Lekkernijen! in de Bruse musea Renesser timmerlieden bouwen uit liefhebberij Schouwse menwagen Straatfestival Vlissingen dit jaar voor het laatst in juli gehouden Raadsmeerderheid voor project in Namestovo Visserijmuseum en Oudheidkamer Hooibrand Vluchthaven 'We zagen het als een uitdaging Fort Rammekens toneel van speciaal project Openlijke geweldpleging DINSDAG 18 JULI 1995 a NR 25807 3 Mits Namestovo ook meebetaalt BURGH-HAAMSTEDE - Met de grootst tmogelijke meerderheid stemde de gemeen teraad van Westerschouwen gisteren in met het voorstel van het college om ruim 50 mille uit te trekken voor de eerste fase van het project dat tot doel heeft het toerisme in de Slowaakse gemeente Namestovo een injectie te geven. Alleen VVD-gemeente- raadslid A. M. Verseput sprak zich uit te gen het voorstel. Verseput vindt dat het niet op de weg van de gemeente Westerschouwen ligt om 'in het kader van ontwikke lingssamenwerking finan ciële steun te verlenen aan Namestovo'. ,,Ik denk dat we daarvoor bij minister Pronk moeten zijn", aldus Verseput. Hij staat, zo bleek tijdens de gemeente raadsvergadering, alleen in zijn kritiek, hoewel van de andere fracties wel kriti sche kanttekeningen kwa men met betrekking tot het project. Fractiegenoot C. A. Hoor weg zei in principe achter het project te kunnen staan, maar drong wel aan op tij dige evaluatie van het pro ject. SGP/RPF-vertegen- woordiger J. Roukema zei wel in te kunnen stemmen met het project, maar hij steldp wel als voorwaarde dat de Slowaakse gemeente meebetaalt aan het project. Wethouder G. J. W. van der Salm stelde in reactie op het commentaar vanuit de raad dat er geen sprake is van ontwikkelingssamen werking. ,,Het gaat hier om een zakelijke afspraak", al dus de wethouder. „Name stovo wil op 50/50 basis meebetalen aan het project en dat heeft men ook heel duidelijk gezegd. Men wil mede-verantwoordelijk zijn en daar zijn zeer concre te afspraken over ge maakt". BRUINISSE - Zeeuwse bolussen, Zeeuwse mos selen en Zeeuwse babbelaars. Bezoekers van het Visserijmuseum en de Oudheidkamer in Bruinisse kunnen gedurende het zomerseizoen op bepaalde dagen zien hoe deze typisch Zeeuwse lekkernijen worden bereid. En natuurlijk kan men er ook van proeven. Op woensdag 19 juli en 23 augustus worden in de Oudheidkamer bolussen ge bakken. Voor een klein bedrag kunnen belangstellenden het Visserijmusuem en de Oud heidkamer bezoeken en krij gen koffie met een warme bo lus. Op woensdag 26 juli, 9 en 16 au gustus worden in de Oudheid kamer mosselen gekookt. Men sen die de musea bezoeken kunnen niet alleen zien hoe dit in zijn werk gaat, maar krijgen ook een bakje met versgekook- te, Zeeuwse zeevruchten aan geboden. Op woensdag 2 augustus kan iedere belangstellende in de Oudheidkamer zien hoe Zeeuwse babbelaars worden bereid. Het Zeeuwse snoepje, dat van oudsher bij een kop koffie wordt aangeboden. wordt aan de bezoekers aange boden. De activiteiten, worden steeds gehouden tussen 14.00 en 16.30 uur. BRUINISSE - De vrijwillige brandweer van Bruinisse kwam rond middernacht (0.05 uur) in actie voor het bestrij den van een handvol branden de rollen hooi aan de Vluch- thavenweg. Twee eenheden moesten wor den ingezet om de vlammen door gebruikmaking van twee hogedrukstralen te doven. Een later keerden de Bruse vuur- bestrijders terug naar de ka zerne. Henk van den Berg bouwde samen met Jan de Korte een Schouwse menwagen. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Een paar maanden van het betere timmer- en zaagwerk op zaterdagen en in de avonduren kwamen er aan te pas, maar nu staat hij toch zo goed als kant en klaar in de schuur: een in de authentieke combi natie blauw met zwart en een roodbruin onderstel geschilderde Schouw se menwagen. Het pronkstuk is gebouwd door timmerlieden Henk van den Berg en Jan de Korte uit Renesse, die er in aangespannen vorm za terdag op de keuring voor koudbloedpaarden in Renesse, mee zullen ver schijnen. Alleen de overloop, het naam bord dat aan de achterkant hoort, ontbreekt nog. Het bord wordt dezer dagen voorzien van het opschrift 'De Dreef 1995' en het traditionele omge keerde hartje, waarvan de be tekenis niet bekend is, in het midden. Verder hoopt Van den Berg ook nog enkel# onderdelen van de wagen die werden gebruikt bij het hooien, voor de keurfeg voltooid te hebben. De laatste Schouwse menwa gen, een boerenwagen voor vervoer van veldvruchten en in het geval van een niet zo welgestelde boer, ook voor personenvervoer, werd rond 1935 gebouwd. Daarna namen simpeler uitgevoerde wagens de overhand om weer later, op gevolgd te worden door lucht bandenwagens. Wat de oor spronkelijke menwagen zo'n ander aanzicht geeft dan de la tere uitvoeringen van een landbouwvervoermiddel ge maakt door een wagenmaker, zijn vooral de fraai gebogen, naar achter hoog oplopende zijladders, die schuin naar bui ten tegen de rongen, de steu nen aan de zijkanten, aanlig gen, en het hoge, schuin naar achteren liggende achterschot. Veel Schouwse menwagens zijn er vandaag de 'dag niet meer over. De Watersnood ramp van 1953 maakte korte metten met een groot deel, ter wijl ook de boer zelf, in het verleden menige wagen aan kachelhout heeft geslagen toen hij het vervoermiddel niet meer nodig had. In zijn uitgave De menwagen op Schouwen- Duiveland stelt M. K. Buth dat het aantal overgebleven Schouwse menwagens op de vingers van één hand te tellen is. Van den Berg en De Korte, lief hebbers van het Zeeuwse trek paard, kwamen op het idee een dergelijke wagen te bouwen, toen ze vier jaar geleden op een oud en bijna vergaan exem plaar stuitten bij een sloper in Renesse. Deze had uit een bun ker aan de Groenwoudsweg in Haamstede een menwagen op geduikeld die daar jarenlang in het water had gestaan. Met dit exemplaar als uitgangs punt., de menwagen van het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor als voorbeeld en na het nodige speurwerk naar tekeningen, begonnen de heren afgelopen winter de bouw van een eigen wagen. Lang voor die tijd was het be nodigde iepehout aangeschaft dat verzaagd tot planken, drie jaar lang in de schuur van de timmerlieden droogde tot het geschikt was voor gebruik. Al leen de wielen en het smeed werk van de sloopwagen, kon den ze gebruiken, de rest was te ver heen en verdween in de vlammen. Vanaf het onderstel tot de zijladders, afgezien van de bodem van de wagen die van vurehout is, is de rest naar goed gebruik gemaakt van ie pehout, bouwden Van den Berg en De Korte alles vak kundig na. ,,Het leek ons gewoon een uit daging, we wilden kijken wat er allemaal mogelijk was", zegt Van den Berg. Of het mee viel? „Aan het maken van al die rondingen in het houtwerk en de kleine franje die bij zo'n wagen hoort, hadden we veel werk, maar over het algemeen ging het ons redelijk snel en goed af", zegt hij. Als het aan hem ligt en hij kan de tijd vin den, dan ziet de timmerman de bouw van een volgende wagen wel zitten: „Maar dan weer een ander type." Gebruik Buth vertelt in zijn uitgave dat de boer zijn menwagen jaar lijks volgens vrijwel steeds hetzelfde schema gebruikte, met de nodige aanpassingen van onderdelen. In juni, de hooimaand, kwam de wagen voor het eerst in vrijwel vol or naat in gebruik voor het naar binnen 'mennen', met paard en wagen iets vervoeren, van het hooi. Na het hooien was er de graanoogst, waarbij de graan schoven met de wagen vanaf het land naar de schuur wer den gemend. Zodra het stoppelland leeg was gehaald, diende de wagen als vervoermiddel voor mest dat vanuit de mestput bij de boer derij naar de akker werd gere den en over het land werd ver spreid. Na een aantal weken mestrijden en een fikse schoonmaakbeurt, stond de wagen klaar om er bijvoor beeld aardappelen en uien mee te mennen. In het najaar werd de menwagen gebruikt om de suikerbieten van het land te vervoeren. Na de bietentijd liet de boer de wagen uit el kaar halen en de losse onderde len een dag weken in de vee drinkput. Na een schuurbeurt verdween de schone wagen in het wagenhuis en werd in de loop van de winter of het voor jaar opgeschilderd, klaar voor het volgende jaar. theaterdag van start op het Scheldeplein met een optreden van Petra Massey uit Enge land. Tot 24.00 uur zijn er in de straten van het centrum van Vlissingen vervolgens zo'n ze stig optredens. Hierbij spelen de locatieprojecten een belang rijke rol. Al jaren smelten mi me, dans, toneel en beeldende kunst samen tot vormen van theater. Dit jaar zijn er zes van dergelijke projecten te zien, waaronder de levensgrote pop pen van de Franse kunstenaar Claud Merle. Deze zijn achter ramen op het Bellamypark te bewonderen. Ramon Kelvin zorgt ondertus sen voor ijzingwekkende stunts op een veertig meter ho ge mast op de Zeilmarkt. Daar naast zijn de steltlopers Hors Strate uit Frankrijk te zien. Zij geven om 21.30 uur een voorstelling op de Oude Markt waarin de toeschouwers wor den meegelokt door drie stelt lopers en twee muzikanten. In tegenstelling tot de voor gaande jaren is er dit jaar slechts een klein muzikaal deel tijdens het festival. Dit is ge daan in verband met geldge brek. Zaterdag 29 juli staan The Gadflys en De Kuni Kids geprogrammeerd. The Gadflys bijten om 19.00 uur het spits af. Deze groep is ook overdag te horen in het centrum. Meteen daarna staat op het podium de Zaïrees-Nederlandse band De Kundi Kids, die in 1993 natio nale bekendheid verwierven met hun pop-hit Amsterdam. Het optreden in Vlissingen maakt deel uit van hun Wat voor wereld tour. De band zal ongetwijfeld het titelnummer van de nieuwste CD ten gehore brengen. Dit nummer is speci aal geschreven ter ondersteu ning van de campagne Vijf voor Afrika. een spraakmakend evenement maken. Het Straatfestival Vlissingen bewandelt bij voorkeur geen platgetreden paden, maar wil vooral het avontuur uit het in ternationale theateraanbod presenteren. Dit gebeurt niet alleen in het centrum van de stad, maar ook in Fort Ramme- kens. Voor dit karakteristieke bouwwerk bedacht Trajekt uit Gouda een exclusief project. De voorstelling gaat vrijdag 28 juli in première. Daarna is de voorstelling tot 30 juli en van 1 tot en met 6 augustus te zien. De volledige titel van de voor stelling luidt: Fileren, Moes tuin met Prematuren, Hele Kleine, Bestek en Stoelen. De voorstelling is speciaal voor Fort Rammekens ontworpen en er doen veertien spelers, tien wasmachines met land schappen, tweehonderd grijze broeken, een film, vijftien schilderijen, een moestuin met prematuren, twintig wekkers, glas, ijzer en een fort in een na tuurgebied aan mee. Het is da gelijks te bezoeken van 13.00 tot 19.00 uur. Vanaf het Bella mypark is er gratis busver voer. Het idee is afkomstig van Wiepke Poldervaart van Tra jekt. Zij nodigde Laura de Jos- selin de Jong uit mee te wer ken aan de realisering van het project. De bezoeker stapt een verzameling beelden en ge beurtenissen binnen. Volgens Poldervaart is het project ei genlijk geen voorstelling. „Maar er Vinden wel gebeurte nissen plaats. De bezoeker kan zelf bepalen wanneer hij komt en weggaat, waarbij, hij ook zelf zijn route bepaalt door de ruimtes met beelden en ge beurtenissen." Zaterdag 29 juli gaat om 12.30 uur de Internationale Straat- Trajekt heeft Fort Rammekens verandert in een schouwspel van een vcerzameling beelden en gebeurtenissen. (Foto: Jan Mol) derde lustrum van het straat festival niet mochten ontbre ken. Daarnaast zijn er veel nieuwe namen, waaronder zich straatartiesten bevinden die dit jaar uitsluitend in Vlissin gen zijn te bewonderen. Daar naast zijn er ook dit jaar weer bijzondere projecten. Vaak zijn het juist deze voorstellin gen die het Straatfestival tot VLISSINGEN - Voor de vijftiende en laatste keer staat Vlissingen het laatste weekend van juli in het teken van het Straatfestival. Volgend jaar verhuist het festival naar het laatste weekend van juni. Dit jaar zijn er optredens van maar liefst 25 gezelschappen en kent het Straatfestival Vlissingen een nieuwe opzet. Het duurt korter en speelt zich af op meer locaties. Daarnaast is er, met uitzondering van za terdag, geen muziek meer in het programma opgeno men.Onder de optredende ge zelschappen bevinden zich ou de bekenden die volgens de or ganisatie in het kader van het Verwachting t/m zaterdag 22 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 32 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juli Zon op 05.42 onder 21.48 Maan op 00.21, onder 14.27 20 juli Zon op 05.44, onder 21.47 Maan op 00.46, onder 15.32 Laatste Kwartier: 19 juli (13.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt snel warmer. Morgen bereikt de middagtempera- tuur op veel plaatsen de zomerse waarden van 25 graden, daarna gaat het richting 30 graden of hoger. Lang duurt het echter niet. Tijdens het weekeinde is de hitte alweer verdwe nen; het kwik schommelt dan rond de 'normale' waarde van 21 graden. Vanavond en vannacht zijn er zowel opklaringen als wolkenvelden. Het is bijna overal droog en het koelt af tot een graad of 16. Morgen overdag be palen zon en stapelwolken het beeld. Het blijft dan droog. De temperatuur loopt 's middags uiteen van 23 gra den in het noordwesten tot 27 in zuidoost-Nederland. De wind waait uit westelijke richtingen en is over dag meest matig, rond 4 Beaufort. Donderdag zet de stijgende lijn in de temperatuur door. Dertig graden lijkt dan eerder regel dan uitzondering. Verder schijnt de zon uitbundig. Vrij dag krijgt de zon het moeilijker en de kans op onweer neemt toe. Maar desondanks valt het kwik nog iets ho ger uit; lokaal is 35 graden mogelijk. Tijdens het weekeinde is het alle maal weer voorbij. Vanuit het noord westen komt koelere lucht onze kant op. Wel blijft de zon een rol spelen. SCHARENDIJKE - In Scha- rendijke zijn vrijdag 14 en zon dag 16 juli in totaal drie perso nen aangehouden in verband met openlijke geweldpleging tegen een 15-jarige inwoner van Oostelbeers. Het slachtoffer deed vrijdag morgen aangifte van het feit dat hij in de nacht van donder dag op vrijdag op de Brouwers- dam geschopt en geslagen was door de verdachten, twee acht tienjarige inwoners van Rot terdam en een negentienjarige inwoner van Nieuwerkerk aan den IJssel. De twee Rotter dammers zijn vrijdag aange houden. De inwoner van Nieu werkerk aan den IJssel meldde zich gisteren vrijwillig bij de politie. De verwondingen van het slachtoffer bleken mee te vallen. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÉ1 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot-17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3