SCHOON AARD Natuurfunctie Grevelingenmeer is steeds belangrijker geworden KNJ V-erkenning voor De Gouwe dichters <D 0) Van Eersel en Kloos in Burgh Vijfentwintig jaar inrichting en beheer: m BEGRAFENISONDERNEMING Rouwcentrum: Karsteil 15 Zierikzee 01112-2000 01110-14282 TE ONTBIEDEN WAAR U WENSTt DINSDAG 18 JULI 1995 NR 25807 5 In.het hoogseizoen staan aan de Brouwersdam de campers bumper aan bumper. Of, zoals hier, spie gel aan spiegel. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het aantal bezoekers van het Grevelingenmeer is de afgelopen jaren gegroeid en er zullen in de toekomst nog meer recreanten op af komen. Toch is de natuurfunctie van het gebied door die toegenomen recreatie (nog) niet in het gedrang gekomen, maar als men dat zo wil houden moet men wel de vinger aan de pols houden. Dat blijkt uit het rapport 'Het Greve lingenmeer, natuurlijk ingericht', waarin vijf entwintig jaar inrichting en beheer van het ge bied onder de loep genomen wordt. Het Grevelingenmeer was oor spronkelijk een onderdeel van de riviermonding van de Rijn en de Maas. Als onderdeel van de Deltawerken werd de Gre- velingen eerst - in 1964 - aan de oostzijde afgesloten door de Grevelingendam en later - in 1971 - volgde afsluiting aan de westzijde door de Brouwers- dam. Het meer dat daardoor ontstond werd in relatief korte tijd één van de populairste stekjes voor met name de windsurfers. Het groeiende aantal bezoekers van het ge bied had directe invloed op de manier waarop het gebied be heerd en ingericht werd. Al vrij snel kwam men tot de ontdekking dat wilde men de unieke natuurwaarden van het gebied in stand houden, de stroom bezoekers in goede ba nen geleid moest worden. Het begrip zonering deed zijn in trede. Idee was' dat als je een bepaald gebied aantrekkelijk maakt voor recreanten - door bijvoorbeeld te zorgen voor goede (sanitaire) voorzienin gen - de bezoekers minder snel geneigd zullen zijn kwetsbaar natuurgebied in te trekken. In de praktijk blijkt deze zone ring goed te werken. In de loop der jaren verander de de visie van de overheid voor wat betreft natuur en re creatie. Men zag in dat de kip met de gouden eieren geslacht wordt als een recreatiegebied te vol wordt en de natuur ten onder dreigt te gaan. ,,De doel stelling voor het Grevelingen meer is geleidelijk verscho ven", aldus het rapport, opgesteld in opdracht van het ministerie van verkeer en wa terstaat. „De functie natuur is belang rijker geworden". Het gaat er nu om dat een ge zond ecosysteem in stand ge houden wordt en tegelijkertijd het watersport- en oeverrecre atiegebied in Stand gehouden én ontwikkeld wordt. Daarbij wordt ook nog een - zij het be scheiden - plaatsje voor de vis serij ingeruimd. Steeds weer zijn de inrichtingsplannen voor het Grevelingengebied bijgesteld en aangepast aan de nieuwste inzichten. De waterbodem in het Greve lingenmeer is volgens het rap port redelijk schoon. De ver vuiling varieert van schoon (klasse 1) tot licht verontrei nigd (klasse 2). „De waterkwa liteit van het Grevelingenmeer laat zich beschrijven met de woorden schoon, zout en hel der. Dit is voor Nederlandse omstandigheden een in meer dere opzichten unieke combi natie", aldus het rapport. In een aantal havens aan het Gre velingenmeer werd wel ver vuiling geconstateerd en moest de bodem gesaneerd worden. Zout In eerste instantie was het de bedoeling dat het Grevelingen meer een zoetwatermeer zou worden, maar van dat idee is men later afgestapt. Toen er nog geen zout zeewater in het meer gelaten werd liep het aantal vissoorten in de Greve- lingen terug van 31 naar 20. Na openstelling'van de sluis in de Brouwersdam in 1978 herstel de het aantal soorten zich weer. De samenstelling van de vissoorten veranderde echter wel blijvend in het voordeel van de kleinere vissoorten. Dat is ook weer van invloed ge weest op de vogelpopulatie in het gebied. „In algemene zin blijkt dat het Grevelingen meer voor visetende vogels steeds belangrijker is gewor den en voor plantenetende vo gels steeds minder belangrijk. Eén van de meest bijzondere vogelsoorten die in het Greve lingengebied voorkomt is de Flamingo, maar na de afdam ming van het Krammer/Volke rak zijn deze dieren ook daar te vinden". De ontwikkeling van het aan tal bezoekers aan het Grevelin genmeer weerspiegelt volgens de onderzoekers de landelijke ontwikkelingen op dat gebied. „Immers door het gereedko men van de inrichting van bij voorbeeld een dagrecreatieter rein kunnen er meer mensen op dat gebied terecht", aldus het rapport. Vërwacht wordt dat de bezoe kersaantallen nog wel zullen groeien zolang men nog met de inrichting van het gebied bezig is. Als de inrichting eenmaal voltooid is verwachten de on derzoekers dat het gedaan is met de groei en dat het bezoe kersaantal zich zal stabilise ren. Uiteindelijk, zo wordt voorspeld, zal men ongeveer uitkomen op 1,6 miljoen bezoe kers per jaar. Het Grevelingengebied is vooral in trek bij waterspor ters, voor het overgrote deel zeilers en plankzeilers. Een paar jaar geleden nam het aan tal waterscooters toe, maar aan deze 'lawaaisport' zijn in middels strenge regels opge legd. Ook op het gebied van de recreatie verandert er van al les en de nieuwste ontwikke ling - voor het Grevelingenge bied niet verkeerd - is die van de natuurrecreatie die volgens de onderzoekers sterk in op komst is. Natuurrecreatie Er worden excursies georgani seerd en daar blijkt een steeds verdere groeiende belangstel ling voor te bestaan. Men pro beert op deze ontwikkeling in te spelen door wandelpaden, vogelobservatiehutten en der gelijke te realiseren. Volgens de onderzoekers is er onder de bezoekers een groeiende be hoefte aan begeleiding. „Zodat de mensen uitgelegd krijgen waarnaar ze moeten kijken en wat dat betekent", aldus het rapport. Door de al eerder genoemde zo nering slaagt men er tot dus verre goed in om de recreant weg te houden van de kwetsba re gebieden. Simpelweg door deze gebieden minder makke lijk bereikbaar te maken. Als voorbeeld worden de slikken van Flakkee genoemd. „Het ondiepe water tussen de vaar geul en het land zorgt ervoor dat er geen boten af kunnen meren en vanaf het land is het gebied beschermd door een grasdijk waarover geen gemo toriseerd verkeer kan plaats vinden. Door deze situatie blijft de rust in het gebied ge handhaafd". Het succes van beheer en in richting tot nu toe is volgens de onderzoekers echter geen re den om op de lauweren te gaan rusten. „Aanvullende maatre- j gelen op het gebied van betre- i ding, vaarsnelheid en dergelij ke zijn nodig om doelen te bereiken op het gebied van rust en stilte,' die met inrich ting alleen in onvoldoende ma te te bereiken zijn", aldus het rapport. Het Grevelingenmeer heeft zich ontwikkeld tot één van de popu lairste windsurf gebieden. (Archieffoto) ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Faculteit der Beleids wetenschappen van de Katho lieke Universiteit Nijmegen, slaagde John Leijdekker uit Zierikzee voor het doctoraal examen Planologie, specialisa tie Stedelijke Problematiek. Geslaagd Voor het Middenstandsdiplo ma slaagden de volgende cur sisten van de Middenstands avondschool te Zierikzee: voor certificaat I: C. A. van Dinte- ren-Anthonissen, A. A. T. Grinwis, J. A. M. Janssen, Ch. Lopatka-Newar en C. J. Rogge band. Voor certificaat II: P. van Ast, M. Berkhout, A. J. Berrevoets, J. J. van Beveren, J. Ravia, M. J. de Rijke, A. P. M. Spierenburg, J. J. de Valk, J. M. Bouwman, L. C. Mol-Sip- man, J. W. Verton, A. P. Wal- hout. Voor de certificaten I en II: M. W. Bolle, C. C. Brandse- ma, E. R. Bul, J. A. van Dienst, J. C. Geodegebuure-Blaas, N. J. S. van Mourik, A. Peters, R. W. J. van der Vlist. De nieuwe curus begint op 4 september. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stel len met de directeur, P. R. M. van der Sneppen. In de Hervormde kerk van Burgh wordt vrijdag 21 juli een concert verzorgd door organist Kees van Eersel met medewerking van de alt Els Kloos. Het concert begint om 20.00 uur. Van Eersel, in de regio onder andere bekend als stadsbeiaardier van Zierikzee en dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble, zal op het fraaie Gruysen-orgel uit 1795 werken uitvoeren van onder anderen Bach, Han del en Franck en een improvisatie van eigen hand. Van Eersel krijgt ondersteuning van de uit Vlaardingen afkomstige Els Kloos. Zij studeerde aan het Rotterdams Conservatorium bij David Hollestelle, Hans Schouwman en mr. Johannes den Hertog (opera). Zij sloot haar studie af met on derscheiding en toelating tot de Prix d'Excellence. Daarnaast studeerde zij nog aan het Mozarteum in Salzburg en bij Hans Hotter in München. Els Kloos treedt veelvuldig op in binnen- en buitenland. Daarnaast is zij werkzaam als zangdocent. Milieuzorg SKW de Lichtboei start in sa menwerking met het buro MOZ uit Middelburg, bij vol doende deelname, in het na jaar een cursus milieuzorg. De cursus is bestemd voor kleine zelfstandigen, ondernemers en/of hun personeelsleden. De cursus is zo opgezet dat tegen lage studiekosten en een lage studie(tijd)belasting een aan zet gegeven kan worden tot mi lieubeleid binnen een bedrijf. Doel is inzicht te geven in wat milieuzorg inhoudt, en het le ren van de eerste stappen om de milieubelasting in het be drijf te verminderen. De cur sus wordt gegeven op de woensdagavonden 27 septem ber, 11 en 25 oktober, 8 en 22 november en 13 december van 19.30 uur tot 21.30 uur in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Opgave kan bij SKW De Lichtboei op telefoon nummer 01110-12075 of fax nummer 01110-15755. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt Op zaterdag 22 juli houdt de Hervormde Gemeente van Haamstede de jaarlijkse rom melmarkt ten zuiden van het kerkgebouw op de ring. Er is door de organiserende families Hagesteijn en De Meij, een enorme hoeveelheid goederen vergaard, zowel uit grootmoe ders tijd als hedendaagse arti kelen. Ook ontbreekt het Rad van Avontuur niet en zijn er drankjes en hapjes te koop. Aanvang van de rommelmarkt is 8.30 uur. Theater In de zaal van de Gereformeer de kerk aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede is donder dag 3 augustus een theater voorstelling met de titel Vreemdeling in eigen land van Martin Buwalds en Allert van der Heijden. Vanaf 20.00 uur ontvouwt zich voor de bezoe kers een herkenbaar verhaal, in ernst en humor, ironie en ontroering. BRUINISSE Collecte De landelijke collecte voor de Nederlandse Lever/Darm Stichting bracht in Bruinisse 1345,95 op. VLISSINGEN Torenconcerten Het carillon in de stadhuisto ren in Vlissingen wordt zater dag 29 juli bespeeld door Henk Groeneweg en zaterdag 12 au gustus door Jos D'hollander. Groeneweg speelt onder meer muziek van Handel, Tele- mann, Van Beethoven en door hemzelf gecomponeerde mu ziek. D'hollander speelt stuk ken van Benoit, Bach, Schu bert en een bekroonde compositie van hemzelf. Beide concerten beginnen om 14.30 uur. DREISCHOR - Het landelijk bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) heeft aan de wildbeheereenheid (WBE) De Gouwe uit Dreischor het KNJV-erkennin- gencertificaat toegekend. Door deze erkenning is de Wildbeheereenheid gerechtigd om het wettelijk beschermde KNJ V-logo en het WBE-erken- ningslogo te voeren. De Gouwe heeft haar werkgebied in de gemeenten Bruinisse, Duive- land, Brouwershaven en een deel van de gemeenten Zierik zee en Middenschouwen. De 82 leden en begunstigers van De Gouwe beheren in het kader van de jachtwet samen een ge bied van ongeveer 7500 hecta re. In heel Nederland zijn momen teel 417 wildbeheereenheden werkzaam. Daarvan kregen tot nu toe 116 het KNJV-er- kenningscertifikaat. Voor het KNJV - erkennings certificaat aan een wildbeheer eenheid wordt toegekend wor den de activiteiten van de betreffende WBE getoetst door een speciaal daarvoor ingestel de commissie. Naar aanleiding daarvan werd het certificaat in het congrescentrum De Een hoorn in Amersfoort uitge reikt aan bestuursleden van De Gouwe. Waterval Donkere wolken pakten samen boven ons lief Nederland. Wij konden niet beseffen dat het Steenzwaenshof zou treffen. Maar het was een zware lucht en het onweerde geducht. En de regen met dat weer die viel ongenadig neer. Wij waren nog in volle rust nergens waren wij van bewust. Toen plotseling in de douche hoorden wij geroezemoes. En toen even later was het overal al water. Het stroomde ook de kamers binnen en wat moet je dan beginnen. In de keuken en de gang vele mensen waren bang. En dan komt het er op aan mensen die alleen maar staan. En het water ging nog groeien want er gingen tranen vloeien. Met zo iets men weet hoe 't gaat Op de gang in 't nachtgewaad. Wij werden niet alleen gelaten hulp kwam er toen genoeg. Want een paar uur later zes man van de schoonmaakploeg. Nu is het een weekje later en verdreven is het water. De vloerbedekking weg dat was geen toer nu leven wij op een kale vloer. Wij krijgen nieuwe vloerbedekking hoor daar zorgt de verzekering voor. Gelukkig maar dat die er zijn dat is met zoiets toch wel fijn. Wij kregen nog een ondersteuning bloemen brachten ze bij de mensen thuis. Dat was dan van Beter Wonen en van het gemeentehuis. En nu moeten wij verder gaan wij mogen niet stil blijven staan. En wij houden goede moed alles komt zeer zeker goed. Joh. Folmer Nieuwerkerk Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN, BEMIDDELING BIJ AAN KOOP GRAFSTENEN, VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND Privé-adres Blindeweg 11 4315 CG Dreischor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5