam tot zijn besluit op advies van de politie. Don derdagnacht was het weer tot ongeregeldheden gekomen in het tunneltje, en de politie heeft geen mankracht genoeg om controle uit te oefenen", al dus Hart. Met zijn besluit heeft hij gebruik gemaakt van de Al gemene Plaatselijke Verorde ning. Deze geeft de (loco-)bur- gemeester de bevoegdheid maatregelen te nemen wan neer de openbare orde in het geding is. Volgens Hart was daar in het geval van het tun neltje alle reden toe. Hekken Vooralsnog gaat het om een voorlopige maatregel. .Vol gende week volgt er nader overleg tussen de gemeente, politie en Rijkswaterstaat (de eigenaar van de weg, red.). We denken erover om het tunnel tje overdag open te houden en 's nachts dicht. Dai kan door middel van hekken. De politie Totdat er een andere oplossing gevonden is blijft het voetgangers- en fietstunneltje bij Scharendij ke gesloten. (Foto: Marijke Folkertsma) vond het echter beter om direct tot sluiting over te gaan en dat was het snelste te realiseren met grond", aldus Hart. Hij heeft geen overleg gevoerd met de afwezige burgemeester Den Boer. Dat was volgens Hart ook niet nodig. „Vorig jaar heeft dit ook al gespeeld. Dat was echter op het einde van het seizoen en de politie vond het toen niet meer nodig maatregelen te nemen. We zit ten nu echter nog maar mid denin het seizoen en bovendien is het veel erger." J. F. A. van Baarle van de na bij gelegen camping Duin en Strand kan tevreden zijn met het afsluiten van het tunneltje. Hij heeft zich de afgelopen ja ren meerdere keren beklaagd over de overlast die de jonge ren 's nachts bezorgen aan zijn campinggasten. Vrijdag nog zei hij in deze krant dat het tunneltje wat hem betreft dichtgestort mocht worden. De politie wees deze oplossing toen nog van de hand omdat dan een heleboel mensen de weg over de Brouwersdam moeten oversteken om bij het strand te komen. Om deze re den is het tunneltje indertijd aangelegd. Na weer een nacht van overlast deed dit argu ment echter geen opgang meer. SCHARENDIJKE - Een 36-ja- rige inwoner van Düsseldorf is vrijdag gewond geraakt toen hij met een gehuurde brom scooter over de kop sloeg. De man reed om 18.15 uur over de parallelweg aan de binnen zijde van de Brouwersdam in de richting van Scharendijke. Een getuige zag dat de man on geveer 200 meter voor restau rant 't Dolfijntje met zijn stuur begon te slingeren en over de kop sloeg. De Duitse recreant is met een hoofdwond en schaafwonden overgebracht naar het zieken- hiuis in Zierikzee. Daar werd tevens een gescheurd jukbeen geconstateerd. ZIERIKZEE - De derde Toeristendag in Zierik zee staat in het teken van het avontuur. Voor de oudere jeugd is er dinsdag 1 augustus op het Ha venplein gelegenheid om van grote hoogte een zweefvlucht naar beneden te maken. Voor de jongeren is een circuit uitgezet waarop trap- skelterraces gehouden worden. Het zogenaamd Adventure- glide is een nieuw fenomeen aan het firmament van avon tuurlijk vermaak. Hangend aan een kabel maakt men, on der deskundige begeleiding van een instructeur, een span nende zweefvlucht. Even heeft men het gevoel te kunnen vlie gen, maar dan toch komt ieder een weer met beide benen op de grond. De allerjongsten kunnen met elkaar de strijd aanbinden op een trapskelter. Op het Haven plein is een parcours uitgezet en er staan zes trapskelters klaar; bestemd voor iedereen die op dit bijzonder vervoer middel een ritje wil maken. Ook de voorlichtingsbus van het Alcohol Verkeer Project is morgen aanwezig op het Ha venplein. In deze bus kunnen jongeren voorlichting krijgen over het gebruik van alcohol, met het doel ze bewust te ma ken van de gevaren die aan het gebruik ervan kleven. Ook kunnen ze een enquête invul len en een blaastest onder gaan. Zoals gebruikelijk op de Toe- ristendagen is het op de Balie Kinderrommelmarkt, op het plein van de Nieuwe Kerk Hobby- en Creatiefmarkt en staan de Lange Nobelstraat en Sint Domusstraat vol met kra men. Vanaf elf uur verzorgt het poppentheater Robhetty ieder uur een voorstelling. In de Lange Nobelstraat speelt het David Livingstone Trio en kunnen kinderen zich laten schminken. RENESSE - De politie Oosterscheldebekken heeft een roerig weekeinde op Schouwen-Dui- veland achter de rug. In Renesse werden in de nacht van vrijdag op zaterdag drie personen mishandeld. Zaterdagavond was dit het geval met vier personen en zondag werd nog eens één persoon mishandeld. Een 32-jarige vrouw uit Zierik zee werd in de nacht van vrij dag op zaterdag mishandeld in een café. Een 24-jarige inwoner van Alkmaar werd in zijn ge zicht geslagen nadat hij men sen had lastig gevallen op straat. Een twintigjarige man werd mishandeld toen hij langs een groep jorigeren fiet ste. De mishandeling had te maken met een gestolen fiets van de neef van de. man. Deze fiets werd later door de politie gevonden. Zaterdagavond werden vier jongens uit Zundert en Vinke- veen mishandeld door een gro te groep jongeren bij een duin overgang in Haamstede. Tevens werd de bromfiets van een van hen vernield. De poli tie is op zoek naar de daders, waarvan vermoed wordt dat zij op een camping in Haamste de verblijven. In Renesse wer den zaterdagavond vijf perso nen aangehouden in verband met openbare dronkenschap, baldadigheid en bezit van ver dovende middelen. Een 43-jarige inwoner van Zierikzee liep zondagavond een vuistslag in het gezicht op bij de verkeerslichten op de N59 in Nieuwerkerk. Hij haal de- tussen Zierikzee en Nieu werkerk een dertigjarige in woner van Maaseik in. De Belg was boos en dreigde een fles op het wegdek, te gooien toen hij op zijn beurt de Zierikzeeënaar inhaalde. Bij de verkeerslich ten in Nieuwerkerk stapte de Belg uit en schopte een deuk in de auto van de Zierikzeeënaar en gaf hem een vuistslag op de koop toe. RENESSE - Ze konden het zelf ook eerst niet ge loven, maar het was inderdaad een pelikaan die de vrijwilligers van de Strandreddingsbrigade zaterdagavond ontwaarden in het water voor Strandpaviljoen de Zwaluw in Renesse. De vo gel werd zondagmorgen voor het laatst gezien aan het strand bij de Rotonde in Westenschou- wen. De medewerkers van de Strandreddingsbrigade pro beerden de pelikaan zaterdag avond tevergeefs te vangen. Hierbij ontdekten ze dat de vo gel gewond was aan zijn rech tervleugel. Toen de vogel zich later weer liet zien werd hij aangevallen door meeuwen. Zondagmorgen waren het de medewerkers van de Strand reddingsbrigade van de post Westenschouwen die de peli kaan voorbij zagen drijven. „Toen we het van onze colle ga's in Renesse hoorden dach ten we dat het een geintje was. Maar zondagmorgen zagen we het beest zelf", aldus Ronald Persoon. Bij de Punt ging de pelikaan aan wal. „We hebben toen de dierenarts en de politie ingeschakeld. Maar nog voor dat de politie ter plekke was, was de vogel gevlogen en sindsdien heeft hij zich niet meer laten zien", aldus ver klaarde Persoon zondagavond. ZIERIKZEE - Voor twee va kantiegangers uit het Lim burgse Stein begon de vakan tie aan het strand zeer onfortuinlijk. In Zierikzee werd zaterdag aan de Schelp- hoekstraat een tas met al het geld gestolen uit de auto van het stel. Terwijl haar vriend bood schappen aan het doen was be dacht een zestienjarig meisje dat zij wel even kon bellen. Zij liet hierbij haar tas in de auto, die in de tussentijd werd ont vreemd. In Bruinisse werd een auto telefoon gestolen aan het par keerterrein Grevelingenhout. In Serooskerke werden na een autokraak geluidsboxen gesto len. Ook de hoedenplank waarin de boxen gemonteerd zaten werd meegenomen. In Zierikzee werden bij een in braak in een garagebedrijf tankpasjes en sleutels ont vreemd. Bij de inbraak werd het gehele bedrijf doorzocht. De technische recherche stelt een nader onderzoek in. Advertentie NUTRICIA volle of halfvolle chocomel, pak of fles, liter 249 Dit is per liter! Aanbieding geldig van ma. 31 juli t/m wo. 2 augustus 1995. A&P Services B.V. tel, 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 4 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 4 Donderdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 06.01, onder 21.30 Maan op 11.34, onder 23.06 Eerste Kwartier: 4 aug. (05.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - We staan aan het begin van een zeer warme week. De ko mende dagen schommelt de mid- dagtemperatuur rond 29 graden. Verder schijnt de zon veelvuldig en het blijft droog. De wind waait de hele week uit de oosthoek en is overdag meest matig, kracht 3 of 4. Als de verwachting omtrent de tem peratuur juist is, mogen we in de loop van deze week spreken van een formele, landelijke hittegolf. Er is sprake van een (landelijke) hitte golf wanneer in De Bilt de maxi mumtemperatuur op tenminste vijf aaneengesloten dagen 25 graden of meer bedraagt; van deze dagen moeten minimaal drie tropisch zijn, dat wil zeggen een maxima realise ren van minstens 30 graden. Afgelo pen zaterdag is het in De Bilt ruim 27 graden geworden, gisteren bijna 31. Aangezien ook voor vandaag en morgen maxima van 30 graden in het vat zitten, is aan de eis van drie tropische dagen voldaan. En woensdag komt het kwik zeker bo ven de 25 graden... De laatste hitte golf dateert van 19 tot en met 31 juli 1994. Oorzaak van deze warme week is een hogedrukgebied boven Scandinavië. Het veroorzaakt in on ze omgeving een droge en warme oostelijke stroming. ZIERIKZEE - De politie gaat tijdens de Toeristendagen in Zierikzee strenger optreden te gen het her en der verkopen van tweedehands artikelen. Dat is het resultaat van over leg tussen Zierikzee Aktief, de organisator van de Toeristen- dagen, en de politie. „We organiseren speciaal voor de kinderen een rommelmarkt op de Balie en geven daar spe ciale pasjes voor uit. Met deze regeling is iedereen tevreden, maar toch zie je dan door de he le stad met name volwassenen op de stoep zitten met rommel. Dat is niet leuk voor de kinde ren op de Balie en ook niet voor de standhouders die iets willen verkopen. Bovendien mag het helemaal niet. Zierik zee is geen vrijmarkt", aldus Ria Geluk van Zierikzee Ak tief. ZIERIKZEESCHEiü NIEUWSBODE Él Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3