Strand van Scharendijke is blinde vlek reddingsbrigade Zes voorstellingen van Circus K-enz in de regio 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meisje ligt drie kwartier bewusteloos op strand Op 10, 11, 12 en 13 augustus Bijzondere schildpad 3 SMAL 0 5 JAMBOREE 9 WIELERRONDE Gewonde bij aanrijding op de Nieuwe Kooiweg Woning van oude bunker dé krant van schouwen - duiveland! .'W/DDFl1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25811 Het strand van Scharendijke is een blinde vlek' in het oog van de strandreddingsbrigade. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHARENDIJKE - Het Noordzeestrand in Scharendijke is de 'blinde vlek' in het oog van de strandreddingsbrigades. Zondag lag een 19-jarige badgaste drie kwartier bewusteloos op het strand voordat adequate hulp werd verleend. De gemeente Middenschouwen maakt uit kostenoverwe gingen geen gebruik van de diensten van de Strandreddingsbrigade Wes- terschouwen. „Mijn twee zoons hebben een EHBO-diploma, maar zondag is weer gebleken dat hier ei genlijk een echte hulppost moet komen," zegt mevrouw Den Broeder, exploitante van het strandpaviljoen Strand en Duin bij Scharendijke. „Via de Ondernemersvereniging Brou- wersdam proberen we dat al enkele jaren. Dat valt niet mee want in feite zijn we een stukje niemandsland tussen Renesse en Ouddorp." Zondagmiddag kwam een 19- jarig meisje als gevolg van hy perventilatie en te snelle af koeling in ademnood. Het slachtoffer werd door vrien den uit het water gehaald. Ver volgens lag zij drie kwartier, omgeven door nieuwsgierigen, op het strand alvorens ze kon worden vervoerd naar het Ro de Kruis Ziekenhuis in Zierik- zee. De hulpverlening werd door een huisarts uit Scharendijke, de reddingsbrigade uit Wester- schouwen en een ambulance uit Dirksland sen welhaast bi zar interregionaal samenspel. Voorzitter J. Augenbroe van de Reddingsbrigade Wester- schouwen heeft dan ook geen goed woord over voor de bezui- nigingsdrang van de gemeente Middenschouwen: „Westerschouwen trekt per jaar drie ton uit voor hulpver lening op het strand. Voor het hiermee vergeleken symboli sche bedrag van 7500tgulden heeft Westerschouwen haar buurgemeente de diensten van de reddingsbrigade aangebo den. Maar Middenschouwen vindt dat te duur." Volgens Augenbroe wil Mid denschouwen wel de lusten van een recreatiegemeente, maar niet de lasten. „De ge meente gokt erop dat wij in ge val van nood toch wel komen. Ik vind dat Middenschouwen zijn zorgfunctie verwaarloost en dat is een treurige zaak," al dus de voorzitter. Augenbroe noemt het 'van de zotte' dat een stuk strand van twee kilometer waar tijdens topdagen zo'n 8000 mensen re creëren, verstoken blijft van een reddingsdienst. Te hoog Van een bedrag van 7500 gul den is plaatsvervangend bur gemeester L. C. Hart van de ge meente Middenschouwen niets bekend. „Maar ik weet wel dat wij het bedrag dat Wester schouwen twee jaar geleden vroeg voor deelname aan de reddingsbrigade te hoog von den." Volgens Hart zijn bad gasten aan het Noordzee strand, maar bovendien ook van de stranden aan het Greve- lingenmeer voor hulpverle ning afhankelijk van de huis arts in Scharendijke. „Of dat niet tot gevaarlijke toestanden kan leiden? Dat zou best eens kunnen. Maar zoiets hebben we nog niet bij de hand gehad." Naar aanlei ding van het incident zondag zegt Hart de zaak na de vakan tie te zullen bespreken in de vergadering van burgemeester en wethouders. Zeer goed Augenbroe heeft gisteren met burgemeester H. Tees van Wes terschouwen gesproken over de bijna-verdrinking in Scha rendijke. Volgens Augenbroe vindt Tees het zeer goed als de zaak van de gezamenlijke red dingsdienst opnieuw ter tafel komt. Mevrouw Den Broeder van het strandpaviljoen liet gisteren weten dat zij weder om via de ondernemersvereni ging bij de gemeente zal aan dringen op een hulppost voor het Scharendijkse strand. Op pagina 3: Commentaar RENESSE - Paardendressuur, een act met Schotse Hooglandrunderen, een fakir, een trapeziste en een koorddanseres. Het is allemaal te zien in het oudste Duitse circus: Circus Renz. Op donderdag 10, vrijdag 11, za terdag 12 en zondag 13 augustus staat dit circus op het terrein aan de Roelandsweg in Renesse. Op dinsdag 15 en woensdag 16 augustus be zoekt Renz Bruinisse. In totaal worden op Schouwen-Duiveland zes voorstellingen gegeven. In de loop van de jaren slaag den bepaalde families er in uit te groeien tot ware circusdy nastieën. Circus Renz is een van hen. Het circus werd opge richt door Ernst Jacob Renz. Inmiddels reist de achtste ge neratie van deze cirsusfamilie rond. Het moderne Circus Renz brengt een programma waarin alle facetten van de tra ditionele circuskunst tot ui ting komen. Van oudsher wordt in Circus Renz veel plaats ingeruimd voor paardennummers. Dat is nog steeds het geval. Tijdens de voorstellingen in Renesse is onder meer vrijheidsdressuur, voltige, par force en jockey-rij- derij te zien. Het circus voert nog talrijke andere diersoor ten met zich mee, zoals Schotse Hooglandrunderen, pony's, duiven en vier Indische olifan ten. Al deze dieren zijn te zien tij dens circusacts. Het program ma omvat verder het optreden van een fakir, een trapeziste, een koorddanseres, grondacro- baten en clowns. Het program ma wordt gepresenteerd in een grote blauw/geel gestreepte tent, waaraan ook een restau ratietent is gekoppeld waar het publiek wat kan eten of drinken. Het dierenbestand is ondergebracht in een staltent met een lengte van ruim veer tig meter. Meer dan vijftig nostalgische circuswagens zorgen voor het vervoer van de medewerkers en de dieren van het circus. De circustent wordt donderdag 10 augustus vanaf 9.00 uur op gebouwd op het terrein aan de Roelandsweg en is naar ver wachting om 12.00,uur gereed. Om 19.00 uur begint de eerste voorstelling. Ook op de daar opvolgende twee dagen begint de voorstelling om 19.00 uur. Zondag 13 augustus kunnen belangstellenden de circus voorstelling vanaf 14.00 uur bijwonen. Kaarten in de voor verkoop bij de WV. In Bruinisse arriveert Renz op dinsdag 15 augustus. Diezelfde dag wordt een voorstelling ge geven om 19.00 uur. Woensdag 16 augustus kan iedereeen van af 16.00 uur naar het circus. Het staat op het terrein van Aquadelta, waar ook kaarten verkrijgbaar zijn in de voor verkoop. VLISSINGEN (ANP) - In Rep tielenzoo Iguana in Vlissingen is het afgelopen weekeinde een Indotestudo Forsenti geboren. De landschildpad, waarvan geen Nederlandse naam be kend is, meet zes bij zes centi meter en weegt 45 gram. De ou ders van de boreling werden in 1989 door de Algemene Inspec tiedienst (AID) bij de Reptie lenzoo afgeleverd. Zij waren destijds ernstig ziek en bescha digd. Twee jaar geleden legde het inmiddels volledig herstel de vrouwtje haar eerste, onbe vruchte, ei. Het ei dat uiteinde lijk tot de baby leidde werd op 4 februari gelegd en vervol gens ruim vijf maanden onder een temperatuur van 29 graden in de couveuse uitgebroed. Volgens beheerder A. Bom is het de eerste keer dat een jong van deze soort in dierentuinen of bij kwekers wordt geboren. In totaal zijn er, de baby mee gerekend, nu zes van deze schildpadden in Nederland. Laat u culinair verwennen in 't groene hart van Schouwen SEROOSKERKSEWEG 24 4327 SE SEROOSKERKE (SCH.) TEL. (01117) 1212 - FAX (01117) 1991 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De grootste fout van alles is, zich van geen enkele bewust te zijn. Zakenwereld-epigrammen Ttopisch HET WEER Heldere nacht. Minimumtemp. ±15 graden. Toenemende bewolking, gevolgd door enkele regen- en on weersbuien. Middagtemp. ±31 graden. Wind oost tot zuidoost, draaiend naar zuidwest, matig tot vrij krachtig 4 tot 5. Bij hoog water blijft er bij Westenschouwen niet veel strand over. Zee-land-kamp Scouts wordt een Jamboree in het klein. PARK Slufter op Neeltje Jans onderdeel Oosterschelde Na tionaal Park. Ronde van Bruinisse trots op zijn ruim zeventig deel nemers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Een 45-jarige vrouw uit Leiden is gisteren met spierkneuzingen aan borst en nek overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Zij liep de kneuzingen op bij een aanrijding op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee ter hoogte van het tankstation. De vrouw zat in de auto bij een 51-jarige plaatsgenoot. Ter hoogte van het tankstation moest de bestuurder remmen voor een stilstaande auto. Een achter hen rijdende vrachtwa gen kon niet op tijd tot stil stand komen en reed achterop de personenauto. De auto moest wbrden wegge sleept. De bestuurders van bei de voertuigen bleven onge deerd. GOES (ANP) - Wie op zoek is naar een oerdegelijk onderko men op een r.uim lapje grond van 9235 vierkante meter kan voor op de kop af 380.000 gul den eigenaar worden van een heuse bunker. De voormalige militaire bunker aan de Oran- jeweg in Goes staat te koop. De bunker, waarvan het groot ste gedeelte onder de grond zit, is gebouwd in de jaren vijftig en is van alle gemakken voor zien. De schil van de bunker herbergt slaapkamers, kanto ren en ruimte voor communi catie; er zijn ook twee verdie pingen met vergaderzalen. Er is een klimaatregeling en er zijn generatoren in het geval het openbare elektriciteitsnet het laat afweten. Daarnaast is de bunker bestand tegen atoomaanvallen en is het pand inbraakvrij. De muren en het dak van de bunker bestaan uit 2,5 meter dik beton. Vol gens makelaar M. Faasse, die de bunker in opdracht van de staat moet verkopen, hebben zich al zes serieuze kandidaten gemeld. Zij toonden vooral in teresse om de bunker te gebrui ken als opslagplaats van com putergegevens, vuurwerk of kostbaarheden", zegt Faase. „Maar er is ook iemand die de bunker wil gebruiken als hobbyruimte." Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnementmetautom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement'met autom. afschr. a ƒ182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN Tijdens de voorstelling is onder meer een act te.zien met Indische olifanten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1