Stimuleren van milieuzorg bij MKB kan effectiever Historische klucht na vier eeuwen opgevoerd in plaats van oorsprong Zonder zorgen onder dak met nieuwe Huisgarantie LIEFDE EN LOT In gemoderniseerde versie De kleren van de dokter Volgens rapport EIM 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BROUWERSHAVEN - De baljuw is in de gemoderniseerde versie een sexy vrouw met snelle zonnebril en de 'boeven' roven een portemonnee met daarin onder meer een hele trits credit-cards, maar de inhoud van de zestiende eeuwse klucht bleef hetzelfde. Vrijdag werd in de Sint Nico- laaskerk door theatergroep Marot uit Groningen de klucht Weer Ghe- luck ende Heer Profijt, omgedoopt tot De kleren van de dokter, opge voerd. Daarmee kwam er een klein stukje cultureel erfgoed terug naar Brouwershaven, want het stuk maakte deel uit van het repertoire van de Brouwse rederijkerskamer De Roode Lelie. re jas en instrumententas. De bedrogen dokter roept de bal juw en diens knecht erbij om het tweetal op te sporen. Uit- Het initiatief voor de opvoe ring van de klucht in de Brouwse Sint Nicolaaskerk kwam deze keer niet van de ge meente, maar van de uitvoe rende theatergroep. „Zij heb ben ons zelf benaderd", aldus R. W. Schiettekatte van de Werkgroep Culturele Activi teiten Brouwershaven. ,,Wij wisten eigenlijk zelf niet van het bestaan van dit stuk van de rederijkerskamer af", aldus Schiettekatte. ,,Maar het past natuurlijk prima in het cul tuurbeleid van de gemeente Brouwershaven" Rederijkers Theatergroep Marot, een ini tiatief van medewerkers en studenten van de Groningse letterenfaculteit, heeft zich toegelegd op het spelen van to neelstukken die zo'n vier, vijf eeuwen geleden geschreven zijn. De schrijvers van die stukken noemden zichzelf des tijds retrosijnen, maar staan beter bekend als de rederij kers. Meer dan honderd jaar speelden die rederijkers de hoofdrol in het sociaal-culture le leven in Nederland. De rederijkers schreven zowel 'spelen van sinne' - waarin op serieuze wijze maatschappelij ke kwestie belicht werden - als 'duchten' waarin het er vooral om ging om het publiek aan het lachen te maken. Marot moderniseert die 'duchten' zonder de historische achter grond van het stuk te negeren. ,,De taal is iets anders, maar iedereen begrijpt het", aldus mevrouw S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter, voorzitter van de Werkgroep Culturele Acti viteiten Brouwershaven. Dat laatste werd vrijdag bewe zen tijdens de uitvoering in de Sint Nicolaaskerk. Allereerst maakte het publiek kennis met de twee 'helden' van het verhaal", de heren Geluk en Profijt. Twee ordinaire oplich ters die naar eigen zeggen lij den aan een zeldzame ernstige ziekte: als ze niet onmiddellijk volgestopt worden met allerlei lekkernijen is hun einde nabij. Met list, bedrog en veel ge kerm weten de twee een plaatsje te versieren in het gas thuis. De dokter echter door ziet de twee en schrijft een bij zonder vergaande therapie voor: ,,Ik zal de een verbran den en daarmee de ander red den". Het duo list en bedrog weet het vege lijf te redden en besluit wraak te nemen op de dokter. Haar, ook de dokter is in de gemoderniseerde versie een vrouw, wordt op de mouw gespeld dat de baas van het gasthuis overhoop gestoken is en dringend hulp behoeft. Baljuw Terwijl de dokter op pad is steelt het tweetal haar kostba- eindelijk is het toch de dokter die aan het kortste eind trekt. Hoewel de klucht niet te boek staat als een satire op de maat schappij wordt wel de draak gestoken met het gezag en wordt getoond hoe met geld veel te bereiken is. De voorstelling in de Sint Ni colaaskerk werd bezocht door naar schatting zeventig men sen. Marot speelde het stuk eerder in Groningen, Wasse naar en Winsum en er staat nog een optreden tijdens een to neelfestival in hqt Canadese Toronto op het programma. De naam van de theatergroep Marot slaat op de zotskap, het symbool van de spot. ZIERIKZEE - Milieuzorg heeft voor ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf (MKB) geen hoge prioriteit. Tijdge brek door het grote aantal ta ken van de MKB-ondernemer is hiervan de belangrijkste oorzaak. Daarnaast 'heeft de MKB-on- dernemer onvoldoende inzicht in de mogelijkheden en voor delen van milieuzorg. Ook werkt de administratieve be lasting als gevolg van nieuwe en gewijzigde wet- en regelge ving terughoudendheid in de hand. Om milieuzorg in het MKB te stimuleren is de onder nemer gebaat bij gerichtere milieuinformatie, praktijk voorbeelden met kosten/ba tenanalyses en een betere af stemming van de verschillende soorten wet- en regelgeving op de dagelijkse praktijk van de ondernemer. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport 'Effectief stimule ren van milieuzorg bij kleine bedrijven' van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Het rap port is opgesteld naar aanlei ding van een onderzoek van het EIM bij de branches naar mogelijkheden om milieuzorg bij kleine bedrijven effectie ver te stimuleren. Het onder zoek is verricht in opdracht van de ministeries van Econo mische Zaken en Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. In tegenstelling tot bij grote bedrijven blijkt milieuzorg binnen het MKB slechts voor een kleine groep bedrijven met een grote milieubelasting en milieurisico's te leven. MKB- ondernemers nemen pas de noodzakelijke milieumaatre gelen onder druk van vergun ningseisen. De genomen maatregelen heb ben echter vaak een ad hoe ka rakter, leiden niet tot een sys tematische aanpak van milieuzorg en zijn bovendien kostenverhogend. Een syste matische aanpak van preven tie en milieuzorg leidt juist tot kostenbesparingen door een lager energieverbruik, minder afval, efficiënter gebruik van grondstoffen en optimalise ring van het produktieproces. Bij het informatie-aanbod over milieuzaken wordt te weinig rekening gehouden met de dagelijkse praktijk van de MKB-ondernemer. De MKB- ondernemer is vaak zelf voor de volledige bedrijfsvoering verantwoordelijk en moet zijn tijd en aandacht verdelen over een groot aantal terreinen, waaronder milieu. Milieu-informatie moet om die reden praktisch en toeganke lijk zijn en op het juiste mo ment aangeboden worden, wil de ondernemer er notie van ne men. In toenemende mate kun nen banken, verzekeraars, ac- countantadministratieconsule nten en leveranciers een rol spelen bij deze gerichte infor matieoverdracht. De onderzoe kers van het rapport adviseren specifieke milieu-informatie zo veel mogelijk via een ad viesloket aan te bieden. Daar mee wordt versnippering van het informatieaanbod voorko men. In de praktijk zal dit voor intermediairen als Kamers van Koophandel, Innovatie- Centra en Bedrijfsmilieudien- sten meer onderlinge samen werking betekenen. Gemeenten vormen voor de MKB-ondernemer in veel ge vallen het eerste aanspreek punt voor milieuzaken in ver band met de vergunning verlening. Daarom kunnen ge meenten ook een belangrijke rol spelen bij de overdracht van milieu-informatie door het verstrekken van milieu-advie zen en doorverwijzing naar an dere instanties. Gemeentelijke milieuambtenaren zijn echter onvoldoende op de hoogte van branchespecifieke problemen en oplossingsmogelijkheden. Betere communicatie met branche- organisaties en ge richte opleidingen zullen het kennisniveau van de gemeen telijke mi^ieuafdelingen moe ten verhogen, wil de advies functie gestalte krijgen. De onnozele pottekijker was van 't begin af mijn bondgenoot in de strijd tegen de zonen. De oudste opende de vijandelijk heden, door zijn vader, zodra ik mijn hie len lichtte, hatelijke opmerkingen te maken over zijn dwaas huwelijk. De tweede betrok hij in zijn gevechtstac tiek. De derde hield zich afzijdig. Het was een rustige jongeman, zwijgzaam en enigszins zwaarmoedig. Ik vermoedde, dat hij zijn moeder gemist had en niet on dankbaar was voor de gezelligheid, die een vrouw aanbracht. Hij was veel thuis en zijn ogen konden me volgen, bij mijn werk in de keuken, met een uitdrukking van aanhankelijkheid. Van mijn leef tijd, voelde hij zich niet sterk genoeg partij te trekken tegen zijn geweldige broers, dacht ik, en hij bepaalde zich ertoe zich afzijdig te houden, maar ik voelde, dat hij mij graag mocht en mijn lijfelijke nabijheid, jong als ik was, hem tegelijk bekoorde en beklemde. Wat zijn vader betrof, die was ook voor mij meer vader dan echtgenoot. En zo had ik het immers gewild? De vader verdroeg de schimpscheuten van de twee oudste zonen met grote ge lijkmoedigheid. Hij had besloten geduld met ze te hebben, dat was uit zijn hou ding af te lezen. Hij bleef ook overtuigd, dat hun goede wil de eerste ontstemming zou overwinnen. Maar de pottekijker was op zijn hoede. Ik zag het aan de ma nier waarop zijn wantrouwige ogen scheef in een hoek draaiden, als de twëe jongens binnenkwamen van het veld. Hij waakte over mij, zodat hij mij soms vermaakte en ten slotte irriteerde. Tot ik op een avond hem beter begon te be grijpen. Ik wilde in het donker nog even naar de put lopen. Ik had daar, bij de wasplaats, een emmer met goed laten staan, dat ik op de droogzolder wilde uithangen. Het was een winderige herfstavond, duister van zware regenwolken. Maar ik kende nu de weg op de tast en liep zeker op mijn doel af. Voetstappen, stuntelig, maar haastig, kwamen achter mij aan. En juist toen ik op de plank zou stappen, waarover ik de kleine greppel passeren moest, werd ik in het donker bij de arm gevat. Ik schrok, maar werd voor ik iets kon zeggen terug getrokken. Het was zo donker, dat ik nauwelijks een gezicht kon onderscheiden. Maar aan de astma tische adem wist ik, dat het de pottekij ker was. Hij bukte zich en raapte de plank op, die naast de greppel lag. ,,Jezou er ingevallen zijn," hijgde hij. ,,Maar als je wist, dat het vlondertje er-1 naast lag, waarom zei je dat dan niet?" Hij kwam vlak bij mijn oor en ik rook Door MIA BRUYN-OUWEHAND zijn sterke pruimtabak. ,,Dat wist ik niet," fluisterde hij. ,,Maar toen je naar buiten liep, bedacht ik me opeens, dat Dirk-Jan vlak vóór je naar buiten was gelopen." „Maar.... maar...." Ik keek in een af grond. „Je kunt me toch niet wijsma ken....?" „Jij kent ze niet. Als het om de cente gaat...." „Maar hoe kon hij weten....?" „Had je niet gezegd onder het papeten, dat je zo meteen die emmer nog" binnen most halen?" Hij legde de plank over de greppel en haalde de emmer. Diep ontdaan liep ik terug naar het huis, dat me nu als een moordkuil voorkwam. De listen die ze mij legden, om mij een fa tale val te doen maken, waren legio. Had de trouwe pottekijker niet over mij ge waakt, ik zou er slecht aan toe geweest zijn. Ik kon niet geloven, dat mensen el kaar zo zouden belagen en telkens won mijn goed vertrouwen het weer van mijn waakzaamheid. Als ik op een trap wilde klimmen om gordijnen op te hangen, stond mijn lijfdienaar naast me en sloeg met een hamer op de treden of ze wel goed vastzaten. (wordt vervolgd) Dinsdag' 25 juli NEDERLAND 1 07.00 uur NOS-Tekst tv. 16.42 uur NOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. 16.49 uur Ik hou van jou. 17.16 uur Wild, wild world of animals. 17.41 uur De confetticlub: De Ren and Stimpy show. Anima tieserie. 18.09 uur Thunderbirds. Engel se poppenserie. 18.36 uur Cosby show. Ameri kaanse comedyserie. 19 .02 uur Dave's world. Ameri kaanse comedyserie. 19.29 uur Woordroof. Spelpro- gramma. 20.00 uur NOS-Journaal. 20.24 uur NOS-Weeroverzicht. 20.30 uur Duel over de grens. 21.26 uur Televizier. 22.02 uur Met de deur in huis. 22.41 uur For weddings and a funeral 23.26 uur The Detectives. En gelse comedyserie. 23.57 uur NOS-Journaal. 00.02 uurNOS-Nieuws voor do ven en slechthorenden. NEDERLAND2 '07.00 uur NOS-Journaal. 07.06 uur Willem Wever. 07.31 uur NOS-Journaal. 07.35 uur America's funniest home videos. 08.00 uur NOS-Journaal. 08.07 uur Lingo. 08.30 uur NOS-Journaal. 08.34 uur Hier en nu. 09.00 uur NOS-Journaal. 09.06 uur Kook tv. 09.27 uur Onze man in Oregon. 09.57 uur Africa express. 10.22 uur Ontdek de geologie. 10.52 uur Klassieke mechanica II. 11.25 uur De tijd staat even stil. 12.05 uur KRO-Detectives: In spector Resnick. 13.00 uur NOS-Journaal. 13.07 uur Het zonnetje in huis. 13.38 uur Bert's yellow cab. 14.09 uur Blik op de weg. 14.35 uur Marco Polo stand plaats Lelystad. 15.01 uur AVRO Achtbaan. 15.26 uur Goalmaster festival. 16.00 uur NOS-Journaal. 16.07 uur Spoor-7 tv. 16.25 uur Samson. Kinderpro gramma. 17.05 uur Miracle planet. 12-de- lige natuurdocumentaires. 17.58 uur 2 Vandaag. Met om: 18.00 uur NOS-Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.39 uur NOS-Sportjournaal. 18.47 uur NOS-Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 19.00 uur De Wrekers. 19.50 uur Veronica Reisgids. 20.25 uur Mannequin on the move. 22.00 uur Plaza. 22.30 uur De Koninkrijkspe- len. 23.00 uur NOS-Journaal. 23.05 uur Hider in the house. NEDERLAND 3 09.00 en 12.00 uur NOS-Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.40 uur Een schone heks. (Be witched) Amerikaanse come dyserie. Afl.: Samantha's po wer failure. De Raad van Heksen beveelt Samantha dat ze Darrin moet opgeven wil ze haar heksenkracht behouden. Maar de kracht van een verlief de heks mag niet onderschat worden. 18.10 uur De Fabeltjeskrant. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur NOS-Jeugdjournaal. 18.40 uur Oost West, thuis best. 19.00 uur Lingo. Woordspel. Presentatie Frangois Bou- langé. 19.30 uur Wachten op God. 20.03 uilr The kids in the hall. Sketches. 20.30 uur Off-beat USA. 4-deli- ge serie documentaires over minder bekende kanten van de VS. Afl. 2: It was a wonderful life. 21.25 uur Terugblik North Sea Jazz Festival 1995. Compilatie van het North Sea Jazz Festi val van dit jaar. 21.53 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.00 uur NOS-Journaal. 22.16 uur NOS-Sportjournaal. 22.34 uur Nova. Actualiteiten programma. Presentatie: Maartje van Weegen. 23.07 uur RVU buitenland. Se rie buitenlandse documentai res waarin vrouwen centraal staan. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei. Luxemburgs programma. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.10 uur Bouli. 07.15 uur Ontbijtkids: De smurfen. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.40 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 07.55 uur Laurel Hardy. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.08 uur The bold the beau tiful. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur Rad van fortuin. Spelprogramma. 10.00 uur St. Elsewhere. 10.55 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 11.40 uur Lunchkids: Tjilp. 11.45 uur Lunchkids: Bob in the bottle. 12.10 uur Video power. 12.35 uur Aladdin. 13.50 uur Film videonieuws. 14.20 uur Moet je kijken. Op merkelijke reportages over bijzondere Nederlanders. 15.10 uur Santa Barbara. 16.00 uur Vier uur nieuws. 16.10 uur Laurel Hardy. Amerikaanse cartoon. 16.15 uur Felix the cat. 16.25 uur The Oprah Winfrey show. 17.20 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Het staatslot op loka- tie. 18.30 uur Rad van fortuin. 19.00 uur Golden Girls. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beau tiful. 20.25 uur Jake and the fatman. 21.15 uur Thunder alley. 21.45 uur Anna Lee. 23.30 uur Nieuws, sport en weer. 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur Nachtprogramma. RTL 5 15.30 uur TV Boetiek. 16.00 uur RTL Text. 17.05 uur Power Rangers. 17.30 uur Megafestatie live. 18.00 uur Family Ties. 18.30 uur MASH. 19.00 uur Harry and the Hen- dersons. 19.30 uur Airwolf. 20.25 uur Your ticket is no lon ger valid. 22.05 uur K2 Expeditie. Laat ste deel van het achtdelige TV- verslag van de spannende be klimming van de moeilijkste berg in de Himalaya. 22.35 uur RTL 5 Nieuws. Kort nieuws. 22.45 uur Ricki Lake. Ameri kaanse talkshow. 23.30 uur Sightings. 23.50 uur Seinfield. 00.20 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 01.05 uur Hei elei, kuck elei ak- tuell. Luxemburgs program ma. 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa. Brazi liaanse serie. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos. Amerikaanse serie. 18.35 uur Paradise Beach. Aus tralische strandsoap. 19.00 uur Kom-op-tegen-Kan- ker-journaal. 19.05 uur Buren. Australische serie. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Zonnekloppers. 20.30 uur Bare essentials. 22.05 uur Alle 5. Informatief magazine over wetenschap en technologie. 22.35 uur Tips voor trips. 22.45 uur Journaal en sport. 23.05 uur Tekens. Culturele re portages. 23.55 uur Weerbericht. BRT 2 17.55 uur Samsonclip. 18.00 uur Tik tak. 18.05 uur Bobobops. Teken filmserie. 18.30 uur Disney Festival. Te kenfilms. 19.00 uur Parker Lewis. Ame rikaanse jeugdserie. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Weerbericht. 20.00 uur Fresh Prince of Bel Air. Amerikaanse comedyse rie. 20.25 uur National geographic. 21.20 uur Kijk uit. 21.25 uur Tips voor trips. Toe ristische informatie. 21.34 uur Keno-uitslagen. 21.35 uur Journaal en sport. 22.03 uur Weerbericht. 22.05 uur Jean de Florette. Frans psychologisch drama uit 1986. 00.05 uur Coda. Nachtmuziek van Bartok, uitgevoerd door Jan Michiels, piano. Elk half uur NOS-nieuws. 07.05 en 07.32 uur Omroep Zee land Ochtendeditie. 08.^1 uur Landelijke en inter nationale actualiteitén 08.32 uur Omroep Zeeland Ochtendeditie met o.a. Actua liteitenquiz. 09.05 uur Kanaalstraat 64. Zo mers programma met onder meer: VVV-tip, het zomer weer, de toeristische rubriek Welkom, een studiogast, vaka- turebank voor vakantiewer kers, anekdotes van luiste raars, de vakantie-tip en veel muziek. Presentatie: Marjo lein Zaal. Op de hele uren NOS-nieuws. 11.05 uur Muziek door de week. 12.05 en 12.32 uur Omroep Zee land Middageditie 13.08 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. 13.35 uur Zomereditie. Omroep Zeeland Zomerradio vanuit de Roompot in Kamperland. Ge varieerd programma met live muziek van Ingeval van Noot, spelletjes, gesprekken met be zoekers, de speurtocht en de langste adem. Op hele uren NOS-nieuws. 17.05 uur Omroep Zeeland Avondeditie. 17.32 uur Omroep Zeeland Avondeditie met o.a. Zeg u 't maar. 18.11 uur Landelijke en inter nationale actualiteiten. ZIERIKZEE - wie kent niet de term 'onzichtba re gebreken'? Dat is een term die bouwkundi gen gebruiken. Het gaat dan om bouwkundige tekortkomingen of mankementen die met het blote oog niet te zien zijn. Of er gaten in het dak zitten valt bijvoorbeeld vrij eenvoudig te con troleren. Maar bij een schoorsteenkanaal wordt zo'n controle al een stuk moeilijker. Toch zijn dat belangrijke za ken. Iemand die een huis koopt wil er immers zeker van zijn dat hij of zij een goede investe ring doet. Een huis kopen waar achteraf van alles aan blijkt te mankeren is natuurlijk niet al leen financieel maar ook emo tioneel heel vervelend. Te laat De verborgen gebreken van een huis worden echter pas meestal een tijd na de verhui zing opgemerkt. Er zijn legio problemen denkbaar. Dan blijkt bijvoorbeeld ineens dat de open haard onmogelijk kan worden aangestoken omdat er dan roet rechtstreeks de huis kamer binnenkomt. Of dat de trap onder dat leuke tapijt to taal verrot is. Of dat de dakbe dekking die er zo keurig uitzag toch niet waterbestendig is. Deze problemen zijn niet al leen heel erg vervelend voor de koper maar ook voor de NVM- makelaar. De NVM-makelaar ziet zijn cliënten immers ook liever tevreden dan ontevre den. Maar aan verborgen ge breken kon de NVM-makelaar tot voor kort niets doen. Nu kan dat echter wel. De NVM heeft namelijk de NVM Huisgarantie ontwikkeld. De ze verzekering dekt de verbor gen gebreken die bij de koop van een huis kunnen zijn inbe grepen. Met de NVM Huisga rantie weet de koper zich be schermd tegen onverwachte fi nanciële tegenvallers. De NVM Huisgarantie is een verzeke ring die twee gedeelten van het huis verzekert: het mechani sche- en het bouwkundige ge deelte. De NVM Huisgarantie is vrij eenvoudig af te sluiten. Uiter aard kan de verzekering alleen worden afgesloten als bij de koop van het huis een NVM- makelaar is betrokken. Als dat het geval is wordt er voordat de verzekering gesloten wordt, een bouwkundige keuring uit gevoerd. Om problemen te voorkomen doet een onafhan kelijk bouwkundig bureau de ze bouwtechnische keuring. Een paar dagen later ontvangt de koper het bouwtechnische rapport. Alle gebreken die in het rapport worden geconsta teerd zijn uiteraard uitgeslo ten van de verzekering. En ver borgen gebreken zijn gedekt. Dat is een veilig gevoel. Voor een woning van 250.000 dient bijvoorbeeld 495 betaald te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 4