5Veel kilo's en een goede kwaliteit, maar slechte prijsvooruitzichten9 Plattegronden binnenstad Zierikzee zijn geplaatst Uw ruit stuk!! 0 1 UW KRANT VAM SCHOUWEN-DUIVELAND safe Wilco Doeleman houdt nul tegen Bodegraven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JAAP PLANDSOEN Verwachting akkerbouwoogst Sticker op alle twaalf parkeerautomaten Amokmakers Scharendijke 3 TUNNEL 4 DRUKTE Met Feyenoord op trainingskamp dé krant van schouwen - duivebnd! IKZEESCH E N1EUWSBODE MAANDAG 31 JULI 1995 voor dat de grond niet te warm wordt en er zodoende geen noe menswaardige doorwas ont staat." Doorwas wil zeggen het opnieuw kiemen van de aardappelen waarbij 'trosjes' kleine aardappelen uitgroeien vanuit de oude aardappel, die hierdoor tot glas wordt. Vis verwacht een goede tot zeer goede opbrengst, zo'n vijftig ton per hectare tegen zo'n veer tig vorig jaar. Afhankelijk van het weer, zal de oogst over on geveer zes weken van start gaan. Zoals gezegd heeft de voorzit ter geen hoge pet op van de te verwachten prijzen. De prijs van vroege aardappelen, een graadmeter voor de verdere aardappelprijs, had nu rond de 35 cent per kilo moeten liggen, maar bedraagt momenteel niet meer dan 15 tot 16 cent. Graszaad Omdat het vroege graszaad Roodzwenk in de bloeiperiode begin juni, regen kreeg te ver duren, was er volgens Vis spra ke van een slechte opbrengst. Roodzwenk is een kruisbestui- ver. Door de regen bleef het stuifmeel echter aan de plant zelf vastzitten. De voorzitter spreekt van een lage prijs, en een opbrengst van vijf- tot zes honderd kilo per hectare: ,,Dat had het dubbele moeten zijn". De minimumgarantieprijs op contractbasis bedraagt 1,75 gulden tot 2,00 gulden, exclu sief subsidie. Wat betreft het ras Veld- beemd, dat al zo goed als hele maal van het land is, ligt de op brengst op zo'n duizend kilo per hectare, en dat is volgens Vis redelijk. De minimumga rantieprijs loopt vanaf 2,25 gulden tot 2,50 gulden, exclu sief subsidie. Engels Raaigras komt afhankelijk van het ras, uit op 1300 tot 2500 kilo per hectare, wat ook niet slecht is. Engels Raai kent een mini mumgarantieprijs van 1,00 gulden tot 1,10 gulden, exclu sief subsidie. De verwachte uitbetalingsprijs zal volgens een woordvoerder van zaad- handel Van der Have BV in Kapelle, hoger liggen dan vo rig jaar, omdat de markt opti mistisch is. Over het fruit, op Schouwen- Duiveland gekweekt in Wes- terschouwen en rond Nieuwer- kerk, kan voorzitter Vis kort zijn: ,,De opbrengst is goed, de prijs ronduit slecht." De akkerbouw houdt zich momenteel onder meer bezig met de uienoogst. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De oogst van aardappelen, suikerbieten, uien, tarwe en graszaad pakt wat kilo's en kwaliteit betreft, naar het zich laat aanzien, heel aardig uit. Over de prijsvooruitzichten is P. F. Vis, voorzitter van de ZMO Kring Zeeland-Noord, echter slecht te spreken. Uien, de oogst is mo menteel aan de gang, brengen niet meer dan 10 tot 15 cent per kilo op, terwijl vroege aardappelen nu zo'n 15 cent per kilo opleveren. En dat laatste belooft volgens Vis weer niet veel goeds voor de latere rassen, die vanaf half september worden gerooid. En aangezien het juist uien en aardappelen zijn die voor de boer het inkomen binnen moe ten brengen, vreest Vis dat 1995 minder goed zal uitpak ken dan vorig jaar. Maar verlo ren is er nog niets, want vol gens de voorzitter kan alles veranderen als de oogst elders in Europa te wensen overlaat. En minder aanbod, betekent over het algemeen een hogere prijs voor de prodükten. Het warme weer van de afgelo pen tijd heeft, doordat het met enige regelmaat ook heeft ge regend, de meeste gewassen geen schade berokkend. On weersbuien hebben er echter wel voor gezorgd dat zo'n twin tig tot dertig procent van het areaal tarwe plat ligt, dit met name rond Zierikzee, Brou wershaven en Nieuwerkerk. Vis zegt verder dat de op brengst door de hitte tegen zal vallen. ,,De tarwe is te vroeg rijp en heeft daardoor een min der volle korrel". De door Brussel vast te stellen tarwe- prijs van 28 of 29 cent per kilo, is te laag, vindt hij. Deze week begint de tarweoogst. Overi gens lijkt het kleine areaal gerst op het eiland, het rede lijk te doen. Uien Meer dan een week geleden, is de oogst van plantuien begon nen om tot ongeveer half au gustus tot 1 september te du ren. Vis spreekt van een goede opbrengst die rond de 25 tot 30 ton per hectare omvat. De uien brengen momenteel tussen de 10 en 15 cent per kilo op. „Ter wijl er bij een kwartje pas iets aan te verdienen is", aldus Vis. Zowel de suikerbieten als de aardappelen houden zich, on danks het warme weer, goed. Beide gewassen zullen volgens Vis een goede, tot zeer goede opbrengst kennen. Ook al is het warm, er valt op tijd een buitje en dat stemt de suiker biet en aardappel tevreden. Naast omstandigheden als een goede bodemstructuur die de beginontwikkeling van de sui kerbiet ten voordele kwamen, zorgt zonlicht ervoor dat er in de biet meer suiker komt. Ge zien de vele zonuren van de af gelopen tijd, verwacht Vis dan ook een hogere opbrengst per hectare dan vorig jaar. „Er gens in de buurt van de tien ton, tegen rond de negen in 1994", zegt hij. Over de prijs kan hij nog niets zeggen. De bietencampagne, schat Vis, zal waarschijnlijk zo rond 25 sep tember van start gaan. De aardappelen op Schouwen- Duivelandse bodem hebben een dusdanige loofontwikke- ling dat ze weinig last hebben van de zon en zich goed hand haven. „Vorig jaar hadden we wat eerder, en langer warm weer. Nu valt er af en toe een bui. Loof en vocht zorgen er- ZIERIKZEE - Het initiatief van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) tot het plaatsen van een plattegrond van de binnenstad van Zierikzee op de parkeerautomaten in de stad, is gereali seerd. Vandaag, maandag, een kleine twee maanden nadat het idee in ZOC-kringen werd geboren, overhandigde het bestuur van de Ondernemers Centrale op het Havenplein het eerste exemplaar aan wethouder L. J. van Gastel, die de plattegrond op de parkeerautomaat voor de Beuze plakte. De plattegronden zijn gemaakt in de vorm van een grote stic ker. Ze prijken op de achter kant van alle twaalf parkeer automaten om de toerist beter wegwijs te maken in Zierik zee. Voor de achterkant is ge kozen omdat de voorkant van een dergelijke automaat te Wethouder L. J. van Gastel plakte de eerste plattegrond op één van de parkeerautomaten van het Havenplein. (Foto: Joop van Houdt) weinig ruimte overlaat voor een duidelijke wegwijzer. Aangezien niet iedereen let op de achterkant van een parkeer automaat, wordt in de loop van de week op de voorzijde van elke automaat een sticker tje aangebracht met verwij zing naar de plattegrond. Het idee voor de stickerplatte gronden werd door de ZOC bedacht in hét kader van de herstructurering van de Zier ikzeese binnenstad. De ZOC vond dat de aanduidingen in de stad nog steeds te wensen overlieten. Er zijn wel een aan tal grote plattegronden te vin den, maar omdat deze niet op strategische plaatsen als een parkeerterrein staan, vond de ZOC het tijd voor een aanvul ling. Naast de aanduiding 'Hier staat u', geeft het kaartje dui delijk de straatnamen weer en staan de VVV en het postkan toor nadrukkelijk vernoemd. De ZOC heeft vijfentwintig exemplaren laten drukken, in verband met mogelijk vanda lisme. De kosten voor het ini tiatief bedragen zo'n zes- tot zevenhonderd gulden, die de ZOC voor haar rekening neemt. De Ondernemers Cen trale besloot de plattegronden actie zelf op zich te nemen, om dat ze het snel geregeld wilde hebben en ambtelijke molens nu eenmaal niet zo snel draai- RENESSE - Bij de politie in Renesse heeft zich vrijdagoch tend de vierde verdachte aan gemeld van een knokpartij de nacht daarvoor in Scharendij ke. Op het strand van Scharendij ke mishandelden vier mannen in de nacht van donderdag op vrijdag een 17-jarige inwoner van het Brabantse Eersel. Vol gens het viertal was de Bra bander eerder betrokken ge weest bij een vechtpartij. Drie verdachten, allen afkom stig uit Nijmegen en omge ving, werden nog diezelfde nacht aangehouden. De vierde meldde zich vrijwillig. Na ver hoor zijn ze heengezonden Dan naar glas- en schildersbedrijf Hogezoom 134, Renesse, Tel. 01116-1227 fax 01116-2354 151e JAARGANG NR 25814 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De nalezing moet niet beter zijn dan de oogst. Spreekwoord Zeer warm a HET WEER Vannacht helder en minimumtem peratuur omstreeks 17 graden. Overdag zonnig en zeer warm. Middagtemperatuur ongeveer 31 graden, vlak aan zee iets lager. Wind uit oost tot noordoost, matig kracht 3 tot 4. Een van de voetgangerstunnels onder de Brouwers- dam is afgesloten na overlast door jongeren. Veel aanrijdingen tijdens superdruk weekeinde op Schouwen-Duiveland. VERONICA Veronicas's Zomertruuk doet Zierikzee aan: Gillen voor een T-shirt. SPORT Coureurs Sirjansland Racing Team rijden door on danks chronisch gebrek aan geld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - „Leuk, maar zwaar", was de kernachtige reactie van Wilco Doeleman uit Dreischor op zijn verblijf met de Feyenoord-se- lectie in het trainingskamp in Winterswijk. De derde doelman van de Rot terdamse club v.rtloef een week lang in het oosten van het land. Vorig jaar miste Doe leman het trainingskamp om dat hij met de Oranje-jeugd op het EK in Spanje moest uitko men. „Er is pittig getraind. Elke morgen begonnen we met een bosloop. 's Middags volgde er dan nog een training behalve voor de spelers die 's avonds een oefenwedstrijd moesten spelen", aldus Doeleman. Feyenoord speelde veel oefen duels in die week, maar meest al met Ed de Goey of Rob van Dijk onder de lat. Zaterdagmiddag was er ook voor Wilco Doeleman speeltijd gereserveerd. Tegen de ama teurs van Bodegraven (13-0 winst voor Feyenoord) verde digde hij de eerste helft het doel van de bekerhouder. „Het was een vrij rustige wedstrijd. Eén keer kwam er een speler alleen op me af, die bal pakte ik. Voor de rest waren het al leen maar terugspeelballen." De veldtrainingen waren voor Doeleman dit keer. een bijzon dere belevenis. „Van Ronald Koeman leer je veel. En het is toch leuk alc hij op doel schiet en je kunt zijn schoten aardig tegenhouden." Feyenoord heeft inmiddels een vierde doelman, Ron Verwers, vanuit de eigen jeugd overge heveld naar de selectie. Dat was ook de keeper^die Doele man tegen Bodegraven na 45 minuten kwam vervangen. „Dat hij er'bij is gekomen is vooral omdat we vorig jaar met één keeper bij het tweede op trainingen geen partijen konden spelen. Natuurlijk is hij ook een concurrent, maar ik denk dat ik die strijd wel kan winnen. Het zal daarentegen heel moeilijk zijn om dit jaar Rob van Dijk al te verdringen. Hij keept erg goed." De komende weken als ook het tweede elftal van de Rotter damse club aan het oefenpro gramma gaat beginnen hoopt Doeleman meer aan spelen toe te komen. „Rob van Dijk gaat meestal met de A-selectie mee, dus kom ik vanzelf wel onder de lat te staan." Meer sport op pagina 7. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom.afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maarwacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: —jr Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ii

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1