ZIERIKZEE Afvalbak met gratis zakje in de strijd tegen hoiadepnep i UW KRANT VAM SCHOUWEN-DUIVELAND Belasting Bru lager ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervroegde verkiezingen gemeente Schouwen-Duiveland De Rijke: Het is een gewenningsproces^ Hardrijders op de bon Drie auto's blikschade bij aanrijding Q 2 O 3 5 9 Mosselkotter BRU 6 bergt onfortuinlijk zeiljacht Diefstal surfplank BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 JULI 1995 Naar de stembus in het najaar van 199® BRUINISSE - Voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland worden in de herfst van het volgend jaar gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Burgemeester en wethouders van het nu nog zelfstandige Bruinisse wil len dat er dan dorpsraden bestaan die er voor zorgen dat de 'oude' ge meenten hun bestuurlijke inbreng houden. Dat blijkt uit de aanbie dingsbriefbij de begroting 1996 van Bruinisse. Zoals deze krant in maart dit jaar al meldde, zijn vanwege de gemeentelijke herindeling, die in januari 1997 van kracht wordt, vervroegde verkiezin gen nodig. De wet schrijft dat voor omdat tussen de reguliere raadsverkiezingen (in 1998) en de herindeling meer dan een jaar verstrijkt. De Vereniging van Nederland se Gemeenten wist in maart echter nog niet wanneer die verkiezingen plaats zouden vinden. Uit de Bruse begroting blijkt nu dat de inwoners van Schouwen-Duiveland in het najaar van 1996 worden uitge nodigd om te stemmen. Zij zullen dan een vertegen woordiging gaan kiezen die be staat uit 23 fractieleden en vier, maximaal vijf wethou ders. Die wethouders worden full time bestuurders met een bru to jaarsalaris van ongeveer 85.500 gulden en een vaste on- kostenvergoeding van 7200 gulden. De burgemeester gaat ongeveer 150.000 gulden ver dienen, exclusief onkosten en een toeslag voor het aantal dienstjaren. Uit de jaarlijkse begroting, waarmee Bruinisse deze keer overigens bijzonder vroeg is, blijkt bovendien dat het ge meentebestuur erop uit is de bestuurlijke inbreng van Bru naar Brouws voorbeeld te waarborgen via een dorps raad. „Wij zouden daarbij graag zien dat dit (de instelling van dorpsraden, red.) vanuit de bevolking breed gedragen wordt," schrijft het college. Verder spreekt het college de hoop uit dat in de nieuwe ge meenteraad ook inwoners van Bruinisse worden gekozen. Op een of andere manier wil het Bruse college volgend jaar zijn inwoners, personeel en be stuur stil laten staan bij het feit dat er een eind komt aan Bruinisse als zelfstandige ge meente. Het college heeft hier alvast 25.000 gulden voor opzij gelegd. 1996 wordt een spannend jaar voor de ambtenaren, vindt het gemeentebestuur. Want op 1 juli van het volgend jaar moet de personele inpassing afge rond zijn. Voor die tijd moeten de ambtenaren duidelijkheid hebben gekregen over het ver volg van hun loopbaan. „Het zal duidelijk zijn dat dit een proces is dat uiterst zorgvuldig dient te gebeuren," schrijven b en w. Bruinisse zich aan bij het plan van Zierikzee en Brouwersha ven om voor Schouwen-Duive land enkele eigen brandweer- duikploegen in het leven te roepen. Gelet op twee vrij re cente verdrinkingsgevallen is het van groot belang deze zo snel mogelijk te installeren. Komende maand al willen b en w in de raadscommissie voor financiën een voorstel bespre ken. Bedrijventerrein Het gaat goed met de verkoop van industriegrond in Bruinis se. Verwacht wordt dat in 1996 het huidige bedrijventerrein volledig bebouwd zal zijn. Daarom is de gemeente begon nen met de voorbereidingen voor fase 3 van het bedrijven terrein. Het terrein wordt rich ting Vluchthaven verder uitge breid. Anders ligt dat bij de volkstui nen. De verhuur ervan kost de gemeente meer dan het op- 'brengt. In privatiseren ziet het college uitkomst. Maar voor het zover is, moet het volkstui nencomplex verhuizen. Een deel van de tuinen ligt op grond waar woningbouw moet komen. Vissershaven Op het gebied van verkeer en vervoer heeft het gemeentebe stuur in 1996 plannen om aan de Hoogerwerfsweg een trot toir aan te leggen om ervoor te zorgen dat Grevelingenhout te voet veilig bereikbaar is. Ver der wil het college parkeer plaatsen aanleggen boven op de Havendijk en tenslotte moet in 1996 werk worden ge maakt van het herstel van de steigers in de Vissershaven. Öp pagina 3: Commentaar Duikploeg De gemeente Schouwen-Duiveland. In het najaar van 1996 wordt de gemeenteraaad gekozen. (Archieffoto) Nu duidelijk is geworden dat er van de regionale brandweer Zeeland voorlopig geen initia tieven zijn te verwachten, sluit BRUINISSE - De Onroe rend Zaak Belasting (OZB) in Bruinisse kan in 1996 om laag. Hoeveel deze uitzon derlijke be' -'.stingmaatre- gel de Bruse burger gaat opleveren is niet duidelijk. Belastingen hebben de on hebbelijke gewoonte alleen maar te stijgen en nooit te dalen. In Bruinisse ziet het er naar uit dat dit laatste volgend jaar wel gebeurt. Momenteel wordt alle on roerend goed in Nederland opnieuw getaxeerd. De ver wachting is dat de taxatie waarden hoger uit zullen vallen, hetgeen gemeenten meer OZB oplevert. Door nieuwbouw - in Brui nisse onder meer Grevelin genhout en Riekusweel 3 - komt er eveneens meer geld in het laatje. Maar vanwege een aanslag per eenheid van 5000 gulden in plaats van de al jaren gehanteerde een heid van 3000 gulden, loopt de gemeente weer OZB mis. Toch verwacht Bruinisse per saldo meer opbrengst, zodat het tarief van de OZB omlaag kan. Volgens een gemeentewoordvoerder gis termiddag zit een belasting verlaging er wel in. Hoe veel is nog niet duidelijk omdat de nieuwe taxatie waarden nog niet bekend zijn. Toeristenbelasting In de laatste begroting van de zelfstandige gemeente Bruinisse kondigt het ge meentebestuur verder een verhoging met 10 cent per nacht van de toeristenbe lasting aan en een 10 pro cents stijging van de foren senbelasting. Ook de leges gaan omhoog. ZIERIKZEE - Na de hondepoep-stick en de hondepoep-zuigmachine werpt Zierikzee nu zes afval bakken in de strijd tegen het hondepoepprobleem. In totaal zes afvalbakken werden er deze week geplaatst. De bakken zijn voorzien van een automaat met plastic zakjes. Het is de bedoeling dat deze door hondebezitters gebruikt worden om de hondepoep op te ruimen, waarna het zakje in de afvalbak gegooid kan worden. De afvalbakken zijn geplaatst bij de kruispunten van de Gre- velingenstraat met respectie velijk' de Scheldestraaf en de Haringvlietstraat, op het Ha venpark bij de muziektent en de fontein, het voetpad op de Balie en in de De Huijbert- straat in de buurt van de De Brauwstraat. De bakken zijn aan twee kanten voorzien van een zakjesautomaat. Met een gratis plastic zakje uit deze automaat kunnen honde bezitters de uitwerpselen van hun viervoeter oppakken, waarna ze vervolgens het zak je dichtgebonden in de afval bak kunnen deponeren. De zakjes zijn gemaakt van de mi lieu-vriendelijke grondstof Polyethyleen en dus niet schadelijk voor het milieu. Urgentieplekken Volgens de verantwoordelijke wethouder P. de Rijke gaat het vooralsnog om een proef. „Pas als we er zeker van zijn gaan we over tot het plaatsen van meer bakken. De plaatsen waar nu voor gekozen is zijn urgentieplekken. De afvalbak ken zijn erg duur, dus moeten we het eerst maar eens probe ren. Maar als het aan mij ligt staan er straks veertig afval bakken in de stad." De Rijke hoopt dat er door het plaatsen van de afvalbakken een einde komt aan de vervui ling door hondepoep van open bare plaatsen zpals trottoirs, straten en pleinen. Iets waar hij zich al jaren aan stoort. Zonder de medewerking van de hondebezitters zal er echter niets van de opzet terecht ko men. „Het is een gewennings proces. Mensen moeten op den duur de afvalbakken weten te vinden en leren de afvalbak goed te gebruiken. De bezitters van honden moeten elkaar ook opvoeden." De zes afvalbakken die begin deze week geplaatst zijn moeten een einde maken aan hondepoep op straat en stoep. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - In het kader van het Gericht Verkeers Toezicht hield de politie gisteren op ver schillende plaatsen in totaal negen snelheidscontroles. Zeshonderd voertuigen pas seerden de radarapparatuur met een tè hoge snelheid. Op vallend daarbij was dat een aantal dat zelfs deed met meer dan vijftig kilometer per uur. Zo constateerde de politie een voertuig dat met 137 kilometer per uur over de Weg naar de Val reed. Op de Brouwersdam (N57) werd een snelheid geme ten van 155 kilometer per uur. Daarnaast werd er gecontro leerd op de Delingsdijk, de Parallelweg in Bruinisse, de Serooskerksewegen de Kraaij- ensteinweg. NIEUWERKERK - Drie auto's waren gisteren betrokken bij een kop/staartaanrijding bij de verkeerslichten in Nieuwer- kerk. Er was alleen blikscha de. Twee auto's moesten wor den weggesleept. De auto's reden in de richting van Zierikzee. Ondanks de fi le-aanduiding reden ze dicht op elkaar. Toen bij de ver keerslichten een 37-jarige in woner van Noordwelle moest remmen waren een twintigja rige inwoner van Wijk bij Duurstede en een 31-jarige in woner van Rotterdam dan ook niet meer in staat hun voertuig op tijd tot stilstand te brengen. EaïOSI 151e JAARGANG NR 25813 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S «GROEPS- VERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Opvoeden is niets dan voortdurend een goed voorbeeld geven. Thérese Hoven Meer zon HET WEER In de nacht plaatselijk mist en mi nimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Overdag flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zwakke tot matige oosten wind, kracht 3 of minder. BOSNIË Geheime wapenleveranties Verenigde Staten aan Bosnische moslims. TUNNEL Tunnel Brouwersdam bron van geluidsoverlast voor omwonenden. REINIGINGSDIENST Afvalverwerking gaat burger in toekomst meer geld kosten. WIELRENNEN Dubbeldam wint Wielerronde van Bruinisse door slip pertje Moerenhout. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - De bemanning van de mosselkotter BRU 6 Ostrea heeft donderdagmiddag omstreeks half zes tevergeefs geprobeerd om een aan de grond gelopen pleziervaartuig voor de ondergang te behoe den. Het zes meter lange vaartuigje was tijdens een plotseling opstekende bui aan lager wal geraakt. Het jachtje met twee jonge op- varenden was dezelfd morgen vanaf een verhuurbedrijf in Numansdorp vertrokken voor een zeilvakantie op de Zeeuwse stromen. In het Keeten tussen de boeien Keeten 30 en Keeten 32 verdaagde het vaartuig tij dens de opstekende wind aan de grond. De BRU 6 die vanaf de mossel veiling in Yerseke op weg was naar de thuishaven schoot te hulp om'het jacht naar dieper SCHARENDIJKE - Van een Duitse surfster uit Diisseldorf is gistermorgen aan de Brou wersdam een surfplank van de auto gestolen. Slechts tien minuten waren er nodig om de vrouw een onple zierige dag te bezorgen. De diefstal werd gepleegd tussen tien voor elf en elf uur. Het be treft een witte surfplank van het merk Mistrall. water te slepen. Als gevolg van een combinatie van factoren kantelde het vaartuig bij deze poging waardoor het uit Bra bant afkomstige stel te water raakte. De opvarenden werden vervolgens door de BRU 6 op gepikt. Het onfortuinlijke jacht werd op sleeptouw genomen naar de Vluchthaven in Bruinisse. De jonge watersporters kwamen met de schrik vrij. Het Zeeuw se avontuur werd met een door de redders aangeboden mossel maaltijd afgesloten. Het vaar tuig werd door watersportbe drijf C. Bal en Zoon op de wal getakeld. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afsohr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afsohr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bankVgironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tfvt Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee ii

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1