Stichting Sanasport: 'Aanpak sportblessures professioneler Expositie van poppenkamers Slufter Neeltje Jans ook onderdeel van Oosterschelde Nationaal Park Weer twee nieuwe boomwandelingen Gezien landschappelijke en ecologische relaties Ziekenhuizen begeven zich op sportmarkt Boekjes Jan en Ellen Midavaine Wanda van Steenzwaan erekampioen trekpaarden DINSDAG 25 JULI 1995 NR 25811 7 |MM^h De slufter op Neeltje Jans - op de foto nog in wording - hoort in de visie van de Stuurgroep Oosterschelde thuis in het Oosterschelde Nationaal Park. (Foto: NatuurmonumentenXBert Muller) ZIERIKZEE - Als het aan de Stuurgroep Oosterschelde ligt gaan het duingebied én de slufter op Neeltje Jans ook deel uitmaken van wat het Oosterschelde Nationaal Park moet worden. Dat blijkt uit de concept-visie van de stuurgroep op de plannen voor het uitroepen van de Oosterschel de tot Nationaal Park. Het overgrote deel van dat Nationaal Park - als dat er komt - bestaat uit wa ter, maar ook op het land zijn enkele 'enclaves', waaronder de stortplaats bij de Schelphoek en camping De Vierbannen bij Ouwerkerk. Een Nationaal Park is een ge bied van tenminste 1000 hecta re groot dat bestaat uit bijzon der natuurterrein. In zo'n Nationaal Park mag de recre ant wel komen, maar er wordt dan wel scherp op gelet dat er niets vernield of verstoord wordt. Liefst wil men in Natio nale Parken natuurliefhebbers zien. Die 'natiSurgerichte recre atie' wil men bevorderen -en hetzelfde geldt voor natuur- en milieu-educatie. Versterken De Stuurgroep Oosterschelde vindt dat de natuurwaarden van het Oosterscheldegebied behouden moeten blijven en als het even kan versterkt. Dat mag dan niet ten koste gaan van wat genoemd wordt het 'maatschappelijk functione ren'. Kortom: de visserij mag er niet de dupe van worden en je moet ook geen hekje om het gebied zetten en geen mens er in laten. De Oosterschelde is nu voor een groot deel nog puur na tuur. In vaktaal wordt het om schreven als een grootschalig getijdelandschap waarin door de eb en vloed' getijgeulen, slikken, platen en schorren zijn ontstaan. Aan land ziet het er met technische hoogstandjes als dijken, dammen en een stormvloedkering een stuk minder natuurlijk uit. Het Oosterscheldegebied is een heel gevarieerd gebied. Er komen allerlei planten en die ren voor en dat wil de stuur groep Oosterschelde graag zo houden. Een schor - een buiten dijks gebied dat slechts nu en dan onder water staat - is nu al vrij zeldzaam terwijl een schor voor met name de vogels be langrijk is. Zij kunnen er vluchten voor hoog water en ze vinden er ook voedsel. Er is kortom meer dan vol doende reden om dat alles te beschermen in de visie van de 'Stuurgroep Oosterschelde. Zo als 'al aangestipt bestaat het grootste gedeelte van het Oos terschelde Nationaal Park uit' water, maar ook een paar stuk ken land vallen binnen de dooi de stuurgroep voorgestelde ge- biedsgrenzen. ,,De vrijheid van de boeren wordt hierbij niet aangetast", aldus de stuurgroep. Opname van deze gronden binnen de be grenzing Nationaal Park bete kent voor hen géén extra be perking van hun bedrijfs voering. Slechts onomkeerba re ingrepen als gevolg van .an dere functies zoals recreatie, woningbouw et cetera zijn uit gesloten". De stuurgroep vindt dat het complete buitendijkse gebied van de Oosterschelde onder deel zou moeten zijn van het Oosterschelde Nationaal Park. Met uitzondering van de ha vens die een functie vervullen voor de scheepvaart en aan- loopgebieden van sluizen. Voor wat betreft één gebied is men er nog niet uit. Qua karak ter hoort het inlaaggebied tus sen de Haven De Val en de Zee- landbrug bij het Nationaal Park, maar vooralsnog valt het niet binnen de voorgestel de begrenzing. Het karreveld bij de haven Flaauwers valt weer wel net binnen de Natio naal Park-grenzen. Op dit moment is de Ooster schelde beschermd natuurmo nument. Het grote verschil tus sen die status en de status van Nationaal Park is volgens F. M. M. van Pelt, secretaris van de Stuurgroep Oosterschelde, de benadering van de gebrui ker. ,,De natuurbeschermings wet geeft aan wat niet mag. Dus: Het is verboden om. Bij een Nationaal Park gaat het om een meer actief beleid", al dus Van Pelt. Hij legt uit dat het bij een Na tionaal Park juist de bedoeling is om mensen bij de natuur te betrekken. De status 'be schermd natuurmonument' roept volgens hem te vaak bij te veel mensen het beeld op van een gebied waar een hekje omheen staat en waar je niet in mag. Het idee achter een natio naal park is dat mensen de na tuur proeven, ervaren en er dan ook op een andere manier mee omgaan. ,,De natuur moet 'aaibaar' worden", aldus Van Pelt. Binnen een Nationaal Park passen in de visie van de stuur groep zaken als een Recreatief Milieu Centrum - in de plan ning bij de gémeente Wester- schouwen - en een veldstudie centrum uitstekend. Van Pelt zou zich ook kunnen voorstellen dat natuurbescher mers en ondernemers de han den ineen slaan en speciale ar rangementen opzetten. Bijvoorbeeld een meerdaagse natuurwandeling met over nachtingen in hotels of pen sions. Zover is het echter nog niet. Het is de bedoeling dat voor 1 oktober de visie van de stuur groep vastgesteld wordt. Ver volgens gaat die visie naar de voorlopige commissie nationa le parken. Als de plannen door gaan en qle Oosterschelde een Nationaal Park wordt is het meteen het grootste Nationaal Park van Nederland. AMERSFOORT (ANP) - Steeds meer mensen sporten. Ongeveer de helft van de bevolking sport zelfs regelmatig. Risicovolle sporten als paragli- ding staan in de belangstelling. Ook steeds meer ouderen slaan aan het sporten. De kans op blauwe plekken, kneuzingen en botbreuken neemt dan ook toe. Jaarlijks moeten er 1,2 miljoen sportblessures medisch wor den behandeld. Het totale aantal kwetsingen is zelfs 2,7 miljoen. Huisartsen verzorgen hiervan het grootste deel, naast zieken huizen, fysiotherapeuten en sportmedische adviescentra. Diverse partijen zijn actief in de sportgeneeskunde. Over heid, ziekenhuizen, artsen en verzekeraars zijn nu eigenlijk ieder voor zichzelf bezig", zegt J. den Bakker, directeur van de stichting Sanasport. De blessures kosten zp'n 750 miljoen gulden per jaar (300 miljoen verzuimkosten en de rest zorgkosten). Bakker pro beert samenwerking tussen ziekenhuizen te bewerkstelli gen op het gebied van sport blessures. Doel hiervan is er kenning te krijgen voor de bahandeling van sportbles sures als medisch specialisme. „Sportgeneeskunde moet ge zien worden als maatschappe lijk fenomeen," aldus Bakker. Struikelblok voor de ontwik keling van de sportzorg is de afwachtende houding van de verzekeraars. Zo wordt pre ventieve hulp nu slechts mond jesmaat vergoed. Volgens Den Bakker zou dit in één klap zijn opgelost als sportgeneeskunde Ziekenhuizen moeten samenwerken om zo te komen tot een professionelere aanpak van sportbles sures. (Foto: Joop van Houdt) wordt erkend. Dan komt er controle op de kwaliteit van de zorg. Den Bakkers' stichting is een van de nog weinige projecten waarin al wel wordt samenge werkt tussen partijen. De stichting komt voort uit het Canisius-Wilhelmina Zieken huis in Nijmegen. Ze exploi teert sinds 1989 daar de Sport- kliniek en het Centrum voor Trainingsbegeleiding en Fit ness. Door een combinatie van voorzieningen en bundeling van kennis van sportartsen, - fysiotherapeuten en specialis ten krij-gt de sporter er een to taalpakket aangeboden van trainingsprogramma's, advie zen, behandeling en nazorg. Steeds meer ziekenhuizen wil len sportgeneeskunde aanbie den, zo blijkt uit een enquête van Sanasport. Vijf jaar gele den was dit maar in enkele zie kenhuizen een beleidsaan- dachtspunt. Nu hebben achttien ziekenhuizen een aparte voorziening voor spor ters. Andere ziekenhuizen zien sporters als aparte doelgroep of voeren onderzoek uit op dit gebied. Meer dan twintig zie kenhuizen ontwikkelen hier voor beleid. Zeven hebben een sportarts. De helft wil meer gaan doen aan sportgenees kunde. Den Bakker denkt dat over een aantal jaren de 42 sportmedi sche adviescentra (SMA), voortgekomen uit de oude keu ringsbureaus, zijn verdwenen in een samenwerkingsver band, of zijn opgenomen in een ziekenhuis, dat over meer faci liteiten en deskundigheid be schikt. De SMA's zijn volgens hem te klein om goede kwaliteit te kunnen bieden. Ook hebben ze niet altijd een erkende sport arts in dienst, waarvan er ove rigens nu nog maar 35 zijn. Zie kenhuizen moeten volgens hem meer gaan doen aan pre ventie en nazorg. Bovendien is het een tendens dat sporters, dichter bij huis worden gehol pen. Zes ziekenhuizen werken nu samen met een SMA. Concurrentie Volgens Den Bakker zien zie kenhuizen sportgeneeskunde zitten omdat onder sporters veel jongeren zijn. Dat com penseert de vergrijzing. Ook .kunnen de instellingen zich hiermee profileren in de toene mende concurrentieslag. Ten slotte kunnen preventieve ac tiviteiten zoals sport en fitness (waarvoor moet worden be taald) via een stichting het zie kenhuis ook winst opleveren. Wie nu een blessure oploopt, kan naar de huisarts stappen, een fysiotherapeut, de ehbo van een ziekenhuis of een SMA. De kwaliteit van de op vang verschilt echter sterk en is persoonsgebonden. Huisartsen of specialisten heb ben niet altijd genoeg kennis in huis om een sporter goed te kunnen begeleiden. Den Bak ker: „Vroeger zei een huisarts 'zes weken rust', maar dat is nu maatschappelijk niet meer aanvaardbaar. We moeten nu sneller op de been, en dat ver eist betere begeleiding." Samenwerking is ook in het belang van zorgverzekeraars. „Die hebben er niets aan als ie mand gaat ^shoppen' van de ene deskundige naar de ande re." Er zijn nu acht verzeke raars die een bezoek aan een sportblessure-spreekuur ver goeden. Knelpunt Vergoeding door verzekeraars is een groot knelpunt. Vooral kleinere regionale verzeke raars hebben contracten afge sloten met SMA's. Een sporter krijgt dan een consult bij een sportarts vergoed. Maar de vergoeding verschilt per verze keraar. Landelijk begeeft al leen het Zilveren Kruis zich op de sportmarkt. Grote verzeke raars reageren nu nog afwach tend omdat er geen zicht is op de kwaliteit van de zorg. WESTENSCHOUWEN - Rotonde-de Punt- Strand en De Boswachterij-Strand zijn de titels en tevens de wandelroutes die worden beschre ven in twee nieuwe boekjes met boomwandelin gen van Jan en Ellen Midavaine. Het gaat om deel vier en vijf in een serie waarmee het echt paar Midavaine wandelroutes door de natuur in de Schouwse Westhoek omschrijft. Daarbij komt vooral de flora en fauna aan de orde die wandelaars tij dens hun tochten passeren. Het echtpaar-Midavaine wil men sen bewust maken van de bij zondere planten, dieren en landschap in het gebied. Men richt zich daarbij in de eerste plaats op jeugdige wandelaars, maar ook voor volwassenen bevatten de boekjes veel we tenswaardigheden. Boomwandeling deel vier be steedt aandacht aan bomen en struiken 'die tegen een stootje kunnen', vogels in de inlaag, duinvorming en strandvoh- sten. Zaken waarmee wande laars worden geconfronteerd wanneer zij, aan de hand van het boekje, met een open oog voor de natuur vanaf de roton de bij Westenschouwen via het duingebied in westelijke rich ting naar De Punt van Schou wen lopen en via het strand weer terug. Boomwandeling deel vijf be schrijft een ongeveer drie uur durende tocht door de Bos- wachterij van Westerschou- wen, een duinlandschap en over een stuk Noordzeestrand. In het boekje wordt informatie gegeven over boomsoorten die men passeert, insekten als motjes en de rode bosmier, de sporen van konijnen, reeën en vele soorten vogels. De teksten zijn geschreven door Jan Midavaine. Zijn vrouw Ellen maakte daar teke ningen bij. De boekjes zijn te koop bij de VVV-kantoren in de Westhoek en bij het trampo linecentrum bij de rotonde van Westenschouwen, dat het echt paar Midavaine runt. In de se rie boomwandelingen versche nen eerder boekjes die tochten door de verklikkerduinen, de Karolingische burcht en omge ving en de Lageweg-Wissewek- ken in Westenschouwen om schrijven. Winnaars keuring Schouivse Paardendag RENESSE - Het Belgische koudbloed-trek- paard Wanda van Steenzwaan is tijdens de paardenkeuring op de Schouwse Paardendag in Renesse uitgeroepen tot erekampioene. Wanda werd ook eerste in de categorie vier- tot zesjari ge merries grote maat. Het paard is eigendom van A. N. Steendijk uit Nieuwerkerk. Kampioen in de categorie Bel gische trekpaarden werd Wietske van Steenzwaan van dezelfde eigenaar. Dit paard werd ook eerste van de vier tot zesjarige merries kleine maat. Steendijk was erg suc cesvol met zijn trekpaarden want zijn paard Zaza van Steenzwaan werd uitgeroepen tot jeugdkampioene. Zaza werd tevens eerste in de cate gorie twee-jarige merries. In de categorie merrieveulens werd Bea van Steenzwaan eer ste, in de categorie zevenjarige en oudere merries kleine maat Ramona van Steenzwaan. De keuring van de trekpaar den leverde verder een eerste prijs op voor Stefan van de Bosweg (hengstveulens), Rhea van de Beukelaar (tweejarige merries) en Dollie van het Nieuwveer (driejarige mer ries). Kitty van de Bosweg werd eerste in de categorie ze venjarige en oudere merries grote maat. Van de stalgroe- pen werd A. N. Steendijk uit Nieuwerkerk uitgeroepen als eerste en van de fokgroepen S. M. van de Velde en zn uit Zon- nemaire. In de categorie mer ries met afstammelingen werd Ramona van Steenzwaan eer ste en bij de vierspannen Steendijk. Fjorden Dagkampioene bij de fjorden- paarden werd de ruin Lester van M. Scheps uit Rotterdam. Een paard dat ook eerste werd in de categorie ruinen. Bij de mer.rieveulens werd Perna van de gebroeders Horst uit Renes se en Zierikzee eerste en bij de hengstveulens Pjotr van L. Gijzel uit Dreischor. Perna werd tevens uitgeroepen tot kampioenveulen. Eerste bij de eenjarige merries en tevens jeugdkampioene werd Olrike van A. van de Waal uit Noordwelle. Esmé van de gebroeders Horst werd eerste bij de driejarige mer ries. Haflingers Dagkampioene bij de Haflin gers werd Wendy van de Wilde- manshoek van H. Krijger uit Renesse. Het paard werd ook eerste bij de vierjarige mer ries. Jeugdkampioene werd Amarens van Stalland van J. M. Kristalijn-Jonker uit Elle- meet, die tevens eerste werd in de categorie eenjarige merries. Het paard Juliana van Beije in. R.enesse werd eerste in de cate gorie driejarige merries. Wen dy van de Wildemanshoek van H. Krijger uit Renesse werd eerste in de categorie vierjari ge merries en Geertje van H. van Oosten in de categorie vijf jarige merries. Tenslotte werd het paard Har- rie van mevrouw Baart uit Noordwelle eerste in de cate gorie ruinen. In Museum De Blikvanger RENESSE - Poppenkamers en poppenwinkels. Dat is het thema van de expositie in Museum De Blikvanger in Renesse. De expositie gaat 1 augustus van start en duurt tot 29 september. Poppenkamers zijn te zien in allerlei maten, soorten en stij len. Zo is er de poppenkamer klassieke stijl uit 1920, maar zijn er ook poppenkamers uit de veertiger jaren te zien en ontbreekt een koloniale keu ken niet. Ook bij de poppen- winkeltjes is een grote ver scheidenheid. Er zijn onder meer bloemen- winkeltjes en stoffenwinkel- tjes te zien, maar ook een com plete poppen-supermarkt. De expositie is samengesteld uit de collecties van drie dames: Willy Koek uit Haamstede, Mia Marcus uit Hoogvliet en - tevens eigenaresse van het blikkenmuseum - Annemarie Heiligers. De meubeltjes en attributen voor de poppenkamers zijn in de loop der jaren verzameld op rommelmarkten en/of het re sultaat van noeste huisvlijt. Oude Blikkenmuseum De Blikvanger is te vinden aan de Capelweg in Renesse en geo pend op dinsdag en vrijdag van 10.00-12.00 uur, op zondag 6 augustus van 11.00 tot 15.00 uur en zondag 3 september van 11.00-15.00 uur. VOORHOUT - Een Britse vrachtauto heeft maandag een 4-jarig jongetje uit Voorhout doodgereden. Het ongeval ge beurde voor de ogen van zijn moeder die achter haar zoontje over het fietspad langs de 's Gravendamseweg reed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7