Stuk land aan Rietdijk veranderd in drijfzand Zee-Land-kamp scouts wordt een Jamboree in het klein dichters Expositie fantasiepoppen Grote zwerm meteoren is te zien in augustus p Badgast begraaft spullen Naar eigen begrafenis Soms kostenaftrek voor vrijwilliger met pensioen <D Van 1 tot en met 10 augustus in Veere DINSDAG 25 JULI 1995 NR 25811 Ook scouts van de Grevelingengroep in Brouwershaven nemen deel aan de mini-jamboree; het Zee- Land-kamp in Veere. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Ruim zeshonderd scouts uit Zeeland, België, Engeland en Duitsland komen begin augustus naar Veere, waar op de terreinen van het Scoutcentrum Zeeland aan het Veerse Meer het Zee-Land-kamp wordt gehouden. Onder hen zijn scouts van de Meester Bakkergroep uit Zierikzee, de Kaninefaten uit Burgh-Haamstede en de Grevelingengroep uit Brouwershaven. Het Zee-Land-kamp wordt door de organisatoren omschreven als 'een Jamboree in het klein'. Dit omdat in dezelfde perio de in Dronten de Wereld Jamboree wordt gehouden, waaraan 25.000 scouts uit de hele wereld deelnemen. Poppenmaakster Liesbeth Kroos-Graaff exposeert van 3 tot en met 17 augustus en van 31 augus tus tot en met 9 september haar fantasiepoppen van fimo-klei in atelier-galerie Josefine aan de Weststraat in Burgh-Haamstede. Na haar opleiding aan de pedagogische academie begon Kroos- Graaf f met tekenen en schilderen. Boetseren bleek uiteindelijk haar grote liefde. Ze exposeert re gelmatig op poppenbeurzen en bij de plaatselijke middenstand. Haar poppen maakt ze van fimo- klei, een synthetische klei die in de huishoudoven gebakken kan worden. Galerie Josefine is in augustus open op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00-16.00 uur en in september op woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30-16.00 uur. Van 18 tot en met 26 augustus is de galerie gesloten. Jaarlijks verschijnsel aan hemel DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van augustus zijn er extra veel vallende sterren te zien. In de nacht van 12 op 13 augustus zijn het er tientallen per uur. Het Zee-Land-kamp wordt ge houden omdat het Scoutcen trum Zeeland dit jaar 25 jaar Volgens Van der Werf is het drijfzand ontstaan nadat me dewerkers van de Centrale Dienst Gemeentewerken (CDG) nat zand in een kuil had den gedumpt. De CDG is een technische organisatie die voor gemeenten diverse werken uit voert. Aan de Rietdijk wordt op dit moment riolering aange legd. „Men ging ervan uit dat het water wel weg zou zakken of verdampen. Maar door de vette klei in de grond kan het water niet weg en alleen de bo venste laag zand is nu ver droogd." Het gaat om een stuk bestaat en om de Zeeuwse scouts die niet naar Dronten gaan, toch een internationaal land van tien bij vijf meter. Hoe diep het is, weet Van der Werf niet. Bezorgd Een inwoner van Zonnemaire, wiens bouvier was weggezakt in het drijfzand, maakte hem attent op de gevaarlijke situ atie. Van der Werf heeft daar op een waarschuwingsbord ge maakt en het stuk land afgezet. Maar zoals ook omwo nenden van mening zijn, is Van der Werf zich ervan bewust dat kamp te bieden. Bij een inter nationaal scoutingevenement staan een beter begrip voor el- het, met. name voor kinderen, gevaarlijk blijft. „Als er een bouvier in weg kan zakken dan kunnen kinderen dat ook. Daar zijn mensen bezorgd om. We zouden er eigenlijk alle maal planken over moeten leg gen, maar dat gaat te ver. En normaal gesproken zou de CDG het ojd moeten lossen, maar die hebben vakantie", al-^ dus Van der Werf. Op de vraag of dit, gezien het gevaar, dan toch geen taak voor de gemeente is antwoord de Van der Werf vanmorgen Ze ontmoeten de 600 scouts van het Zee-Land-kamp op het Ab dijplein in Middelburg. De scouts worden daar ontvangen door het provinciebestuur en houden een massale picknick op het plein. De burgemeester van Middelburg, C. Rutten no digt de 1100 scouts vervolgens uit om de Middelburgse ker mis te openen. Voor ze terug keren naar Dronten bezoeken de Jamboree-scouts Delta Ex po op het voormalige werkei- land Neeltje Jans. Twee dagen later, op maandag 7 augustus gaan de scouts, die deelnamen aan het Zee-Land-kamp naar Dronten om rond te kijken op de Wereld Jamboree. Pet Zee-Land-kamp wordt op 2 augustus officieel geopend door de burgemeester van Vee re. Op zaterdag 5 augustus staat een feestavond op het programma en zondag 6 augus tus een bezoekmiddag. Daarbij wordt tevens een receptie ge houden ter ere van het jubile rende Scoutcentrum Zeeland. De scoutinggroepen organise ren een aantal activiteiten en daarnaast kunnen de scouts in dividueel deelnemen aan be zigheden als kanovaren, vlot ten bouwen, abseilen, surfen, primitief koken, fiets- en puz- zeltochten, creatieve activitei ten en een meerdaagse trek tocht. Dagelijks verschijnt een kampkrant en wordt een kampjournaal opgenomen en vertoond. In een gezamenlijke ruimte, de zogenaamde toko, kunnen de scouts eten, elkaar ontmoeten en scoutinginsignes ruilen. Ruim 75 mensen zijn al een jaar bezig met de voorbe reidingen voor het Zee-Land- kamp. Het evenement werd mogelijk door een financiële gift of bij drage in natura van het provin ciaal bestuur, de gemeente Veere, het recreatieschap Het Veerse Meer, Staatsbosbeheer en een aantal bedrijven en in stellingen. vroeg dat hij het heeft gemeld bij de Buitendienst. „Maar de meningen zijn verdeeld. Ik kan wel zeggen dat het gevaarlijk is, maar dan houdt het verder ook op. Ik zal het in ieder geval nog eens aankaarten." Later op de morgen meldde hij dat er actie ondernomen wordt. „We gaan er straks met de Buitendienst naar toe om te kijken of we het zand zelf weg kunnen halen. Is dat niet mo gelijk dan zorgen we voor een betere afzetting." In feite wordt hij dan behan deld als een werknemer die te maken heeft met een forfaitai re aftrek van 8 procent van het inkomen met een maximum van 2086 guljen (1994), en daar zelfs bovenuit kan indien hij met bonnen en bescheiden kan aantonen dat hij meer beroeps kosten heeft moeten maken. Dat blijkt uit een arrest van de Belastingkamer van de Hoge Raad dat deze week is gepubli ceerd. In december 1983 oor deelde de Hoge Raad al dat een wao'er die als onbezoldigd vak bondsbestuurder van een plaatselijke afdeling fungeer de, recht had op kostenaftrek als een actieve werknemer, al hoewel het vrijwilligerswerk hem geen inkomen opleverde. De Hoge Raad zei kort en bon dig dat de vakbond ook op komt voor uitkeringsrechten van wao'ers waardoor het kos ten betrof tot behoud van inko men. Die zijn volgens de letter Deze vallende sterren behoren tot de rijke en grote meteoren zwerm Perseïden, die ieder jaar in dezelfde periode ver schijnt. Eenmaal in de 130 jaar is er een maximum aan meteoren van deze zwerm te zien en dit hoog tepunt verwacht de Nederland se Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde (NVWS) in Utrecht dit jaar. De meteoroïden van de CADZAND-RAD - Een inwoner van Stadska naal dacht slim te zijn. Bij zijn bezoek aan het strand van Cadzand-Bad liet hij niets van waarde achter in zijn auto. Zijn autopapieren, bankpasje, geld en hor loge begroef hij naast zich in het zand. Nie mand die de spullen daar zou vinden. Maar ook hijzelf niet, bleek achteraf. Bij het verlaten van het strand nam de man al zijn bezit tingen die óp het zand la gen, mee. Even later kwam hij tot de ontdekking dat hij was vergeten juist de be langrijkste zaken weer op te graven. De goede plek kon hij toen niet meer vinden. Er bleef hem- niets an ders over dan bij de poli tie aangifte van vermis sing te doen. van de wet op een lijn te stellen met kosten voor verwerving en behoud van inkomen, die een actieve werknemer bij voor beeld maakt door op eigen kos ten een bijscholingscursus te volgen. De vakpers vond in 1983 dat de Hoge Raad hiermee een „rui me" interpretatie van de wet had gegeven. Met het arrest van deze week gaat de Hoge Raad nog een stapje verder. Ook een gepensioneerde die als onbezoldigd vakbondsbestuur der of „vertegenwoordiger" van de vakbond optreedt mag de kosten die hij of zij voor ei gen rekening neemt, aftrekken voor de inkomstenbelasting. De Hoge Raad perkt vervol gens de aftrek weer in. De vrij williger in kwestie had welis waar zeer veel vrijwilligers werk verzet als gemeente raadslid, voor zijn vakbond" en voor ouderenorganisaties. Perseïden-zwerm zijn afkom stig van de komeet Swift- Tuttle, die in een langgerekte baan om de zon beweegt. De komeet was in 1992 in de buurt van de zon en de aarde en heeft toen de meteoroïdenwolk van een grote hoeveelheid „vers" materiaal voorzien. Het aantal meteoren dat vervolgens de dampkring binnenschiet is sindsdien snel toegenome. De omstandigheden zijn dit jaar niet optimaal. In de nacht van 12 op 13 augustus is het vol le maan en dus tamelijk licht. Dat betekent dat alleen de hel dere meteoren goed zichtbaar zijn. Het beste tijdstip om de meteorenzwerm te bekijken is tussen 23.00 en 04.00 uur in de nacht van 12 op 13 augustus. Maar ook in de nachten ervoor en erna verschijnen veel meteo ren. Meteoren afkomstig van kome ten zijn doorgaans slechts en kele micrometers groot. De aarde doorkruist tijdens iedere omloop om de zon tientallen van deze meteoroïdenwolken. De meeste van die wolken stel len niet veel voor, maar er zijn er bij die veel vallende sterren voortbrengen zoals de Perseï den. Meteoroïden richten hoogstzel den schade aan en worden bij na nooit gevonden. Iets bijzon ders gebeurde dan ook op 7 april 1990. Duizenden mensen in Nederland en Duitsland hadden een extreem heldere meteoor of vuurbol langs de hemel zagen schieten. De ver oorzaker werd op-een zolderka mer in Glanerbrug bij Ensche de gevonden: een meteoriet die bij de inslag in het huis totaal was vergruisd. HAARLEM - De prostituee die in de nacht van zaterdag op zondag dood werd aangetrof fen in een bordeel in de Haar lemse binnenstad, blijkt een 29-jarige Colombiaanse te zijn. Dat heeft de Haarlemse politie maandag bekendgemaakt. CAIRO (RTR) - In Egyp te is de vader van een ze venjarige jongen flauw gevallen toon zijn zoon plotseling op zijn eigen begrafenis verscheen. Sayyed Abdelfattah was in ziekenhuizen en poli tiebureaus in de Egypti sche hoofdstad op zoek geweest naar zijn ver miste zoon. Toen hij in het mortuarium van Cai ro een lijk aantrof waar van hij meende dat het Van zijn zoon Karim was, organiseerde hij de be grafenis. Karim verscheen daar te midden van de rouwen den. Hij was vier dagen weggeweest om familie elders in Egypte op te zoeken. Een inderhaast in elkaar gezet bord en een rood-wit lint moeten mensen ervan weerhouden het stuk land met drijfzand te betreden. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Een gepensioneerde werkne mer kan in specifieke gevallen voor vrijwilligers werk kostenaftrek opvoeren voor de inkomstenbe lasting die de toegelaten forfaitaire aftrek van 569 gulden (1994) overschrijdt. <v Kleindochtertje Van oma mocht zij leren zwemmen, in 'n zwembad van de grote stad. Oma, die nooit zwemles had, kon men voor deze sport niet temmen. Zwemt zelf nog in de Oosterschelde, met haar vriendinnen van de dijk. Met weinig waren die daar rijk, zo één hunner mij eens meldde. Nu kwam de kleine mee naar Schouwen, want oma moest haar zwemkunst zien! Zij had nieuw badpak bovendien, was aan de zeedijk niet te houwen. Die kleine sprong pardoes te water, 't kopje onder in het Zeeuwse nat. Wat haar daarbij niet lekker zat, hoord' oma toen wel even later. „Oma!", riep de kleine snapper, bleef wank'lend op steenglooiing staan, „in 't water is hier zout gedaan..!" Sprong toen weerom, wat was zij dapper. P. C. Noordhoek Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZONNEMAIRE - Door toedoen van enkele medewerkers van de Centrale Dienst Gemeentewerken is sinds vorige week een stuk land aan de Riet dijk in Zonnemaire veranderd in drijfzand. Het stuk land is afgezet en een provisorisch bord moet mensen ervan weerhouden het drijfzand te betreden. „Maar het blijft gevaarlijk", aldus R. C. M. van der Werf van gemeentewerken van Brouwershaven. kaar, plezier, ontmoeting, sa menwerking en vriendschap centraal. De internationale scoutingkampen in Dronten en Veere worden met elkaar ver bonden doordat vijfhonderd deelnemers aan de Jamboree in Dronten op 5 augustus een bezoek brengen aan Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5