Na vier jaar eind aan het banenverlies in industrie Vijf gewonden op overvolle wegen afgelopen weekeinde Zoektocht verdwenen meisjes 'Britse regering wist van verkoop wapens aan Irak' Nederlandse piloot stort neer boven Spa in België Portretten verspreid van verdachten metro-aanslag Centraal Bureau Statistiek optimistisch in kwartaalverslag Fietser Een kopje koffie bij de koning Veel files op weg naar Zeeuwse kust Dramatische oproep ouders 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krant citeert vertrouwelijk rapport LONDEN (AFP) - De Britse regering was volledig op de hoogte van de verkoop van wapens aan Irak door een Brits bedrijf in 1989 ondanks een wapenembar go. Dat verklaart een hoge ex-functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in het dagblad The Daily Telegraph maandag. De oud-ambtenaar Mark Hig- son zegt vertrouwelijke rap porten te hebben gezien waarin staat dat de firma Ordtech mi litair materieel aan Irak lever de via Jordanië. Als tegen prestatie bood het bedrijf de Britse geheime dienst MI6 in lichtingen over het bewind in Bagdad. Higson stuurde deze verslagen door naar de kabi netten van verscheidene minis ters en aan andere hoge functi onarissen. Verscheidene leden van de re gering van John Major zijn in verlegenheid gebracht door de nu al twee jaar slepende „Irak- gate"-zaak. Zijn worden ervan verdacht schendingen van het wapenembargo te hebben ver huld of de bepalingen van het embargo in het geheim te heb ben versoepeld. Dit najaar moet een onafhan kelijk rapport over de zaak uit komen, maar dat onderzoek zal geen juridische gevolgen hebben. Veroordeeld Vier leiders van Ordtech zijn in 1992 veroordeeld omdat zij mi litair materieel aan Bagdad hebben geleverd, waaronder onderdelen voor zware artille riestukken. Het Hof van Be roep bepaalde vorige week dat zij voor hun verdediging toe gang moeten krijgen tot offi ciële documenten waarvan de regering in juni nog de open baarmaking verbood. Deze zaak komt in oktober voor. Tijdens vlucht met parachutisten SPA/LELYSTAD (ANP) - De Nederlandse piloot G. Polstra uit Almere is zondag om het leven gekomen toen zijn vliegtuig boven het Belgische Spa in bot sing kwam met een sportvliegtuigje. De vier inzittenden van deze Cessna 172, allen Belgen, raak ten zwaar gewond en zijn opge nomen iri ziekenhuizen in Spa en Verviers. Het ongeluk gebeurde volgens de Paraclub Flevo tijdens een normale parachutistenvlucht. Polstra. beroepspiloot bij de KLM, stond bekend als een er varen para-piloot. De Porter Pilatus die hij bestuurde, was voor dit soort vluchten bijzon der geschikt, aldus J. Scholten, voorzitter van de Paraclub Fle vo. Zowel de Pilatus, die net een groep van acht parachutisten had gedropt, als de Cessna wa ren bezig met landen toen ze met elkaar in botsing kwamen, aldus de veiligheidsdienst van het vliegveld Spa. Ze raakten een turfheuvel en sloegen te pletter aan de rand van het vliegveld. Onderzoek De brandweer, rijkswacht, het Rode Kruis en de burgerbe scherming rukten direct uit om hulp te verlenen. De Belgische luchtvaartautoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de precieze toedracht van het ongeluk. De Paraclub van Scholten heeft de springweek onmiddellijk afgebroken en is naar huis te ruggekeerd ,,Ik heb ze ge vraagd daar nog even bij el kaar te blijven om de schok sa men te verwerken", aldus Scholten. Grootscheepse controles in Parijs PARIJS (RTR/AFP) - De Franse politie heeft zondag compositietekeningen verspreid van drie jonge man nen die worden gezocht in verband met de bomaan slag van dinsdag op een metrotrein in Parijs, waar door zeven doden en 86 gewonden vielen. De politie duidde de drie man- nen, met een Noordafrikaans of Arabisch uiterlijk, niet aan als verdachten, maar als „be langrijke getuigen". De por tretten van de drie, glad ge schoren en met kort zwart haar, werden zondag getoond op de belangrijkste tv- journaals. Vandaag, maandag, staan ze in de Franse dagbladen. In een begeleidende tekst wordt „ie dereen die hun identiteit weet of hierover informatie kan ver strekken" gevraagd de politie te bellen. De Franse recherche meent dat Algerijnse fundamentalisti sche groepen achter de aanslag zitten op de metro in het sta tion Saint-Michel. De tekenin gen zijn gemaakt op basis van verklaringen van ooggetuigen, die kort voor de aanslag enkele mensen verdacht hebben zien handelen. Een getuige zag een Nocrdafrikaans uitziende en nerveuze man met een sporttas in het rijtuig waar zich korte tijd later de ontploffing voor deed. Een van de andere portretten is gebaseerd op een verklaring van een politieman met verlof, die enkele Arabisch uitziende mannen op een station ten wes ten van Parijs een uur voor de ontploffing hoorde zeggen: „Dat gaat er heet aan toe van avond in Saint-Michel." Controle Eerder waarschuwde minister Toubon van justitie geen snelle resultaten van het onderzoek te verwachten. „Tot er overtui gend bewijs is, moet men geen enkel spoor voorrang geven of uitsluiten." De scherpe veiligheidsmaatre gelen bleven in heel Frankrijk van kracht. Meer dan 4.000 mensen werden zaterdag alleen al in Parijs aangehouden voor een identiteitscontrole. ASSEN - Het jaarlijkse Truc kers Festival op het TT-circuit in Assen heeft dit weekeinde circa 54.000 bezoekers getrok ken. Dat zijn er volgens de or ganisatie 2000 meer dan vorig jaar. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 augustus 07.35 171 01.15 -160 19.35 155 13.25 -124 ROOMPOT BUITEN 1 augustus 05.35 184 11.50 -120 17.50 168 BRUINISSE 1 augustus 08.05 179 01.15 -167 19.00 163 13.30 -130 WEMELDINGE 1 augustus 07.40 177 01.20 -165 19.25 159 13.25 -128 Doodtij: 6 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Na een periode van vier jaar waarin in totaal 100.000 banen verloren gingen, lijkt er een einde te zijn gekomen aan het banenverlies in de industrie. Dat concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit cijfers over het eerste kwartaal van 1995. De werkgelegenheid in de in dustrie kreeg het vooral in 1993 zwaar te verduren. In dat jaar verdwenen er 45.000 banen. Vo rig jaar zwakte de daling al af en eind maart van dit jaar was het aantal banen in de indu strie nog maar een fractie lager dan eind 1994 (2000). Het effect van de gunstige economische ontwikkeling had zich tot aan dit jaar nog niet of nauwelijks vertaald in werkgelegenheid. Het aantal banen over de hele linie steeg in de eerste drie maanden van dit jaar opnieuw. Afgezien van seizoensinvloe den kwamen er 30.000 bij, de sterkste stijging sinds 1990. De groei kwam ook dit keer volledig voor rekening van de commerciële dienstverlening (landbouw en visserij en bouw nijverheid bleven gelijk). Maar anders dan in voorgaande kwartalen hebben niet alleen uitzendorganisaties aan de stijging bijgedragen. Ook in handel, horeca, vervoer com municatie en enkele onderde len van de zakelijke dienstver lening werd een banengroei ge realiseerd. In de commerciële dienstverlening werkten eind maart 1995 bijna 2,5 miljoen mensen. Het aantal banen is in de loop van 1994 weer gaan stijgen. In 1993 en een deel van vorig jaar was er sprake van een daling. Het niveau van het eerste kwartaal van 1995 lag ongeveer gelijk met dat van de periode 1984-1991. Werkplaatsen De 85.000 werknemers in de so ciale werkvoorziening moeten dit jaar een 36-urige werkweek krijgen. Zij krijgen geen loons verhoging en de vut-leeftijd moet omhoog van 60 naar 61 jaar. Dit is de inzet van het rijk bij de onderhandelingen over een nieuwe cao, die per 1 juli dit jaar moet ingaan. De onder handelingen starten in septem ber. Momenteel heeft het overgrote deel van de 85.640 mensen in de sociale werkvoorziening een 38-urige werkweek. Sociale Za ken wil daar voor alle zittende werknemers 36 uur van maken. Daarvoor moeten enkele ver lofdagen worden ingeleverd. Verder krijgen alle nieuwko mers een 32-urige werkweek aangeboden. Gehandicapten Door korter werken hoopt het ministerie dat er meer banen vrijkomen voor de 20.000 ge handicapten die op de wacht lijst staan voor een baan in de werkvoorziening. De vakbond AbvaKabo heeft de voorstellen al omschreven als onacceptabel. Bestuurder Leerentveld eist voor de WSW- werknemers onder meer een loonsverhoging van 1,75 pro cent. HARDENBERG - Een botsing met een auto heeft zondag een 69-jarige fietser uit Harden- berg het leven gekost. Het slachtoffer stak een voorrangs- weg in zijn woonplaats over terwijl er een auto aankwam. De 23-jarige automobilist uit Aalten kon hem niet meer ont wijken. EILAT (AFP) - Koning Hussein van Jordanië heeft een Israëlische radio-amateur uitgeno digd „koffie te komen drinken" in zijn zomer paleis in Aqaba aan de Rode Zee. De 62-jarige Meïr Glo- berman vertelde zondag hoe hij zaterdag op zijn boot zat voor de kust bij Eilat, aan de overkant van Aqaba, en een reeks boodschappen stuurde aan radio-amateurs in de regio. Plots klonk een antwoord van koning Hussein, die vroeg: „Waarom komt u niet even bij mij thuis een kopje koffie drinken?" Globerman zette koers naar Aqaba en trok zo de aandacht van de Israëli sche kustwacht, die hem aanhield. Toen de water- politie zich opmaakte om een proces-verbaal uit te schrijven wegens grensoverschrijding, na derden twee Jordaanse marinescheepjes, waar van de bemanning de ko ninklijke uitnodiging bevestigde. Daarop mocht Globerman met zijn jacht de grens over. „Ondanks het opont houd wachtte de koning op mij met koffie. Wij hebben gepraat over de vrede en onze gezamen lijke passie: de radio", vertelde de Israëliër. DRIEBERGEN (ANP) - Door de uittocht van vakantiegangers was het afgelopen weekeinde erg druk op de Nederlandse wegen. Vooral in zui delijke richting en op de routes naar de Zeeuwse kust ontstonden files. Veel verkeer kwam vanuit Duitsland ons land binnen en dat leidde tot grote druk te op de A12. Op deze route deden zich vijf ongevallen voor met in totadl 25 auto's. Drie mensen raakten licht gewond. Op de' andere rij baan van de A12, tussen Den Haag en Utrecht, raak ten bij een ongeval twee mensen zwaar gewond. De traumahelikopter van de politie moest er aan te pas komen. Ook in andere Europese landen was het verschrikke lijk druk op de wegen. In Duitsland was de totale lengte van dé files op het hoogtepunt van de drukte ongeveer 400 kilometer. De langste file van Europa stond zaterdagmiddag op de A7 van Hamburg naar de Deense grens: over een leng te van zo'n 150 kilometer kwam langzaam rijdend en stilstaand verkeer voor. Die file was rond drie uur 's middags opgelost. Ook erg druk was -het in Zuid- Duitsland, vooral op de we gen München-Salzburg en Neurenberg-München. Soleil In Frankrijk was het vooral erg druk op de Autoroute du Soleil. Ook bij de Spaanse grens ontstonden files. In de middag stonden er op de Franse autowegen files met een totale lengte van 450 ki lometer. De drukte was in Frankrijk al vroeg begon nen: om vier uur 's ochtends werden de eerste files al ge meld op de Autoroute du Soleil. Dit weekeinde is op de Franse wegen het drukste van het jaar. Voor een deel van de Fransen is de vakan tie afgelopen en voor een deel begint ze op 1 augus tus. Vrijwel ieder jaar ge beuren in dit „zwarte week einde" ernstige ongevallen. Zaterdag bleven die groten deels uit. Alleen op de A9 bij Vendarques zorgde een aanrijding voor 17 kilome ter file. Chaos In Oostenrijk was er in de middaguren sprake van een verkeerschaos. Op de grote doorgaande wegen ontston den lange files. Bij sommi ge grensposten liepen de wachttijden op tot vijf of zes uur. Aan het begin van de avond keerde daar de rust weer. In Zwitserland en Italië was het wel druk, maar verkeersproblemen bleven uit. Ook zondag was het erg druk op de Europese wegen. Voor veel inwoners van Noord-Duitsland zat de va kantie er dan op en ook veel Fransen keerden terug naar huis. Meer nieuws over de ver keersdrukte op pag. 4 LUIK/BRUSSEL (ANP) - Poli tie, leger en burgerbescher ming zijn maandagochtend in de Belgische Ardennen een nieuwe grootscheepse zoek tocht begonnen naar de twee in juni verdwenen meisjes Julie en Melissa uit Seraing. Circa 300 man zullen hun on derzoek vooral richten op een voormalig bedrijfsafvalter- rein van 75 hectare in de buurt van de woonplaats van de meisjes. Bij de zoektocht worden infra- roodfoto's gebruikt die afgelo pen vrijdag zijn gemaakt van uit een helikopter. De recherche zegt niet over directe aanwijzingen te beschikken, maar het fotomateriaal te com bineren met andere gegevens waarover ze beschikt. De ouders van de verdwenen vriendinnetjes deden vorige week in de Belgische media een nieuwe dramatische op roep aan iedereen die kan hel pen bij de opsporing van het tweetal. De acht-jarige meisjes worden sinds 24 juni vermist. De oproep om inlichtingen „zelfs al zijn die onbedui dend", was vooral gericht aan een man die op de dag van de verdwijning bij de woning van een van de meisjes werd gesig naleerd. Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen in of! Uij zulten met toelaten dat het aanzien van onze mooie aarde je schonden wordt! hJanneer ver trekken we, lambik? fJkzöuzêjjen [waar wachten we noj op! Maandag 31 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Circus Germano. 19.30 uur. Dinsdag 1 augustus Zierikzee Derde Toeristendag. Adventu- re-glide op het Havenplein. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkweve. Vanaf 20.00 uur. Scharendijke Circus Germano. 19.30 uur. Woensdag 2 augustus Zierikzee FNV Gratis spreekuur. MFC- gebouw De Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Scharendijke Circus Germano. 15.00 uur. Oosterland Midzomeravondrommelmarkt. Rond de kerk en de toren. ±17.00 uur. Bruinisse Zeeuwse babbelaars bakken. Oudheidkamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 3 augustus Burgh-Haamstede Theatervoorstelling Een vreemdeling in eigen land in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 augustus Kerkwerve Karaoke-soundmix show. Pe tit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 5 augustus Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Midzomerfeest. Ring. 21.00- 02.00 uur. Zondag 6 augustus Burgh-Haamstede Zomeravond over zin, ziel en zaligheid in'Hervormde kerk in Burgh, met dichter Hans Andreus. 19.30 uur. Renesse Duits-Nederlandse zangdienst in Jacobuskerk. 20.00 uur. Maandag 7 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest4 m.m«.v. Karei bogerd, bariton en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 ur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Port Greve (26 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Oogstdemonstratie Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land aan de Luchtenburghse- weg. 16.00-21.00 uur. Woensdag 9 augustus Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Scharendijke Noordzeebraderie, op de Brou- wersdam. Van 13.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 10 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 11 augustus Kerkwerve Disco. Petit Restaurant Kerk werve. 21.00 uur. Haamstede Circus Bongo op camping 't Zeepe. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2