Project Dolfijnen-opvang Neeitje Jans nu al geslaagd experiment Bolussen voor de bezoekers PA RASOIS 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND TCt-IBftlBimili ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lokt Dit opvangstation heeft zijn nut bewezen Automobilist verongelukt Aanrijding door keren op de weg 3 VLASDAG 4 TOERISTENDAG 5 EDUCATIE 7 VOETBAL Brabanders aangehouden wegens handel soft drugs Diefstal wielen Vernielingen in Renesse dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25808 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het is niet eenvoudig om een glimp van bruinvis Tjitske op te vangen. Zij laat zich slechts nu en dan zien. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - Hoewel één van de twee bruinvissen die van Dolfina rium Harderwijk naar het opvangstation verhuisden inmiddels is over leden aan het eten van verkeerd voedsel wordt het project Dolfijnen-op vang Neeitje Jans na een half jaar al als geslaagd beschouwd. „Dit opvangstation heeft zijn nut bewezen", aldus mevrouw C. Staal van de Dolfijnen-opvang gisteren tijdens een informatiemiddag over het pro ject. Men verwacht in de toekomst meer dolfijnen in 's werelds grootste drijvende bassin. Al jaren worden zieke of aan gespoelde dolfijnen naar het Dolfinarium in Harderwijk ge bracht waar men er alles aan doet om de dieren er weer bo venop te helpen. Vaak lukt dat ook, maar dan dient het vol gende probleem zich aan. De dieren moeten voorbereid wor den op hun terugkeer in de na tuur en daar zag men in Har derwijk geen mogelijkheden toe. „De opvang in Harder wijk is eigenlijk een zieken-- huis voor dolfijnen. Wat wij wilden was een revalidatiecen trum". De mensen van het Dolfinari um gingen op zoek naar een lo catie waar de dieren na hun be handeling in het 'ziekenhuis' in Harderwijk weer op krach ten zouden kunnen komen en waar hun terugkeer in de na tuur voorbereid kon worden. Op het voormalig werkeiland Neeitje Jans vond men wat ge zocht werd: de ruimte voor een fors drijvend bassin waarin het zeewater vrijelijk door kan stromen en waar genoeg voed sel is voor de revaliderende dolfijnen. Uiteindelijk kwam het Dolfi narium tot overeenstemming met Delta Expo en werd een begin gemaakt met de bouw van een drijvend bassin van 20 bij 30 meter. Volgens de men sen van het Dolfinarium het grootste drijvende bassin van de wereld. Voor het personeel dat de dieren moet verzorgen werd een onderkomen vlakbij gevonden: één van de tentoon stellingsschepen op de wal. „Ons huis is een expositie ruimte, maar dat is niet erg. Het is belangrijk dat we dicht bij de dieren zijn", aldus me vrouw Staal. De dolfijnen die-in het Dolfina rium terecht komen zijn vaak ziek of gewond en vaak ook nog heel jong. In sommige ge vallen zo jong dat ze eigenlijk nog bij de moeder zouden moe ten drinken. In dergelijke ge vallen krijgen de dieren surro- gaat-moedermelk via een slangetje toegediend. Pas latei- gaan ze vast voedsel eten in de vorm van kleinere vissen. In eerste instantie worden de die ren gevoerd, maar later moe ten ze ook weer leren om leven de vis te vangen. „In'het begin gaat dat vaak een beetje moei zaam, maar ze leren snel", al dus mevrouw Staal. Zij en haar collega's van het opvangstation hebben hun handen vol aan de verzorging van de dieren. „We moeten bij voorbeeld elke dag het bassin nazoeken op drijvende blikjes, sigarettepeuken of stukjes plastic. Dolfijnen zijn nieuws gierig en als ze een blikje in het water zien happen ze erin. En dat kan gevaarlijk zijn". Regelmatig worden de dieren gewogen en onderzocht. Op die manier kan men de vinger aan de pols houden en zien of de re validatie van het dier naar wens verloopt. Verder wordt het gedrag van de dieren bestu deerd en probeert men er ach ter te komen hoe voorkomen kan wordén dat dolfijnen in netten verstrikt raken en het leven laten. R. Kastelein, bio loog van het Dolfinarium in Harderwijk: „Dat gebeurt nogal eens. In de Noordzee - ook zou je denken van niet - zit ten heel wat dolfijnen en een heleboel daarvan komen in de netten van makreelvissers te recht. En dat overleven ze niet". Kastelein zoekt samen met an dere wetenschappers naar ma nieren om te voorkomen dat dolfijnen in netten belanden. „We hebben proeven gedaan met geluiden en we hebben een stuk of vier geluiden ontdekt waar bruinvissen duidelijk bang van zijn". Door apparaat jes die dergelijke geluiden pro duceren te monteren aan vis netten zou men bruinvissen van de netten weg kunnen hou den. „Maar je hebt natuurlijk kans dat ze op gegeven mo ment aan het geluid wennen en dan is het effect weg", aldus Kastelein. Een andere methode om bruin vissen van visnetten te houden zonder dat de vangst voor de visser nadelig wordt beïnvloed is het bevestigen van grofmazi- ge netten - met mazen van bij voorbeeld vier bij vier meter - voor de ingang van de netten te spannen. „We hebben gemerkt dat bruinvissen daar niet door durven zwemmen, Het kan in feite makkelijk, maar voor hen is het een psychische drem pel" Het onderzoeksproject - in het kader waarvan ook in het drijvende bassin op Neeitje Jans proeven worden genomen - neemt alles bij elkaar drie jaar in beslag en kost enkele miljoenen guldens. De Dolfijnen-opvang op Neei tje Jans is inmiddels een druk bezochte attractie geworden. Geen punt volgens Kastelein. „We zorgen wel dat de mensen niet al te dicht bij het bassin kunnen komen, want anders zouden ze er onrustig van wor den". Mevrouw Staal vindt het prima dat er zoveel mensen naar het drijvende bassin en bruinvis Tjitske komen kij ken. „Ons werk bestaat ook voor een deel uit educatie en hier bereiken we mensen die we in Harderwijk niet kunnen bereiken". De bezoekers van de Oudheidkamer in Bruinisse werden gisteren, woensdag, getrakteerd op zelf gebakken Zeeuwse bolussen. ,,We zijn met vier vrijwilligsters bezig geweestaldus mevrouw (Meeuwsen van de Oudheidkamer. ,,Ik denk dat er toch welzo'n veertig bolussen zijn gebakken''. De bolussen gingen vergezeld van een kopje koffie. Op 26 juli zijn er mosselen en op 2 augustus wordt men getrakteerd op Zeeuwse babbelaars. (Foto: Marijke Folkertsma) GOES - Op de A58 bij Goes is woensdagmiddag de 32-jarige G. C. Vos uit Werkendam om het leven gekomen door een verkeersongeval. Het slacht offer werd uit de auto geslin gerd. Hij overleed in het zie kenhuis. De automobilist raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn auto kwijt. Hierdoor werd hij uit de auto geslingerd. Hij werd na het ongeval overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Hier overleed hij na aankomst. Een passagier bleef ongedeerd. SINT PHILIPSLAND - On voorzichtig keren op de weg is een 43-jarige inwoner van Re- nesse op een forse deuk in zijn auto en een bekeuring komen te staan. De Renessenaar wilde op de Provincialeweg bij Sint Phi- lipsland keren. Op dat mo ment werd hij echter inge haald door een auto bestuurd door een 20-jarige inwoner van Sint Philipsland. Bij de aanrij ding die volgde raakte de auto van de Renessenaar bescha digd aan de linkerachterzijde. De auto van de Fliplander liep zware schade aan de linker voorzijde op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken De betrouwbaarste maatstaf voor de beschaving des harten bij een volk en een mens is hoe zij de dieren behandelen'. Berth. Auerbach Veel zon m HET WEER 1 Flinke zonnige perioden. Mini- v 1 s mumtemp. rond 17 graden, mid- dagtemp. van 25 graden in het y noordwesten tot 32 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Dreischor maakt zich op voor de elfde editie van de Vlasdag. Regen was de spelbreker tijdens de eerste Toeristen dag in Zierikzee. Natuureducatieproject in Haamstede voorziet in een behoefte. Goes en omgeving konden zich vergapen aan Ajax en de Europacup. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Vier Brabanders zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in Renesse aangehou den op verdenking van bezit van en handel in verdovende middelen. Tegen twee van hen is proces-verbaal opgemaakt. De Brabanders, afkomstig uit Oosterhout, Roosendaal. Made en Geertruidenberg en varië rend in leeftijd van 23 tot der tig jaar, werden al eerder op de avond geobserveerd. Nadat ze omstreeks twee uur werden aangehouden bleek er in de au to van een van hen een kleine hoeveelheid hasj te zitten. De ze hasj was verpakt in kleine zakjes die vermoedelijk be stemd waren voor de verkoop op straat. Daarnaast werd in de auto, naast de bestuurder- stoel, een keukenmes aange troffen. Alle vier werden voor verhoor ingesloten. Twee vap, de ver dachten kregen een proces-ver- baal voor het bezit van en han del in verdovende middelen. Tegen de andere twee ontbrak het bewijs dat ze bij de handel betrokken zijn. Tegen de be stuurder van de auto werd te vens proces-verbaal opge maakt omdat de auto niet verzekerd was en hij met te veel alcohol achter het stuur zat. De auto is in beslag genomen. De vier zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven is een auto in de nacht van maandag op dins dag ontdaan van zijn wielen. De auto, van een 26-jarige in woner van het Duitse Rema- gen, stond geparkeerd aan de Hercksteinweg. De waarde van de wielen bedraagt ruim 7.500 gulden. RENESSE - In Renesse werden dinsdagavond een hekwerk en strandhuisjes vernield. Een inwoner van Naarden zag zijn hekwerk in de nabijheid van de bushalte aan de Hoge- zoom vernield. De schade be draagt ongeveer driehonderd gulden. Aan de Jan van Renes- seweg moesten enkele strand huisjes het ontgelden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ikbetaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: —r Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar fZierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1