Moslims zouden eind hebben gemaakt aan Servische opmars 'Zonder controle gaat het mis op water in Overijssel' Meer dan tweeduizend mensen uit water gered Voor dertig miljoen meer sociale fraude opgespoord Profijt kleine gemeenten van proef monumentenzorg Geheime wapenleveranties aan Bosnië Opvolger Van Agt Schoten op politie-auto Natuurbeheer en recreatie gaan hand in hand 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens jaarverslag KNRM AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft vorig jaar 2013 watersporters en opvarenden van beroepsvaartui gen gered. Dat is 14,5 procent meer dan in 1993. De KNRM rukte in 1994 1183 keer uit. Dat was een re cord en een stijging van 13 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaar verslag. Een woordvoerder van de KNRM kan niet precies de oor zaak van de stijging aangeven van de stijging. Die zou veroor zaakt kunnen zijn doordat on ervaren watersporters, aan gespoord door mooi weer, be sluiten om bij voorbeeld het IJsselmeer op te gaan en dan in de problemen komen. Bovendien duurt het wa tersportseizoen steeds langer. Deze zomer zijn er overigens nog maar weinig watersporters in de problemen geraakt, aldus de woordvoerder. Het aantal keren dat de KNRM de beroepsvaart te hulp schiet is de afgelopen jaren vrij con stant. Vorig jaar was dat 197 maal. Vooral premies bleven onbetaald ZOETERMEER (ANP) - Vorig jaar is voor tachtig miljoen gulden aan sociale zekerheidsfraude op gespoord, een stijging met dertig miljoen gulden ten opzichte van 1993. De toeneming betreft met name het niet betalen van sociale premies door werkge vers. Ook is een hogere uitkeringsfraude geconsta teerd. Voor het grootste deel betreft het zogenoemde witte fraude, het combineren van een uitke ring met een reguliere baan. Dit blijkt uit een vrijdag ver schenen rapport van het CTSV, de toezichthouder op sociale zekerheidsgebied. De opgespoorde werkgevers fraude verdubbelde van 22,1 miljoen gulden in 1993 tot 43,2 miljoen vorig jaar. In 155 van de 392 onderzoeken werd frau de vastgesteld. Het grootste deel van de fraude deed zich voor in de bouw (27 miljoen gulden) en de horeca (zes mil joen). De geconstateerde uitkerings fraude door werknemers nam toe van 28 miljoen gulden in 1993 tot 35 miljoen vorig jaar. In vrijwel de helft van het aan tal onderzoeken werden over tredingen vastgesteld. In twee derde van de gevallen ging het om het hebben van een uitke ring naast een normale baan. Het CTSV constateert dat het steeds gemakkelijker wordt deze witte fraude op te sporen. Dat komt doordat bedrijfsver enigingen, die de ww, wao en Ziektewet uitvoeren, sinds ja nuari 1994 via de computer in formatie uitwisselen. Ook de belastingdienst is hierbij be trokken. Hierdoor kan een be drijfsvereniging eenvoudig na gaan of een uitkeringsgerech tigde elders als werkende staat ingeschreven. Afhandeling Overigens is de toezichthouder ontevreden over de afhande ling van fraudezaken. Bedrijfs verenigingen hoeven bij kleine schades (tot 6000 gulden) geen proces-verbaal op te maken als ze de zaak ook met een admini stratieve sanctie kunnen af doen. In de praktijk blijken veel bedrijfsverenigingen zich hier niet aan te houden. DEN HAAG (ANP) - Vooral kleinere gemeenten zul len kunnen profiteren van een expriment waarbij in drie provincies steunpunten voor de monumenten zorg worden opgezet. Deze gemeenten, die zich in toenemende mate met monu mentenzorg bezighouden, heb ben veelal niet de deskundig heid in huis die nodig is voor een goed monumentenbeleid. Zij kunnen daarvoor bij zo'n steunpunt terecht. Uiteindelijk moet er een lande lijk netwerk van steunpunten komen, maar eerst wordt daar mee in Drenthe, Gelderland en Noord-Brabant ervaring opge daan. Het is een initiatief van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg (RDMZ) in samen werking met de VNG (gemeen ten), het IPO (provincies) en particuliere organisaties in de monumentenzorg. Het experiment, dat onlangs is gestart, duurt twee jaar. RDMZ, gemeenten, provincies en particuliere organisaties zullen in de steunpunten niet alleen als vraagbaak fungeren, maar ook kennis uitwisselen en het beleid op elkaar afstem men. Het monumentenbeleid is ja ren geleden gedecentraliseerd, waarbij veel taken bij de ge meenten zijn terechtgekomen. Dat heeft positieve effecten ge had zoals een grotere belang stelling van lokale bestuurders en de bevolking voor de monu mentenzorg, licht RDMZ- projectleider drs. B. Verfürden toe. Het heeft ertoe geleid dat gemeenten zelf lijsten met be schermde monumenten zijn gaan opstellen, naast de lijst van het Rijk. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 29 juli 05.40 174 11.30 -127 17.55 168 - 30 juli 06.20 179 00.05 -157 18.35 168 12.10 -128 31 juli 07.00 178 00.45 -160 19.10 163 12.55 -126 29 juli 03.55 181 10.05 -127 16.15 173 22.30 -155 30 juli 04.25 187 10.40 -125 16.45 174 23.05 -157 31 juli 05.00 188 11.15 -123 17.20 172 23.40 -156 29 juli 06.00 186 11.35 -137 18.20 178 - 30 juli 06.50 191 00.05 -166 19.05 177 12.20 -137 31 juli 07.30 189 00.40 -168 19.45 168 12.55 -133 29 juli 05.50 182 11.35 -133 18.05 174 - 30 juli 06.30 186 00.05 -163 18.45 173 12.15 -133 31 juli 07.10 184 00.45 -165 19.20 166 12.55 -131 Springtij 29 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ZAGREB/WASHINGTON (DPA.RTR) - De Bosni sche regeringstroepen in de fel omstreden mosli menclave Bihac hebben vandaag, vrijdag, volgens eigen zeggen een einde gemaakt aan de Servische opmars. De gezaghebbende Amerikaanse krant Was hington Post meldt vandaag dat de VS in het geniep wapens leveren aan de Bosnische moslims. ,,De fronten zijn gestabili seerd", meldde de Bosnische radio vrijdagochtend. On danks meerdere grootscheepse aanvallen van Servische troe pen hoefde het Bosnische moslimleger zich niet verder terug te trekken. Hier en daar konden de verdedigers bij te genaanvallen zelfs kleine ge bieden heroveren, aldus de melding. Bosnië krijgt in het geheim via derde landen Amerikaanse wa pens. De spanning tussen de VS en de Europese bondgeno ten is daardoor opgelopen. Dat schrijft het gezaghebbende Amerikaanse dagblad Was hington Post vrijdag. Volgens de krant zijn Europese regeringen op basis van berich ten van hun eigen geheime diensten tot de conclusie geko men dat de VS de leveringen van Amerikaanse wapens naar Bosnië door moslim-landen zelf coördineren. Met name Turkije, Saudi-Arabië en Pa kistan - drie bondgenoten van de VS - worden genoemd. Als bron haalt de Washington Post anonieme hoge functiona rissen bij de Amerikaanse, Britse en Franse regering aan. De Amerikaanse autoriteiten ontkennen echter dat de VS de leveranties zelf organiseren. Ze zouden alleen niets doen om de islamitische landen ervan te weerhouden. De zaak is de afgelopen weken herhaaldelijk aan de orde ge steld tijdens vergaderingen op hoog niveau. De vertrouwens relatie tussen Washington en de Europese hoofdsteden zou daardoor zijn verstoord. De Europeanen zouden vrezen dat door de Amerikaanse handel wijze een eensgezind optreden van de Westerse landen in de crisis in ex-Joegoslavië wordt bemoeilijkt. Schending Alle wapenleveranties naar ex- Joegoslavië zijn een schending van het embargo dat de Veilig heidsraad in 1991 instelde. De Amerikaanse Senaat heeft zich deze week ervoor uitgesproken het embargo tegen Bosnië on der bepaalde voorwaarden een zijdig op te heffen. De Nederlandse regering is be zorgd over de ruime steun in de Amerikaanse Senaat voor het opheffen van het wapenembar go tegen Bosnië. Een einde aan het embargo kan leiden tot een escalatie van de strijd in Bosnië en een versneld vertrek van de VN-vredes- macht, waarschuwt Buiten landse Zaken in verklaring. Den Haag verwacht overigens niet dat als gevolg van de aan genomen resolutie op korte ter mijn de eerste wapens voor Bosnië vrij komen. Met het oog op eventuele luch taanvallen op Servische doelen in Bosnië juicht Nederland het behoud van de zogeheten „dub bele sleutel" toe. Die vereist zowel van de VN als de NAVO het groene licht voordat er luchtaanvallen kunnen plaats hebben. BRUSSEL (ANP) - Een voor malige Belgische diplomaat, Hugo Paèmen, gaat de Neder lander Dries van Agt opvolgen als ambassadeur van de Euro pese Unie in Washington. De Nederlandse oud-premier ging eerder dit jaar met pen sioen, maar een vervanger was nog niet gevonden. Paemen heeft een lange diplomatieke carrière achter de rug bij het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken. Hij heeft al eerder in de Verenigde Staten gewerkt. Momenteel is hij adjunct-directeur-generaal Buitenlandse Betrekkingen bij de Europese Commisie in Brus sel. Hij leidde de Europese delega tie bij de onderhandelingen over de GATT, het wereldhan delsakkoord. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft donder dagavond jacht gemaakt op twee inzittenden van een Audi 80 die donderdagavond om streeks acht uur met een auto matisch vuurwapen op een surveillance-auto van de poli tie schoten. De auto is teruggevonden, de verdachten zijn spoorloos ver dwenen. Het incident vond plaats op de oostelijke baan van rijksweg, ten zuiden van de Brienenoord- brug bij Rotterdam. De politie agenten dirigeerden de Audi voor een controle naar de kant van de weg. De personenauto viel op vanwege het slingeren de en onzekere rijgedrag. Op het moment dat de auto stopte, vuurden de inzittenden met een automatisch wapen di verse malen op de politie-auto en reden weg. De surveillance wagen werd enkele keren ge raakt maar de agenten bleven ongedeerd. De politie vond de auto later op de avond terug in de Rotter damse wijk Alexander. GIETHOORN (ANP) - „Zonder scherp toezicht zou het hier uit de hand lopen. Dan zou de natuur bezwijken onder de druk van de recreatie." Si mon Hoekstra van de politie IJsselland is mede-coördinator van het pro ject om het watertoerisme in Noord-West Overijssel tijdens de drukke vakantieperiode extra in de gaten tehouden. Het bijzondere van de aan pak is dat politie, provincie, gemeenten, Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer en het Waterschap Wold en Wieden samen op, langs en boven het water toezicht houden. Hoekstra: ,,Ons project maakt het mogelijk er veel vuldig op uit te trekken. Zo'n geïntegreerde opzet heeft tevens als voordeel dat er diverse deskundigen aan meedoen. De een is meer thuis in natuurwetten en ander weet meer over vaarregels". Het is al warm als Simon Hoekstra en Klaas van der Linde, opzichter van Na tuurmonumenten, 's och tends om half elf met een kleine boot vertrekken voor een inspectietocht in het cir ca 30.000 hectare grote meren- en plassengebied. ,,Dit bootje kan in het on diepe water goed uit de voe ten en is - als het moet - zeer snel",licht Hoekstra toe, terwijl hij en Klaas weg/a- ren uit een jachthaven in Giethoorn. De politie heeft daar in de zomer een extra post aan de wal. Vele recreatieboten liggen nog aan de kant. Over een paar uur is het veel druk ker. In de grachten van Giet hoorn is het dan zelfs „file varen". Wie zijn vingers wil behouden, doet er verstan dig aan zijn handen binnen boord te houden. Ook als het geen spitsuur is, blijkt het varen in „Hol lands Venetië" niet zonder risico: in een onoverzichte lijk bocht komen Klaas en Simon plotseling oog in oog met een rondvaartboot. De motoren van beide schepen slaan tegelijk af als gevolg van het ondiepe water. Een aanvaring is niet te vermij den. De schade aan beide schepen blijft beperkt tot een paar krasjes. In de 22 jaar dat Van der Linde opzichter is in het na tuurgebied de Wieden, heeft hij het watertoerisme explo sief zien stijgen: „Dit uit gestrekte gebied met z'n ve le meren, plassen en vaar ten is een eldorado voor zei lers, kanoërs, zwerhmers, surfers en vissers. Jaarlijks zijn er ongeveer drie mil joen recreanten. Het aantal passerende boten loopt op naar 190.000. Door de aan leg van bungalowparken en havens zal het watertoe risme nog verder toene men." Zorgen Als toezichthouder in het uitgestrekte moerasgebied, dat een flora en een fauna heeft die uniek zijn voor West-Europa, maakt Van der Linde zich zorgen over de alsmaar groeiende re creatie. „Natuur en land schap zijn kwestbaar. Veel recreanten beseffen dat niet. Ze leggen hun bootje in het riet en betreden de oe vers. Of jakkeren te hard met hun schip." Het weren van de recreant uit natuurgebieden vinden Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de over heden uit de tijd. Van der Linde: „Tot voor kort was het beleid erop gericht de recreatie buiten te sluiten. Maar dan ontneem je de mensen de kans om van flo ra en fauna te genieten. Ze beseffen dan niet hoe waar devol die natuur is. We zien nu meer in een goed sa menspel tussen de belangen van natuur en recreatie. Wat betekent dat de meest kwetsbare stukken zijn af gesloten, maar andere delen wel toegankelijk zijn. We geven extra informatie over de betekenis van het ge bied." Regels Voor het samenspel van na tuur en recreatie in Noord- West Overijssel gelden na tuurlijk regels. De provin cie Overijssel en de gemeen ten Brederwiede en IJssel- ham hebben die opgenomen in verordeningen. De bepa lingen zijn bedoeld om bij voorbeeld het afmeren van schepen en de vaarsnelheid te beperken. Informatie over wat wel en wat niet mag staat in een gratis krant voor de watersporter. Hoekstra en Van der Linde hebben een stapeltje van die kranten in hun bootje liggen om uit te delen. Dat is geen overbodige luxe, zeg gen ze. Want met de kennis die de watersporter heeft van de regels in het gebied en van de algemene bepa lingen voor de scheepvaart is het droevig gesteld. Suske en Wiske 'DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Vrijdag 28 juli Zierikzee Veronika Zomertruuk live uit zending. Havenplein. Vanaf 11.30 Van 14.00 tot 17.00 uur Nederland vakantieland. Optreden vocaal Valkelda en semble. Dikke Toren. 20.00 uur. Kerkwerve Country-avond. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 29 juli Burgh Rommelmarkt. Rond de kerk Burghse Ring. Vanaf 08.30 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein/Dorps straat. Vanaf 10.00 uur. Sirjansland Wegracepromotieshow in ver enigingsgebouw en braderie/ snuffelmarkt in dorpskern. 10.00-17.00 uur. Maandag 31 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 1 augustus Zierikzee Derde Toeristendag. Adventu- re-glideop het Havenplein. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkweve. Vanaf 20.00 Woensdag 2 augustus Zierikzee FNV Gratis spreekuur. MFC- gebouw De Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Oosterland Midzomeravondrommel- markt. Rond kerk en toren. ±17.00 uur. Bruinisse Zeeuwse babbelaars bakken. Oudheidkamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 3 augustus Burgh?Haamstede Theatervoorstelling Een vreemdeling in eigen land in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 augustus Kerkwerve Karaoke-soundmix show. Pe tit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 5 augustus Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Midzomerfeest. Ring. 21.00- 02.00 uur. Zondag 6 augustus Burgh-Haainstede Zomeravond over zin, ziel en zaligheid in Hervormde kerk in Burgh, met dichter Hans Andreus. 19.30 uur. Re nesse Duits-Nederlandse zangdienst in Jacobuskerk. 20.00 uur. Maandag 7 augustus Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest4 m.m.v. Karei bogerd, bariton en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 ur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Toeristendag. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Port Greve (26 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2