Behoefte aan zeer intensieve zorg in psychiatrie groeiende Niet voor elk bouwplan is bo uwverguninng nodig* Zigeunerklanken in Veere door het orkest Siperkov LIEFDE EN LOT Jaarverslag Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen: Spelregels voor bouwen en verbouwen In de Grote Kerk 4 ZI ERIKZEESCHE NIEUWSBODE KLOETINGE - De wachtlijst is weggewerkt, maar daar staat tegenover dat er steeds meer behoefte is aan zeer intensieve zorg voor de patiënten. Dat staat in het jaarverslag van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzie ningen Zeeland (PZZ). De groep patiënten die langer dan tien jaar ver zorgd wordt neemt toe en dat zijn patiënten die langdurige behandeling en begeleiding nodig hebben. Steeds vaker gaat het om pa tiënten die door hun ziekte - en bijbehorende handicaps - niet meer buiten een inrichting kunnen leven. Dat betekent een extra druk op het verzor gend personeel omdat deze mensen intensief verzorgd, be handeld en begeleid moeten worden. Door een afdeling om te vormen van een open naar een gesloten afdeling heeft men wat nieuwe ruimte voor deze categorie patiënten kun nen creëren. Beschermd wonen De PZZ probeert zoveel moge lijk patiënten min of meer te rug te laten keren in de 'nor male' maatschappij. Dat kan bijvoorbeeld via de Bescher mende Woonvormen. Dat houdt in dat psychiatrische pa tiënten buiten het ziekenhuis leven en wonen in een woon groep. Ze moeten dan zoveel mogelijk voor zichzelf zorgen, maar er is wel begeleiding van uit het ziekenhuis. Een aantal patiënten van de PZZ is over geplaatst naar de nieuwe groep voor sterk gedragsge stoorden en licht geestelijk ge handicapten die werd opgezet door Vijvervreugd, een cen trum voor verstandelijke ge handicaptenzorg. Er bestaat volgens het jaarverslag ook grote vraag naar wat genoemd wordt beschermd wonen extra. Daarbij gaat het om mensen ouder dan 65 jaar die veel zorg en begeleiding nodig hebben, meer dan de Zeeuwse Instel ling voor Beschermende Woon vormen (ZIBW) kan verzorgen. Er bestaat behoefte aan dagob servatie van ouderen, maar vooralsnog is er geen geld om een dergelijk zorgvernieu wingsproject van de grond te tillen. Een ander probleem waar de PZZ wat aan probeert te doen is het feit dat PZZ-patiënten vaak geen contacten meer heb ben met hun familie. Volgens het jaarverslag is dat bij tien procent van de PZZ-patiënten het geval. De PZZ zoekt naar manieren om te zorgen dat de PZZ-patiënten toch weer wat sociale contacten krijgen. Het idee wordt geopperd om te gaan werken met 'bezoekvrij- willigers'. In de afgelopen jaren is vooral gewerkt aan uitbreiding van de capaciteit van de PZZ en de kwaliteit en inrichting van de gebouwen. Men wil nu ook werken aan verdere verbete ring van de kwaliteit van de verzorging. In 1994 zijn de eer ste aanzetten gegeven voor een kwaliteitsplan, maar dat plan zal nog wel even op zich laten wachten. ,,Wij zijn nu vooral bezig met de fusie", aldus drs. M. J. A. Stijnman van de afdeling voor lichting van de PZZ. Zij doelt daarmee op de fusie van de PZZ met de Regionale Instel lingen Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) en de Zeeuwse Instelling Bescher mende Woonvormen (ZIBW). De nieuwe stichting die ont staat na de fusie wil werken aan verbetering van de zorg voor de psychiatrische patiën ten. Daarbij wil men zoveel mogelijk werken met behande ling van de patiënt thuis, voor zover deze niet bedlegerig is. Verder wil men dat de ver schillende afdelingen zoveel mogelijk hun krachten bunde len bij de behandeling van de patiënten. Belangrijk daarbij is dat een patiënt op verzorging en be handeling kan blijven rekenen en het niet plotseling zonder hulp hoeft te stellen. Men wil ook zoveel mogelijk kijken naar wat genoemd wordt de context van de patiënt: de woon- en leefomgeving, school, partner et cetera. Om dat te kunnen realiseren is het wel nodig dat de 'schotten' tus sen de verschillende fusiepart ners weggehaald worden. ,,Dit vereist één organisatie, één gezamenlijk gedeelde visie op behandeling en zorg en één budget. We hebben de eerste stappen gezet, maar er blijft nog veel werk aan de winkel", aldus directeur behandelzaken J. J. L. Broeken in het voor woord bij het jaarverslag. ZIERIKZEE - Bent u binnenkort van plan een nieuwe g arage te bouwen of gaat u een serre aan uw huis zetten? Dan is het goed te weten hoe de spelregels voor bouwen en verbouwen in elkaar zitten. Het is namelijk zo dat u niet voor elk bouwplan een bouwvergunning nodig heeft. Soms hoeft u uw bouwplan alleen bij de ge meente te melden. Bouwen en verbouwen is dus allemaal wat eenvoudiger geworden. Vroeger konden procedures voor het krijgen van een bouw vergunning heel lang duren. Het was ook niet altijd duide lijk wanneer een bouwwerk vergunningplichtig was. Sinds de nieuwe woningwet er is, is hier meer duidelijkheid in ge komen. In de brochure 'Nieu we spelregels voor bouwen en verbouwen' van het ministerie van VROM staan beknopt de regels die gelden voor bepaal de bouwwerken en wat u moet doen bij het aanvragen van een bouwvergunning of het mel den van een bouwwerk. Hier onder de belangrijkste punten uit deze brochure op een rijtje. De woningwet kent drie soor ten bouwwerken: vergunning- vrije bouwwerken, melding- plichtige bouwwerken en vergunningplichtige bouw werken. Voor elke categorie gelden aparte regels. Voor alle bouwwerken geldt echter dat ze moeten voldpen aan de bouwkundige eisen zoals deze in het Bouwbesluit staan en deze gelden voor het hele land. Voor vergunningvrije bouw werken hoeft u dus geen bouw vergunning aan te vragen. Het gaat darbij om kleine bouw werken; denk bijvoorbeeld aan een schutting, een antenne van maximaal 5 meter hoog, dierenverblijven, groentekas jes óf een carport. Vergunningvrij zijn ook 'niet- ingrijpende' verbouwingen, zoals het plaatsen van een dak raam. Zoals gezegd moet een bouwwerk altijd voldoen aan bouwkundige en technische ei sen die in het Bouwbesluit staan - vooral als het gaat om de sterkte van de constructie. Als de eerste de beste wind vlaag het bouwwerk omver blaast, bent u natuurlijk nog verder van huis. De gemeente kan in zo'n geval u dwingen het werk af te breken of aan te passen. Meldingsplichtige bouwwer ken moet u - zoals de naam al aangeeft - mélden bij de ge meente. Er zijn altijd wel een aantal regeltjes, maar die zijn niet zo uitgebreid als bij ver gunningplichtige bouwwer ken. Het gaat hierbij om bouw werken zoals een garage of een schuur met een inhoud van niet meer dan 50 kubieke me ter, een aan- of uitbouw aan de zij- of achterkant van de wo ning ook met maximaal 50 ku bieke meter inhoud of bijvoor beeld een dakkapel. Ook schotelantennes met een doorsnee van maximaal 2 me ter, zonweringen en rolluiken aan de gevel langs de openbare weg hoeft u alleen te melden bij de gemeente. Dergelijke bouwplannen moet u schrifte lijk melden bij Burgemeester en Wethouders (B&W) samen met enige gegevens en tekenin gen. Zij bekijken of het bouw plan inderdaad meldingplich- tig is. Ook zullen zij nagaan of het plan niet in strijd is met het bestemmingsplan van de gemeente en of het voldoet aan redelijke eisen van Welstand. Er is één uitzondering op ver- gunningsvrije- en melding- plichtige bouwwerken. U mag nooit zonder toestemming een monument verbouwen. Over blijven dus alle bouw- en verbouwplannen die niet ver gunningvrij of meldingplich- tig zijn. Vaak is het zo dat ver gunningplichtige bouwwerken behoorlijk groot van omvang en ingrijpend zijn. Dit bete kent dat u schriftelijke toe stemming nodig heeft van B&W voordat u kunt gaan bou wen. B&W beoordelen of er een vergunning verleend kan wor den, zodat u aan de slag kunt. De gemeente bestudeert alle bouwplannen die ingediend worden. Zij bekijkt of uw „Wat is er gebeurd?" „Ik was net bijtijds," hijgde hij. „Maar wat was er dan toch? En waar is Eibert? Kwam je met het kind van bui ten? Hoe kan dat?" Zijn hoorbare ont daanheid stak nu ook mij aan en ik strui kelde over m'n woorden. „Die onverlaten." Hij viel op een stoel neer en nu merkte ik, dat hij over zijn hele lichaam trilde. Een bloedveeg liep over zijn wang. „Wie? De jongens?" „Hoor!" Hij stak een vinger op. „Eibert trapt ze d'r uit." Achter de gesloten deur kwam de stem van mijn man, woedend, schreeuwend. Ik had het kind, dat koud was, in een de kentje gewikkeld en warmde het tegen mijn eigen lichaam. Het was wakker ge worden en keek rond. Er was. me een licht opgegaan. Maar het was zo mon sterachtig, dat ik het niet geloofde en de boze gedachte weet aan het vreemde nachtelijk uur met de barbaarse storm, waarin de duivelen door het luchtruim schenen te rijden. Jakob begon het vuur op te rakelen. Het vlamde op uit de as en hij ging naar de hoek waar het rijshout lag opgestapeld en gooide er een bos op. Ik kwam op de bank zitten en warmde mezelf en het kind, dat nu zachtjes en klaaglijk begon te huilen. Hij hing de ketel boven het vuur en ik begreep, dat hij warme krui ken ging maken. Ik vroeg niets en hij zei niets. Het water in de ketel raasde, toen Eibert binnenkwam. Hij was in zijn ondergoed, zoals hij uit bed kwam. „Kom gauw bij het vuur," riep ik hem toe. „Man, je zult doodgaan van de kou. Hoe haal je 't in je hoofd zo naar buiten te lopenEn toen pas verbaasde ik me ero ver, dat Jakob in zijn bovenkleren was. ,Hoe laat is het? Ben je niet naar bed ge weest?" En of er nu eerst gevaar dreigde, klemde ik het kind tegen mijn borst en wiegde het in mijn armen. Het was twee uur. Jakob vulde twee kruiken en legde die in het bedje. Eibert hurkte met zijn rug naar het vuur en klappertandde nog heviger. Geen van beiden gaf antwoord. Buiten raasde de wind en loeide in de schoorsteen. Jakob kookte pap voor het kind en ik voerde haar die. Maar na een paar lepel tjes keerde ze haar hoofd af. „Ze is ziek," zei Eibert somber. „Waarbenne ze nou?" vroeg Jakob. „Op de hilde. Ik kan ze toch niet laten doodvriezen. Ik gun ze het bijna. Maar met die zonde kan ik mijn ziel niet be zwaren." Hij boog zijn gezicht over zijn Door MIA BRUYN-OUWEHAND knieën en zijn romp schokte. Maar hij gaf geen geluid. „Zal ik om de dokter?" vroeg Jakob. „De dokter? Waarom?" vroeg ik. De twee mannen keken mekaar aan. „.Morgenvroeg," zei Eibert. Het bedje was warm en het kind viel in mijn armen in slaap. Ik legde haar erin en dekte haar toe. „Ze is toch beter hier? Niet in die kouwe kamer?" vroeg ik Eibert. „Ik blijf vannacht hier," zei Jakob en strekte zich uit op de bank. Hij lag daar zonder kussen of dek. „Er zal nóu niks meer gebeuren," grom de Eibert. „Ik blijf," zei Jakob. Hij stond op en zette het bedje onder zijn handbereik. Het kind sliep weer rustig. Het duurde lang voor ik het hele verhaal eruit had. Het was Eibert, die me Jakobs aandeel en het was Jakob, die me dat van Eibert vertelde. Wat je dan vertellen noemt met hun éénlettergrepige manier van mededeling. „Hij hoort me tekeergaan," zegt Jakob. „Mit is-ie z'n bed uit. Ik sta met het kind. En hij snapt het en slaat erop. wat een kracht die man nog heeft." (wordt vervolgd) bouwplan meldingplichtig is, of het niet in strijd is met het bestemmingsplan en ook of het voldoet aan de redelijke eisen van welstand. Als uw bouw plan vergunningplichtig is zal de gemeente óók toetsen of dit plan wel voldoet aan alle bouwtechnische voorschriften zoals deze staan in het Bouw besluit. Voor meldingplichtige bouwwerken is het zo dat B&W binnen vijf weken na ont vangst van uw melding van het bouwplan u moet laten weten of u mag gaan (ver)bouwen. Als u een vergunning nodig heeft, heeft de gemeente der tien weken om te rageren. Er zijn een aantal uitzonderingen voor deze termijnen. Deze han gen onder andere samen met de milieuwetgeving en met de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Het kan natuurlijk ook voorkomen dat uw bouwplan niet zomaar uitgevoerd kan worden, omdat het bouwwerk bijvoorbeeld niet past in het bestemmingsplan. B&W zal u dan meedelen dat u niet kunt bouwen, tenzij zij u een vrij stelling verlenen. Het verlenen van zo'n vrijstelling kan enige tijd in beslag nemen. Neem in dit geval altijd contact op met uw gemeente. Als u eenmaal toestemming van B&W heeft, wacht dan niet te lang met bouwen. Als u niet binnen dertien weken bent be gonnen, dan loopt u het risico dat u de procedure van mel ding opnieuw moet doorlopen. En dit zou zonde zijn van alle moeite. Vrijdag 28 juli NEDERLAND 1 07.00 uur NOS-Tekst-tv. 12.00 uur Grolsch Open Neder lands Tenniskampioenschap. 16.21 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 16.29 uur Heimelijke genoe gens. Programma waarin be kende Nederlanders hun hei melijke genoegens prijsgeven. 16.56 uur Willem Wever. Pro gramma waarin kinderen hun favoriete vragen stellen. 17.23 uur Cartoon Club. Geva rieerd tekenfilm-programma. 17.51 uur Thunderbirds. Engel se poppenserie. 18.19 uur Eilanden van vuur en magie. 19.17 uur Waku Waku. Spel- programma over dieren. 20.00 uur NOS-Journaal. 20.24 uur NOS-Weeroverzicht. 20.30 uur Jessica Fletcher. 21.19 uur Ander Afrika. 13-de- lige serie waarin KRO-presen- tatoren per truck door Afrika trekken. 22.15 uurTaggart. 23.09 uur Great railways II. 00.08 uur NOS-Journaal. 00.13 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. NEDERLAND 2 07.00 uur NOS-Journaal. 07.06 uur KRO's Tekenfilmfes tival. 07.28 uur NOS-Journaal. 07.32 uur Bobobobs. 08.00 uur NOS-Journaal. 08.07 uur Lingo. 08.30 uur NOS-Journaal. 08.35 uur America's funniest home videos. 09.00 uur NOS-Jóurnaal. 09.06 uur Kook tv. Culinair programma. 09.27 uur De schatten van Or- say. 10.10 uur Dromen. 10.40 uur Vogels dichterbij. 11.10 uur Straatmuzikanten. 11.35 uur Het gezongen woord. 12.08 uur Between the lines. 13.00 uur NOS-Journaal. 13.08 uur Oppassen! 13.33 uur Herexamen. 14.21 uur Willem van Oranje. 15.10 uur Het terras. 16.00 uur NOS-Journaal. 16.07 uur De teenage hero turt les in Europa. 16.14 uur Rikkie de raaf. 16.29 uur Kids for animals. 16.54 uur Voor 't eerst, voor 't laatst. 17.24 uur 'Allo 'allo. Engelse comedyserie. 17.58 uur 2 Vandaag. Met om: 18.00 uur NOS-Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.39 uur NOS-Sportjournaal. 18.47 uur NOS-Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.56 uur Imca Marina in Je ans. 19.29 uur Dierenmanieren. Dierenmagazine. 20.05 uur De Russ Abbot Show. 20.34 uur Blind date. Dating- programma. 21.26 uur TROS TV Show op reis. 22.27 uur In the heat of the night. 23.17 uur Cop. 01.06 uur NOS-Journaal. NEDERLAND 3 09.00 en 12.00 uur NOS-Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.40 uur Uitstappen! 8-delige serie waarin Harmke Pijpers reizigers in het openbaar ver voer ontmoet. Afl. 4: De stads bus in Maastricht. 18.10 uur De Fabeltjeskrant. Poppenserie. 18.15 uur Sesamstraat. Kleu terprogramma. 18.30 uur NOS-Jeugdjournaal. 18.40 uur Oost west, thuis best. 10-delige serie waarin kinde ren bijzondere dingen uit hun stad laten zien. 19.00 uur Lingo. Woordspel. Presentatie: Frangois Bou- langé. 19.30 uur Van gewest tot ge: west. Regionaal magazine. Afl.: Jan van Scorel. Portret van deze schilder, architect en waterbouwkundige die vijf honderd jaar geleden geboren werd in Schoorl. 20.00 uur De grafische super markt. 5-delige serie Werken- aan-werk over werken in de grafische sector. 20.30 uur Maigret: Maigret op Montmartre. Frans-Zwitsers- Belgische misdaadfilm uit 1994 van José Pinheiro. Met: Bruno Cremer, Jacqueline Danno, Philippe Polet e.a. 21.53 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.00 uur NOS-Journaal. 22.16 uur NOS-Sportjournaal. 22.34 uur Nova. Actualiteiten programma. Presentatie: Charles Groenhuijsen. 23.07 uur The boy who cried bitch. Amerikaanse thriller uit 1993 van Juan José Campanel- la. Met: Harley Cross, Karen Young e.a. RTL 4 06.30 uur .Hei elei kuck elei. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.10 uur Bouli. 07.15 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.40 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07,55 uur Laurel Hardy. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.08 uur The bold the beau tiful. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma 10.00 uur St. Elsewhere. Ame rikaanse serie. 10.55 uur As the world turns. 11.40 uur Lunchkids: Tjilp. 11.45 uur Bob in a bottle. 12.10 uur Video Power. 12.35 uur Odessey. 13.30 uur La grande nouba. 15.10 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap rond de twee fa milies Capwell en Lockridge. 16.00 uur Vier uur nieuws. 16.10 uur Laurel Hardy. 16.15 uur Felix the cat. 16.25 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 17.15 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Ooggetuige. 18.30 uur Rad van fortuin. 19.00 uur Golden Girls. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beau tiful. 20.25 uur De vakantieman. 21.55 uur Rescue 911. 22.50 uur Muddling through. Amerikaanse comedyserie. 23.20 uur Nieuws, sport en weer. 23.50 uur Stanno tutti bene. 02.00 uur Nachtprogramma. RTL 5 15.00 uur TV boetiek. 15.30 uur RTL Sport: Heine- ken Dutch open golf. 17.30 uur Megafestatie live. 18.00 uur Family Ties. 18.30 uur MASH. 19.00 uur Harry and the Hen- dersons. 19.30 uur Airwolf. 20.25 uur Dead Reckoning. 22.10 uur Dolf Brouwers ziet sterretjes. 22.40 uur RTL 5 Nieuws. Kort 22.50 uur Ricki Lake. Ameri kaanse talkshow onder leiding van Ricki Lake. 23.35 uur RTL Sport: Heine- ken Dutch open golf. 00.05 uur Highlights: Barbara Streisand in concert. Registra tie van Barbra Streisands eer ste en unieke concerttour 1994. 01.55 uur Hei elei kuck elei ak- tuell. 02.25 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa. Brazili aanse serie. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Met: Susan Flannery, Katherine Kelly Lang, John McCook e.a. 18.35 uur Paradise Beach. Aus tralische strandsoap. 19.00 uur Buren. Australische serie. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Zonnekloppers. Ge varieerd zomermagazine. Pre sentatie: Rani de Coninck. 20.30 uur Coup de torchon. Franse speelfilm. 22.35 uur Tips voor trips. 22.45 uur Journaal en sport. 23.05 uur Hearts afire. Ameri kaanse comedyserie. 23.30 uur Weerbericht. BRT 2 17.55 uur Samsonclip. 18.00 uur Tik tak. 18.05 uur Thunderbirds. 18.30 uur Disney Festival. Te kenfilms. 19.00 uur Parker Lewis. Ame rikaanse comedyserie. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Phenom. Amerikaan se comedyserie. 20.25 uur National geographic. Documentaireserie. 21.20 uur Tips voor trips. Toe ristisch informatie. 21.29 uur Keno-uitslagen. 21.30 uur Journaal en sport. 21.58 uur Weerbericht. 22.00 uur Paardenkoersen. 22.05 uur Gardens of stone. Amerikaanse oorlogsfilm uit 1987. 23.55 uur Coda. Elk half uur NOS-nieuws. 07.05 en 07.32 uur Omroep Zee land Ochtendeditie. 08.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 08.32 uur Omroep Zeeland Ochtendeditie met o.a. Actua liteitenquiz. 09.05 uur Kanaalstraat 64. Zo mers programma met onder meer: VVV-tip, het Welkom, een studiogast, vakaturebank voor vakantiewerkers, anek dotes van luisteraars, de va kantie-tip en veel muziek. Pre sentatie: Marjolein Zaal. Op de hele uren NOS-nieuws. 12.05 uur Omroep Zeeland Middageditie. 12.32 uur Omroep Zeeland Middageditie. 13.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 13.35 uur Zomereditie. Omroep Zeeland Zomerradio vanuit het Arion Boulevard Hotel in Vlissingen. Gevarieerd pro gramma met live.muziek van Fluvopi, spelletjes, gesprek ken met bezoekers, de speur tocht en de langste adem. 17.05 uur Omroep Zeeland Avondeditie. 17.32 uur UIT, uitgaanstips voor het weekeinde. Samen stelling: Bert van Leerdam. 18.11 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. VEERE - Liefhebbers van Zig-eunermuziek die nen zich donderdag 3 augustus te vervoegen in de Grote Kerk in Veere. Het orkest Siperkov verzorgt er een concert. Het begint om 14.30 uur. Al voor de zevende maal is het zigeunerorkest Siperkov se dert 1986 een graag geziene gast in de reeks concerten in de Grote Kerk in Veere. In tegenstelling tot andere con certen verzorgt het orkest deze keer een matinee in een wat ongedwongen sfeer. Als het publiek binnenloopt speelt het orkest al zonder zich te storen aan geloop en gepraat. De deur van de kerk blijft open voor la te belangstellenden. Amateurs Het zigeunerorkest is al twin tig jaar een veel gevraagd en semble. Het orkest bestaat uit amateur-musici, aangevuld met enkele beroepskrachten die echter uit eeh heel andere muziekhoek stammen. Zij ne men het publiek mee naar Rus sische en Balkan-streken. Eigen traditie De zigeuners die naar Europa kwamen namen een geheel ei gen muzikale traditie met zich mee. Hun muzikaliteit is zeer plooibaar, waardoor zij in ie der land de karakteristieke klanken van de plaatselijke volksmuziek over kunnen ne men en daar een eigen karak ter aan kunnen geven. De felle muziek uit Roemenië, de romantische melodieën uit Hongarije en de zwaarmoedige liederen uit Rusland hebben zij met hun speelwijze aange raakt en voorzien van hun ty pische klankkleur. Schraml-muziek Door het spelen in cafés kwam ook de meer westerse muziek in het repertoire. Het gaat dan om onder meer de Weense schraml-muziek, die deels voortkomt uit goed in het gehoor liggende operettemu ziek. v Siperkov voegt daar nog enke le moderne versies aan toe, ge speeld in Balkanstijl. Hij is niet alleen een enthou siast musicus, maar ook een boeiend verteller die op geesti ge wijze uitleg geeft over zi- geunermuziek en alles wat zich daar omheen afspeelt. Hij be trekt ook het publiek bij de muziek. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 4