Sacirbey wil spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad Bosniërs betogen tegen Westers beleid 79e Vierdaagse in Nijmegen van start Fundamenten van middeleeuws kasteel Nederlanders bereiken de top van de K2 Bosnische minister wil vertrek VN Strijd om Sarajevo opgelaaid Jongens bekennen grafschennis Emotionele stemming Kantoor politie op straat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Met 44 nationaliteiten NIJMEGEN (ANP) - De 79e Vierdaagse is dinsdag morgen in Nijmegen onder ideale weersomstandig heden van start gegaan. In totaal zijn volgens een woordvoerster van het wandelevenement zo'n 34.000 mensen uit in totaal 46 verschillende landen op pad gegaan voor de eerste dag van de tocht. Die voert dinsdag door de over-Betuwe. Er hebben nog niet eerder zoveel verschillende landen aan de Vierdaag se meegedaan. Voor het eerst verschijnt dit jaar een kleine groep rolstoe lers, het zogenoemde WIG- team, op het parcours. Hoewel de KNBLO, organisator van de Vierdaagse, al meer dan zes tien weigerde de Vierdaagse open te stellen voor anderen dan wandelaars, ging marslei der Chr. Bos dit jaar door de knieën na aandrang van staats secretaris Tferpstra. Bos be- schowt de deelneming als een eenmalig experiment en geeft de rolstoelers daarom geen me daille als zij de vier dagen vol brengen. In totaal zijn dinsdagmorgen acht mannen en één vrouw de tocht in een rolstoel begonnen. Een negende man besloot op het allerlaatste nippertje af te zien van deelneming vanwege het gevaar van huidbeschadi gingen door de te verwachten extreme warmte aan het eind van de week. Die weersver wachting baart de KNBLO ook al zorgen. De kans is groot dat de temperatuur vrijdag, tij dens de intocht waar meer dan een half miljoen mensen naar komt kijken, hoger is dan 35 graden. De KNBLO beslist in de loop van de week over even tuele maatregelen. Opgravingen in Waarde WAARDE (ANP) - De Archeologische Werkgemeen schap Nederland (AWN) heeft bij Waarde langs de Westerschelde fundamenten van een kasteel uit de veertiende eeuw ontdekt. In dezelfde omgeving zijn ook fundamenten van ongeveer tien huisjes aange troffen die hehben behoord tot het in 1682 onder wa ter verdwenen dorp Valkenisse. Volgens E. Vreenegoor van de Rijksoudheidkundige Dienst bieden deze vondsten - samen met de vorig jaar ter plaatse aangetroffen kerk, het kerk hof, een huis en een straatje - een goede kans meer te weten te komen over het leven van voor de zestiende eeuw. De ge vonden resten, die overigens bij vloed telkens weer onder water lopen, zijn inmiddels in kaart gebracht en worden nu nader uitgewerkt. Aan de hand van die gegevens kunnen, waarschijnlijk ko mend najaar, op de juiste plaatsen monsters worden ge nomen. „We bekijken die monsters dan op mestlagen en zaken als zaden, stuifmeel en microbiologsche resten van bij voorbeeld torretjes en kevert jes. Uit de putten die destijds als toilet dienst deden, kunnen we etensresten zeven. Met die gegevens krijgen we een beeld over het leven van de mensen destijds, de eetgewoontes en ziektes, huisdieren en dergelij ke". Het is volgens Vreenegoor heel bijzonder dergelijk onder zoek te kunnen doen. „Veel plaatsen zijn tegenwoordig niet meer te bereiken, of niet zo goed geconserveerd als hier, onder een laag natte klei". Over het kasteel waarvan de fundamenten zijn gevonden, is in de analen volgens Vreene goor niets bekend. De aange troffen lagen steen zijn van een toren met een diameter van 6,5 meter en aan twee zijden een muur. Een deel van het kasteel ligt waarschijnlijk nog onder slikken en schorren. In de om geving is een put gevonden met resten van aardewerk. Over de opgravingen van. vorig jaar is in juni 1995 een boekje versche nen en in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes is er een .tentoonstelling over ingericht. KARDU/ROTTERDAM (ANP) - De twee Nederlandse klimmers Ronald Naar en Hans Vermeulen en twee Pa kistaanse dragers hebben de top van de K2 (8760 meter) in het Himalaya-gebergte be reikt. Op maandagavond 18.10 uur plaatselijke tijd kwamen zij aan op het hoogste punt na een laatste klim van achthon derd meter in zeer zachte sneeuw. Dat heeft expeditie-arts Ro nald Hulsebosch dinsdag be kendgemaakt vanuit het basis kamp. Voor het eerst hebben Nederlanders de berg bedwon gen. De top is al eerder door ongeveer honderd klimmers van andere nationaliteiten be reikt. Zo'n vijftig mensen kwa men daarbij om het leven. Een derde Nederlander, Thier ry Schmitter, moest halverwe ge afhaken door oververmoeid heid. Hij keerde veilig terug naar het hoogste kamp op zo'n achtduizend meter. Zijn twee collega-alpinisten en de twee dragers Rajjab Shah en Mer- ban Shah, die van de Neder landse expeditie ieder duizend dollar krijgen, daalden in het donker af. Rond half elf 's avonds bereikten ook zij het hoogste kamp. Hulsebosch: „Het was een on menselijk zware tocht, veel zwaarder dan de beklimming van de Mount Everest die Naar en Vermeulen ook op hun naam hebben staan. Ze zakten tot hun knieën weg in de sneeuw. De top hebben ze gevaarlijk laat bereikt waardoor de afda ling in het donker moest ge beuren. Er stond een halve maan en de lucht was helder. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 juli 09.30 154 03.15 -162 21.40 146 15.25 -121 20 juli 10.15 141 03.55 -154 22.25 133 16.10 -120 ROOMPOT BUITEN 19 juli 07.55 154 01.40 -157 20.20 142 14.10 -116 20 juli 08.55 136 02.40 -147 21.20 126 15.10 -113 BRUINISSE 19 juli 09.35 166 03.05 -169 21.45 156 15.20 -130 20 juli 10.20 152 03.55 -161 22.35 143 16.15 -128 WEMELDINGE 19 juli 09.35 162 03.10 -167 21.45 153 15.25 -126 20 juli 10.20 149 03.55 -159 22.35 140 16.15 -125 Doodtij: 21 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 WASHINGTON (RTR/AFP) - Bosnië heeft opgeroe pen tot een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad in verband met de dreigende situatie bij Zepa. In een brief vroeg minister van buitenlandse zaken Muha- med Sacirbey dinsdag of de VN eventueel de verant woordelijkheid willen nemen over de veiligheid, in liet geval van een evacuatie van de bevolking van Ze- pa. „Om zo hun veiligheid te garanderen en een her haling van de situatie rond Srebrenica te voorko- De Veiligheidsraad komt van avond, dinsdagavond, bijeen. De troepen van de Verenigde Naties moeten uit Bosnië ver trekken, aldus Sacirbey. „Het raamwerk van de VN is niet langer acceptabel voor de aan wezigheid van buitenlandse troepen", zei hij maandag avond op een persconferentie in Washington. Staten die wil len doorgaan met vredeshand having zijn welkom, maar dan in bij voorbeeld een bilaterale verhouding en niet binnen VN- verband. Tactiek Volgens hem is de internatio nale conferentie, waar de Westerse landen vrijdag in Londen mogelijkheden gaan bekijken om Gorazde en Sara jevo beter te beschermen, slechts een tactiek om beslui ten uit te stellen. Het gevolg is dat de moslim-enclave Zepa „zal sterven". Unprofor, de VN- troepenmacht in Bosnië, is een obstakel geworden voor hard Westers optreden tegen de Ser viërs en houdt de opheffing van het wapenembargo tegen. Dat werkt met name in het na deel van de Bosnische rege ring. De Arabische landen zijn in het geweer gekomen voor de Moslims en riepen de interna tionale gemeenschap op hen in Bosnië te verdedigen. De Sau- dische koning Fahd vroeg de Veiligheidsraad, tijdens een re geringsbijenkomst, zijn ver antwoordelijkheid te aanvaar den en stelling te nemen tegen de agressie van de Bosnische Serviërs. Saudi-Arabië be hoort tot één van de voornaam ste landen die de Bosnische re gering financieel en politiek ondersteunen. Ook de Jordaanse koning Hus sein riep de internationale gee- menschap tot een krachtig op treden tegen de. Bosnische Ser viërs. De hasjemitische vorst drong in een telefoongesprek met de Turkse president Demi- rel aan op de „noodzaak" van maatregelen om een einde te maken aan het drama voor de moslims. Hussein benadrukte dat zijn land bereid is deel te nemen aan de inspanningen om het lij den van het Bosnische volk te verlichten en de agressie tegen onschuldige burgers te stop pen. Jordanië heeft zaterdag gedreigd zijn troepen uit de Unprofor terug te trekken. In totaal zijn 2200 Jordaanse blauwhelmen in ex- Joegoslavië gestationeerd, vooral in Kroatië. Wapenembargo Minister van buitenlandse za ken Arpr Moussa van Egypte drong in een gesprek in Caïro met de ambassadeurs van de vijf permamente leden van de Veiligheidsraad aan op ophef fing van het wapenembargo in Bosnië. Handhaving ervan ver hindert de Bosnische bevol king zich te verdedigen. „Men praat veel over de situatie in Bosnië, maar die besprekingen hebben tot niets geleid. In te- gendeeel, de situatie is ver slechterd", aldus Amr Moussa tegen de ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië, de VS, Rusland en China. De Organisatie voor Islamisti- sche Conferentie (OCI) heeft voor vrijdag een bijeenkomst in de Marokkaanse hoofdstad Rabat belegd voor de islamiti sche contactgroep voor Bosnië. In een verklaring zegt de OCI dat tot de vergadering is beslo ten „na de brutale inname door de Bosnische Serviërs van de moslim-encalve Srebrenica en voor de vervolgoffensieven op Zepa en Gorazde". De Bosnië- contactgroep bestaat behalve de secretaris-generaal van de OCI uit de ministers van bui tenlandse zaken van Marokko, Egypte, Iran, Saudi-Arabië, Maleisië, Pakistan, Senegal en Turkije. SARAJEVO (RTR) - Op één van de heuvels rond de bele gerde Bosnische hoofdstad Sa rajevo zijn maandag kort voor middernacht zware gevechten uitgebroken. De strijd tussen het Bosnische regeringsleger en troepen van de Bosnische Serviërs om Sa rajevo luwde na een kwartier. Het was de zwaarste schoten wisseling van de afgelopen tien dagen. De gevechten- concentreerden zich op de steile helling Debelo Brdo waar de afgelopen maan den herhaaldelijk is gevochten. Servische soldaten willen er het Bosnische regeringsleger verdrijven om de bevoorra- dingsweg naar de stad in hun bezit te houden. OSS (ANP) - Twee jongens heb ben bekend dat ze afgelopen zaterdag uit pure vernielzucht op het kerkhof de Hoogen Heuvel in Oss een aantal graf zerken omver hebben gegooid. Ook vernielden ze een muur waarin urnen worden bewaard en gooiden ze een pot met as kapot. Een woordvoerder van de poli tie heeft dat maandag meege deeld. Alles bij elkaar zijn 24 zerken omver gehaald. Daar van zijn er waarschijnlijk vijf echt beschadigd. De overige kunnen vermoedelijk worden recht gezet, aldus de zegsman. De verdachten zijn 14 en 16 jaar. Ze komen respectievelijk uit Ravenstein en Oss. DEN HAAG (ANP) - Enkele honderden mensen heb ben maandagmiddag in het centrum van Den Haag gedemonstreerd tegen het huidige Bosnië-beleid van de Westerse regeringen. De stemming onder de de monstranten, de meesten van Bosnische afkomst, was emotioneel. Luid schreeuwend en joelend trokken de betogers de binnen stad in, hoewel de manifestatie op het Malieveld was gepland. Een uur en een luidruchtige mars rond het Binnenhof later keerde de stoet na overleg met de politie terug. De demon stranten namen geen genoegen met een manifestatie op een veld. „Op het Malieveld spreken we in de lucht. De mensen en de re gering moeten het zien", schreeuwde een betoger naar de organisator van de mani festatie, Caspar ten Dam van het Comité Voormalig Joe goslavië. Ook de Stichting Hulp aan Busnië en Herzego- wina en de ambassade van Bosnië-Herzegowina in Brus sel waren betrokken bij de or- ganisatie. De feitelijke regie lag echter al snel in handen van de Bos niërs. De politie, die de beto gers met zachte dwang pro beerde tegen te houden, zette ijlings meer mensen in. Ook voor Ten Dam zat er niets an ders op dan achter de stoet aan fietsen. Maar het lukte hem niet de woedende betogers richting het Malieveld te krij gen, waar enkele officiële spre kers zaten te wachten. De meeste betogers waren Bos niërs die hun vaderland, zijn ontvlucht en in opvangcentra in Nederland, België en Duits land verblijven. De gemoede ren liepen soms flink op, ook tussen de betogers onderling, maar de politie hoefde niet in te grijpen. De betogers eisten opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië, zodat het Bosnische re geringsleger zich kan verdedi gen tegen de Bosnisch- Servische agressie. „Als de VN het niet kan of niet wil doen, dan moeten we het zelf doen. De Nederlandse blauwhelmen hoeven zich niet schuldig te voelen. Zij waren daar met te weinig mensen en te weinig materieel", aldus een 28-jarige uit Sarajevo gevluchte Bosni sche vrouw. Meermalen maakten de de monstranten VN-secretaris- generaal Boutros Ghali uit voor fascist. Ook keerde hun woede zich tegen het beleid van Frankrijk en Groot-Brittannië, omdat die tegen de opheffing van het wapenembargo zijn en nauwelijks Bosnische vluchte lingen hebben opgenomen. Ter afsluiting waren er nog en kele sprekers onder wie Euro parlementariër L. van Bladel van de Socialistische Fractie Europa. Maar de meesten wa ren onbekende Bosniërs die hun woede en frustratie door de microfoon schreeuwden. DEN HAAG (ANP) - De politie moet zijn „kantoor op straat" krijgen. Een landelijk net van mobiele datacommunicatie in de auto waarmee de benodigde informatie onmiddelijk opge vraagd kan worden. Daar wer ken de politie-ministers Sorg- drager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) naartoe. Dat schrijven zij in een brief die maandag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Het „kantoor op straat" is een onderdeel van de operatie waarbij de informatievoorzie ning tuss.en politiekorpsen on derling en van de politie met andere instanties wordt verbe terd. De procedures en informatie zijn volgens de ministers op dit moment onvoldoende uniform. Dat leidt tot dagelijks terugke rende problemen, die de be windslieden onaanvaardbaar vinden. Er zullen dan ook lan delijke standaards voor de in formatie worden vastgesteld. De ministers trekken vier jaar voor de operatie uit en stellen 80 miljoen gulden ter beschik king. Suske en Wiske DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Uij noemen onszelf de miheumsnne ties omdat uij de berden hier schoon houden. tiesr ons aantal slinkt mat sta /lid If tla een schoonmaakactie blijft er steeds een deel uef Uij vermoeden deler een Uij hebben ze el ontmoet, sire, en —LM Momentje l Tuee dinfen tfoed beiruvenIK heb hier de leidino, he En als de koninj tot mij spreekt moet iedereen zuijpen I Gesnapt! Dinsdag 18 juli Kerkwerve Klaverjassen. Petit Restau rant Kerkwerve. Vanaf 20.0 uur. Woensdag 19 juli Kerkwerve Rommelmarkt/bazar in Café Kerkwerve. 12.00 uur. Burgh-Haamstede Mini-triathlon. Sport en recre atiecentrum Westerschouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Lingerie, keukentextiel en nachtkleding verkoop. Ger. Gem in Ned. aan de Stations straat. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Bolussen bakken. In Oudheid kamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 20 juli Haamstede Verkoping en rommelmarkt Ger. Gemeente, Ankerweg. 09.00 tot 16.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 21 juli Kerkwerve Karoke-show. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Brouwershaven Historische toneeluitvoering de Kleren van de dokter. In de Sint Nicolaaskerk. Zaterdag 22 juli Haamstede Rommelmarkt Hervormde Ge meente. Naast kerk op de Ring. Vanaf 08.30 uur. Renesse Schouwse paardendag. Mane ge Hofstede Grol. Van 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven KinderrommelmarkL Markt. Van 09.00 tot 12.00 uiiï. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Markt. Van af 09.30 uur. Maandag 24 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Ada van der Wilt, sopraan en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Cen trum. Van 15.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Bruinisse (41 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Dreischor Orgelconcert van Sander van Marion met medewerking van Corina Ewijk, saxofoniste. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 26 juli Kerkwerve Kinderbingo. Petit Restaurant Kerkwerve. Vanaf 15.00 uur. Bingo. Petit Restaurant Kerk werve. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieter rein de Roteri-j. Van 13.00 tot 21.00 uur. Zomerzangavond in kerkge bouw Ger. Gemeente aan de Ankerweg. 20.00 uur. Bruinisse Mosselen koken. Oudheidka mer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 27 juli Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 28 juli Kerkwerve Country-avond. Petit Restau rant Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 29 juli Burgh Rommelmarkt. Rond de kerk Burghse Ring. Vanaf 08.30 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein/Dorps straat. Vanaf 10.00 uur. Maandag 31 juli Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Frans van Tilburg, orgel. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2