'Heerlijk rustig om tochten te maken in een wagen met zo'n paard voor je' Franse jongeren op dievenpad Zierikzee Te veel op Auto's gekraakt Veel belangstelling aangespannen rijden bij Schouwse Paardendag CHÈRE CHIRAC, MAANDAG 24 JULI 1995 NR 25810 5 ZIERIKZEE - Toen ze de stad wilden uitlopen via het Kerkhof Zuidzijde, waar het politiebu reau is gevestigd, werden elf Franse jongeren aangehouden door enkele agenten die daaruit te voorschijn kwamen. Zij werden vlak daar voor telefonisch door een gedupeerde winke lierster op de hoogte gesteld van diefstallen die de jongerengroep in haar winkel pleegde. Al snel bleek dat de schade niet beperkt bleef tot één win kel. Uit verschillende zaken in Zierikzee nam de groep souve nirs, horloges, pennen, zonne brillen, messen, kaarten, beeldjes van dieren, kleedjes, aanstekers, oorbellen en sleu telhangers mee. Spullen die zij bij zich droegen op hun tocht langs het politiebureau. Het ging om vijf meisjes en zes jongens in de leeftijd van vijf tien tot achttien jaar, allemaal afkomstig uit het Franse Gen- tilly of omgeving. Zij brengen RENESSE - Een 19-jarige in woner van Schiedam werd in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man liep op de Mauritsweg tegen de lamp. Hij blies 630 mi crogram per liter terwijl 220 microgram per liter is toege staan. De Schiedammer bleek bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. Tegen de man wordt proces-verbaal opge maakt. op Schouwen-Duiveland een vakantie door onder leiding van de Association Nationale. De leiding van de groep hielp de politie bij het verhoor en be taalde de schade. Twee jongens bleken niet te hebben meege daan aan de diefstallen. De ouderen van de Franse jon geren worden via een brief op de hoogte gesteld van de dief stallen en een afschrift van de brief gaat naar de plaatselijke politie in het franse Gentilly. De gestolen artikelen worden deze week terug gegeven aan de winkeliers. BRUINÏSSE/RENESSE - Zon dag kreeg de politie verschil lende meldingen binnen van diefstal uit auto's. Een aantal op de Rampweg bij Renesse geparkeerd staande auto's werd opengebroken. Verder waren de autokrakers actief op een parkeerterrein aan de Hageweg bij Bruinisse en de Brouwersdam bij Scha- rendijke. FOTO MARIJKE FOLKERTSMA BURGH-HAAMSTEDE - „Het leven wordt steeds drukker en jachtiger. Ik heb een auto met een telefoon er in en ik draag altijd een pieper bij me van de brandweer. Daarom vind ik het heerlijk rustig om af en toe een tocht te maken met een wagen met paard ervoor. Je kunt geen haast hebben want zo'n dier loopt niet harder dan zo'n twintig kilometer per uur". Rens Vermeer uit Noordwel- le was een van de deelnemers aan de demonstraties aangespannen rijden tijdens de Schouwse Paardendag die zaterdag werd gehouden in Renesse. Een onderdeel van de paardensport dat vol gens de secretaris van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland, M. Hanse helemaal 'in' is. „Steeds meer leden van onze bond volgen een speciale men- cursus en hebben een boeren wagen of ander soort rijtuig, waar zij hun paard(en) voor kunnen spannen." Mede daar door werd de Schouwse Paar dendag een attractief spekta kel, dat zaterdag extra veel belangstellenden naar het ter rein van manege Hofstede Grol trok. ,De hele dag door lo pen er al zo'n 400 a 500 mensen rond. Dat komt natuurlijk ook vanwege de ideale weersom standigheden", aldus Hanse. Het evenement begon met een keuring van Belgische trek paarden, isabelkleurige Noor se Fjordenpaarden en oor spronkelijk Oostenrijkse Haflingers. Drie soorten koud- bloedpaarden, die op Schou wen-Duiveland worden gefokt door leden van de Bond van Paardenfokkers. Zowel het aantal leden van de bond als het aantal paarden dat zij fok ten nam de afgelopen jaren fors toe. „In drie jaar tijd groeide ons ledenbestand van twaalf naar 66." Dat houdt on der meer in dat op dit moment negen paardenliefhebbers op Schouwen-Duiveland zich be zig houden met het fokken van Belgische koudbloedpaarden, de brede karakteristieke trek paarden, die tot de mechanisa tie in de landbouw werden ge bruikt om het land te bewerken. Op dit moment zijn in de regio ongeveer dertig Belgische koudbloedpaarden, die wor den gehouden als hobby. Een hobby, die in sommige geval len ontstond vanuit de malaise in de akkerbouw, zoals blijkt uit het verhaal van Rens Ver meer uit Noordwelle. „Onge veer vier jaar geleden besloot ik om een stuk land achter mijn boerderij in te zaaien met gras. Op die manier zou ik er meer plezier van hebben, dan wanneer ik er graan op zou zaaien." Samen met collega landbouwer Martien Moer- mond kocht Vermeer in 1992 een tweejarig Belgisch trek paard om op dat weitje te gra zen: de koudbloedmerrie Nel van de Selschardijk. Beide boeren hadden zoveel plezier in het paard dat zij het lieten bevruchten. In 1994 werd Rhea van de Beukelaar geboren, in 1995 Stanley van de Beuke laar. Mét vijftien andere paarden liefhebbers volgden zij een en- kelspancursus. „Je hoorde steeds meer van een ruiterbe- wijs, een rijbewijs, waaruit blijkt dat je kunt paardrijden. Ik wilde ook een papiertje. Maar ik houd er niet van om op een paard te zitten. Ik vind het leuker om in groepsverband van een paard te genieten via een tocht met paard en wa gen." Uit een toelichting van secretaris Hanse en Vermeer bleek dat mennen van een paard dat voor een wagen is ge spannen een kunst op zich is. „De essentie van diervriende lijk mennen is dat je eerst moet geven en dan moet nemen. Eerst de teugels laten vieren en dan aantrekken." Via het zogenaamde Archenbach-sys- teem leerden Vermeer en Moërmond dat tot in de perfec tie beheersen. Zij hebben in middels ook al de cursus dub belspan mennen (twee paarden voor een wagen) achter de rug en zijn in het bezit van een Utrechtse tentwagen, een oude molenaarswagen, enkele boe renwagens en tilbury's. Het middagprogramma om vatte diverse demonstraties aangespannen rijden, waaraan ook Moermond deelnam. Het talrijke publiek genoot verder van carrousel die werd ge vormd door Haflingers, pas- de-deux demonstraties en vier en achtspannen van trekpaar den. De Schouwse Paardendag omvatte ook een dressuurwed- strijd, die werd georganiseerd door de Ruitervereniging Re nesse. Een van de deelneem sters daaraan was de 24-jarige Marianne Scherps uit Rotter dam, die met haar Fjorden- paard Mario Doruta („Ik noem hem Rudi") bij de keuring dag kampioen werd. Marianne ver telde dat ze regelmatig paard rijdt in Westerschouwen, waar haar ouders een vakantiehuis hebben en haar zus zich heeft gevestigd. Ze omschreef haar vierjarige paard als een kwa jongen, een doerak. „Tijdens de dressuur wil hij me nog wel eens plagen. Dan blijft hij ge woon liggen wanneer hij na het 'doodvallen' weer overeind moet komen. Echt leuk." Bij de dressuur lieten paardenlief hebbers zien hoe zij met hun dier de stap, draf en galop be heersen. „Dat moet rustig en beheerst zijn. je moet laten zien dat je hem in de hand hebt." ZIERIKZEE Geslaagd Anita Deurloo is aan de Uni versiteit van Amsterdam afge studeerd in de Sociologie (Or ganisatie en Beleid). DREISCHOR i Orgelconcert De organist Dirk Jansz.Zwart presenteert op donderdag 27 juli in de Nederlandse Her vormde Kerk in Dreischor zijn derde concert van dit zomersei zoen. Op het programma staan werken van Sweelinck, J. S. Bach, Bijster, Mendelssohn, Willem Mudde, Jan Zwart en de organist zelf. Het concert begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Rommelmarkt Rond de kerk en toren van Oosterland wordt woensdag 2 augustus een midzomeravond rommelmarkt gehouden. De aanvang is 17.00 uur. MIDDELBURG Spel en sportmateriaal Gedurende de vakantieperio de is de Zeeuwse Sportraad be schikbaar voor organisaties die evenementen organiseren op het gebied van spel en sport. Wijkverenigingen, kinderva kantiewerk en speeltuinorga nisaties kunnen bij de Sport raad terecht voor onder steuning, advies en het lenen van materialen. De Zeeuwse Sportraad is bereikbaar via te lefoonnummer 01180-40700. Tijdens de Paardendag werd een dressuurwedstrijd gehouden en lieten paardenliefhebbers via allerlei demonstraties zien hoe zij hun dieren onder controle hebben. (Foto: Marijke Folkertsma) Zierikzee, ie 21 juillet 1995 Het niet gebeurt chaque jour dat ik schrijf une lettre naar koningen en présidents. In ces vacances ma vrouw et moi waren a Antwer pen et wij dronken un glas de vin frangais a Ie voet du Cathédrale. Et qui liep langs notre table? Notre Prince d'Orange, Willèm Alexa- ndèr. A son derrièrre hij had un brouque sph ere normal. Dat was une surprise et une ex ception ook. Non, ik ne spreek niet elke dag met mens trés hoog. Je suis blij dat ik niet sta in hun chaussures. Ik niet zou kunnen slapen meer. Pas d'une nuit. Als je denkt a Bosnië je zou toch worden complet un fou. Wat je ook doet, alles je doet mauvais. Faites je niets, duizenden mensen sterven. Grijp je in, quel- ques milliers des soldats sterven et des peup- les innocents ook. Vous êtes un van de weinigen die voorstelt te maken un fin aan injustice erg grand. Ik ben curieux of het komt tot actions ook of het blijven weer paroles et paroles? Mais ik u schrijf ergens autres voor. Vanmor gen we kregen poste van Greenpeace. Vous wetez wel: die jongens rottes. In un brief grand zaten des listes. Listes langes. Achter mon derrière mon petit zoontje heeft tele- ph.oné a Greenpeace et il a gevraagd om des listes. Heel Ie jour hij gaat van deur a deur en vraagt of tout Ie monde wil écriren un handteke ning. Steeds opnieuw hij vertelt dat de wereld gaat kapot door des bombes atomique. Zijn wereld, le monde de nos kleine enfants. En zo zijn er zoveel des enfants. lis zijn peur, trés bang. Waarom moet sterven le nature? Waarom Monsieur Chirac doet dat? Wil hij lij ken robuster? Wil hij la France wordt impor tant dans le monde? Wil hij zijn.le gargon meest sterke van de classe? Un gargon met un becque grand, qui durft alles. Pourquoi, pourquoi? Vous krijgt des protèstes van tout le wereld. Mais je zie un risque trés grand. Meer u krijgt des protèstes, meer u wordt inflexible. U ne wilt niet dat u bent un John Major, die na plus des protèstes over de Brent Spar toch bijna son hachette petit erbij neer moest leg gen. Non, vous êtes un kerel echte! U bentez un staatsman grand, qui lacht om tout les re actions stupides du commun. Monsieur le Président, un homme d'Etat echte, een président grand is die président qui heeft de moed om retourner op son pas. Monsieur Chiraq, heeft u le courage, niet om stug te maintenir, mais om te worden klein, un enfant? Ik ben curieux naar votre reaction. Wij aimons la France zeer. Mais wij ne krijgen niet un croissant door notre strotte, quand nous den- kons dat Mururowa arme. Un pleque in de wereld ver weg van la France, dat n'is niet un vuilnisbelte! Wij niet nodig hebben des présidents qui hebben le courage I' opion publiquete lapper aan leur botte. Nous willons des guides politi- ques qui a un oor et un coeur voor les men sen. Chère Chiraq, wij hopen dat u heeft un oor grand. Latons wij blijven des vriendes. Vous kennez Schouwen Duiveland? C'est un para dis. Et onze burgemaïtre, monsieur Assel1- bergs' est un col du premier categorie. Wij u invitons met veel de plaisirs. J'ai nog wel un bed op het plafond waar vous et madame Chiraq kunnen pittez. Wij uitzien naar un evenement grand: Le Re tour de France. Je vous prie d'agréer, Monsieur le Président, l'expression de mes sentiments trés choc- qués. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5