Frankrijk ontkent bomaanval op Bosnische Serviërs in Pale Familie verwacht problemen bij Dutchbatters uit Bosnië Vissers schieten tekort bij controle veilplicht agenda Vergelding voor dood van twee blauwhelmen Hittegolf in Spanje en Italië Drie doden bij ongeval Recreanten verdronken Veestapel is iets kleiner Mentale klap door inzet in oorlogsgebied Anderhalf miljoen voor gebouwen van veerdienst 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De verplichtingen die de Neder landse zeevissers op zich hebben genomen om te voorkomen dat vis buiten de veiling om illegaal in de handel wordt gebracht schieten tekort. PARIJS (AFP/RTR) - Een Frans Mirage-gevechtsvliegtuig zou zondag een bom met één ton explosieven hebben laten vallen op Pale, de „hoofdstad" van de Bos nische Serviërs. Dat meldt het Franse dagblad Libération maandag. De Franse presidentiële woordvoerder, Catherine Colonna, sprak tegen dat er een aanval heeft plaatsgehad. Dat concludeert de Algemene Inspectiedienst van het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij in zijn jaar verslag over 1994. Vanaf 1 januari is meer dan 90 procent van de kottervloot on dergebracht in acht beheers- groepen, waarin de branche zelf verantwoordelijkheid draagt voor naleving van de af spraak dat de zeevisserij uit de sfeer van de illegaliteit blijft. In 1994 was het klimaat voor de ontwikkeling van die eigen verantwoordelijkheid goed, maar dat lag voornamelijk aan het feit dat de beschikbare vangstquota - Europees vastge steld - voor de Nederlandse vis sers voldoende soelaas bood. De AID signaleert dat controle in eigen beheer van de veil plicht tot dusver nauwelijks gestalte heeft gekregen. Schen ding van de veilplicht wordt- hoofdzakelijk door de contro leurs van de AID zelf vastge steld. In 1994 ging het om 26 ge vallen, die zijn doorgegeven aan de groepsbesturen van de acht beheersgroepen. De chronische ontduiking van de opgelègde vangstquota door vis zwart, dus buiten de veiling om, of grijs, via de veiling maar buiten de registratie van de veiling om, in de handel te brengen heeft voormalig mi- Nu het besluit over een geboor de toltunnel op korte termijn valt te verwachten, blijkt uit stel van de werkzaamheden niet meer verantwoord. Om het gebouw van de Provin ciale Stoombootdiensten veilig en functioneel te maken, ook al is c(at voor een beperkte perio de, willen Gedeputeerde Sta ten van Zeeland anderhalf mil joen gulden uittrekken. De bestuurders lijken wel over tuigd van een positief besluit van het kabinet ten aanzien van de toltunnel. Omdat ze er van uitgaan dat de vaste ver binding onder de Westerschel- de in 2002 een feit zal zijn, stel len ze op het gebied van uit breiding semi-permanente ge bouwen voor. Ook voor de veren zelf heeft het uitstel van een besluit over een vaste oeververbinding ge volgen. De enkeldekker Prin ses Margriet gaat eind dit jaar voorgoed uit de vaart omdat SEVILLA/ROME (DPA/AFP) - In Spanje is het dodental als gevolg van de hitte opgelopen tot zestien. Twee mensen stier ven zondag in de Andalusische stad Sevilla. Al meer dan 300 mensen zijn opgenomen in ziekenhuizen in het zuiden van Spanje. De eerste hittegolf van het jaar in Italië heeft al aan zes men sen het leven gekost. In de cen tra van de grote steden heersen' temperaturen tot 45 graden. Bovendien hebben de Italianen te kampen met hoge vochtig heid van de lucht. In Milaan, Rome, Genua en voor het eerst ook in Savona aan de Ligurische kust is in verband met de luchtvervui ling de alarmtoestand afgekon digd. Veel mensen zijn met proble men met de bloedsomloop en de ademhalingsorganen in een ziekenhuis opgenomen. nister Braks van landbouw en visserij de politieke kop ge kost. De Tweede Kamer stelde de onderzoekscommissie Eversdijk in, die een vernieti gend oordeel velde over onder meer enkele veilingbesturen. Een commissie Biesheuvel kwam vervolgens met een blauwdruk voor een nieuwe structuur, waarbij vissers on derling overeenkomsten aan gingen voor een gezamenlijk beheer van de hen toegewezen vangstrechten. Bij dit nieuwe beheer in eigen verantwoorde lijkheid zet de AID nu vraagte kens. Ook de controle van de AID zelf is onvoldoende. ,,De nale ving van technische maatrege len die visstanden moeten be schermen is slecht te noemen," concludeert de inspectiedienst. De AID legde onder meer be slag op boomkorren, sleepnet ten en ander verboden vistuig. De controle-inzet op zee noemt de AID zelf „mager". In 1994 wilde de AID 140 dagen op zee controles uitvoeren; het wer den er slechts 80. Een bestendi ging van de laatste jaren van een „grove onderrealisatie", meldt de inspectiedienst. Dat lag niet alleen aan slecht t^eer, maar ook aan onvoldoende be schikbaarheid van in te zetten middelen. het schip niet meer voldoet aan de dan geldende veiligheidsei sen. Pas onlangs is besloten tot bouw van een nieuwe veerboot. Die kan echter op zijn vroegst in 1997 klaar zijn, zodat de veerdiensten het. ruim een jaar zonder reserveboot moeten doen. Bij onderhoudsbeurten en storingen kan dan niet vol gens de normale dienstregeling worden gevaren. Daarom gaat de Prins Willem-Alexander eerder naar de werf voor on derhoud en aanpassing. Verkopen De PSD gaat waarschijnlijk proberen de Prinses Margriet te verkopen. Eind vorig jaar ging de toen eveneens dertig jaar oude Prinses Beatrix voor 350.000 dollar naar een Chinese onderneming. OVERVEEN (ANP) - Bij een ongeval op de Zeeweg in Over- veen zijn in de nacht van zon dag op maandag drie mannen om het leven gekomen. Een vierde inzittende raakte ge wond, zo heeft de politie be kendgemaakt. Door de hoge snelheid van de auto kwamen vlak na een bocht twee wielen in de mid denberm terecht. Daarop raak te de bestuurder, een 22-jarige Amsterdammer, de macht over het stuur kwijt. De auto botste vervolgens in de rechterberm met de zijkant tégen een boom. De drie slachtoffers overleden ter plekke. De enige overleven de was een 24-jarige Amster dammer die uit de auto werd geslingerd. Hij werd met snij- wonden en inwendig letsel in een ziekenhuis in Haarlem op genomen. De identiteit van de slachtof fers is nog niet vrijgegeven om dat de familie nog niet is inge licht. De Franse minister van defen sie, Charles Millon, wilde het bericht ontkennen noch be vestigen. Hij zei dat „als het bericht waar was, het een dui delijk antwoord zou zijn op de Servische keuze voor oorlog". Volgens Libération ging het om een vergelding voor de dood van twee Franse blauwhelmen in de nacht van zaterdag op zondag. President Jacques Chi rac zou persoonlijk het bevel hebben gegeven tot de luchtac tie. In Pale was zondagmiddag een algemeen alarm afgekondigd na" een explosie. Volgens een journalist in Pale was het on duidelijk, of er sprake was van een bomexplosie, van artille- OUDDORP/OOSTVOORNE (ANP) - Bij de Zuidhollandse Eilanden zijn zaterdag twee re creanten door verdrinking om het leven gekomen. Een 42-jarige man uit Tilburg verdronk voor de kust van Ouddorp. Er werd alarm geslagen toen de man niet terugkeerde van een zwempartij. Het slachtof fer werd door een reddingsboot uit het zeewater gehaald. Op het strand werd nog reanima tie toegepast maar in het zie kenhuis bleek dat de zwemmer was overleden. Een 24-jarige surfer uit Vlaar- dingen is zaterdagmiddag ver dronken op het Oostvoornse meer nadat hij onwel was ge worden en in het water viel. De man was suikerpatiënt. VOORBURG (ANP) - Het aan tal runderen, varkens, scha pen, konijnen en pclsdieren in de agrarische sector neemt af. Dat bleek maandag uit voorlo pige uitkomsten van de „Land bouwtelling 1995" van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eenden, kalkoenen, paarden, pony's en geiten zit ten in de lift. De omvang van de totale rund veestapel is ten opzichte van 1994 met 0,6 procent gedaald tot iets minder dan 4,7 miljoen dieren. Na vijf achtereenvol gende jaren van groei is er dit jaar sprake van een afname van het aantal vleeskalveren (2,5 procent). Tellingen wezen ook uit dat het aantal varkens met ruim 110.000 afnam tot 14,45 miljoen beesten. Het Nederlandse be stand aan kippen daalde met 2,5 procent tot iets minder dan 90 miljoen. Het CBS turfde ook minder schapen. Het aantal woldra gers op landbouwbedrijven be draagt nu ongeveer 1,7 miljoen. Geiten „scoorden" goed. rievuur of van een vliegtuig dat de geluidsbarrière door brak. In Napels deelde een NAVO- woordvoerder mee dat zich op het moment van de; explosie geen vliegtuigen van het bond genootschap boven Pale bevon den. Libération schrijft dat de Mirage rechtstreeks vanuit Zuid-Frankrijk naar Bosnië zou zijn gevlogen. Doelwit zou het huis van een medewerker of een familielid van de Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic zijn geweest. Interventie Zo'n 300 Britse militairen van de snelle interventiemacht voor Bosnië zijn maandagmor gen aangekomen in de omge ving van Sarajevo en hebben posities ingenomen op de berg Igman, ten westen van de stad. De Britten gaan de blauwhel men in Sarajevo verdedigen, die voortdurend worden aange vallen door de Bosnische Ser viërs. De Britse soldaten kun nen onder meer beschikken over zestien pantservoertuigen met 30 mm kanonnen. Twee compagniëen van het Franse vreemdelingenlegioen, zo'n 500, zullen op korte ter mijn de Britten bijstaan. De troepen kijken uit over Saraje vo. Afgezanten van de Franse, Britse «en Amerikaanse rege ring waarschuwden de Bosni sche Serviërs zondag dat mili taire actie van de Serviërs te gen de „veilige gebieden" in dien nodig zal leiden tot ver gelding uit de lucht „op een tot nu toe ongekende schaal". „Aanvallen op veilige gebie den zullen niet meer worden getolereerd", aldus een com muniqué van het Franse minis terie van buitenlandse zaken. Luchtaanvallen De Amerikaanse minister van defensie William Perry zei zon dag dat de plannen voor de luchtaanvallen in de laatste fa se verkeren en maandag afge rond kunnen worden. Perry zei echter niet te weten hoe de Ser viërs zullen reageren op het jongste ultimatum. Maandag 24 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Tweede Toeristendag. Kinder- truuk op Havenplein. Binnen stad. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Bruinisse (41 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Dreischor Orgelconcert van Sander van Marion met medewerking van Corina Ewijk, saxofoniste. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 26 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieter rein de Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de. Ankerw.eg. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo in woonzorgcentrum Poortershof. 19.30 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 27 juli Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 28 juli Zierikzee Veronika Zomertruuk live uit zending. Havenplein. Vanaf 11.30 Van 14.00 tot 17.00 uur Nederland vakantieland. Optreden vocaal Valkelda en semble. Dikke Toren. 20.00 uur. Kerkwerve Country-avond. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 29 juli Burgh Rommelmarkt. Rond de kerk Burghse Ring. Vanaf 08.30 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein/Dorps straat. Vanaf 10.00 uur. Sirjansland Wegracepromotieshow in ver enigingsgebouw en braderie/ snuffelmarkt in dorpskern. 10.00-17.00 uur. Maandag 31 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 1 augustus Zierikzee Derde Toeristendag. Adventu- re-glide op het Havenplein. Binnenstad. 10.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkweve. Vanaf 20.00 uur. Woensdag 2 augustus Zierikzee FNV Gratis spreekuur. MFC- gebouw De Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Oosterland Midzomeravondrommel- markt. Rond kerk en toren. ±17.00 uur. Bruinisse Zeeuwse babbelaars bakken. Oudheidkamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 3 augustus Burgh-Haamstede Theatervoorstelling Een vreemdeling in eigen land in de Gereformeerde kerk aan de Platbo'slaan. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Zaterdag 5 augustus Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 juli 03.05 139 09.00 -125 15.25 143 21.30 -136 ROOMPOT BUITEN 25 juli 01.40 134 07.55 -120 14.05 139 20.10 -132 BRUINISSE 25 juli 03.00 148 09.05 -132 15.25 152 21.25 -143 WEMELDINGE 25 juli 03.05 146 09.00 -129 15.25 150 21.30 - 141 Springtij 29 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske 'DE BEGEERDE BERG'' Oei I Ik hoorde iets kraken Ik ben met zeker of hel zijn sihedel was o[ die steen door Willy Vandersteen Knap feóaan, Suske Kom, ue nemen hem \meeeoor de anderen arq'uiaan krijgen DEN HAAG (ANP) - Onmacht. Dat komt naar voren uit de verhalen van fa milieleden van de Nederlandse VN-militairen in Bosnië. „Ze konden niets doen tegen de Bosnische Serviers toen die Srebrenica binnenvielen. Ze werden van alle kanten beschoten en moesten hun wapens afgeven", zegt een moeder van een Dutchbatter die was gestationeerd in Potocari, de Ne derlandse basis in de gevallen moslim- enclave. „Hij wilde met niemand praten. Ik vermoed dat hij wat vreselijks heeft meege maakt." De meesten denken dat hun zoon, dochter of partner het moeilijk zal krijgen thuis weer mee te draaien. Hoewel de Dutchbatters al len opgewekt klonken toen zij naar huis belden, weet het thuisfront wel beter. Het is de blijheid van de vrijheid. De k?ap zal later komen. „Nu staan ze in het middelpunt van de belang stelling. Maar als de rust straks is teruggekeerd, kun nen ze pas nadenken over wat er is gebeurd", zegt de moeder van de 18-jarige Alex Hagenaars uit Alk maar. Haar zoon is vrijwillig als dienstplichtige naar Bosnië gegaan. „Daar"' zijn wel de nodige woorden'over geval len. Ik was het er niet mee eens. Hij wilde toch, want zijn ideaal is marinier te worden." Ze weet niet zeker of haar zoon dat straks nog steeds wil, gezien de verhalen die hij haar in korte telefoon tjes kon vertellen vanuit Po tocari. „Hij is gewond ge raakt aan zijn arm toen ze op patrouille werden be schoten. De spanning zat er goed in, ook bij de andere jongens. Bovendien heeft hij na de val van Srebrenica daar overleden mensen moeten bergen. Het waren vluchtelingen. Hij vertelde niet hoe ze waren omgeko men, misschien was het van honger of van uitputting." Het weghalen van de stoffe lijke overschotten zal veel indruk hebben gemaakt op haar zoon. „Hij had nog nooit een dode gezien. Met zijn verwondingen gaat het nu goed, maar ik denk dat hij geestelijk wel een opta- ter heeft gehad. Overigens denk ik dat alle jongens het moeilijk krijgen." Ze hoopt dat Alex ertoe komt zijn verhaal aan haar te vertellen en mogelijke frustraties bij haar kwijt kan „We hebben een goed contact. Maar ik denk dat het beter is voor de verwer king als hij af en toe zijn maatjes uit Potocari op zoekt." Nuchter Ook de ouders van de 25- jarige marinier Paul Boekei uit Sassenheim zijn be nieuwd in wat voor toe stand ze hun zoon zullen aantreffen als hij maandag op Soesterberg terugkomt. „Hij is erg nuchter van aard. Aan de telefoon zei hij dat het best ging, maar ik hoorde aan zijn stem dat er iets was. Hij zei dat hij het thuis pas wilde vertellen. Ik denk dat hij nog ergere din gen heeft gezien dan wij nu denken", zegt zijn vader. De moeder van beroepsmili tair Patrick Vissers (22) uit Enschede is bang dat de uit zending van haar zoon naar oorlogsgebied de eerste en meteen de laatste keer is ge weest. „Hij klonk vrolijk, maar toch teneergeslagen. Hij voelde zich onveilig, vooral toen de Bosnische Serviers hen beschoten en ook, nog hun wapens afpakten. Bij deze schermutselingen is hij gewond geraakt aan zijn handen." Indruk „De jongens voelden zich machteloos. Ze konden hun taak niet volbrengen. Vlak na de inval wilde hij met niemand praten. Wel zei hij dat de moslim-mannen wer den gescheiden van de rest en afgevoerd. Ze kwamen niet meer terug. Hij was daar zeer van onder de in druk en ik vermoed dat hij nog meer vreselijke dingen heeft gezien", zegt ze. Ook denkt moeder Vissers dat het een harde dobber wordt voor Patrick om het leven hier op te pakken. „Gelukkig krijgen ze alle steun van Defensie. Ik denk overigens niet dat hij daar snel om zal vra gen." Opvang Familieleden van de Dutch batters hebben op de specia le dag vorige week op de ba sis Soesterberg al informa tie gekregen over de op vang. „Dat was voor ons toch zinvol. Maar toch weet je helemaal niet wat je kan verwachten. Voor ieder Dutchbatter is dat weer an ders." MIDDELBURG (ANP) - Jarenlang zijn onderhoud aan en uitbreiding van de huisvesting van de exploi- tatiemaatschappij van de Zeeuwse veren uitgesteld, omdat niet duidelijk was of er een vaste oeverver binding zou komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2