COMMENTAAR Voetgangerstunnel bij Brouwersdam veranderd in een steen des aanstoots Zoekplaatje efefei?® levense Discussie toekomstig beleid beeldende kunst Warmte Inbraken in woning en vrachtwagen Wat mij betreft storten ze dat ding vol' Buit Lijk Bekentenis m fmm Internationaal muziekfestival brengt dertig koren in Goes Rebellen gedood in Sri Lanka VRIJDAG 28 JULI 1995 9 NR 25813 Er bestaat wel aangenamer leesvoer dan een gemeentebe groting. Dergelijke pagina's krioelen over het algemeen van ambtelijke taaimisbak sels, voetnoten en vooral veel moeilijk te interpreteren cij fertjes. De gemeentebegroting 1996 van Bruinisse vormt hierop, althans wat betreft de eerste dertig pagina's, een uitzonde ring. Even door het zakelijk taalgebruik heenkijkend, staan er gewoon lieve dingen in. Beste mensen, zo staat er pop ulair gezegd, we hebben er al les aan gedaan om de repu bliek overeind te houden, maar aan alle goede dingen komt een eind. Laten we straks allemaal gaan stem men zodat er tenminste wat Bruenaren in de nieuwe ge meenteraad komen. En laten we verder proberen om via de dorpsraden nog wat Bruse ge luiden te laten doorklinken. Toe mensen, help ons daarbij. Dat er een eind komt aan het zelfstandige Bruinisse, raakt burgemeester en wethouders. Ze willen iets doen, al weten ze nog niet wat. Maar op een of andere manier moet deze his torische verandering worden gemarkeerd. Dat de herindeling er moet ko men, mag duidelijk heten. Het besturen van een gemeente kan efficiënter en doelmati ger. Full-time en goedbetaalde gemeentebestuurders doen hun werk simpelweg beter dan uit beperkte kring gerecruteer- de onderwijzers en akkerbou wers. Nu is een gemeente van 31.000 inwoners nog bepaald geen wereldstad en dus is er een kansje dat we straks een ge meentebestuur krijgen dat net zoveel warmte uitstraalt als dat van Bruinisse. Dat zal in januari 1997 de veelbesproken relatie bestuur-bestuurden be slist ten goede komen. ZIERIKZEE - In Zierikzee werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een woning terwijl de bewo ners op de bovenverdieping sliepen. Ook werd een vracht wagen gekraakt die gepar keerd stond op het parkeerter rein aan de Scheldestraat. De inbraak in de woning aan de Schelphoekstraat is tussen 1.00 en 7.00 uur gepleegd. Om binnen te komen werd de voor deur ontsloten. De buit be stond onder meer uit een tele visie. Uit een vrachtwagen werden geluidsapparatuur, kenteken bewijzen, een tankpas en een koelkast weggenomen. Deze diefstal is gepleegd tussen dinsdag 15.30 en woensdag 5.30 Het voetgangerstunneltje is uitgegroeid tot een ontmoetingspunt voor jongeren. In de buurt wordt geklaagd over geluidsoverlast. (Foto: Joop van Houdt) SCHARENDIJKE - „Dat ze door willen feesten vind ik niet erg, maar ze bezorgen er mensen een hoop overlast mee. Wat mij betreft mogen ze dat tunneltje volstorten". J. F. A. van Baarle, eige naar van camping Duin en Strand bij Scharendijke maakt van zijn hart geen moordkuil. In de zo mer is het zo'n beetje elke nacht prijs in het voetgangerstunneltje onder de Brouwersdam bij Scharendijke. Grote groepen jongeren trekken naar het tunneltje als de horeca in Renesse zijn deuren sluit. En daar zij de nodige ghetto-blasters met zich meevoeren geeft dat forse geluidsover last. Gisteren kwam de gemeente gedeeltelijk tegemoet aan het verzoek van Van Baarle, met het storten van een hoop grond in de tunnel, zodat auto's er niet meer door kunnen rijden. De gemeente Middenschouwen ging over tot deze maatregel op advies van de politie en na overleg met ing. H. Verheij, hoofd van de Dienstkring Del- takust van Rijkswaterstaat, de beheerder van de weg. Vol gens C. van der Wilt van de ge meente Middenschouwen gaat het om een tijdelijke oplos sing. ,,We moesten accuut op treden en het storten van grond was op dit moment het meest eenvoudig. Het autover keer kan er niet meer doorheen en dat was toch de grootste bron van het lawaai", aldus Van der Wilt. Het is de bedoeling dat na het zomerseizoen de ervaringen geëvalueerd worden en er eventueel structurele maatre gelen genomen worden. Volgens Van Baarle speelt het probleem van geluidsoverlast al jaren. Om twee uur gaan de kroegen in Renesse dicht en dan gaan ze ergens anders hun vertier zoeken. Het is onder jongeren echt heel populair. Ik heb wel gehoord dat ze zich 's nachts met een taxi-busje naar 'het tunneltje' laten vervoe ren", aldus Van Baarle. Vol gens hem is er wel wat meer aan de hand dan alleen ge luidsoverlast. Schoonvegen Volgens Van Baarle is het al meerdere keren voorgekomen dat mensen in het tunneltje zijn beroofd en gemolesteerd. Volgens anderen zouden veel van de jongeren gewapend zijn, zouden zij zich schuldig maken aan vernielingen en' een soort terreur uitoefenen in het tunneltje. Bovendien zouden er zowel drugs gebruikt als verkocht worden. Van Baarle: ,,Ik heb weieens de neiging ge had om er zelf op af te gaan en een paar forse klappen uitde len. Maar als je dat doet dan ben jij de beklaagde en niet zij", aldus de campingeige- Het probleem is de 'laatste ja ren volgens Van Baarle alleen maar groter geworden en is het voetgangerstunneltje uitge groeid tot een beruchte plek. „Overdag wordt het tunneltje door veel mensen van de cam ping gebruikt om op het strand te komen, maar 's avonds laat waagt niemand er zich meer in de buurt. Ik heb ook jongeren op de camping die niet in de buurt van het tunneltje durven komen", aldus Van Baarle. Het tunneltje werd indertijd aangelegd om te voorkomen dat mensen de drukke weg over de Brouwersdam over zouden moeten steken om bij het strand te komen. ,,Ik zie nu al dat de mensen in ieder geval 's avonds niet door het tunnel tje durven en dus maar de weg oversteken". Met alle risico's van dien. K. Priem van het district Oos- terscheldebekken van de poli tie Zeeland kent het probleem. ,,Wij horen ook dat er drugs ge deald zouden worden, maar daar hebben wij nog nooit be wijs van kunnen vinden", al dus Priem. Na aanhoudende klachten van de eigenaar van restaurant 't Dolfijntje en (gas ten van) Van Baarle is actie on dernomen. De laatste tijd neemt de politie elke avond minstens één keer een kijkje in het tunneltje. Niet dicht De suggestie van Van Baarle om het tunneltje af te sluiten om zo het probleem op te los sen wijst Priem van de hand. ,,Dat is geen oplossing. Dat zou inhouden dat een heleboel mensen de weg over de Brou wersdam over moeten ste ken". Priem voegt daar aan toe dat het probleem met het voet gangerstunneltje in feite een zomerprobleem is. ,,Wat wij proberen is om het in de hand te houden". Onlangs deed de politie een in val in het tunneltje. Om te voorkomen dat men het haze- pad zou kiezen werd het voet gangerstunneltje aan beide zijden afgezet. Enkele slagwa pens, messen en een hoeveel heid soft drugs werden in be slag genomen. Het feit dat de politie regelmatig een kijkje komt nemen in het tunneltje is inmiddels ook bij de jongeren die zich er ophouden bekend. ,,Ik heb wel de indruk dat de overlast wat afneemt", aldus Priem. ,,We jagen ze gewoon weg bij het tunneltje en als we dan later gaan kijken blijkt dat ze ook niet teruggekomen zijn. Daar waren we eerst wel bang voor. We controleren re gelmatig en dat heeft effect". DEN HAAG - Het vertrek van Dutchbat uit Bosnië heeft de Bosnische Serviërs in mate rieel opzicht geen windeieren gelegd. Servische eenheden legden na de overrompeling van Srebrenica onder andere beslag op pantservoertuigen, jeeps en wapens. SAPPEMEER - In een woning aan de Goudsbloemstraat in Sappemeer is woensdag het li chaam gevonden van een 54- jarige man, die ongeveer twee weken geleden is overleden. Buren troffen het stoffelijk overschot aan in de hal van de woning. HENGELO - Een 22-jarige in woner van Hengelo heeft be kend de brand te hebben aan gestoken die op 8 juli het win kelcentrum Groot Driene ver woestte. Daarbij gingen 22 winkels in vlammen op. De schade bedroeg ongeveer 35 miljoen gulden. - -f,*i fc». _.v ,,Geen graancirkels dit jaar," zegt fotograaf Joop van Houdt over het Zoekplaatje van deze week. Volgens hem is deze foto een moeilijke opgave. Het plaatje van vorige week bleek voor veel le zers weer geen probleem te zijn. Bij de redactie kwamen weer bij na dertig inzendingen binnen die allemaal het goede antwoord meldden. Het Zoekplaatje werd gemaakt bij de duinovergang aan de Rampweg nabij Ellemeet. Links op de foto is de Helleweg te zien die uitkomt op de Rampweg. Het gebied daar heet Den Haard'. Enkele inzenders meldden dat de boerderij op de foto te genwoordig wordt bewoond door de Rotterdamse kunstenaar J. van Munster. Hij maakte het moderne bouwwerk dat achter de boerderij is te zien: een plus. Hij zou van plan zijn daar later nog eek 'min' bij te maken. Een oudere inzender meldde dat de boer derij voor de oorlog werd bewoond door de familie Dalebout en later door de familie Padmos. In de haardenvlak achter de dui nen graasden paarden en koeien. Een andere inzender herkende in de haard rechts de put waarin vroeger vlas werd 'geroot' en waaruit karmaswortel werd gehaald. Een wortel die werd ge droogd, waarna er op kon worden gekauwd. Uit de stapel goede inzendingen werd de kaart van M. Quist, d'Aillystraat 40, 4301 GG Zierikzee als winnaar getrokken. Hij of zij krijgt de cadeau bon toegestuurd. Lezers die weten waar bovenstaand Zoekplaat je werd gemaakt maken daar ook kans op wanneer zij dat schrif telijk melden aan de redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Ook kunnen zij de oplossing depo neren in de brievenbus aan hét Jannewekken 11. De inzendingen moeten uiterlijk woensdag 2 augustus bij de redactie binnen zijn en op de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje melden. (Foto: Joop van Houdt) VLISSINGEN - Stichting VMC Zeeland houdt donderdag 21 september in samenwerking met het College van Adviseurs voor Cultuur een discussie middag in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Onderwerp van gesprek zal zijn het beeldend kunstbeleid in Zeeland. Onder leiding van Ad 's Grave- sande wisselen direct betrok kenen, waaronder politici, kunstenaars, bestuurders, or ganisatoren van tentoonstel lingen en publiek, met elkaar van gedachten over hoe het be leid op het gebied van de beel dende kunst in Zeeland verder gestalte moet krijgen. Daarbij komen onder meer aan de orde de produktie, presen tatie en promotie van kunst, de taken van de verschillende overheden en de rol en betrok kenheid van het publiek. Aansluitend aan de discussie middag houdt de stichting Atol in samenwerking met de Culturele Raad Vlissingen een kunstmanifestatie. GOES - De Culturele Raad Goes houdt zaterdag 23 september voor de zesde keer het tweejaar lijkse Internationaal Muziekfestival voor klei ne koren en ensembles. Ruim dertig koren pre senteren zich deze dag en verzorgen in totaal twintig uur klassieke muziek. Het uitgangspunt van het fes tival is dat er te weinig aan dacht geschonken wordt aan uitvoeringen van kleine koren en ensembles, terwijl in de mu ziekwereld toch het verlangen bestaat in kleine groepen te musiceren. Met het festival wordt een breed publiek be reikt dat op een speelse manier in aanraking komt met kamer muziek. Het aanbod van het festival is zeer divers. Door de 350 musici worden werken ten gehore ge bracht van de Middeleeuwen, Renaissance en moderne tijd. Daarmee is het festival uniek in zijn soort in Nederland. Tij dens de middagpauze verzorgt stadsbeiaardier Sjoerd Tam- minga een concert op het caril lon. Het festival wordt gehouden op drie locaties in het centrum van Goes: in de Grote of Maria Magdalenakerk; het Museum voor Zuid- men Noord-Beve land; en de Zeeuwse Muziek school. Het festival begint om 10.30 uur en duurt tot 16.30 uur. Tussen 17.00 en 18.00 uur is er een slotmanifestatie in de Grote Kerk. Tijdens deze ma nifestatie verzorgt een selectie van de deelnemers korte optre dens. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat E 01114-1368 01119-1634 technisch installatieburo Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 1 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht oost 4 Dinsdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 05.57, onder 21.34 Maan op 08.06, onder 21.54 30 juli Zon op 05.58, onder 21.33 Maan op 09.14, onder 22.18 31 juli Zon op 06.00, onder 21.31 Maan op 10.23, onder 22.41 Eerste Kwartier: 4 augustus (05.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanmiddag heeft de zon zich langs de kustprovincies al laten zien. Morgen en de dagen daarna is ze weer overal te bewonderen. De stapelwolken die morgen de zon nog af en toe hinderen zijn zondag vrijwel verdwenen. Meer zon bete kent ook hogere temperaturen. De eerste dag van het weekeinde stijgt het kwik tot circa 26 graden, zondag komt daar nog een graadje bij. Het blijft na vanavond vrijwel overal droog. De terugkeer van de zomer wordt veroorzaakt door een hoge- drukgebied boven Scandinavië. Het hoog zorgt voor een oostelijke stro ming waarmee de aanvoer van war me en droge lucht op gang komt. Volgende week liggen temperaturen van 30 graden opnieuw binnen het bereik. De kans op onweer lijkt, on danks de hoge temperaturen, voor lopig klein te blijven. COLOMBO/NEW DELHI (DPA/AFP) - Het leger van Sri Lanka heeft vrijdagochtend een aanval van de Tamil- opstandelingen afgeslagen. Daarbij kwamen minstens 87 rebellen om het leven. Vijftien tot twintig soldaten raakten gewond. De Tamil-tijgers landden met schepen op de kust in het noordoosten van het eiland en bestormden vervolgens vier le- gerbases. De rebellen vechten in het gebied voor de onafhan kelijkheid. De oplaaiende strijd staat on derhandelingen tussen beide partijen in de weg. Pogingen om de regering en opstandelin gen samen aan de onderhande lingstafel te krijgen, liepen de laatste tijd op niets uit. EINDHOVEN (ANP) - Een 51- jarige politie-inspecteur heeft eerder deze week onder in vloed van alcohol in Eindho ven een aanrijding veroor zaakt. Het rijbewijs van de man is ingevorderd. ZIERIKZEESCHEf! NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zier-ikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f'1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur" Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. 1 t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3