Samenwerkende rijscholen gaan op moderne manier theorielessen geven Schouwse Paardendag met keuring van raspaarden en shownummers UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 0P jjfaj showroom- deurloo intermeubel Duinen, strand, zee en schelpen in 't Zuuddek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Autorijscholen Daniël, Van Oeveren en Neele Op zaterdag 22 juli in Renesse Subsidie voor nieuwe Zeelandkaart Toerfietsen Expositie in Nieuwe Kerk Expositie o z Tot 31 augustus dé krant van schouwen - duiveland! I kortingen op NU 647,50 NIEUWSBODE EXTRA GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 10 PAGINA'S ZIERIKZEE - Onder de gemeenschappelijke naam 'Theoriecentrum Zierikzee' zijn drie Schou- wen-Duivelandse autorijscholen een samenwerkingsverband aangegaan. De autorijscholen Da niël uit Bruinisse, Neele uit Ouwerkerk en Van Oeveren uit Kerkwerve gaan gezamenlijk gebruik maken van speciaal daarvoor ontwikkelde CD-i apparatuur met lesprogramma's. Hierdoor kun nen leerlingen die snel en vakkundig voor het theorie-examen van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) willen worden opgeleid nu voortaan op Schouwen-Duiveland blijven. Volgens Daniël Mouwen, Jo- han van Oeveren en Bas Neele van de gelijknamige autorij scholen is het geen toeval dat het tot deze vorm van samen werking gekomen is. Zij had den elkaar al beter leren ken nen sinds de ontwikkelingen rondom het feit dat het CBR Zierikzee afvoerde van een lijst met officieel erkende plaatsen waar praktijkexa mens mogen' worden afgeno men. Dit omdat bepaalde ver keerssituaties niet aanwezig waren. Tien rijscholen pro beerden toen mét vereende krachten dit te voorkomen. Ondanks het feit dat dit niet lukte leidden de verschillende vergaderingen destijds toch tot de vorming van het samen werkingsverband van de drie genoemde autorijscholen. Een opvallend detail daarbij is dat sinds de gewijzigde verkeerssi tuatie bij de Weg naar de Val, Zierikzee wel voldoet aan de normen van het CBR. Theoriecentrum Nadat de rijschoolhouders be gonnen waren regelmatig de koppen bij elkaar te steken, kwamen zij tot de conclusie dat veel examenkandidaten naar Goes of andere plaatsen gaan voor theorie-spoedcur sussen. Verder blijkt dat er een groeiende tendens is om op versnelde wijze, en in zo kort mogelijke tijd, zichzelf voor het theorie-examen klaar te stomen. Hoewel op het gebied van de autorijlessen zelf van een der gelijke concurrentie geen spra ke was, zagen de rijschoolhou ders toch in, dat een dergelijke goede theorie-voorziening op Schouwen-Duiveland niet aan wezig was en vonden zij het zonde dat veel leerlingen voor het theorie-examen naar elders verdwenen. Vandaar dat zij besloten om gezamenlijk en varend onder de vlag 'Theorie centrum Zierikzee' deze ont brekende voorziening op te zetten. Teneinde deze koe goed bij de hoorns te vatten werd een com pleet, uiterst modern CD-i sys teem aangeschaft. Deze appa ratuur behelst, behalve een CD-i speler en beeldscherm, een zogenaamd respons-sys- teem, een groot aantal CD-i schijven met daarop de theo rielessen en vele honderden examenvragen en praktijksi tuaties. Het gehele CD-i sys teem biedt zowel voor de cur sist als voor de instructeur ongekende mogelijkheden en uiteraard is het hele systeem door het CBR getoetst en ge schikt bevonden als leermid del voor het theorie-examen. „Dankzij dit systeem en de sa menwerkingsvorm is het nu ook mogelijk om grotere groe pen cursisten samen te stellen, hoewel wij in verband met de optimalisatie wel streven naar groepjes leerlingen van maxi maal vijftien personen," ,legt Johan van Oeveren uit. „Op het respons-systeem zelf kun nen overigens maximaal 99 cursisten worden aangesloten, die dan elk een soort 'ja-nee' kastje in handen krijgen dat ie dere cursist in staat stelt op in dividuele basis te reageren op proefexamens of bepaalde vraagstukken. Ook kunnen er probleemsituaties op het beeldscherm vertoond wor den," aldus Johan. Ook Bas Neele en Daniël Mouwen zijn vol lof over het systeem en zijn van plan in de toekomst met de CD-i vaker theorieles te geven. Verder staan er plannen op sta pel om bijvoorbeeld bij bedrij ven en instellingen presenta ties te geven of opfriscur sussen te houden, want ook op het gebied van verkeersregels staat de tijd niet stil. Behalve enkele honderden examenvraagstukken en oefe ningen bevatten de schijfjes de complete theorie voor de ver schillende examens. De theo rieles zelf start met een in structievideo, waarna op de CD-i een test volgt met stil staande beelden van onder meer praktijksituaties. Het ge heel vormt een combinatie van videobeeld, geluid, gegevens en informatie, terwijl verschil lende resultaten van de tests zowel per groep, per vraag of per cursist bekeken en geëva lueerd kunnen worden. Hier door kan de instructeur gelijk zien op welke onderdelen de kandidaat nog zwak is. De testresultaten zijn dank zij het respons-systeem dadelijk be schikbaar. Verder is het mogelijk om bij voorbeeld de toegestane tijds duur voor het beantwoorden van de vragen te veranderen. Bovendien wordt de informa tie op de CD-i's voortdurend '.ververst' door middel van een abonnementsconstructie. Cursussen Het ligt in de bedoeling in de schoolvakanties een twee daagse spoedcursus op te zet ten voor het theoriecertificaat. De eerste dag wordt dan inge ruimd voor het opdoen van de noodzakelijke verkeersken- nis, terwijl de tweede dag wordt besteed aan examentrai ning. Deze training zal plaats vinden in het instructielokaal van. het Dorpshuis in Ouwer kerk. Zijn de scholen echter ge opend, dan vinden de lessen plaats in een ruimte van de RSG Professor Zeeman, waar iedere maandagavond een in structieavond gehouden zal worden. In reeksen van zes avonden wordt dan les in een afgebakend stukje theorie ge geven, hetgeen tenslotte wordt afgesloten met de aanvraag van een examen. Het grote voordeel van deze werkwijze is onder meer, dat er geen wachttijden zijn. Deze opstap- cursus is al helemaal rond en gaat van start op 4 september. Daarnaast bestaat er de moge lijkheid om deel te nemen aan een eenmalige cursus die vanaf dinsdag 25 juli op vier avonden gehouden zal worden en ver bolgens op 11 augustus wordt afgesloten met een examen voor het theoriecertificaat. Ook deze cursus zal nog in het dorpshuis,in Ouwerkerk wor den gegeven. Volgens de auto rijschoolhouders is het beha len van het theorie-examen dit jaar nog extra voordelig, om dat op 1 januari 1996 weer het nodige zal veranderen met be- trekking tot de examenregels. Zo is het dit jaar behaalde cer tificaat drie jaar geldig, maar vanaf 1 januari slechts één jaar. Bovendien vindt er een opsplitsing plaats in een A- en een B-gedeelte. Cursisten, bedrijven en instel lingen die een opleiding bij Theoriecentrum Zierikzee wil len volgen kunnen zich wen den tot Bas Neele (telefoon 01114-3174), Daniël Mouwen (telefoon 01113-2639) of Johan van Oeveren (telefoon 01110- 14899). Ook voor informatie kan men hier terecht. Onder de gemeenschappelijke naam Theoriecentrum Zierikzee' gaan de rijscholen Daniël uit Bruinisse, Neele uit Ouwerkerk en Van Oeveren uit Kerkwerve samenwerken. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - Een sprookje uit duizend-en-een-nacht uitgevoerd door twaalf rijpaarden. Een pas- de-deux 'gedanst' door twee amazones in Zeeuwse klederdracht. De keuring van drie verschillen de soorten raspaarden. Het is allemaal te zien tijdens de Schouwse Paardendag die zaterdag 22 ju li wordt gehouden in manege Hofstede Grol in Renesse. Het gaat om een initiatief van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland, die jaarlijks een dergelijk evenement organiseert om de verschillende soorten paarden en de paardesport te presenteren aan het publiek. Het evenement is van 10.00 tot 16.00 uur en gratis toeganke lijk. Gedurende de ochtendu ren worden paarden gekeurd van de drie rassen, waarvan de Bond van Paardenfokkers in de regio de belangen behartigt. Het betreft de Belgische koud- bloedpaarden, de kolossale dieren die voor de mechanisa tie in de landbouw werden ge bruikt om het land mee te be werken. Verder de voskleurige Haflinger paarden met hun blonde manen en de isabel- kleurige fjordenpaarden, die oorspronkelijk uit Noorwegen komen. Per ras worden de dieren in verschillende rubrieken met elkaar vergeleken. Daarbij wórdt gelet op uiterlijke ken merken en karakter. Op basis van die keuring wordt van ie der ras een kampioen uitgeroe pen. De kampioenen Fjord en Haflinger worden 's morgens al bekend gemaakt, de kam pioen trekpaarden aan het be gin van de middag. Tijdens de Paardendag worden 's mor gens ook dressuurwedstrijden gehouden in diverse klassen. Een evenement waarbij ruiters van diverse paardeverenigin- gen hun capaciteiten met el kaar meten. Om 13.00 uur opent de voorzit ter van de Bond van Paarden fokkers, H. Punt uit Ellemeet het middagprogramma. Dat begint met de bekendmaking van het kampioen-trekpaard en de prijsuitreiking aan de ei genaren van de kampioen-ras- paarden. Het middagprogram ma bestaat verder uit show nummers waarbij diverse tak ken van de paardesport aan bod komen. Zo worden demon straties gegeven met een vier en een achtspan Belgische koudbloedpaarden en worden diverse aangespannen num mers gepresenteerd. Onder meer een sprookje uit duizend-en-een-nacht uitge voerd met twaalf rijpaarden, een presentatie van de Carrou- selgroep van manege Hofstede Grol, enkelspannen van de grote rassen en een pas-de- deux met fjordenpaarden uit gevoerd door twee amazones in Zeeuwse klederdracht. Ver der een shownummer met Haf- lingers, en een mini-toneel stukje uitgevoerd op twee fjordenpaarden. Het middagprogramma wordt besloten met de trekking van een loterij, waarbij twee mer rieveulens worden verloot. Op het terrein van de manege en in de kantine zijn tijdens de Schouwse Paardendag con sumpties verkrijgbaar. Het programma van het evene- Tijdens de Schouwse Paardendag worden raspaarden gepresenteerd via keuringen, dressuur en shownummers. Bezoekers kunnen de dieren ook van dichtbij bekijken. (Foto: Marijke Folkertsma) ment is als volgt: 10.00 tot 12.00 uur Keuring trekpaarden, Haf- lingers en Fjorden. Dressuur wedstrijden. 13.00 uur Ope ning middagprogramma door H. Punt en prijsuitreiking paardenkeuring. 13.40 uur Op treden Carrouselgroep manege Grol. 13.55 uur Enkelspannen grote rassen. 14.10 Pas-de-deux Fjorden. 14.20 uur Shownum mer trekpaarden. 14.30 Enkel spannen kleine rassen. 14.45 uur pas-de-deux KWPN. 15.00 Dubbelspannen grote rassen. 15.15 uur Shownummer Haf- lingers. 15.30 uur Demonstra tie vier- en achtspan Trekpaar den. 15.45 uur Trekking loterij. ZIERIKZEE - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij geeft de provincie Zeeland een ton subsidie voor de zogeheten Zeelandkaart, een soort creditcard waarmee dit jaar bij wijze van experi ment voor het gebruik van be paalde voorzieningen in de openluchtrecreatie kan wor den betaald. Het ministerie verstrekt de subsidie omdat de Zeeland kaart een bijdrage levert aan het financieel-economische draagvlak voor behoud en ver betering van recreatievoorzie ningen in de regio. Verder vindt het ministerie dat het be taalmiddel een voorbeeld kan zijn voor andere delen van het land en informatie kan opleve ren voor mogelijk landelijke oplossingen van de financie- ringsproblematiek in de open luchtrecreatie. Zo is er op dit moment een lan delijk initiatief gaande om de financiering van watersport voorzieningen, het nationale toervaartnet, van de grond te tillen. Het ministerie gaat er van uit dat de Zeelandkaart geen afbreuk doet aan dit lan delijk streven en de daaruit voortvloeiende regeling. ZIERIKZEE - Sportpunt Zee land aan de Zwembadweg in Goes en Tennispark De Veste aan 't Zanddorp in Middelburg zijn dinsdag 25 juli startplaat sen van de Zeeuwse Rijwiel- en Toervierdaagse. De start vindt dagelijks plaats tussen 9.00 en 12.00 uur. In Goes kan er ook 's avonds om 18.00 uur worden gestart. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee is van 18 juli tot en met 17 augustus een ex positie te zien over de geschie denis van de Nieuwe Kerk en de kerken die in vroeger tijden op die plaats stonden. Te zien zijn maquettes van zo wel de Sint Lievensmonster- kerk als de Nieuwe Kerk. De Nieuwe Kerk werd gebouwd nadat de Sint Lievensmonster- kerk afbrandde en gesloopt werd. Verder worden foto's, plattegronden en ander docu mentatiemateriaal getoond. De expositie is dagelijks - be halve op zondag - toegankelijk van 11.00 tot 16.00 uur. Op de foto de maquette van de Sint Lievensmonsterkerk. BURGH-HAAMSTEDE - In de maanden juli en augustus is in Galerie Borsboom in Burgh werk van verschillende kun stenaars te zien. Anita Dekker, Stijn Eysbroek, Miems van Citters en Tineke Roose stellen beeldhouwwer ken ten toon, terwijl Miems van Citters, Ineke MorelNelly Nelisse, Joost Theeuwes, Kari- schka en Piet Boogert aquarel len en olieverfschilderijen ex poseren. De galerie is geopend op donderdag, vrijdag en za terdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg flj De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede 01180-26649 O zorgzame ^2 verhuizers sinds 1886! \J N D X OL BURGH-HAAMSTEDE - In Galerie 't Zuuddek in Burgh-Haam stede is tot 31 augustus een expositie te zien van aquarellen van de kunstenares Coby Hensen. De onderwerpen die de schil deres voor deze expositie ge kozen heeft zijn zeer toepasse lijk voor deze vakantietijd. Duinen, strand, zee en schel pen zijn onderwerpen die haar steeds weer inspireren. De oor zaak is volgens Coby gelegen in het feit dat zij een aantal ja ren aan de Duinroosweg in Haamstede heeft gewoond. Naast vrije onderwerpen als stillevens en landschappen neemt de kunstenares ook op drachten aan. Dit zijn meestal aquarellen van het huis of de tuin van de opdrachtgever. Coby Hensen werd geboren in Rotterdam, waar zij tot haar huwelijk in 1949 gewoond en gewerkt heeft. Zij studeerde daar enkele jaren aan de Aca demie voor Beeldende Kun sten. Hensen exposeert regel matig in galeries en restaurants, onder meer in Waddinxveen, Boskoop, Nieuwkoop, en Den Haag. De laatste jaren volgt zij cur sussen bij Expressie '70 in Al phen aan den Rijn. Lessen in pastels krijgt ze van Gerard Huysman. Galerie 't Zuuddek is geves tigd aan de Zuidstraat 16 in Burgh-Haamstede. De ope ningstijden zijn op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond. 1295,- 50% korting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1