Be mensen die hier komen zijn echt geïnteresseerd^ Ecoïeams succesvol in de eigen omgeving Bewondering voor Kindertruuk Warm weer drukt bezoekersaantal Boerenmarkt Vaak opgezet door buurtbewoners Zwemster (12) in ademnood Hardrijders betrapt Te veel gedronken Automobilist valt in slaap Aardappel BV en Nedato fuseren per 1 oktober DONDERDAG 27 JULI 1995 NR 25812 5 ZIERIKZEE - „De meeste EcoTeams worden door buurtbewoners opge zet en het leuke is dat je als bijkomend effect ziet dat de teamleden zich veiliger gaan voelen in hun eigen wijk. Je leert immers je buurman of - vrouw eindelijk eens wat beter kennen." Dat zegt Peter van Luttervelt, directeur van Global Action Plan Nederland (GAP). Geen topdrukte op de derde Boerenmarkt. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - „Ik heb ook weieens op de Toeristendag in Zierikzee gestaan, maar daar kwam ik altijd een beetje gedeprimeerd van terug. De mensen die naar deze markt komen zijn tenminste echt geïnteresseerd". Geertje Aangeenbrug en Ad van Oorschot van biologi sche kwekerij Zuidbos uit Noordgouwe zijn niet ontevreden over de be langstelling voor hun bedrijf. Voor de eerste keer huurde het tweetal een stand op de Boerenmarkt in Haamstede. Het warme weer drukte zijn stempel op de voor de derde keer in successie gehouden Boerenmarkt. Aangeenbrug' en Van Oorschot timmeren met hun biologische kwekerij aardig aan de weg. ,,Je merkt ook dat het steeds 'normaler' wordt gevonden. Mensen hebben minder het idee dat iets dat biologisch ge teeld is dan wel duurder én slechter zal zijn", aldus Aan geenbrug;., H%t:. biologisch ga- teelde prq$ykt wordt volgpp^ haar steeds beter bekend bij een breed publiek. Abonnementen Aangeenbrug en Van Oorschot leveren niet alleen aan de par ticulier, maar vooral ook aan restaurants. ,,En we hebben el ke zaterdag een stand op de Ring in Noordgouwe en daar verkopen we best goed", aldus Van Oorschot. „We werken ook met groente-abonnemen ten en dat loopt heel goed". Tijdens de onlangs gehouden Boerenlanddag in Noordgou we speelden Aangeenbrug en Van Oorschot een thuiswed strijd. „Dat was een gouwe dag voor ons", aldus Van Oor schot. De Boerenmarkt was een aar dige afspiegeling van de ont wikkelingen op agrarisch Schouwen-Duiveland. Niet al leen de traditionele boerenbe drijven waren met een stand vertegenwoordigd, maar ook de boeren die in de akkerbouw onvoldoende perspectief zagen en overstapten op andere vor men van agrarische activiteit. Peter van Langeraad en Ad Kesteloo begonnen vijfjaar ge leden met hun palingkwekerij Delta Aal terwijl vader, en moeder V^n Langeraad. beg om nen met het kweken van escar- gots. Met Delta Aal gaat het - zo vertelt Peter van Langeraad - heel aardig. „We kunnen' er een goede boterham mee ver dienen". Delta Aal slijt haar produkt voornamelijk aan de palingrokerijen, maar de re creanten weten het bedrijf bij Kerkwerve inmiddels ook te vinden. Hetzelfde gaat op voor de es- cargots van de Van Lange- raads. Er worden zelfs al ex cursies gehouden. „De meeste escargots gaan naar het buiten land. Hier in Nederland wor den escargots meestal als voor gerecht gebruikt, maar in België en Frankrijk is dat heel anders", aldus Van Lange raad. Veel belangstelling was er tij dens de Boerenmarkt ook voor de .stand van Stichting De Zeeuwse Vlegel. Met name het Vlegelbier ging vlot over de toonbank en steeds meer men sen blijken op de hoogte van het bestaan van het Zeeuws Vlegelbrood. „Toch is het voor ons heel. belangrijk dat er steeds weer aandacht aan be steed wordt", aldus J. Koeman van de stichting. Sleutel De aandacht die onlangstij dens een uitzending van de tv- actualiteitenrubriek Nova aan de Zeeuwse Vlegel werd be steed leverde volgens hem toch weer een hernieuwde belang stelling voor het produkt op. „Je ziet bijvoorbeeld dat bak kers die Zeeuwse Vlegel verko pen het Vlegel-brood na zo'n uitzending een wat prominen tere plaats geven. Uiteindelijk is het natuurlijk de consument die de sleutel tot succes voor Zeeuwse Vlegel in de hand heeft". Het Zeeuws Vlegelbrood is in middels vier jaar op de markt en heeft zich toch al een be scheiden eigen plaatsje weten te veroveren. „Maar we moe ten er constant aan blijven trekken, want anders zakt het in", aldus Koeman. Na het Zeeuws Vlegelbrood kwam het Vlegelbier en er zijn plannen voor de introductie van Vlegel vlees. De Stichting Zeeuwse Vlegel heeft volgens Koeman inmid dels genlijk heel eenvoudig is zon der dat het ten koste gaat van comfort of je manier van leven. Öm een eenvoudig voorbeeld te noemen: Het scheelt enorm veel water als een gezin zich aanwent tijdens het tanden poetsen de kraan dicht te doen. Samen met een waterbespa rende douchekop en een water besparend toilet, kun je mak kelijk tot een besparing van vijfentwing procent komen. Datzelfde geldt voor besparing op gas, elektriciteit en de hoe veelheid afval. En als je een maal gewend bent aan die ma nier van leven, doe je dat automatisch de rest van je le ven. Meedoen in een EcoTeam is in feite een kleine investe ring waar je heel lang plezier van hebt. Het milieu is er flink bij gebaat en bovendien be spaart het nogal wat geld. De universiteit van Leiden heeft een studie verricht naar de effectiviteit van EcoTeams. Uit het onderzoek blijkt dat deelnemers aan het EcoTeam- programma na deelname mi lieuvriendelijker gedrag ver tonen. Dat blijkt met name uit de cijfers. De EcoTeams bespa ren al doende behoorlijk op hun energie- en waterrekening 'Zal ik wel, zal ik niet', leek dinsdag op het Havenplein een vraag waar veel kinderen mee worstelden. Sprakeloos, vol bewonde ring en met een licht begerige blik in de ogen keek menig jongeling dinsdag naar de Kindertruuk. Een tot speeltuin omgebouwde, gro te vrachtwagen ter vermaak en ook enigszins ter lering, voor alle kinderen groot en klein. Tijdens de tweede Zierikzeese Toeristendag stond de truuk een dag lang op het Havenplein, en was voortdurend bezet. De jeugd vermaakte zich onder meer op de mini-storm baan, in het ballenbad en op de glijbaan. (Foto: Marijke Folkertsma) J Van Luttervelt is met zijn or ganisatie al een paar jaar bezig om een groot aantal EcoTeams overal in het land op te zetten. Momenteel zijn er 427 van die teams actief. EcoTeams wor den gevormd in wijken, dor pen, onder vrienden en in be drijven. De deelnemers doorlopen een programma dat in totaal acht maanden duurt. Bijeenkomsten en produceren de helft tot drie kwart minder afval dan voor heen. Bovendien blijkt uit het Leid- se onderzoek dat de meeste ex- teamleden hun gedrag handha ven en dus een blijvende bijdrage aan een beter milieu leveren. Verreweg de meeste deelne mers zijn positief over het pro gramma. Zij vinden dat deel name aan een EcoTeam niet alleen goed, maar ook leuk is. elders in den lande navolging gekregen. „Je ziet dat de streekeigen produkten in op komst zijn. Verschillende stre ken in Nederland hebben al hun eigen bier of hun eigen bróód en die verschillende ini tiatieven kunnen elkaar ver sterken", aldus Koeman. Op de Boerenmarkt kon de be zoeker kennis maken met een imker, Zeeuwse schapenkaas, een zuivelboerderij en nog veel meer. Ook was er een foto-ex- positie te zien met als thema 60 jaar veranderend platteland, een initiatief van de Landin- richtingsdienst en het bureau Beheer Landbouwgronden. Ook was een aantal stationaire motoren, al dan niet gekop peld aan oude .landbouwma chines te zien en konden de be zoekers zich in een ouderwets koetsje met Zeeuws Trekpaard ervoor rond laten rijden. Joop de Koeyer van het Boe- renmarktcomité - een onder deel van Agrarisch Schouwen- Duiveland - toonde zich na afloop tevreden over het ver loop van de Boerenmarkt. „We houden het hier puur agrarisch en wat dat betreft is deze Boe renmarkt nog steeds uniek. Wat dat betreft is deze markt een buitenbeentje", aldus De Koeyer. Hij speelt met de gedachte om volgend jaar te proberen de Boerenmarkt te combineren met een graanoogstdemonstra tie. Dit evenement staat nu nog op zichzelf. „Maar volgens ons zijn het dezelfde mensen die naar de Boerenmarkt komen die daar ook belangstelling voor hebben". De graanoogst demonstratie staat gepland voor dinsdag 8 augustus op een perceel aan de Luchtenburgse- weg van 16.00-21.00 uur. In die acht maanden komt het team maandelijks eenmaal bij elkaar. Elke maand wordteen thema behandeld. Naast een openings- en slotavond wórdt aandacht besteed aan besparen van gas, elektriciteit, water en afval en aan koopgedrag en vervoer. Aan het einde van de periode kan de balans opge maakt worden. Een EcoTeam bestaat gemiddeld uit acht per sonen. Volgens Peter van Luttervelt leert de ervaring dat de Eco- Teamleden na het doorlopen van het programma veel heb ben geleerd over milieuvrien delijk leven en dat makkelijk in de praktijk kunnen bren gen. We leren uit de praktijk dat milieuvriendelijk leven ei- Invloed Uit de praktijk blijkt dat Eco- Teamleden als consumenten een grote invloed kunnen heb ben. Zo heeft een supermarkt in Eindhoven naar aanleiding van een vraag van het plaatse lijk EcoTeam milieuvriende lijk toiletpapier, verpakt in papier, op de schappen gezet. Maar ook in de eigen omgeving is de invloed merkbaar. Peter van Luttervelt: „In verschil lende dorpen 'en steden zijn Eco-Teamleden in hun eigen wijk actief. Ze starten bijvoor beeld acties om de rommel in parkjes en op straat op te rui men. Dat werkt ook stimule rend naar andere wijkbewo- NIEUW-HAAMSTEDE - Een 12-jarig zwemstertje uit Duits land is maandagmiddag in ademnood geraakt door hyper ventilatie. Dat gebeurde bij de duinover gang Verklikker in Nieuw- Haamstede. De Strandred- dingsbrigade Westerschouwen rukte uit met een boot en zette later de jeep in om het meisje naar een arts te vervoeren. ZIERIKZEE - Bij drie snel heidscontroles werden dins dagavond 169 bestuurders be keurd wegens te hard rijden. De controles werden uitge voerd tussen 18.30 en 23.30 uur. Op de Weg naar de Val bij Zier ikzee constateerde de politie 68 snelheidsovertredingen. Op de Serooskerkseweg bij Seroos- kerke werden 96 hardrijders op de gevoelige plaat gezet. Op de N59 bij Nieuwerkerk kwa men daar nog eens vijf voertui gen bij. Hier reed een van de overtreders zelfs 56 kilometer per uur te hard. Hij kwam de radarapparatuur voorbij met een snelheid van maar liefst 126 kilometer per uur. SEROOSKERKE - Een 24-jai i- ge automobilist uit Sneek, heeft vanmorgen vroeg, don derdag, een dagvaarding mee gekregen wegens rijden onder invloed. De man werd tijdens een routi necontrole op de Serooskerk seweg te Serooskerke aange houden en bleek te veel te hebben gedronken. Een adem test wees uit dat hij 1,2 promil le alcohol in zijn bloed had. De man kreeg een dagvaarding mee om zich eerdaags voor de rechter te verantwoorden. KORTGENE - Een 25-jarige automobilist uit Zierikzee kwam vanmorgen in de buurt van Kortgene met de schrik vrij toen hij overmand door slaap de macht over het stuur kwijtraakte. Zijn 22-jarige broer uit Wolphaartsdijk raak te gewond. Het ongeluk gebeurde op de N256 (Goes - Zierikzee) tussen de Zeelandbrug en de brug bij Kats. Doordat de bestuurder van de auto in slaap viel sloeg deze enkele keren over de kop. Hij kroop wonder boven won der ongedeerd uit de totaal vernielde auto. Zijn broer was minder fortuinlijk. Deze werd met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Ooster- schelde Ziekenhuis in Goes. RENESSE Zangdienst Zondag 6 augustus wordt in de Hervormde kerk in Renesse een tweetalige zangdienst ge houden. Voorgangers zijn Pfarrer H. Zeiler uit Haiger en ds. H. A. Stap uit Renesse. Het orgel wordt bespeeld door Wil lie Bil. Aan de dienst werkt een 'gelegenheidskoor' mee dat op 6 augustus repeteert voor de aanvang van de dienst van 18.45 uur tot 19.50 uur. Dit koor bestaat uit gemeentele den en toeristen. Iedereen die mee wil zingen is welkom. Kerkmarktkraam Gemeenteleden van de Her- voi'mde Gemeente Renesse- Noordwelle staan woensdag 2 augustus voor de derde en laat ste keer dit seizoen met een kraam op de Renesser week markt. De opbrengst ervan is bestemd voor reparatie van de schade die aangericht werd bij een tweetal inbraken. De markt is van 08.00 tot 13.00 uur. VROUWENPOLDER Orgelconcert Organist Charles de Wolff uit Vierhouten verzorgt maandag 7 augustus een concert op het Proper-orgel van de Gerefor meerde kerk aan de School straat in Vrouwenpolder. Jaar lijks geeft De Wolff vele concerten in binnen- en buiten land. Tot aan de opheffing was hij de vaste dirigent van het Noordelijk Filharmonisch Or kest. Op dit moment is hij vas te dirigent van het Bachkoor Holland en voert met dit koor onder meer koorwerken van Bach uit. In de kerk in Vrou wenpolder speelt De Wolff werken van Karl-Egert, Men delssohn, Reger en Bach. WEMELDINGE - De Aardappelafzetorg-anisa tie voor Zuidwest-Nederland BV in Wemeldin- ge, ofwel de Aardappel BV, en Nedato BV te Oud-Beijerland gaan per 1 oktober van dit jaar fuseren. De nieuwe combinatie zal onder de naam Nedato BV van start gaan. Ook per 1 oktober, fuseren de Coöperatieve Telersverenigin gen (CTV 's), die nu aandeel houder zijn van beide BV's. Ze gaan onder de naam Coöpera tie Nedato Zuidwest B. A., ver der als één CTV, waarvan lid zullen zijn aardappeltelers uit Zuid-Holland, Noord-Brabant, Zeeland en het Rivierenge bied. Aardappel BV en Nedato BV gaan volgens directeur van Ne dato, A. Vente, uit het oogpunt van schaalvergroting, over tot de fusie. „De markt vraagt be tere partijen aardappelen van constante kwaliteit. Door schaalvergroting zullen we in staat zijn hieraan tegemoet te komen", aldus Vente. De voordelen van de fusie moe ten tot uitdrukking komen in een directe benadering van de markt en een betere kwaliteit door een streng kwaliteitsbe leid. Nedato BV zal zich gaan richten op drie afzetpoten, na melijk levering aan de tafel- aardappelmarkt en de gros sier, de exportmarkt en aan de verwerkende industrie waar de aardappel onder meer tot frites wordt gemaakt. Voor het sorteren, wassen en verpakken van de aardappelen zal de nieuwe onderneming de beschikking hebben over was- en (klein)verpakkingsbedrij- ven in Oud-Beijerland en Bres- kens. Voor de hoofdvestiging in Oud-Beijerland staat een uitgebreid investeringspro gramma op stapel. Het bedrijf in Breskens is van recente da tum. De fusie heeft geen ge dwongen ontslagen als gevolg. Met Coöperatie Agrico B. A. zal na de integratie worden sa mengewerkt op het gebied van de pootgoedteelt en de teelt en afzet van monopolierassen. Coöperatie Nedato Zuidwest B. A. krijgt een meerderheids belang in Nedato BV. De min derheid van de aandelen is in handen van Deelco BV te Rot terdam en de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoop vereniging CZAV in Wemel- dinge. De meerderheid van de zeggenschap in Nedato BV be rust zodoende bij de aangeslo ten aardappeltelers. De directie van Nedato BV zal bestaan uit A. Vente, de huidi ge directeur van Nedato BV, en in deeltijd A. W. Bierens, nu al gemeen directeur van de CZAV en directeur van de Aardappel BV. v De raad van commissarissen zal bestaan uit één bestuurslid van elk van de vijf rayons waarin Coöperatie Nedato Zuidwest B. A. zal zijn inge deeld, terwijl Deelco BV en CZAV elk door één commissa ris zijn vertegenwoordigd. Als president-commissaris wordt aangesteld prof. dr. C. P. Veer man uit Goudswaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5