COMMENTHHR Ik zit hier op een prachtige locatie, alleen heb ik bijna geen strand meer' Veel belangstelling voor rommelmarkten in de regio Strand bij Westenschouwen bij hoog water zeer smal Zuinig Renesse in plaats van Haamstede Conferentie Kunst Radio Historisch pand in de as gelegd Brandstof goedkoper Inbraak Diefstal Negentien trekpaarden demonstreren graanoogst 'Als gemeenschap iets doen voor ons belangrijk DINSDAG 25 JULI 1995 M NR 25811 3 Veel strand blijft er bij hoog water niet over. Bij springtij spreiden sommige strandbezoekers zelfs de strandtrap. (Foto: Joop van Houdt) WESTENSCHOUWEN - Hij wil er niet direct een halszaak van maken, maar vervelend vindt hij het wel, eigenaar C. van der Wekken van strandpaviljoen De Schaar. Bij hoog water - en vooral als het springtij is - blijft er maar bitter weinig strand over ter hoogte van zijn strandpavil joen. „Ik zit hier op een prachtige locatie, alleen heb ik bijna geen strand meer", aldus Van der Wekken. Laten we hopen dat er niets ge beurt. Want als er aan het strand van Scharendijke ie mand een hartaanval krijgt, een beroerte of dreigt te ver drinken is hij of zij ernstig te beklagen. Als er al hulp komt opdagen, dan is die vrijwel ze ker te laat. De gemeente Middenschouwen heeft namelijk niets geregeld voor hulpverlening op het strand. Badgasten langs de twee kilometer lange kust en ook langs het Grevelingen- meer zijn geheel afhankelijk van de paraatheid van de dorpsdokter. Afgelopen zondag raakte een meisje in ernstige ademnood. Het duurde drie kwartier voordat op een behoorlijke 'manier hulp werd verleend. Dat de zwemster nog leeft, mag meer geluk dan wijsheid heten. Elke avond wordt op het Scha- rendijkse strand gedemon streerd hoe bureaucratisch de zaak in elkaar steekt. De vuil niswagen van de gemeente Westerschouwen rijdt via de Brouwersdam het strand op, negeert met een wijde boog een stuk of tien vuilnisbakken van buurgemeente Middenschou wen en begint vervolgens de 'eigen' afvalmanden te legen. Met één goede afspraak en een luttel bedrag doet de vuilnis- ploeg van Westerschouwen al les in één keer. Met de hulpverlening gaat het triest genoeg precies zo. Wes terschouwen trekt jaarlijks drie ton uit voor een goed uit geruste str andreddingsbri gade. Ook het noordelijk gele gen Ouddorp heeft de veiligheid prima geregeld. Al leen op de drukbezochte twee kilometers strand bij Scharen dijke blijft de badgast versto ken van hulp. Voor 7500 gulden, toch bepaald geen onoverkomelijk bedrag, kan Middenschouwen gebruik maken van de diensten van de Westerschouwse strandred- dingsdienst. De gemeente vindt dat echter te kostbaar. Stilletjes, hoopt het gemeente bestuur dat. de redders toch wel komen als er iets echt fout gaat. Met deze verkeerde zuinigheid neemt de gemeente onverant woorde risico's. Een wantoe stand waar nog dit seizoen een eind aan dient te komen. Maar waarschijnlijk zal het nog tot aan de gemeentelijke herinde ling in 1997 duren voordat het bij Scharendijke veilig zwem men en zonnen is. A. vd N. RENESSE - In het artikel over het conflict tussen de bewo ners van zomerwoningen in Westerschouwen en de Stich ting Renesse is een storende fout geslopen. De zomerwoningen in kwestie staan niet in Nieuw-Haamste- de, maar in Renesse en wel in de omgeving van de Jan van Renesseweg. De zomerwonin gen in Nieuw-Haamstede zijn eerder al afgestoten door de Stichting Renesse. DEN HAAG - De Chinese rege ring probeert te voorkomen dat er veel vrouwen naar het Forum komen, de schaduwcon- ferentie van de VN- vrouwenconferentie die eind augustus in China wordt ge houden. Ongeveer 300 Neder landse vrouwen weten niet of hun papieren op tijd in orde zijn om het Forum te kunnen bijwonen. UTRECHT (ANP) - Het Cen traal Museum in Utrecht heeft vier schilderijen van Pyke Koch (1901-1991) aangekocht. De afgelopen weken hield het museum een inzamelingsactie om het geld voor de aankoop bijeen te brengen. De vier wer ken hebben een waarde van ruim 1,5 miljoen gulden. AMSTERDAM - Sky Radio en Radio 538 mogen via een FM- etherfrequentie gaan uitzen den. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank maandag in kort geding be paald. Sky Radio gaat met in gang van 19 september uitzen den op de frequentie 100,7 MHz. Radio 538 start al van daag, dinsdag, op 103,0 MHz. Pas een paar jaar geleden werd het strand bij Westenschouwen aangevuld met zand. Zo'n zandsuppletie is eigenlijk ver gelijkbaar met een nieuw verf- laagje op een kozijn. Het be schermt een paar jaar, maar dan moet er weer een nieuwe laag op. Kort geleden werd een dergelijke zandsuppletie op het Noorderstrand bij Renesse In Oosterland is het gebruike lijk dat Oosterlands Fanfare elk .jaar een gecombineerde braderie en rommelmarkt houdt om de verenigingskas weer wat te spekken. Het ene jaar is het een zeer uitgebreide ronjmelmarkt, maar dit jaar was het weer tijd voor een 'kleine' rommelmarkt. Op het pleintje voor Neffen d'Eule stonden de stoelen, stereo-in stallaties en televisies uitge stald en wat verderop stond de boekenkraam, het 21-spel, de schiettent, het drop scheppen en de grabbelton. Radio Om de ter verkoop aangeboden televisies beter te kunnen pro moten was op het pleintje voor stroom gezorgd. ,,Ze doen het allemaal, alleen deze heeft een klein gebrek", aldus een van de vrijwilligers. Op de beeld buis verschijnt na het inscha kelen een dunne lichtende uitgevoerd, maar het strand- vak bij Westenschouwen is ei genlijk nog niet aan de beurt. Natte voeten Vier jaar geleden werd Van der Wekken de nieuwe eigenaar van het strandpaviljoen, en toen was er nog niets aan de streep. Verder niets. ,,Ach, je kunt hem toch als radio gebrui ken", werft de vrijwilliger. ,,Dan heb je een radio die nie mand heeft. Omdat het zo mooi is en omdat het voor de muziek is". Voor de bonte verzameling boeken bestond in Oosterland veel belangstelling, maar ook het 21-spel bleek bijzonder aan te slaan. ,,Daar hebben we veel mee verdiend, en ook met het enveloppen trekken en het drop scheppen", aldus H. Ver- kaart van Oosterlands Fanfa re. Hij toont zich dik tevreden met de opbrengst van de Oos- terlandse rommelmarkt. ,,We hebben dit jaar net zoveel met de kleine rommelmarkt als vo rig jaar met de grote", aldus Verkaart. In Haamstede had de Her vormde Gemeente zoveel spul len dat men alles niet op één lo catie kwijt kon. Om alles toch aan de man te kunnen brengen werd een 'rommelmarkt-de- hand. Het via de suppletie aan gevoerde zand is echter in rap tempo verdwenen en dat heeft tot gevolg dat er bij hoog water ter hoogte van strandpaviljoen De Schaar nog maar een strook zand van een meter of zes over blijft. ,,AIs het springtij is komt het water nog hoger. Dan kunnen pendance' ingericht op het pleintje tegen het VVV-kan toor. ,,Het leek hier de Kalver- straat wel", aldus VVV-infor- matrice Tineke Deurloo. De families Hagesteijn en Van der Meij zijn de grote anima tors achter de jaarlijkse rom melmarkt van de Hervormde Gemeente in Haamstede. „Na tuurlijk gaat het ook wel om het geld, maar het gaat er ons vooral om als kerkgemeen schap samen iets te doen. We hebben geld nodig voor de re paratie van het dak van de kerk, maar dat kost zoveel, daar kun je niet tegenop 'rom melmarkten', aldus Hage steijn. Hoe het komt dat er dit jaar zo'n groot aanbod is, is volgens Hagesteijn moeilijk te verkla ren. ,,We zijn natuurlijk wel het hele jaar door bezig met spullen te verzamelen, maar dit keer was er gewoon meer dan anders". Een fors aantal vrijwilligers is betrokken bij hun handdoek over een trede van de strandbezoekers niet eens met droge voeten naar mijn terras komen", aldus Van dei- Wekken. Vooral de laatste we ken heeft het hoge water hem parten gespeeld. ,,Dan was het steeds precies hoog water op het moment dat het druk was op het strand. Als het wat latei- op de dag hoog wordt heb ik er minder last van", aldus Van der Wekken. Hij kan niet anders dan toezien hoe de strandbezoekers hun heil verderop zoeken, bij één van zijn concurrenten. „Na tuurlijk scheelt het mij in, mijn omzet, maar om hoeveel het gaat? Dat zou ik echt niet kun nen zeggen", aldus Van der de voorbereiding en de organi satie van de jaarlijkse rommel markt. „We hebben een voorse lectie. Dan kijken we wat de moeite waard is en wat moei lijk verkoopbaar is", aldus Hagesteijn. Franje Om d,e rommelmarkt zo aan trekkelijk mogelijk te maken wordt er door de mensen van de Hervormde Gemeente wat franje omheen gemaakt. Vast onderdeel van de rommel markt is het Rad van Avon tuur en dat is elk jaar weer goed voor een fors deel van de eindopbengst. „Het leuke is dat we van de plaatselijke middenstand heel veel spullen krijgen voor het Rad van Avontuur. Dat gaat altijd pri ma", aldus Hagesteijn. In Haamstede was op het rom melmarktterrein ook een ter rasje ingericht waar men onder het genot van een kopje koffie, al dan niet vergezeld van een pannekoek even kon uitrus ten. In de consistorie van de kerk werd steeds verse koffie gezet en daarbij werden de eigen vrijwilligers ook niet verge ten. De tweedehands spullen gingen er grif van de hand en daarbij werd door de vrijwilli gers terdege rekening gehou den met het bezoek van Ooster buren. „Heel mooi, sehr schön", was de wervende roep. Volgens Hagesteijn waren er alles bij elkaar ongeveer zestig vrijwilligers betrokken bij de organisatie van de rommel markt. De meeste aandacht tijdens het evenement zal ongetwijfeld uitgaan naar de demonstratie met twee zelfbinders, elk ge trokken door drie paarden. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Behalve gemaaid wordt er ook graan gedorst met een antieke dorsmachine. Daarnaast is te zien hoe één trekpaard wordt ingezet om met een ros een he- Wekken. „Natuurlijk zie je zoiets wel aankomen, maar het bljjft natuurlijk jammer", al dus Van der Wekken. Het stuk strand in kwestie valt onder de verantwoordelijk heid van - nu nog - het Water schap Schouwen-Duiveland. Men is daar op de hoogte van het probleem. „Het is inder daad een stuk strand dat regel matig aandacht behoeft", al dus W. D. Scheele van het waterschap. Hij beseft dat het zand op dat stuk sneller ver dwijnt dan op andere stukken strand waar zandsuppletie wordt toegepast. Maar wat er precies de oorzaak van is, is volgens hem moeilijk te zeg gen. De veiligheid van het achter land is volgens hem in ieder ge val niet in het geding. „We heb ben de duinvoet daar verstevigd met een giet-asfalt- constructie", vertelt Scheele. De aanwezigheid van de Stormvloedkering zou volgens Scheele invloed kunnen heb ben op de stromingen ter plaat se en in het verlengde daarvan met het snel wegspoelen van het zand. „Maar echte bewij zen zijn er niet voor". ^even jaar Dat het steeds smaller worden van het strand op die plaats hinderlijk is voor de badgas ten en een financiële tegenval ler voor de strandtentexploi- tani wordt door hem onderkend. Eigenlijk, zo stelt hij, zou een zandsuppletie voor vijf tot ze ven jaar voldoende moeten zijn. „En dat is hier duidelijk niet het geval. Het gekke is dat er een eind verderop wel weer sprake is van zandaanwas". Wanneer het strand bij de Ro tonde weer aan de beurt is voor een zandsuppletie weet Scheele niet te zeggen. „Het probleem heeft de aandacht. Meer kan ik er niet van zeg gen". OIRSCHOT (ANP) - Een felle uitslaande brand heeft dins dag in alle vroegte een histo risch pand in het Brabantse Oirschot grotendeels in de as gelegd. Alleen de muren van het ruim drie eeuwen oude gebouw staan nog overeind, aldus een woordvoerder van de politie. In het pand aan de Markt was een restaurant gevestigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De politie weet nog niet hoe groot de schade is. Evenmin is bekend waardoor het vuur is ontstaan. De brandweer zag kans de naast gelegen historische pan den te behouden. Oirschot heeft een beschermde dorps kom. De brand is ontdekt na dat omwonenden een harde knal hoorden. ROTTERDAM (ANP) - Benzine en diesel worden woensdag een cent per liter goedkoper. Dit heeft marktleider Shell bekendgemaakt. De prijsverla ging heeft te maken met de no teringen op de internationale produktenmarkt keimachine aan te drijven en hoe twee paarden de stoppels op het land te lijf gaan met een ploeg en een cultivator. Een hoefsmid voorziet een paard van nieuw schoeisel. De oogstdemonstratie vindt al leen doorgang wanneer het weer meewerkt. Informatie hierover kan verkregen wor den bij de plaatselijke VVV. Verwachting t/m zaterdag 29 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidwest 4 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidwest 3 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 05.52 onder 21.39 Maan op 04.55, onder 20.30 27 juli Zon op 05.54, onder 21.37 Maan op 05.56, onder 21.02 Nieuwe Maan: 27 juli (17.14) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er tekent zich een wijziging af; tijdens het laatste deel van de week is het erg warme weer voorbij. Dit betekent allerminst dat het Ne derlandse weer dan onder de maat is. Het mag dan geen 30 graden meer worden, maar met maxima van 20 tot 25 graden blijft het aan de zo merse kant. Zon en wolken wisselen elkaar geregeld af en elke dag valt er wel ergens een bui. Morgen is het weerbeeld volstrekt anders. Na een zachte nacht, het kwik daalt geleide lijk tot een graad of 15, volgt een zeer warme woensdag. Morgenochtend loopt de temperatuur snel op en uit eindelijk wordt het op veel plaatsen iets warmer dan 30 graden. In het zuidoosten kan plaatselijk zelfs de 33 graden worden bereikt, 's Ochtends schijnt de zon nog veelvuldig, maar 's middags krijgt ze het langzaam maar zeker moeilijker. Vanuit het zuidwesten nadert namelijk een on weersstoring en daar krijgen we later op de dag dan ook mee te maken. Het kan dan enige tijd stevig onwe ren en regenen. Ook windvlagen zijn mogelijk. RENESSE - Een 43-jarige man uit het Duitse Oberhausen deed bij de politie aangifte van een inbraak in zijn caravan. Uit de op een terrein aan de Hoogenboomlaan in Renesse staande caravan werden gesto len een videotas met inhoud, een portefeuille, een che queboek en 400 Duitse marken aan baar geld. Ook verdwenen een rijbewijs, een horloge en een gouden ring uit de caravan. HAAMSTEDE - Bij de politie kwamen verschillende meldin gen binnen van diefstal uit ten ten op het terrein van een cam ping aan de J. J. Boeijesweg in Haamstede. Er werden geld, kleding, camera's en bankpas- jes weggenomen. Een 54-jarige man uit het Duit se Barsweiler deed bij de poli tie aangifte van diefstal van zijn Nikon-camera. Verder werden drie fietsen en twee bromfietsen gestolen. BURGH HAAMSTEDE - De Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland houdt dinsdag 8 au gustus haar jaarlijkse oogstdemonstratie. Dit jaar is dat op een met graan bebouwd perceel aan de Luchtenburgseweg in Burgh-Haamste- de. Van 16.00 tot 21.00 uur zijn daar negentien Zeeuwse trekpaarden aan het werk te zien. Zelfs fietsen behoorden tot het assortiment in Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief l71/2% B.T.W. OOSTERLAND/BURGH-HAAMSTEDE - De belangstelling voor de ver schillende rommelmarkten het afgelopen weekend op Schouwen-Duive land was groot, en dat miste zijn uitwerking op de opbrengst niet. De 'kleine' rommelmarkt van Oosterlands Fanfare in Oosterland leverde 4.500,- op terwijl de Hervormde gemeente in Haamstede met haar rom melmarkt 14.300,- bij elkaar sprokkelde. Vrijdag Zaterdag i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3