Schouwen-Duiveland nu écht vol m CB Inbrekersgilde zeer actief in de regio Negen ton provinciale- subsidie monumenten 1 Price-off Ruim 250 hardrijders Veel ongelukken door drukte op de weg Fransman valt van steiger Zwemster onwel op het strand Duiker in ziekenhuis ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Fietsen gestolen en autos opengebroken Vooral aan Sint Nicolaaskerk Brouwershaven 3 MAANDAG 24 JULI 1995 H NR 25810 Op de weg was het hijzonder druk, zowel met auto's als met fietsers. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Sinds het afgelopen weekend zit Schouwen-Duiveland écht vol. Het voormalige eiland beleefde het drukste weekend van het toeristisch seizoen tot nu toe en niet alleen in de Schouwse Westhoek, maar ook in het achter land zijn alle overnachtingsplaatsen bezet. „We moeten nu gaan doorverwijzen naar West-Bra bant", aldus Tineke Deurloo van de post Haam stede van de VVV Schouwse Kust. De drukte op de wegen zorgde vrijdag en zaterdag voor een reeks van aanrijdingen. In bijna alle gevallen bleef het bij materiële schade. Het was al voorspeld dat het dit weekend het drukste zou worden, maar voorspellingen komen lang niet altijd uit. In dit geval was dat echter wel het geval. ,*pe grote stroom hebben we eigenlijk vrijdag al gehad, maar vandaag is het ook de hele dag druk", aldus VW-informatrice Tineke Deurloo zaterdag. Hoewel steeds meer mensen van tevo ren een plaatsje op camping, bungalowpark of in hotel en pension reserveren kwamen De controles werden uitge voerd langs de Weg naar de Val bij Zierikzee (van 19.00 tot 20.30 uur), de Serooskerkse- weg tussen Moriaanshoofd en Serooskerke (van 20.55 tot 23.30 uur) en de Kraaijenstein- weg bij Haamstede (van 23.40 tot 00.40 uur). Drie wegen waar Een 39-jarige inwoner van Nieuwerkerk deed bij de poli tie aangifte van diefstal van zijn fiets. Deze werd in de nacht van donderdag op vrij dag gestolen uit een schuurtje aan de Brouwerstraat in Nieu werkerk. De waarde van de mountainbike bedraagt, 400,-. Verder deden drie Duitse toe risten aangifte van diefstal van hun fietsen. De fietsen ver dwenen van de Rotonde in Haamstede, de Noordstraat in Haamstede en van het strand bij Renesse. De waarde van de fietsen varieerde van 600 tot 800 D-mark. Gekanteld Een 24-jarige Duitser deed bij de politie aangifte van vernie lingen aan zijn auto. De man opmerkelijk veel mensen op de bonnefooi naar Zeeland. De meeste van hen zagen zich ge dwongen door te rijden naar West-Brabant. Hittegolf Volgens Deurloo zou de hitte golf in Spanje, waar al ver schillende mensen door de warmte om het leven gekomen zijn, best weieens te maken kunnen hebben met de stroom niet harder mag worden gere den dan tachtig kilometer per uur. De snelheden die de radar- apparatuur registreerde liepen echter op tot 151 kilometer per uur. Van de ruim 1100 voertuigen die werden gecontroleerd reed had zijn auto vrijdagavond ge parkeerd aan de Roelandsweg in Renesse. Door onbekenden werd de auto gekanteld. De daardoor ontstane schade aan de auto wordt geschat op 5000,-. Uit de auto van een 37-jarige inwoner van Helmond - die ge parkeerd stond aan de Lange Reke in Renesse - werd donder dag een boodschappentas met goederen gestolen. De aan de Roelandsweg bij Renesse ge parkeerd staande auto van gen 18-jarige Duitser werd openge broken. De dieven sloegen een ruit in en gingen er vandoor met autoradio en versterker. Een schade post van in totaal 1500,- voor de Duitser. Een 19-jarige Duitser parkeer de zijn auto zaterdag aan de Laone in Renesse. Toen hij een toeristen richting Zeeland. ,,Ik denk dat veel mensen zoiets hebben van 'Het is hier ook mooi weer, dus waarom zou den we zo'n eind gaan rijden naar Spanje waar het alleen nog maar veel warmer is". In het VVV-kantoor in Haamste de was het niet alleen vrijdag maar ook zaterdag erg druk. Het overgrote deel van de be zoekers probeerde nog een plaatsje op een camping te ver sieren, vaak tevergeefs. „Soms is dat best wel sneu hoor. We hebben hier zes Poolse jongens aan de Balie gehad. Zo'n eind gereisd, en dan geen plekje kunnen vinden. Uiteindelijk hebben we voor hen nog een slaapzaaltje in Lisiduna kun nen versieren, nou die jongens waren dolgelukkig". Deurloo kreeg ook veel men sen aan de balie die op de fiets het eiland wilden gaan verken nen en om fietsroutes kwamen vragen. „Daar hebben we er heel wat van verkocht", aldus Deurloo. Collega Mary Dale bout van de post E,enesse van VVV Schouwse Kust vertelt zo'n beetje hetzelfde verhaal. bijna een kwart te hard. Op de Weg naar de Val registreerde de politie 72 hardrijders, op de Serooskerkseweg 170 en op de Kraaijensteinweg 22. Giro Alle overtreders krijgen bin nen enkele weken een accept giro in de brievenbus voor bet aling van de boete. Wanneer zij meer dan dertig kilometer te hard reden of al vaker werden bekeurd voor snelheidsover tredingen krijgen ze een op roep om zich voor de rechter te verantwoorden. uur later terug kwam bij de au to bleek deze te zijn opengebro ken en waren de autopapieren en een portefeuille met inhoud - volgens de politie een fors geldbedrag - verdwenen. Ook een 22-jarige inwoner van Wouw werd het slachtoffer van autokrakers. Uit zijn aan de Rampweg bij Renesse ge parkeerd staande auto werd de radio/CD-speler gestolen. Een schadepost van 1000,-. Een 27-jarige Duitser parkeer de zijn auto in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Hoogenboomlaan. De volgen de ochtend ontdekte hij dat beide portiersloten geforceerd waren. Het is nog niet bekend of er goederen vermist wor den. Wel was er volgens de po litie aanzienlijke schade toege bracht aan de auto. De eigenaar van1- een restau rant in Scharendijke deed bij de politie aangifte van vernie ling van zes terrasstoelen. Een terraslamp, een fietsenrek en een telefooncel moesten het eveneens ontgelden. Ook een PTT-telefooncel op het terrein van het restaurant werd ver nield. Een' totaal vernielde fiets werd bij het restaurant achtergelaten. De campings in Renesse zaten vrij snel vol, maar voor een klein tentje wns soms nog wel een gaatje te vinden. „Maar voor grotere tenten en cara vans was zaterdag geen plaats meer" Ook Mary Dalebout moest heel wat mensen teleurstellen. „Die mensen hebben dan soms uren in zo'n warme auto geze ten en dan krijgen ze hier te ho ren dat er geen plaats meer is. Daar zijn ze niet echt blij mee". In Renesse was het don derdag al druk en beleefde men vrijdag de grote piek. Donderdag moesten we al gaan doorverwijzen naar Bruinisse, Sirjansland en Zierikzee, maar daar zit het nu ook allemaal vol. Randweg Volgens Mary Dalebout wordt er door de toeristen al veel be ter gebruik gemaakt van de Randweg bij Renesse. „Vorig jaar reed je daar vaak nog in je eentje, maar dat is wel veran derd. De tijd dat het verkeer in Renesse zelf muurvast zat is gelukkig voorbij", aldus Dale bout. „Maar het is hier in Re nesse nu wel ontzettend druk hoor. En je ziet ook heel veel fietsers". Toch is het afgelopen weekend voor Verton in Haamstede, die onder meer fietsen verhuurt, niet drukker dan anders ge weest. „Het kan best hoor, dat er meer fietsen verhuurd wor den, maar daar merken wij niet zoveel van", aldus een woordvoerster van het bedrijf. „Er zijn tegenwoordig ook veel campings die zelf fietsen zijn gaan verhuren, dus het is veel meer gespreid". Zowel op het water als op het land was het ook in Bruinisse druk. Hennie Biever van Cam ping Bru meldt dat alles in Bru volzit. „En dat is voor het eerst dit seizoen, maar we zitten overvol". Volgens haar komen de toeristen vaak op een later tijdstip naar de camping. „Vroeger kwamen ze meestal in het begin van de avond, maar nu komen er ook veel op het moment dat je net naar bed wilt gaan" Volgens de politie heeft de drukte op de wegen voor de no dige problemen gezorgd. „Wat de drukte betreft kun je dit weekend wel vergelijken met Pinksteren en Pasen", aldus een politiewoordvoerder. Op Schouwen-Duiveland had de politie handenvol werk aan kop/staartaanrijdingen. „De bezetting is beperkt en dat houdt in dat mensen soms be hoorlijk lang moeten wachten. Maar we hebben gewoon niet meer mensen". Bij de politie werden in het afgelópen week end acht kop/staartaanrijdin gen gemeld. Niemand raakte gewond. Volgens chef van dienst in Goes, M. P. Lenselink kan de politie met de huidige bezet ting niet veel meer doen dan zorgen dat de politiebureaus die er nog over zijn bereikbaar te houden. „We concentreren ons op Schouwen-Duiveland op de nachtelijke uren. Dat is de tijd waarin de vervelende dingen gebeuren". Volgens Lenselink komt het regelmatig tot overmatig alcoholgebruik en zijn er ook nogal wat knok- partijtjes. „Maar echte exces sen in de vorm van massale vechtpartijen hebben we tot nu toe nog niet gehad". Wel werden in de nacht van zater dag op zondag in Renesse en omstreken elf mensen aange houden in verband met vecht partijen, vernieling en openba re dronkenschap. NEELTJE JANS - De Strand- reddingsbrigade Westerschou- wen heeft zondagmiddag assis tentie verleend bij de redding van een Franse toerist. De ongeveer 60-jarige man lag met zijn zeilboot afgemeerd in de betonhaven van Neeltje Jans. Bij het verlaten van zijn boot was hij van de steiger ge vallen. Omdat het personeel van de ambulance de gewonde man niet uit de boot kon krijgen, werd de hulp van de reddings brigade ingeroepen. De onfortuinlijke schipper is met rugletsel en een gescheur de milt opgenomen in het zie kenhuis. SCHARENDIJKE - Politie, strandreddingsbrigade en per soneel van een strandpaviljoen hebben zondagmiddag in Scha rendijke hulp verleend aan een 19-jarige zwemster die in zee onwel was geworden. Het meisje was door vriendin nen uit het water gehaald na dat ze in ademnood was geko men. Ze werd met de strandambulance naar de Brouwersdam gebracht, waar ze werd overgenomen door een reguliere ambulance. Volgens de reddingsbrigade gaat het vermoedelijk om een suikerpa tiënte. Vrijdagochtend kwam de red dingsbrigade in actie bij de overgang Kijkduin in Renesse. Hier betrof het een 20-jarige man uit België die eveneens onwel was geworden. ZIERIKZEE - Een 29-jarige duiker uit het Belgische Boom belandde zondag in het zieken huis in Zierikzee. De politie kreeg melding van een duikongeval bij de noord zijde van de Zeelandbrug. De betrokken duiker bleek onder water last te hebben gekregen van een astma-aanval. Zijn duikmaat wist hem aan land te krijgen. Dë onfortuinlijke dui ker werd per ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Schouwen-Duiveland ging. Ruim 48.000 gulden werd bijge dragen aan restauratiewerk zaamheden aan de Nederland se Hervormde kerk in Haamstede en bijna 29.000 gul den aan de opknapbeurt van de Heilige Willibrorduskerk in Zierikzee. Kleinere bedragen werden meebetaald aan een nieuwe hemelwaterafvoer voor de Nederlandse Hervorm de Kerk in Renesse (ruim 5300 gulden), een opknapbeurt van het pand Havenplein 24 in Zie rikzee (ruim 1100 gulden) en restauratiewerkzaamheden aan de Zierikzeese korenmolen De Hoop (ruim 1000 gulden). Draaipremies Op basis van het aantal asom- wentelingen van de wieken van molens kende het provin ciaal bestuur draaipremies toe. Dit omdat een molen waarvan de wieken niet regel matig draaien snel in kwaliteit achteruit gaat. De hoogste draaipremie, een bedrag van 3.469 ging naar Landegent die zijn molen De Graanhalm ruim een miljoen asomwentelingen liet maken. Molen De Hoop in de Lange Nobelstraat in Zierikzee maakte vorig jaar ruim 720.000 asomwentelingen, was goed voor een draaipremie van 2.417. Voor andere Zierikzee se molen Den Haas op het bol werk bij de Nieuwe Haven kende het provinciaal bestuur een premie toe van 255 gulden. Voor de molen in Nieuwerkerk werd 63 gulden uitbetaald, voor de pas gerestaureerde mo len 't Hert bij Ellemeet 99 gul den en voor De Korenbloem in Zonnemaire 262 gulden. De kleine molen Windlust aan de Brouwse haven maakte ruim 440.000 asomwentelingen, waarvoor de gemeente een draaipremie kreeg van 1474 gulden. Verwachting t/m vrijdag 28 juli WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 31 graden Windkracht zuidoost 4 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juli Zon op 05.51, onder 21.40 Maan op 04.00, onder 19.54 Nieuwe Maan: 27 juli (17.14) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt warmer. De ko mende twee dagen komt het kwik 's middags opnieuw op een hoog- zomers niveau. In de tweede helft van de week wint iets koelere lucht terrein, maar ook dan blijft het zo meren met maxima rond 25 graden. Vanavond en vannacht is het helder. Aanvankelijk ligt de temperatuur op veel plaatsen nog boven de 20 gra den, maar geleidelijk wordt het fris ser. Het koelt uiteindelijk af tot een graad of 13. Morgen overdag is het zomers. De zon schijnt volop en de temperatuur loopt op tot ongeveer 27 graden; in het noordwesten blijft het iets koeler, het zuiden maakt juist kans op nog iets hogere Waar den. De wind waait in het algemeen uit het zuidoosten en is zwak of ma tig, rond kracht 3. Het blijft droog. Woensdag blijft het niet overal droog; later op de dag kan zich hier en daar een regen- en onweersbui manifesteren. Maar voor het zover is, heeft eerst de zon flink gesche nen en is op veel plaatsen de 30 graden gehaald. Advertentie ORIVA SINAASAPPELSAP literpak •89 Aanbieding geldig van ma. 24 juli t/m wo. 26 juli 1995. A&P Services B.V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W. ZIERIKZEE - Bij een snelheidscontrole met be hulp van radarapparatuur heeft de politie vrij dag 252 weggebruikers gesignaleerd die harder reden dan de maximaal toegestane snelheid. ZIERIKZEE - Met het toenemen van de drukte op Schouwen-Duiveland is ook het aantal dief stallen en inbraken fors gestegen. In het afgelo pen weekend werden vijf auto's opengebroken en verdwenen vier fietsen. Ook werden op ver schillende plaatsen vernielingen aangericht aan zowel huizen als auto's. P. J. Landegent uit Burgh-Haamstede liet de wieken van zijn mo len De Graanhalm in 1994 ruim een miljoen asomwentelingen maken. Hij krijgt van het provinciaal bestuur hijna 3.500 gulden 'draaipremie'. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Het provinciaal bestuur heeft in 1994 ruim 916.000 gulden meebetaald aan de restauratie van monumenten op Schouwen- Duiveland. Het overgrote deel van dit bedrag, ruim 830.000 gulden, was bestemd voor de res tauratie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven. t In heel Zeeland betaalde het provinciaal bestuur vorig jaar ruim 1,1 miljoen gulden mee aan restauratiekosten. Dat houdt dus in dat het leeuwe- deel van dit bedrag naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3