Raad deelt de zorgen van inwoners Haamstede over verkeersveiligheid 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND vlooien/brocantemarkt Geen extra geld voor nieuw beleid provincie Zeeland Staatssecretaris ez komt naar Zeeland 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE hjiD o!-' ny^"' Grote te Zierikzee woensdag 19 juli Wethouder Van der Salm: Burghseweg nog geen speerpunt Hoge prioriteit voor verkeersveiligheid 2 SPOEDZITTING 3 BOERENWAGEN 5 GREVELINGEN 7 TENNIS Zolders Aanrijdingen met blikschade Caravan gestolen Congres dé krant van schouwen - duiveland! StBlBLIO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van 14.00-21.00 uur DINSDAG 18 JULI 1995 151e JAARGANG NR 25807 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De inwonerk van Burgh-Haamstede vinden dat onder meer op de Weststraat en de Burghseweg te hard gereden wordi. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - „Zeker is op verschillende plaatsen in onze ge meente de (verkeers)veiligheid in het geding, maar er zijn geen plaatsen waar vaak ongelukken gebeuren. We gaan nu als gemeente ook niet me teen de Burghseweg tot speerpunt van het beleid maken". Dat was de re actie van wethouder G. J. W. van der Salm op steunbetuigingen vanuit de gemeenteraad aan een brief van een groep inwoners van Burgh-Haam- stede over de verkeersveiligheid in die kern. Namens een groep inwoners (van de Westerschouwse kern kwam eerder bij de gemeente Westerschouwen een verzoek binnen van S. C. Coomans. In de brief wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen ter verbetering van de ver keersveiligheid en het leefkli maat in Burgh-Haamstede. De groep vindt dat onder meer op de Burghseweg te hard gere den wordt en vraagt de ge meente maatregelen te treffen. Verhoogde kruising PvdA-gemeenteraadslid J. C. Hendrikse reageerde als eerste op de brief van Coomans. Hij deed de suggestie om eens te bekijken of het haalbaar is om van de Burghseweg een 30-ki- lometer-zone te maken. Een andere manier om de snelheid van het gemotoriseerd verkeer terug te brengen is volgens Hendrikse het verhogen van de kruising Burghseweg-West- straat. Van de kant van SGP/RPF werd steun betuigd aan de brief v'an de inwonersgroep en ook het CDA liet zich bij mon de van H. J. Klatter niet onbe tuigd. Klatter zei de materie graag op de agenda van een commissievergadering terug te willen zien. Burgemeester H. Tees zegde toe de gedane suggesties mee te zullen nemen in het kader van het integraal verkeersbeleid van de gemeen te. Wethouder Van der Salm voeg de daar aan toe dat het niet de bedoeling is dat het gemeente bestuur alleen reageert op mensen die klagen over de ver keersveiligheid. „Dat zou niet passen in een integraal veilig heidsbeleid", aldus Van der Salm. Het college buigt zich over de brief van de inwoners- groep en mocht dat. uitmonden in concrete voorstellen dan wordt teruggekoppeld naar commissies en raad. Tijdens de gemeenteraadsver gadering kwam verder de vast stelling van de herziene Alge mene Plaatselijke Verorde ning (APV) aan de orde. In een APV staan alle regels waaraan inwoners en bezoekers van een gemeente zich dienen te hou den. In Westerschouwen mag, om maar wat te noemen, geen alcohol op straat genuttigd worden en gelden bepaalde sluitingstijden voor de horeca. PvdA-voorman Hendrikse zei te twijfelen aan het nut van een APV. „Op papier is alles prachtig geregeld, maar het blijft een chaos", aldus de soci aal-democraat. Hij doelde daarmee met name op de regels binnen de APV die gaan over uitstallingen op straat en de regels aangaande bebording. „Een zonnescherm mag niet lager hangen dan 2,20 meter. Ik ben geen 2,20 meter, maar ik stoot toch regelmatig mijn hoofd", aldus Hendrikse. „Op zich is het een goede zaak dat er een APV is, maar het gaat mij erom dat er ook op de handhaving van die regels wordt toegezien", aldus Hen drikse. Regeltjps CDA-woordvoerder A. J. Pad mos was zo mogelijk nog scep tischer dan Hendrikse over het nut van een APV. Hij zei het gèvoel te hebben in een land te leven waar je je bij elke stap die je doet afvraagt of je niet een regel overtreedt. „Mis schien is het beter om een lijst je te maken met wat er nog wel mag", aldus Padmos. „Ik ben het ook helemaal eens met Hendrikse als hij zegt dat een APV staat of valt met de con trole op de handhaving". Burgemeester Tees stak niet onder stoelen of banken dat ook hij vindt dat er een woud van regels is. „En ik kan mij levendig voorstellen dat ie mand op een mooie zomerse dag niet zegt van 'Kom, ik ga de APV maar eens doorne men", aldus de burgemeester. „Natuurlijk, elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen, maar dat is ook een dooddoe ner". Ondanks de kritische kanttekeningen ging de ge meenteraad unaniem akkoord met het collegevoorstel om de herziene APV vast te stellen. Net als in Bruinisse klonk ook in Westerschouwen tijdens de gemeenteraadsvergadering kritiek op het beleid van Na tuur- en Recreatieschap De Grevelingen. Het schap voor ziet in de toekomst exploitatie tekorten. De exploitatielasten zijn hoog en onder meer de op brengsten uit parkeergeld val len tegen. PvdA-vertegen- woordiger Hendrikse maakte meteen duidelijk dat eventu ele tekorten verhaald zullen moeten worden op de gebrui kers van het Grevelingenge- bied en niet op de inwoners van de gemeente Westerschou wen. CDA'er Klatter sloot zich daar volmondig bij aan. Hij deed de suggestie om eens te kijken of het haalbaar is om iets vergelijkbaars als het 'Veersemeer-tientje' in te voe- ren voor het Grevelingenge- bied. Volgens Klatter zou een dergelijke maatregel best uit te voeren zijn. „Er is tenslotte maar é,én sluis waardoor de watersporters op de Grevelin gen kunnen komen", aldus de christen-democraat Wethouder Van der Salm re ageerde niet op voorhand af wijzend op de suggestie van Klatter, maar stelde wel dat het in de praktijk toch iets minder simpel zal blijken om de gebruikers van het gebied op een dergelijke manier mee te laten betalen voor aanleg ven onderhoud van voorzienin gen als aanlegsteigers en der gelijke. „Maar ik zal uw op merkingen zeker doorspelen aan onze vertegenwoordiger in het Grevelingenschap", be loofde Van der Salm. MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet de broekriem aanhalen. Er is geen geld voor nieuw beleid. „Nieuw beleid wordt in principe gefinan cierd door herschikking van bestaand beleid", aldus het beleidspro gramma 1995-1999 van de provincie Zeeland. Men staat voor de taak om in die periode acht miljoen te bezuinigen. Het voortbestaan van de pro vincie Zeeland als zelfstandige provincie staat volgens het be leidsprogramma niet langer ter discussie,, maar wel wordt men geconfronteerd met het dichtdraaien van de geldkraan van de rijksoverheid. De pro vincie moet een aantal taken uitvoeren, maar krijgt daar voor steeds minder vergoeding van het rijk. Werk De provincie ziet zichzelf voor al als 'gebiedsregisseur'. Bij de regie wordt in de periode 1995- 1999 nog meer de nadruk ge legd op bevordering van de werkgelegenheid, het verbete ren van de infrastructuur en het verder verbetéren van het beleid op het gebied van na tuur en milieu. Aandachtspunt is verder de zorgsector. Aan de ene kant wil de provincie wa ken over het niveau van die zorgsector en tegelijkertijd wil men een betere spreiding. Een van de weinige dingen waar de provincie wel extra geld voor uit wil trekken be treft de verkeersveiligheid. „Verbetering van de verkeers veiligheid geniet een zo hoge prioriteit dat daarvoor nieuwe middelen worden vrijge maakt", aldus het beleidspro gramma. „Deze middelen zul len worden ingezet voor een gebiedsgerichte aanpak. Be leid gericht op het autoluw ma ken van binnenwegen wordt doorgezet en voor het gebruik van de fiets wordt extra ruim te geboden". Voor wat betreft het milieube leid ligt het zwaartepunt bij de provincie op het bevorderen van de totstandkoming van een duurzame samenleving. De nadruk ligt daarbij op het voorkomen van milieuvervui ling. „Toezicht op het naleven van overeengekomen vergun ningsvoorwaarden en wettelij ke voorschriften is in het mi lieubeleid een belangrijk aandachtspunt", aldus het be leidsprogramma. Om de door de recreatie ver oorzaakte verkeersdruk terug te brengen wil de provincie in de komende vier jaar het open baar vervoer en de fietsmoge- lijkheden in Zeeland verbete ren. Voor wat betreft uitbreiding van de recreatie stelt de provincie zich bijzon der terughoudend op. Men wil liefst per gebied kijken wat er eventueel voor mogelijkheden zijn. Op het gebied van de land bouw wil de provincie het vooral zoeken in zaken als landinrichting. Daarnaast wil men vernieuwing en verbre ding van het assortiment, ex perimenten en alternatieve produktiemethoden bevorde ren. Viskweek en schelpdier cultuur kan rekenen op steun van de provincie. Ouderen Het welzijnsbeleid wil men eens kritisch tegen het licht houden. Niet alleen omdat men te maken heeft met bezuinigin gen, maar ook gezien de maat schappelijke ontwikkelingen in de Zeeuwse samenleving. De provincie wil zich vooral inzet ten voor de kwetsbare groepe ringen binnen die samenle ving, zoals de ouderen. Zorgvernieuwing staat voor op, en daar waar het ouderen betreft zullen het in de visie van de provincie de ouderen zelf moeten zijn die inhoud ge ven aan het ouderenbeleid. Bezoek aan camping en jachthaven KORTGENE - Staatssecretaris mevrouw A. van Dok-van Weele van economische zaken brengt maandag 14 augustus een werkbezoek aan Zee land. De staatssecretaris bezoekt onder meer een camping en een jachthaven. Ruimte voor recreatie is het centrale thema van het ge sprek die dag tussen de staats secretaris en gedeputeerde G. J. van Zwieten. Het toeristisch beleid van het ministerie van economische zaken is beschre ven in de nota 'Ondernemen in Toerisme'. Vernieuwing Delen uit die nota zijn ver werkt in de nota 'Ruimte voor economische activiteit'. In het licht van met name deze laat ste 'nota heeft de bewinds vrouw bij een eerder werkbe zoek in februari dit jaar laten weten nog eens verder te wil len praten met de Zeeuwen en wel over de vernieuwing van het streekplan Zeeland. Het is de bedoeling dat in het vroege najaar van 1995 de in spraakprocedure over de be slispuntennotitie actualise ring streekplan van start gaat. De staatssecretaris wordt om 10.00 uur ontvangen in het pro vinciehuis in Middelburg. Daarna brengt zij een bezoek aan camping De Paardekreek in Kortgene. Vervolgens staat een bezoek aan jachthaven Delta Marina in Kortgene op het program ma. Aansluitend maakt de be windsvrouw een vaartocht over de Oosterschelde aan boord van de uit 1909 dateren de jachthoogaars De Wet. Het schip vaart van Colijnsplaat naar Katse Veer. Een afron dend gesprek volgt aan boord van De Wet aan de steiger bij restaurant Katse Veer. Het werkbezoek wordt omstreeks 17.45 uur afgesloten. HILVERSUM/BRUSSEL (ANP) - Ed van Westerloo wordt waarschijnlijk directeur van de onderneming die over vijf jaar het EK-voetbal in Ne derland en België uitzendt. Van WesterloOj ex-directeur van de NOS-tv, heeft als eerste opdracht een begroting te ma ken voor het project Euro 2000. ZUTPHEN (ANP) - Een brand in het centrum van Zutphen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een schade van een miljoen gulden aangericht. Een historisch pand met win kel en bovenwoning in de Spi- talstraat brandde volledig uit. Drie omliggende panden lie pen schade op. Door beleid brengen wij veel meer tot stand dan door geweld. Tacitus 9 HET WEER Vannacht wolkenvelden en mini- mumtemp. 16 graden. Overdag perioden met zon. Droog. Middag- temp. van 23 graden in het noord westen tot 27 graden in het zuid oosten. Wind uit westelijke rich tingen, zwak tot matig, kracht 3. De Bosnische minister Sacirbey wil spoedzitting van VN-Veiligheidsraad. Renesser timmerlieden bouwen uit liefhebberij een Schouwse menwagen. Vijfentwintig jaar inrichting en beheer van het Greve- lingengebied. Westhoektoernooi vaart wel bij nieuwe opzet van finales. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's APELDOORN (ANP) - Op nieuw trekt koninklijk afval de belangstelling. Kwamen er twee jaar geleden meer dan 100.000 mensen kijken op de rommelzolders van Paleis het Loo, nu is er voor de tweede openstelling alweer zoveel ani mo dat ze een maand langer open blijven. RENESSE/ELLEMEET - Zo wel in Renesse als Ellemeet leidde het niet verlenen van voorrang tot een aanrijding. In beide gevallen reed de veroor zaker achteruit en eveneens in beide gevallen werd er alleen blikschade veroorzaakt. In Ellemeet werd de aanrij ding veroorzaakt toen een 26- jarige inwoner van Enschede vanuit een uitrit achteruit de Kuijerdamseweg op wilde rij den. Een 44-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel kreeg hierbij geen voorrang met een aanrijding als gevolg. In Renesse was het een 24-jari- ge inwoner .van Zundert die met zijn auto achteruit kwam rijden op de Kromme Reke. Hij liet hierbij een 25-jarige in woner van Duisburg niet voor gaan, waarna beide auto's te gen elkaar tot stilstand kwa men. BRUINISSE - In Bruinisse is in de nacht van zondag op maandag een caravan gesto len. De caravan stond gepar keerd in de Prinses Wilhelmi- nalaan. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd omstreeks 4.00 uur in de ochtend. De benadeelde is een 35-jarige inwoner van Bruinisse. In dezelfde straat, maar dan een paar huisjes ver der, werd 's middags gepro beerd de auto te stelen van een eveneens 35-jarige Bruenaar. Het bleef bij een poging, maar er werd wel veel schade aange richt. In Zierikzee werd gistermid dag aangifte gedaan van dief stal uit een camper van een dertigjarige inwoner van Düs- sëldorf, die geparkeerd stond aan het Eerste Weegje. Na de camper geheel overhoop te hebben gehaald ging men er vandoor met kleding, duik- spullen en een krat bier. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix woont donderdag 7 september in Den Haag de slot bijeenkomst bij van het we reldcongres van de IULA. De International Union of Local Authorities (IULA) is de inter nationale overkoepelende or ganisatie van verenigingen van gemeenten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1