ft l.m.VfRBURG Huurders zomerwoningen willen huurbaas Stichting Renesse voor liet gerecht dagen 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Kindertruuk is trekpleister tijdens tweede Toeristendag Nynke Botterweg naar Uni versiade ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gazonmaaiers - kettingzagen en bosmaaiers Dit kan nietzo ga je niet met huurders om' Trailer met kruipbuis, touwladder en ballenbad dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE MAANDAG 24 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25810 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 STIGA - YAMAHA - HUSQVARNA Uw adres Landbouwmechanisatiebedrijf Burg. Boumanstraat 14306 CP Nieuwerkerk (Zld) Telefoon 01114-2240 - Telefax 01114-3141 De woningen waar het allemaal om draait, door Oostenrijk geschonken na de Watersnoodramp. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Woedend zijn ze, de huurders van 47 zomerwo ningen in Nieuw-Haamstede. Als het aan hen ligt zal de Stichting Renes se, de verhuurder van de zomerwoningen, haar zin niet krijgen en als het niet anders kan dan moet de rechter maar beslissen wie gelijk heeft. De bewoners hebben zich inmiddels verenigd in de Vereniging Luctimer et Emergimes. Inzet van de ruzie tussen de huurders en de Stichting Renes se is het plan van de Stichting Renesse om de woningen te verkopen. Drijvende krachten achter de belangenvereniging Luctimer et Emergimes zijn F. Gevaerts en G. Dijkstra. Gevaerts is één van de huurders en Dijkstra is penningmeester van de Stich ting Recreatie-en Vakantieoor den (Revo) die voor haar leden ook enkele huizen huurt van de Stichting Renesse. De hui zen in kwestie werden na de Watersnoodramp in 1953 door Oostenrijk geschonken en kwamen later in het bezit van de Stichting Renesse. Zomerhuizen Drie van de vijftig Oostenrijk se woningen in Nieuw-Haam- stede worden gebruikt voor permanente bewoning. De ove rige 47 worden verhuurd als zo merwoningen. Volgens de Stichting Renesse is die ver huur niet rendabel. Er moet geld bij, zo wordt gesteld. Dat negatieve exploitatieresultaat voert de stichting op als reden op om de woningen te verko pen en de grond in erfpacht uit te geven. En men wil er geen gras over laten groeien, want als het aan de Stichting Renes se ligt gaan de huurders er eind dit jaar al uit en worden de wo ningen verkocht. Volgens Dijkstra en Gevaerts worden de rechten van de huurders met voeten getreden. Zij stellen dat de Stichting Re nesse de woningen alleen mag verkopen als er sprake is van een exploitatietekort en daar is volgens beide heren abso luut geen sprake van. Dijkstra is in de materie gedoken en heeft onder meer de begroting 1995 van de Stichting Renesse doorgespit. ,,Het kostte al veel moeite om dat gedaan te krij gen. We mochten op het ge meentehuis de papieren in ko men zien. Kopiën maken mocht niet. We hebben daar uren zitten pennen". Eindconclusie van Dijkstra is dat het door de stichting als ar gument gebruikte nadelige ex ploitatiesaldo het gevolg is van gegoochel rnet cijfers. „Hier is sprake van creatief boekhouden", aldus Dijkstra. „Er is absoluut geen sprake van 'aanhoudende exploitatie tekorten' zoals in de begroting is vermeld en zoals de heer Veerhoek, de voorzitter van de Stichting Renesse, ons tijdens een door ons bezochte vergade ring heeft medegedeeld" Wat Dijkstra en Gevaerts ver der steekt is de manier waarop de Stichting Renesse met de huurders van de woningen om gaat. Volgens hen zijn de huur ders sléchts met enkele zinsne den in een brief op de hoogte gebracht van het voornemen tot verkoop van de woningen en hebben zij nauwelijks de kans gekregen om hun mening naar voren te brengen. Ge vaerts: „Je mocht wel wat zeg gen, maar dan pas als de verga dering gesloten was". Brieven Gevaerts en «Mjkstra beschul digen de Stichting Renesse van het achterhouden van informa tie. „Ik was in de materie gedo ken en ik had een notitie naar alle bewoners gestuurd en hen gevraagd hun ervaringen op schrift te stellen. Dat is een flink pak brieven geworden aan de Stichting Renesse, maar wie schetst onze verba zing toen die brieven tijdens een vergadering van de stich ting'compleet genegeerd wer den. Er stond niets over de verkoop plannen op de agenda. De brie ven stonden zelfs niet eens op de lijst van ingekomen stuk ken. En mijnheer Schot, die de huurders vertegenwoordigt in het bestuur van de Stichting Renesse, wist niet eens van het bestaan van die brieven". De huurders kregen van de Stichting Renesse wel het eer ste kooprecht, maar volgens Gevaerts en' Dijkstra zijn de prijzen die de stichting voor de huizen vraagt veel te hoog. De vraagprijzen variëren van 131.000,- tot tegen de twee ton. En dat zijn de huizen vol gens Dijkstra en Gevaerts ab soluut niet waard. „Het zijn slecht geïsoleerde houten wo ningen en dan zit je ook nog eens met een dak waarin as best verwerkt is. Dus als je dat moeten laten vervangen moe ten er van die mannen in maan- pakken aan te pas komen. En dat is duur", aldus Gevaerts. „Dus vroegen wij of wij een contra-taxatie mochten laten verrichten. Dat mocht wel, maar ze zeiden er meteen bij dat ze daar niets mee zouden doen", aldus Gevaerts. „Ze hebben gewoon lak aan alles. Ze reageren nergens op", vult Dijkstra aan. „De manier waarop de Stichting Renesse met haar huurders omgaat lijkt gewoon helemaal nergens op". Tijdens een vergadering van de Stichting Renesse deed Dijkstra het voorstel om - zoals volgens hem in dergelijke ge vallen gebruikelijk - een pas sief verkoopsysteem te hante ren. Dat houdt in dat een woning pas verkocht wordt als de huurder de huur opzegt. Om enigszins tegemoet te komen aan de plannen van de stich ting stelde Dijkstra voor daar een tijdslimiet aan te verbin den. „Bijvoorbeeld dat de huurders tot het jaar 2010 mo gen blijven zitten. Maar dat was niet eens bespreekbaar", aldus een verbolgen Dijkstra. Zijn voorstel werd compleet van tafel geveegd. Ook andere voorstellen, zoals het verkopen van de woningen tegen een lagere prijs onder de voorwaarde dat de woningen niet aan derden doorverkocht mochten worden, maar weer terugverkocht aan de Stich ting Renesse werden volgens Dijkstra en Gevaerts niet seri eus worden genomen. Dijkstra: „Ik krijg steeds meer de indruk dat de Stichting Re nesse deze hele zaak er door wil drukken voor 1 januari 1997, de datum dat de gemeen ten op Schouwen-Duiveland worden samengevoegd tot één gemeente" Voor 15 oktober moeten de huurders van de woningen aan de Stichting Renesse laten we ten of zij al dan niet de door hen gehuurde woning willen kopen. Dijkstra en Gevaerts willen proberen om voor die tijd nog tot overeenstemming te komen met de Stichting Re nesse. Lukt dat niet, dan wordt een gerechtelijke uitspraak ge vraagd. Stichtingsvoorzitter ir. C. W. Veerhoek was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. De Kindertruuk komt naar Zierikzee. ZIERIKZEE - De kindertruuk is de naam van een trailer vol kinderspe len, die de trekpleister vormt van de tweede Toeristendag van dit sei zoen. De tweede Toeristendag is dinsdag 25 juli. Behalve de kindertruuk omvat het evenement een braderie met kramen en standwerkers, die vooral in de Lange Nobelstraat en de Sint Domusstraat staan en een aan tal attracties voor mensen van verschillende leeftijden. De kindertruuk wordt opge steld op het Havenplein mid den in de stad. Het gevaarte bestaat uit een twee etages tel lende trailer, die kan worden uit geklapt. Daarbij ontstaat een kinderparadijs van 25 bij 15 meter. Kinderen van drie tot elf jaar kunnen in de truuk een circuit doorlopen met spel vormen als een kruipbuis, een touwladder, een ballenbad en een bandenkoker. Via een glij baan komen zij weer op het Havenplein. Daar bestaat de mogelijkheid om te kleuren, filmpjes met bloopers te bekij ken op een videowall, met CD-i te werken of te kijken naar po diumshows die bij de truuk worden gepresenteerd. Springkussen Verder staat op het Haven plein een groot springkussen. Voor kinderen en volwassenen die wat minder sportief ver maak prefereren wordt in de Lange Nobelstraat ieder uur een poppentheater-voorstel ling gepresenteerd door pop pentheater Robhetty. In de Sint Domusstraat kunnen kin deren worden geschminkt. In deze straat speelt ook het Da vid Livingstone Trio. Helikoptervlucht Belangstellenden die een Zie- rikzeese Toeristendag vanuit de lucht willen beschouwen kunnen vanaf een terrein aan het Eerste Weegje (naast de grote parkeerterreinen) een he likoptervlucht boven de stad en omgeving maken. Op de Ba lie voor de Dikke Toren wordt een rommelmarkt gehouden waar kinderen tweedehands artikelen te koop aanbieden. Aan de andere kant van de Dikke Toren, op het plein voor de Grote Kerk is een hobby- en creatief markt. De Grote Kerk is geopend voor belangstellen den die het gebouw willen be zichtigen. Zeiltocht Vanaf de Nieuwe Haven wordt om 13.30 uur een zeiltocht ge houden over de Oosterschelde, waaraan belangstellenden kunnen deelnemen. Om 10.30 en 14.00 uur vertrekt vanaf 't Luitje bij de Nieuwe Haven een rondvaartboot voor een tocht over de Oosterschelde. Wie liever vaste grond onder de voeten houdt kan instappen in de paardetram, die ritten maakt door de stad. Draaiorgel De Toeristendag wordt muzi kaal opgeluisterd door het draaiorgel Alanti. Het Mari tiem Museum in het Graven steen en het Stadhuismuseum zijn geopend en verder kunnen belangstellenden een bezoek brengen aan het Burgerwees huis en de Dikke Toren, waar in ook exposities zijn onderge bracht. De Toeristendag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Een criticus moet de waarheid zeggen. Maar hij moet haar ook ken nen. Jules Renard Zonnig en warm HET WEER Vannacht weinig bewolking. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Wind, overwegend zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 VOL 1 Schouwen-Duiveland zit sinds afgelopen weekend nu écht vol. 4 KLUCHT Historische klucht na vier eeuwen weer opgevoerd in plaats van oorsprong. PAARDENDAG Veel belangstelling voor aangespannen rijden tijdens Schouwse Paardendag. 6 FEYENOORD Feyenoord wint in Dirksland nog steeds aan popu lariteit. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Tijdens een speciaal voor haar georganiseerde wedstrijd in de turnhal van Pa pendal heeft turnster Nynke Botterweg zich zondag gekwalificeerd voor de deelname aan de Wereldkampioenschappen voor studenten, de Universiade De Universiade wordt één keer in de twee jaar georgani seerd en vindt dit jaar plaats van 22 augustus tot en met 3 september in het Japanse Fu- kuoka. De deelnamelimiet voor Ne derlandse studenten turnsters was door de KNGB en het NOC/NSF vastgesteld op 36 punten. Nynke Botterweg, lid van Pro Patria uit Zoetermeer, turnde onder deze speciale om standigheden de volgende cij fers bij elkaar. Sprong 9,075, brug 9,100, balk 9,350 en vloer 8,800. met een totaalscore van 36,325 werd zij officieel lid van de Nederlandse delegatie die op 18 augustus naar Japan ver trekt. Het is voor het eerst dat een Nederlandse turnster aan de Universiade zal deelnemen. In Burgh-Haamstede beleefde het Westhoektoernooi gisteren zijn finaledag. Chris Schone- man won in de hoogste klasse, de Cl, de twee te vergeven ti tels. Met J. Geleijnse versloeg hij in de heren enkelfinale Jan Dirk Huijser en Mijndert Ma- ris (6-3 6-1) en in het gemengd dubbel bleef hij met Patricia Kort aan zijn zijde het duo Pa trick Meuldijk en Jantine van Tol de baas. In Nieuwerkerk is het dit jaar verrassend sterk bezette Grut- tepikkerstoernooi zaterdag van start gegaan. Gisteren moest het toernooi al afscheid nemen van de plaatselijke troef in het B-toernooi. André Goedegebure verloor in twee sets van René Schimmelpen- nink. In Driksland was bekerhouder Feyenoord op bezoek en dat heeft de club geweten. Bijna vijfduizend toeschouwers kwamen af op de wedstrijd van de Rotterdammers tegen het Flakkees elftal. Wilco Doe- leman uit Dreischor was zater dag niet aanwezig, maar vol gens keeperstrainer Pim Doesburg zal hij vanavond wel een helft lang het doel van Feyenoord één verdedigen. Meer sport op pagina 6 en 7. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche N ieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement metautom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I k betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode telefoon plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1