Moslims in Zepa geven zich over aan Bosnische Serviërs Autokraker is een langdurig verslaafde man van 32 jaar Europese Commissie maakt bezwaar tegen mediaconcern 'Ontwerpen van Zeeuws politiebureau afgeraden' Oogst appelen valt lager uit dan in vorig seizoen Veilig gebiedwekenlang beschoten en gebombardeerd Onderzoekers justitie stellen profiel op Drie jaar voor plaatsen van bomkoffer 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veronica, RTL en Endemol BRUSSEL/HILVERSUM (ANP) - De Europese Com missie geeft niet zonder meer groen licht voor de vorming van de Holland Media Groep. De Commis sie heeft RTL, Veronica en Endemol gevraagd om na dere informatie. De drie bedrijven die de HMG vormen, ontvingen vorige week uit Brussel een vertrou welijk tussenrapport. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie onderzoekt de fusie op verzoek van minister Wijers van economische zaken. In het kader yan het onderzoek is een groot aantal belangheb benden gehoord. Wijers wil vooral weten wat de gevolgen van de fusie zijn voor de recla memarkt. Volgens becijferin gen krijgt de nieuwe combina tie 60 procent in handen. Nu beschikken STER (publieke omroep) en IP (commercieel) elk 50 procent van de reclame markt. RTL, Veronica, Endemol doen geen mededelingen over de in houd van de bezwaren. Wel is het duidelijk dat de Europese Commissie nog een eindoor deel moet vellen. Daarom lijkt HMG zich nu niet al te grote zorgen te maken. ,,In dergelij ke zaken is het niet ongebrui kelijk dat er om nadere infor matie wordt gevraagd", aldus een voorlichter van RTL. Blokkeren Als de HMG, die in maart tot stand kwam, in gebreke blijft, kan de commissie de fusie blokkeren. Brussel noodzaakt Hilversum tot enige haast, want HMG wil met ingang van 1 september met drie televisie zenders de lucht in. Naast de al bestaande commerciële zen ders RTL 4 en 5 is dat het nieu we commerciële Veronica. BNA: budget bouw te laag AMSTERDAM (ANP) - De Bond van Neder landse Architecten (BNA) adviseert zijn leden niet mee te dingen naar de opdracht voor nieu we huisvesting van de politie Zeeland. Het be drag van 12,5 miljoen gulden dat voor de nieuw bouw en renovatie beschikbaar is, is volgens de bond te laag. Ook is het programma van eisen te vaag. De politie Zeeland heeft volgens de BNA geen enkel begrip getoond voor de be zwaren van de BNA. De po litiewoordvoerder kon dins dagmorgen geen commen taar geven. Architectenbureaus kunnen voor 31 juli meedingen naar de opdracht voor nieuwe huisvesting en renovatie in Goes, Terneuzen, Hulst, Zie- rikzee en Oostburg. Het gaat daarbij om bureaus met een totale vloeropper vlakte van bijna 11.000 vier kante meter. De politie in Zeeland had 133 architec tenbureaus uitgenodigd aan de selectieprocedure deel te nemen. Begin juli raakte de BNA overspoeld door reac ties van leden met het ver zoek contact op te nemen met de politie in Zeeland. Ze hebben kritiek op de bouwkosten die niet stro ken met de realiteit, vooral als het gaat om cellencom plexen. De bond vreest dat de kosten hoger worden, waardoor de culturele kwa liteit van de gebouwen on der druk zal komen. Ook zijn de programma's van eisen voor de vijf pro jecten te vaag, terwijl de op drachtgever verlangt dat de deelnemers aan de procedu re een vaste prijs opgeven. Dat levert volgens de bond een onacceptabel risico op. Doorn BNA-leden zijn statutair verplicht zich aan de „Stan- daardvoorwaarden Rechts verhouding opdrachtgever en architect" te houden. Voor de nieuwe politiehuis- versting zijn die voorwaar den maar gedeeltelijk van toepassing. Ook dat is de bond een doorn in het oog. Het lijkt onmogelijk dat er nog voor de sluitingsdatum een verbeterde procedure- komt. Toezeggingen van mi nister De Boer van VROM en van de Rijksgebouwen dienst om tussenbeide te komen, hebben tot nog toe niets opgeleverd. Produktschap Groenten en Fruit: DEN HAAG (ANP) - De appeloogst valt met 570.000 ton dit jaar 5 procent lager uit dan in 1994. De oogst van peren wordt geraamd op 160.000 ton, tegen 140.000 ton een jaar eerder. Dat blijkt uit voorlopige cij fers van het produktschap voor groenten en fruit. Voor de be langrijkste appelrassen Elstar en Jonagold zal de oogst dit jaar weinig afwijken van die van vorig jaar, aldus het schap. Forse produktiedalingen zul len zich voordoen bij de rassen Gloster, Discovery en James Grieve. Een gedeelte van deze rassen is gerooid, de Discovery kampt met aantasting met vruchtboomkanker. Van de twee belangrijkste pe renrassen, Conference en Doy- enné du Cornice, zal de oogst groter zijn dan vorig jaar. Bei de rassen zullen een produk- tiestijging laten zien van circa 20 procent, aldus het produkt schap. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 juli 03.50 149 09.40 -123 16.05 150 22.10 -140 27 juli 04.30 157 10.15 -123 16.40 157 22.45 -146 ROOMPOT BUITEN 26 juli 02.25 145 08.20 -121 14.45 147 20.45 -138 27 juli 02.5*5 157 09.00 -123 15.10 157 21.20 -145 BRUINISSE 26 juli 04.00 158 09.40 -131 16.15 159 22.05 -149 27 juli 04.45 167 10.20 -133 16.55 166 22.45 -155 WEMELDINGE 26 juli 03.55 155 09.40 -129 16.10 157 22.05 -146 27 juli 04.35 164 10.15 -129 16.50 164 22.45 -152 Springtij 29 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 SARAJEVO/ZAGREB (RTR/DPA/AFP) - Het Bosnische regeringsleger in Zepa heeft ingestemd met voorstellen van de Bosnische Serviërs waarmee de overga ve van de moslim-enclave zo goed als zeker is. Dit is dinsdag door de Verenigde Naties bekendgemaakt. „Het is voorbij. De stad heeft zich overgegeven", aldus een VN-functionaris. Maar woordvoerster Myriam Souchaki van de VN in Saraje vo ontkende dat er sprake is van een daadwerkelijke over gave. Volgens haar gaat het om een akkoord over onder meer evacuatie van burgers en ver wijderen van mijnen. De woordvoerster, die zegt zich te baseren op informatie van de Oekraïense blauwhelmen in Zepa, zei dat het Bosnische re geringsleger ermee heeft inge stemd al zijn wapens en mate rieel aan de VN over te dragen. Een waarnemingsteam van de VN is inmiddels onderweg naar (le enclave om toe te zien op de uitvoering van het ak koord. De moslim-enclave, die door de VN tot veilig gebied was uitge roepen, wordt al wekenlang door de Bosnische Serviërs ge bombardeerd en beschoten. Een deel van de circa 15.000 in woners mag, waarschijnlijk dinsdag nog, vertrekken. Het gaat in eerste instantie om vrouwen, kinderen, gewonden en zieken die in de enclave ver blijven. De speciale VN-gezant voor voormalig Joegoslavië, Yasushi Akashi, bevestigde dit. Twee weken geleden viel de na burige moslim-enclave Srebre nica. Dat leidde tot de deporta tie van ongeveer 30.000 moslims en het verdwijnen van duizenden moslim-mannen. Als Zepa in handen is van de Bosnische Serviërs blijft in Oost-Bosnië slechts één moslim-enclave over: Gorazde. Maandagavond bereikte een hulpkonvooi van de VN dit „veilige gebied". Met 22 vracht wagens werd 176 ton hulpgoe deren, waaronder meel, spijso lie, zout, suiker en baby voed sel, gebracht. Het konvooi heeft zeven dagen moeten wachten op toestemming van de Bosnisch-Servische belege raars. Een woordvoerster van de VN-hulporganisatie UNHCR noemde de situatie van de circa 50.000 inwoners rampzalig. Britten Op de berg Igman bij Sarajevo arriveerden maandag driehon derd Britse militairen van de snelle-interventiemacht. Zij beschikken over twee batterij en van in totaal twaalf stuks 105 mm geschut. Later op de dag kwam ook de voorhoede van een contingent van vijf honderd man van het Franse vreemdelingenlegioen met on der meer AMX-tanks en zes zware mortieren. De Fransen zullen posities innemen rond de stad. De troepen moeten de VN-vredesmacht Unprofor be schermen. Zondag kwamen bij beschie tingen op de Bosnische hoofd stad twee Franse blauwhelmen om het leven. Eerder hadden de VS, Frankrijk en Groot- Brittannië de Bosnische Ser viërs gewaarschuwd dat mili taire actie van de Serviërs te gen de zogenoemde veilige ge bieden van de VN zal leiden tot vergelding uit de lucht ,,op een tot nu toe ongekende schaal". Versterken In een boodschap, die in Bel grado door officieren van de drie landen werd overhandigd aan de Bosnisch-Servische le gercommandant Ratko Mladic, stond dat de waarschuwing vooral een eventuele aanval op de enclave Gorazde betreft. Te vens werd Mladic meegedeeld dat maatregelen in de maak waren om de Unprofor- manschappen te versterken, „onder meer door steun door eenheden van de snelle reactie macht". Autokrakers halen meestal alleen de radio eruit, maar soms wordt de auto volledig geplunderd. (Archieffoto). DEN HAAG (ANP) - Een autokraker is in de meeste gevallen een man van ongeveer 32 jaar zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij gebruikt meerdere soor ten harddrugs en pleegt verschillende soorten delic ten om zijn verslaving te kunnen betalen. Hij gaat het liefst individueel te werk en is in tweederde van de gevallen geen Nederlander. Dat concludeert het Weten schappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie uit een onderzoek dat tussen 1993 en 1995 in Rotterdam is ge houden. „Wat zijn het nu eigenlijk voor mensen die auto's kraken?", wilde het WODC weten. In 1993 ondervroegen de onderzoekers 81 verdachten op twee politie bureau's en het parket in Rot terdam. Het hoofddoel van het onder zoek was om de verplaatsing seffecten van een project tegen autokraken te onderzoeken. Die resultaten zullen dit najaar worden gepresenteerd. Het da derprofiel kon alvast worden geschetst. Onderzoeker R. Hesseling van het WODC waarschuwt echter dat het profiel alleen betrek king heeft op de Rotterdamse groep ondervraagden en dat het niet van toepassing is op al le autokrakers in heel Neder land. „Het aandeel Nederlanders in het totaal van 588 autokrakers dat in 1993 in heel' Rotterdam toesloeg, blijkt bijvoorbeeld veel meer dan eenderde te zijn", aldus Hesseling. „Boven dien kunnen veel jonge ver dachten hebben geweigerd zich te laten ondervragen, waar door de gemiddelde leeftijd in ons profiel aan de hoge kant zit." Van de 81 verdachten die zich lieten ondervragen, waren er slechts twee vrouw. De gemid delde leeftijd was 31,6 jaar. Een kwart van de verdachten was van Surinaams/Antilliaanse afkomst, een kwart was Ma rokkaans en een derde Neder lands. De overige 20 procent had een andere etnische achter grond. Driekwart van de on dervraagden leidt een zwer vend bestaan. Drugs Vrijwel alle daders die in het centrum van Rotterdam wer den opgepakt, gebruiken drugs, het overgrote deel zowel heroïne en cocaïne. De onder zoekers veronderstellen dat dit te maken had met de aanwezig heid van Perron O. De meesten verklaarden zo rond hun 21ste jaar drugs te zijn gaan gebrui ken. De criminale activiteiten be gonnen al eerder.. Uit gegevens van de politie bleek dat de 81 ondervraagden goed waren voor 5384 geregistreerde mis drijven, wat neerkomt op een gemiddelde van 66 per dader. Veel van hen hadden zich eer der schuldig gemaakt aan win keldiefstallen, inbraken en drugshandel. Auto's met buitenlandse kente kenplaten blijken favoriet bij de krakers. In de helft van de gevallen forceert de kraker een deur, in eenderde van de geval len slaat hij een ruit in. Meest al steelt hij alleen radio of cd- speler, soms wordt alles uit de auto gehaald. Heling Voor de buit krijgt hij gemid deld vijftig tot honderd gul den. De heling gebeurt volgens de helft van de daders in café's of koffieshops. Een kwart van de daders werkt op bestelling. De ondervraagden vinden au tokraken een gemakkelijk uit te voeren delict, waarbij zij zich tamelijk veilig voelen. De omgeving kan gemakkelijk ge controleerd worden, er zijn ge noeg vluchtmogelijkheden en de pakkans is gering. De meeste daders zien autokra ken als een „onschuldig" mis drijf. Sommigen vinden het zelfs beneden hun stand. Zij schamen zich dat zij zich ertoe verlagen. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag een 36-jarige Rotter dammer veroordeeld tot drie jaar cel voor het plaatsen van een bomkoffer in het hoofd kantoor van de bank Credit Lyonnais in Rotterdam op 7 april. Tegen de man was vier jaar ge vangenisstraf geëist. De recht bank achtte bewezen dat de Rotterdammer door te dreigen met een bom heeft geprobeerd het bankfiliaal aan de Coolsin- gel van 800.000 gulden te bero ven. Met de bankoverval wilde hij in één klap zijn financiële problemen oplossen. In de „bomkoffer" zat echter geen springstof. Na het plaat sen van de koffer eiste de over valler acht ton. Hoewel hij tegenover de politie tot in detail had bekend, ont kende de verdachte voor de rechtbank alles. Maar de recht bank oordeelde de eerdere ver klaringen voldoende voor een veroordeling. Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG door Willy Vandersteen Dinsdag 25 juli Zierikzee Tweede Toeristendag. Kinder- truuk op Havenplein. Binnen stad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Bruinisse (41 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Dreischor Orgelconcert van Sander van Marion met medewerking van Corina Ewijk, saxofoniste. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 26 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieter rein de Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo in woonzorgcentrum Poortershof. 19.30 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 27 juli Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 28 juli Zierikzee Veronika Zomertruuk live uit zending. Havenplein. Vanaf 11.30 Van 14.00 tot 17.00 uur Nederland vakantieland. Optreden vocaal Valkelda en semble. Dikke- Toren. 20.00 uur. Kerkwerve Country-avond. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 29 juli Burgh Rommelmarkt. Rond de kerk Burghsë^Ring. Vanaf 08.30 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein/Dorps straat. Vanaf 10.00 uur. Sirjansland Wegracepromotieshow in ver enigingsgebouw en braderie/ snuffelmarkt in dorpskern. 10.00-17.00 uur. Maandag 31 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 1 augustus Zierikzee Derde Toeristendag. Adventu- re-glide op het Havenplein. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkweve. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 2 augustus Zierikzee FNV Gratis spreekuur. MFC- gebouw De H.uybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Oosterland Midzomeravondrommel- markt. Rond kerk en toren. ±17.00 uur. Bruinisse Zeeuwse babbelaars bakken. Oudheidkamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 3 augustus Burgh-Haamstede Theatervoorstelling Een vreemdeling in eigen land in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm- de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 augustus Kerkwerve Karaoke-soundmix show. Pe tit Restaurant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 5 augustus Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Zondag 6 augustus Renesse Duits-Nederlandse zangdienst in Jacobuskerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2