Rijgedrag chauffeurs is fors te verbeteree Maak van uw vakantiekoffer geen mini-mecticijnjkastje' Diarree en zonnesteek: risico's bij aanhoudend warm zomerweer Hygiëne belangrijk in warme zomer Ondernemersorganisatie EVO: Poppenmarkt in Middelburg Ballonvaart in Renesse Apothekers adviseren: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bij aanhoudend hoge tempe van Houdt) 'aturen kan de kwaliteit van het water aangetast worden. Alleen voor zwemmers gevaarlijk. (Foto: Joop ZIERIKZEE - Niet voor iedereen is een lange hete zomer, even aange naam. Bij aanhoudende hitte kunnen er nadelige gezondheidseffecten optreden zoals diarree en zonnesteek. Met name zwemmen in open water of natuurbaden en bedorven voeding vormen een risico. Maar ook zonne baden, zomersmog en insectenoverlast kunnen voor vervelende ver schijnselen zorgen. Als gevolg van de aanhouden de warmte lopen de zwemmers in open water en natuurbaden een verhoogd risico om ziek te worden. Bij aanhoudende ho ge temperaturen bestaat de kans dat de kwaliteit van het oppervlaktewater vermindert. Hierdoor kunnen ziektever wekkende micro-organismen zich sneller vermenigvuldigen. Dit geldt minder voor zwem baden waar met chloor of an dere desinfecterende middelen de waterkwaliteit op peil ge houden wordt, maar vooral voor open water en natuurba- den. Geen garantie Deze zwemplaatsen in open water en natuurbaden worden weliswaar regelmatig gecon troleerd door ambtenaren van de provincie, maar dit is nog geen garantie. In samenwer king met de ANWB geeft de provincie jaarlijks een folder uit waarin de te verwachten kwaliteit van het zwemwater wordt aangegeven. Deze folder is gratis verkrijgbaar op onder andere WV-kantoor en biblio theek. Ga niet zwemmen in opper vlaktewater dat door blauw- wieren is verontreinigd. Dit water is dan blauwgroen of roodbruin verkleurd. Er ont staat een smerige stinkende brij. Er kunnen giftige stoffen vrijkomen die schadelijk kun nen zijn voor mens en dier. Als je in oppervlaktewater wilt zwemmen doe dat dan in door de provincie gecontroleerd op pervlaktewater. Bij twijfel kan er altijd contact opgenomen worden met de provincie. Ook op Teletekst pagina 720 wordt informatie gegeven over de kwaliteit van het water. Na het zwemmen in verontreinigd water kunnen klachten ontstaan zoals: misse lijkheid, braken, diarree, huidirritaties en oog- en oor klachten. Vooral jonge kinde ren en bejaarden lopen kans om ziek te worden. De GGD adviseert bij deze klachten in eerste instantie contact op te nemen met de huisarts. Bij gezondheids klachten die in relatie worden gebracht met zwemwater kunt u naar de GGD bellen om dit daar te melden. Een 'buik griepje' in de zomer is meestal het gevolg van het nuttigen van verontreinigd voedsel en/of water. Voedsel bederft snel en ook een barbecue vormt een risico. Deze maag darmstoornis kan voor met na me kleine kinderen en bejaar den levensbedreigend zijn in verband met het risico van snelle uitdroging. Deze perso nen met diarree moeten dan ook snel naar de huisarts gaan. Bederf Bij warm weer bederft voedsel snel; de hygiëne in de keuken zal dan ook zeker in de zomer optimaal moeten zijn. Voor het koken en eten: was uw han den met water en zeep en droog ze af met een schone handdoek. Maak de plaatsen waar voed sel bereid wordt regelmatig goed schoon en bewaar eten dat kan bederven in de koel kast. Bij verblijf op een cam ping is koel bewaren een pro bleem. Juist onder deze omstandigheden is een goede hygiëne extra belangrijk. Er wordt op een camping immers gebruik gemaakt van gemeen schappelijke sanitaire voorzie ningen. Deze kunnen een rol spelen bij de verspreiding van ziektekiemen. Bij een barbecue loopt men ex tra risico om een 'buikgriepje' op te lopen. Hier volgen een aantal tips om het risico op een 'voedselvergiftiging' te verla gen. Bewaar het vlees altijd in de koelkast, eventueel in een koelbox. Gebruik uitsluitend volledig ontdooid vlees. Haal het vlees zo kort mogelijk voor het barbecuen uit de koelkast. Rauw en bereid voedsel niet met elkaar in aanraking laten komen. Eet geen rauw of half gaar vlees of vis. Afval dient sneller dan nor maal opgeruimd te worden omdat vliegen zich bij warm weer sneller kunnen vermenig vuldigen. Dek voedsel altijd af en verwijder afval in een afge sloten bak/container. Het ge bruik van een barbecue heeft nog een ander risico, namelijk het gevaar voor brand. Ieder jaar ontstaan er gevaarlijke si tuaties omdat geprobeerd wordt met bijvoorbeeld spiri tus een kwijnend vuurtje nieuw leven in te blazen. Deze manier van vuurtje sto ken is een direct risico voor de omstanders. Er kan namelijk een steekvlam ontstaan. Bij warm weer transpireert men meer. Door het verdampen van zweet wordt warmte aan het li chaam onttrokken. Veel drin ken is goed om het vochtver lies door transpiratie op te vangen. Te snel drinken van gekoelde dranken of grote hoe veelheden ijs kan echter maag- of darmkrampen veroorzaken. Omdat de dorst groot is vullen sommigen dit aan met alcoho lische dranken. Dit vergroot echter juist weer de dorst. Het advies is gewoon water of iso- tone drank te drinken. Bij langdurige hitte bestaat voor jonge kinderen en ouderen een verhoogde kans op uitdrogen. Hoewel een zonnesteek weinig voorkomt is het langdurig ver toeven -in de brandende zon niet prettig. Zoek de schaduw .op of draag een zonnehoedje. Zonnesteek Bij zonnesteek of "heat-stro ke" kan de patiënt zijn li chaamswarmte niet kwijt. Een buitentemperatuur hoger dan 35 graden Celcius en extreme inspanning kunnen een rol spe len bij het ontstaan van een zonnesteek. Maar ook de aan wezigheid van hart- en vaat ziekten, leeftijd (vaak oude ren), vetzucht, verminderd bewustzijn en verminderd ver mogen tot transpireren zijn hierop van invloed. De zon langdurig op de blote huid la ten schijnen geeft kans op ver branding. Tevens bestaat er een verhoog de kans op huidtumoren. Zon nebrandmiddelen stellen deze risico's iets uit. Laat liever de huid geleidelijk aan de zon wennen en vermijd urenlang 'liggen bakken' in de zon voor al op het heetst van de dag (12.00-15.00 uur). Misschien niet zo bekend, maar ook in de schaduw wordt men bruin. Zonlicht en sommige medica menten verdragen elkaar niet, waardoor overgevoeligheids reacties kunnen ontstaan. De apotheker kan u daarover in formeren. Aanhoudend warm en zonnig weer verhoogt de kans op het ontstaan van zomersmog. De ernst van de zomersmog wordt bepaald door het gehalte aan ozon in de' lucht. In het alge meen reageert een groep van 10-15 procent van de bevolking op zomersmog met klachten: hoesten, benauwdheid en geïr riteerde ogen. Daarnaast kun nen bij patiënten bekend met luchtwegaandoeningen de klachten van benauwdheid verergeren. Deze klachten worden erger bij inspanning. Vermijd daarom in de perio den van zomersmog overmati ge inspanning. In de zomer zijn er meer mug gen en wespen. Niet altijd is bekend of men overgevoelig is voor wespe- of bijesteken. Voor overgevoelige mensen kan een wespesteek fatale ge volgen hebben. Een steek in de keel kan voor iedereen levens bedreigend zijn. Ga dan zo snel mogelijk naar de EHBO van het dichtstbijzijnde ziekenhuis of meld u bij de huisarts. Drink daarom uit doorzichtige glazen, zodat u kunt zien of er een wesp in het glas zit. Laat zoete dranken niet te lang staan of dek ze af. Heeft u vra gen bel dan de GGD Zeeland. ZIERIKZEE - Meer dan 95 procent van alle verkeersongevallen is toe te schrijven aan menselijk falen. Voorbeelden hiervan zijn onvoldoende voertuigbeheersing, het nemen van te hoge risico's en het verkeerd in schatten van onveilige verkeerssituaties. Dit stelt P. R. Maaskant, direc teur van rijvaardigheidsinstituut Prodrive Training. Ongevallen en schades in het verkeer kosten het bedrijfsle ven jaarlijks miljarden gul dens in de vorm van eigen risi co, stilstand van de be- bedrijfsauto, ziekteverzuim en schade aan het bedrijfsimago. Uit studies blijkt dat bij 60 procent van de ongevallen niet werd geanticipeerd op een plotselinge gebeurtenis in het verkeer. Rijgewoontes Als verkeerde rijgewoontes eenmaal zijn ingesleten loopt een chauffeur verhoogd risico om bij schades of ongevallen betrokken te raken. Volgens G. W. P. van den Broek, ad junct-directeur van IDEE Sys tems Eindhoven, kan de men taliteit van chauffeurs sterk worden verbeterd. Te hard rij den komt nog te vaak voor. Van den Broek baseert zijn conclusies op een onderzoek naar tachograafschijven. Hij constateert dat sommige chauffeurs de maximale snel heid van 85 kilometer per uur zo lang mogelijk als kruissnel heid aanhouden en het afrem men tot het laatste moment uitstellen. Als belangenbehar tiger van 37.000 bedrijven uit handel en industrie brengt de EVO het belang van schade preventie nadrukkelijk onder de aandacht van ondernemers. Op basis van een analyse van schadegevallen helpt de EVO- adviseur Verkeersveiligheid bedrijven bij het opstellen van een schadepreventieplan. Een onderdeel van dit plan is het opzetten van instructiebijeen komsten en rijtrainingen voor chauffeurs. Deze training ver groot de bewustwording van chauffeurs, het vermogen om snel te anticiperen neemt toe evenals de technische beheer sing van het voertuig. Een ander onderdeel van het schadepreventieplan is een pe riodieke analyse van de tacho graafschijven. Deze analyse le vert objectieve gegevens op over het rijgedrag van de chauffeur, de maximumsnel heid, de acceleratie en het rem- gedrag. Aan de hand van dit overzicht kan aan een verbete ring van het rijgedrag worden gewerkt. Bedrijven uit handel, industrie en dienstverlening die een schadepreventieplan inmiddels hebben ingevoerd zijn tevreden over de resulta ten. Zo meldt Icova - Inkoop Combinatie Van Afvalstoffen - te Amsterdam binnen twee jaar veertig procent minder schadegevallen, een aanzien lijke verlaging van de verzeke ringspremie en een merkbare mentaliteitsverandering bij alle chauffeurs. MIDDELBURG - Op initiatief van de Stichting Evenementen Middelburg wordt zaterdag 22 juli een poppenmarkt gehou den op de Markt. De markt toont een verzame ling van een groot aantal mo gelijkheden tot het maken van poppen en beren, het restaure ren, beschilderen en het zelf maken van nostalgische pop- penkleding. Op de poppen markt zijn fabrikanten, hande laren en vergevorderde hobbyisten vertegenwoordigd. Verder is de poppendokter pre sent en worden demonstraties verzorgd van onder meer het zelf maken van sprookjesfigu ren en trollen. Poppenmaak- ster mevrouw Brandts is de he le dag aanwezig en verzorgt onder meer een workshop over het maken van poppen, het be schilderen en het maken van keramieke dierenfiguren en poppen. De poppenmarkt be gint om 10.00 uur. RENESSE - In het artikel in de krant van donderdag over een ballonvaart bij Renesse is een storende fout geslopen. De in het artikel vermelde prijs klopt niet. Volgens J. Kristelijn van hotel De Tweespan in Renesse, de initiatiefnemer, is de prijs af hankelijk van het soort ballon dat hij laat komen en is er geen sprake van een vaste prijs. Kristelijn heeft alle romp slomp die het huren van een ballon met zich meebrengt graag voor zijn gasten over. Sommigen zeggen dat het minder wordt met de recreatie. Ik heb daar absoluut geen last van, maar ik doe ook iets voor mijn gasten en de lokale bevol king", aldus de hoteleigenaar. De ballonvaart is niet alleen voor recreanten. Ook inwoners van Schouwen-Duiveland kun nen de kans grijpen om hun ei gen woonomgeving eens van bovenaf te bekijken. ZIERIKZEE - Regelmatig wordt in de apotheek gevraagd welke medicijnen er mee 'op vakan tie' moeten. Meestal kan dan worden volstaan met een standaard-pakketje, maar gaat de reis wat verder, bijvoorbeeld naar Zuid-Amerika of Azië, dan zal de apotheker een persoonlijk ad vies geven. Het gaat dan niet alleen meer om verband- en geneesmiddelen, maar ook om vac cinatie tegen onder meer tyfus en tetanus en om middelen die voorkomen dat men malaria krijgt. Wat gaat er mee in de reisapo theek? In elk geval de medicij nen die de arts op recept heeft voorgeschreven. Sommige sterke pijnstillers vallen onder de Opiumwet. Gaat u naar het buitenland, vraag dan in de apotheek een "Reisdocument". Dat is een kaart waarop uw apotheker uw medicijnen noteert. En dat voorkomt problemen bij de douane. Diabeten Dat geldt ook voor diabeten die injectiemateriaal bij zich hebben. In de apotheek kan meestal ook verteld worden of een bepaald geneesmiddel in het land waar u naar toe gaat verkrijgbaar is. Vaak is het medicijn dat men thuis ge bruikt in het buitenland onder een andere naam en soms in een andere sterkte verkrijg baar. Vraag in dat geval aan de arts om een recept waar de naam van de werkzame stof van het geneesmiddel op staat. Behalve de door de arts voor geschreven medicijnen is het verstandig iets mee te nemen voor de klachten waar men op vakantie last van kan krijgen. Voor pijn en koorts zijn er Paracetamoltabletten. Voor kinderen zijn er speciale kin dertabletten of -zetpillen ver krijgbaar. In geval van darm verstopping kan men bisacodyltabletten of dragees gebruiken. Een middel tegen diarree is orale rehydratievloeistof (ORS). Voor zuigelingen is er een kindervloeistof; of lopera- midecapsules of -tabletten. Om jeuk door insektenbeten of aanraking met brandnetel of kwal te verzachten kan men lidocaïnezalf of mentholstrooi- poeder gebruiken. Wondjes en schrammen kunnen ontsmet worden met povidonjoodop- lossing (prikt niet). Tegen lucht-, zee- én wagenziekte hel pen meclozinetabletten of cy- clizinetabletten. Een veel voorkomend ongemak op va kantie is reizigersdiarree. Het is meestal te voorkomen door goed op te letten wat men eet en drinkt, zeker op plaatsen waar de hygiënische omstan digheden te wensen overlaten. Tips Bij twijfel over de kwaliteit van het drinkwater, drink dan mineraalwater of verpakt vruchtesap. Eet geen schepijs dat in een karretje langs de weg wordt verkocht. Vermijd verder het gebruik van rauw voedsel (zoals schelpdieren), ongeschild fruit en niet goed doorbakken vlees. Verband middelen kunnen los gekocht worden, maar zijn ook te koop in speciale verbandtrommels. Let op als u met de auto in het buitenland op vakantie gaat. In een aantal landen is het wet telijk verplicht een verband- trommel in de auto te hebben. Verbandmiddelen die geschikt zijn om mee te nemen zijn: Een doos met steriele gaasjes die met een hechtpleister op een wond kunnen worden vast geplakt, hydrofiel windsel (wordt 'gebruikt om een steriel gaasje op een wond op zijn plaats te houden). Verder kan men meenemen ideaal wind sel: Twee elastische windsels van 8 cm breed. Voor verstuik te enkel of pols, met verband- klemmetjes vastmaken. Pas op dat u het windsel niet zo strak aanbrengt dat de tenen of vingers gaan tintelen. Voor de kleine wonden is wondpleister, al dan niet wa terafstotend 0,5 of 1 meter aan een stuk of pleisterstrookjes in diverse maten, handig. Ook handig zijn: Koortsthermome ter, verbandschaar, splinter pincet, inneembekertje met maatverdeling, veiligheids spelden en verbandklemme- tjes. Tot en met zaterdag 15 juli Kunstwerken Joke Vis en Alice Akkermans. Galerie Sint Lievens in de Dikke Toren. Dagelijks van 11.00 tot 16.00 uur. Bevrijdingsexpositie. Sint Nicolaaskerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Zierikzee Brouwershaven Brouwershaven Tot en met 18 juli Zeeuwse landschappen van Antoine Mes. Stadhuis. Open ma. t/m vr. 09.00-12.00 uur en 13.30-16.00 uur. Tot 20 juli Burgh-Haamstede Expositie aquarellen van tulpen van Anneke Leijdekker. Galerie 't Zuuddek. Tot en met 30 juli Renesse Expositie puntenslijpers. Museum De Blik vanger. Di. envrijd. 10.00-12.00 uur. Van zaterdag 15 juli tot en met zaterdag 5 augustus Burgh-Haamstede Aquarellen Liesbeth de Haas-IJben. De Be- waerschole. Maandag tot en met zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 17 augustus Zierikzee Expositie over geschiedenis van de Nieuwe Kerk in de Nieuwe Kerk. Open tijdens Toe- ristendagen en marktdagen van 11.00 tot 16.00 uur. Van donderdag 20 juli tot en met woensdag 23 augustus Brouwershaven Innerlandscapes olieverfschilderijen Hennie Schrijver. Stadhuis. Van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van 6 tot en met 24 augustus Brouwershaven Poppen Elsje van Eisen. De Pupelae. Van 12.00 tot 16.30 uur. Tot en met 26 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling. Beeldentuin Burger weeshuis. Ma. t/m. za. 10.00-17.00 uur. 18 juli tot en met 28 augustus Oosterland Expo pastels en aquarellen He Kruithof uit Pernis. Wegrestaurant De Blauwe Keet. Ope ningstijden: volgens restaurant, 09.00-21.00 Juli en augustus Zierikzee Expositie Geschiedenis van de Zierikzeese havens. In ruim eenmast-rivierklipper Mijn Genoegen in Museumhaven. Di. en do.: 10.00- 16.00 uur. Burgh-Haamstede Expositie beeldhouwwerken van Anita Dek ker, Stijn Eysbroek, Miems van Citters en Tineke Roose. Expositie aquarellen en olie verfschilderijen van Miems van Citters, Ine ke Morel, Nelly Nelisse, Joost Theeuwes, Karischka en Piet Boogert. Openingstijden: donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie Borsboom, Achterweg 7. Tot en met zondag 3 september Burgh-Haamstede Mama, hoe heet die schelp. Trampolinecen trum De Vluchtheuvel. Dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6